vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Boogie2008, dimitraf, bloodlessz, manoslykos, ZoeM

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
μαλλον δεν καταλαβες τιποτα απο την απαντηση μου

και η πανασονικ απλα ενα παραδειγμα ειναι μια και κυκλοφορουν και σανυο και σονυ κλπ
και φυσικα η πανασονικ μπορει να κατασκευαζει για αλλους μπαταριες
αλλα αυτες δεν ειναι πανασονικ ...ειναι οτι προδιαγραφες δινει ο πελατης
αν αυτες παρουν ονομα μοτορολα πχ ..γινονται αυτοματα επωνυμες
και για οποια ζημια πληρωνει κατ αρχην η μοτορολα
η εννοια της επωνυμης ειναι ταυτοσημη με την εννοια της εγγυησης και εγγυηση δεν σημαινει απλα σου αλλαζουμε μια μπαταρια .... αλλα σημαινει μπορει να πληρωσουμε παρα πολλα
σημαινει ακομα οτι αν παρεις 1000000 μπαταριες θα εχουν την ιδια συμπεριφορα γιατι οι σκαρτες πανε στα σκουπιδια σημαινει απλα ελεγχος ποιοτητας

δεν ξερω τι επιχειρηματα θα σε πειθανε ....

και προσωπικα θα προτιμουσα 100 φορες τις aw και οτιδηποτε γραφει ενα ονομα
για το βασικο της υποθεσης το πιο εγκυρο στοιχειο ειναι οι πολυπληθεις αναφορες
στα διαφορα φορουμ και στο παρον
και παντα ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις




Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@ Atmos
Όχι Atmos, δεν αναφέρομαι σ' αυτόν. Είχα τη "χαρά" να τον πετυχαίνω παντού και, συνήθως, να προσπαθώ να συμμαζέψω την κατάσταση. Στο παρόν thread, μάλιστα, του μπήκα λίγο πιο έντονα μερικές σελίδες πριν επέμβει και η διαχείρηση. Νομίζω, όμως, πως άφησε κάποια... ένταση φεύγοντας, και μας ταλαιπωρεί ακόμα!  :))

Έθεσα μερικά θέματα/ερωτήματα λίγα μηνύματα νωρίτερα και υπήρξε μια κουβέντα με τον jimkaldi. Αυτόν κάνω quote, γιατί νομίζω (υποκειμενική γνώμη, ασφαλώς) πως εστιάστηκε σε δευτερεύοντα πράγματα και, ίσως, κάπως απαξιωτικά.
Αν πιστεύεις πως διαιωνίζω με τον τρόπο μου την ένταση, θα σταματήσω. Γνώσεις ψάχνω, όχι καυγάδες.

@jimkaldi
Την προτίμησή μου στις AW την έχω δηλώσει εξ αρχής.
Ακολουθώντας τα λόγια σου, καταλήγουμε στο ότι οι αμιγώς επώνυμες στο χώρο είναι άπιαστο όνειρο.
Αυτό είναι κάποιο συμπέρασμα για σκέψη -και μια απάντηση στη συχνή γκρίνια για το ότι οι AW είναι no name.
Θα μπορούσαμε να φτάσουμε εκεί χωρίς τα σχόλια για το τι έκανα και δεν έκανα, πού έψαξα και πού όφειλα να ψάξω, έτσι; :hmmm:
Δηλαδή χωρίς να πρέπει να βγει κάποιος λάθος με το ζόρι...
Σταματώ τη συμμετοχή μου στο thread εδώ.
Σύμφωνα με τα λόγια σοφότερων από εμένα ανδρών: "I'm too old for this shit".

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
ειλικρινα δεν καταλαβαινω την αντιδραση σου
κολλησες στο ονομα πανασονικ πριν, κολλησες στο ονομα aw τωρα
επι λεξη ειπα .... τις aw και οτιδηποτε γραφει ενα ονομα
κι ακομα ειπα ... το πιο εγκυρο στοιχειο ειναι οι πολυπληθεις αναφορες
στα διαφορα φορουμ και στο παρον

προσωπικα δεν εχω δωσει δημοσια και δεν θα το κανω ονομα για οποιαδηποτε αγορα (εννοω ονομα κατασκευαστη...εμπορου κλπ)

τα υπολοιπα που ανεφερες σχετικα με αναφορες στο φορουμ ειναι και δικοι μου προβληματισμοι και δνε θα τα σχολιασω και τωρα
γενικα ομως αν θες συγκεκριμενες απαντησεις κανε και συγκεκριμενες ερωτησεις

στα περισσοτερα θεματα χρειαζεται απλα κοινη λογικη ....
δεν μπορει ν μπαταρια των 2 ευρο να εινε ιδια με αυτη των 22 ουτε ο φορτιστης του 0,9 ευρο ιδιος μ αυτον των 60 ... απο κει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του






http://www.ebay.com/itm/290663717960?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2920wt_1135

ριξτε μια ματια κ σ αυτες.
φαινονται ποιοτικες protected,κ οχι ιδιαιτερα ακριβες,κ απο αγγλο πωλητη
τις παραγγειλα για το λαβα να δουμε


http://ukvapers.com/topic/14500-senybor-18650-2400mah-in-my-provari/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2012, 18:33 από john247 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@jimkaldi
Είπα πως θα απέχω αλλά αυτό μου έκανε εντύπωση:
"τις aw και οτιδηποτε γραφει ενα ονομα "
Οτιδήποτε γράφει ένα όνομα; Σίγουρα;

Αν οι SANYO είναι καλύτερες από τις ULTRAFIRE ή οι AW από τις PANASONIC, δεν είναι θέμα κοινής λογικής. Κάποιοι άνθρωποι τις μετράνε, κάνουν τεστ και τις κριτικάρουν πάνω στη χρήση. Αφού μοιραστούν τις πληροφορίες μαζί μας, μετά είναι θέμα κοινής λογικής και επιλογών. Αυτά. Να' σαι καλά.


@john247
Καλή τύχη. Θα απέφευγα μάρκα που δεν έχω ακούσει, αλλά βρήκα αυτό το συγκρητικό τεστ που λέει πως μπορεί να έχω άδικο:

http://www.torchythebatteryboy.com/p/batteries_21.html

Είναι πολύ ενδιαφέρον -και ανησυχητικό- αυτό που λέει για τις UltraFire των 3000-4000 mah.
Έχουν όνομα πάνω τους βέβαια.!

διαβασες οτι ειχαν ακομα τα ταμπς απ τα λαπτοπ κ τα καλυψανε?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ναι...  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος geo

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, αυτές τις μπαταρίες έχω : http://www.dealextreme.com/p/trustfire-protected-14500-3-7v-900mah-rechargeable-lithium-batteries-2-pack-26124.
Με τις υποδείξεις του seb αλλά και του pdim τις ονομάτισα σε ζευγάρια π.χ. Α1 Α2 - β1 β2 κ.τ.λ. και τις λειτουργώ σαν ζευγάρια.
Απο το κάθε ζευγάρι εναλλάσω τη σειρά τους μέσα στο mod μετά από κάθε φόρτιση και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
Μετά από φόρτιση αν οι μπαταρίες έχουν μεγάλη διαφορά στα  βόλτ δεν ξαναμπαίνουν σαν ζευγάρι τέλος, μονάχες τους σε mod 1ας μπαταρίας ή ανακύκλωση.
Τους ευχαριστώ και τους δύο πολύ που μου άνοιξαν τα μάτια.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
http://www.ultrafire.net/products.asp?enBigClassName=Battery

αυτες ειναι οι ultrafire ... αντιστοιχα και ολοι οι κατασκευαστες και οχι οτι βγαζει καθε εμπορος
η οτι τεστ κανει ο καθενας
προσεξε οτι ο τυπος στο σαιτ που δινεις δεν μπορει να ξεχωρισει το CE που βαζουν οι κινεζοι απο το C E

υπαρχουν επισημα τεστ τουλαχιστον στους σοβαρους κατασκευαστες

και
"τις aw και οτιδηποτε γραφει ενα ονομα "
σε συγκριση με ανωνυμες παντα ...

καλο τριημερο σ ολους  :bye:




Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καλά να περάσεις. Τα άλλα τα βρίσκουμε!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Apoelara

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας. Παρακολουθω με μεγαλη προσοχη τη συζητηση και θελω να πω ενα μπράβο που εκθειαζετε το θεμα των μπαταριων ουτως ώστε να μπορουμε και οι υπολοιποι να μαθουμε κατι παραπανω. Σχετικα με την μπαταρια του  510 tank της Ovale (ή της Joyetech), ξερω πως είναι rechargeable lithium 3,7V με συστημα προστασιας ενσωματωμενο. Ο παρασκευαστης της μπαταριας όμως είναι αγνωστος (η Joyetech προμηθευεται τις μπαταριες από καποιο προμηθευτη). Ξερει κανεις τι μαρκα είναι αυτές οι μπαταριες; Είναι ΑW? Pila? Trust?
Εάν θελω να αγορασω μια μπαταρια (ας πουμε Li-Mn οι οποιες φαινεται πως είναι οι ασφαλεστερες) από πού τις παιρνω και πως ξερω εάν ταιριαζουν στο 510Τ; 
Στην τελικη, πιστευεται ότι οι μπαταριες της Ovale / Joyetech είναι αρκετα ασφαλεις;
Ευχαριστώ!
 

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
[http://www.torchythebatteryboy.com/p/batteries_21.html

Είναι πολύ ενδιαφέρον -και ανησυχητικό- αυτό που λέει για τις UltraFire των 3000-4000 mah.
Έχουν όνομα πάνω τους βέβαια.!

Επειδή πριν κανα μήνα την έψαξα αρκετά την δουλειά και σε φόρουμ για φακούς που χρησιμοποιούν συνέχεια τετοιου είδους μπαταριών που χρησιμοποιούν και τα μοντ των Η.Τ. αποφάσισα να αγοράσω μία μπαταρία απ' αυτές που είδα στο συγκρητικό. Μια Yezl 2400 protected. Από ότι διάβασα εκ των υστέρων ο τυπάς που έκανα το τεστ είναι ο ίδιος πωλητής των torchy μπαταριών και το λινκ του πωλητη που ποσταρατε μάλλον είναι το ίδιο πρόσωπο. Εγω σε μία απλή σύγκριση που έκανα με τις ultrafire BRC 3000αρες που έχω δεν είδα καμμιά τρελλη διαφορά. Που θέλω να καταλήξω? Ναι μεν καλές οι επώνυμες μπαταρίες αλλά δεν είναι πάντα πανάκεια. Η Yezl κάνει σχεδόν 10 ευρώ και την BRC την βρίσκεις και 2,5 ευρώ. Ε σε μέτρηση υπό φορτίο είδα μόνο μία διαφορά της τάξεως των 0,10V διαφορά!!!!! Σε DD με ΙΑΤΤΥ πάνω στα 1,3Ω η AW ΙΜR μου έδωσε 3,70V υπό φορτίο και με το ίδιο setup η Sanyo 2600 unprotected μου έδωσε 3,80V. Ολα είναι σχετικά νομίζω. Επιφυλάσομαι για τεστ με τις panasonic 3100 που περιμένω.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εάν θελω να αγορασω μια μπαταρια (ας πουμε Li-Mn οι οποιες φαινεται πως είναι οι ασφαλεστερες) από πού τις παιρνω και πως ξερω εάν ταιριαζουν στο 510Τ; 
Στην τελικη, πιστευεται ότι οι μπαταριες της Ovale / Joyetech είναι αρκετα ασφαλεις;
Ευχαριστώ!
Οι μπαταρίες που σχολιάζουμε είναι αυτές που μπαίνουν σε mods (=ιδιοκατασκευές που περιλαμβάνουν μπαταριοθήκες για μπαταρίες διαφορετικές από αυτές που χρησιμοποιούν τα στάνταρ ΗΤ των εταιριών σαν την Ovale, τη Nobacco ή την Alter). Οι μπαταρίες των απλών κιτ του εμπορίου είναι ασφαλείς  (όλες έχουν κύκλωμα ασφαλείας) και δεν υπάρχουν κίνδυνοι που θα έπρεπε να σε απασχολούν. Με το οποιοδήποτε πρόβλημα απλώς σταματούν να δουλεύουν. Δεν χρειάζονται ειδικούς φορτιστές και δεν υπάρχουν αντίστοιχες Li-Mn. Πάντα βέβαια προσέχει κανείς τις μπαταρίες του, όποιου τύπου και αν είναι αυτές (να μην χτυπήσουν, να μην υπερθερμαίνονται κατά τη φόρτιση κλπ).
Είσαι σε thread για άλλο πράγμα από αυτό που χρησιμοποιείς, οπότε εσύ δεν έχεις λόγο ανησυχίας!

Επιφυλάσομαι για τεστ με τις panasonic 3100 που περιμένω.
Πολύ ενδιαφέρον! Μόλις έχεις νεώτερα πες μας.

Ο Torchy δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερα σοβαρός, έβαλα το link γιατί ανάφερε τις SenyBor. Υπάρχουν, όμως, στα φόρουμ φανατικών των φακών, κάποιοι άνθρωποι με μεγάλη εμπειρία και ψώνιο με τις μπαταρίες που είναι πολύ προσεκτικοί και αξιόπιστοι. Έχουν υψηλές απαιτήσεις γιατί μόνιμα βάζουν σε σειρά κάμποσες μπαταρίες-τέρατα και περνάνε εκατοντάδες από τα χέρια τους!

Η γνωστή μάρκα νομίζω κι εγώ πως είναι απλά η πρώτη γραμμή άμυνας όταν δεν έχεις άλλες πληροφορίες. Όταν αρχίζεις να ψάχνεις περισσότερο τα κριτήρια γίνονται πιο περίπλοκα και η εμπειρία καμμιά φορά μπορεί να διαψεύσει τη μάρκα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Οι χρήστες φακων ομως, χρειαζονται τα C που χρειαζομαστε εμείς? Περαν περιπτωσης βραχυκυκλωματος κλπ που απ οτι καταλαβαινω η μεγαλη αποφορτιση ειναι πλάς, τους απασχολει μια μπαταρις με 8C? Η μονο εμας τελικά?
προσωπικά βλεπω να συγκρίνονται συνεχεια μπαταρίες 18650 με καναδοτρία αμπερωρια, οπως επισης βλεπω τεστ αποφορτισης στο 1Α. Δεν μας καλυπτει σε τιποτα εμας αυτο! η ακόμα χειρότερα, δεν καλυπτει χρήστες 18350, ή 16340 οπως ειμαι εγω, που τελικα απ την μαρκα και μόνο , με ενα τετοιο τεστ ειμαι ακομα στο σκοτάδι αν δεν δηλωθεί ευθέως το πόσα C ειναι η μπαταρία!
Εκτος αν κανω λάθος σε ολόκληρο το συλλογισμό μου, πράγμα που δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο!!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδια τι πραγμα κι αυτο με τα C, για το μεγαλο μυστικο του κρατους προκειται ? γιατι δεν αναγραφεται ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix