vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2955 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 21:23 »
Η επερχομενη τροπολογια ειναι σε πρωτο χρονο.
Σε δευτερο θα δουμε πως θα εφαρμοσουν στην πραξη τις οποιες απαγορευσεις αυτη επιβαλλει.
Νομιζω οτι εχει ψωμι ακομα μεχρι να κατσει τελικα η μπιλια.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2956 στις: Οκτωβρίου 11, 2018, 22:30 »
Δεν μπορουμε εμεις να βγαλουμε ακρη, φανταζομαι οι φωστηρες που ετοιμαζουν την νεα εγκυκλιο τι θα σκαρφιστουν παλι.
Δεν παλευεται η κατασταση απο το 16 και μετα μεσα στα ψυχοφαρμακα ειμαστε. :wall: :wall:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2957 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 01:42 »
Παιδια οπως το βλεπω ακομη και να μην υπαρχει στο tpd αυτο με τα αρωματα, αν απαγορευτουν στα καταστηματα τοτε τα ιδια τα καταστηματα θα πιεσουν για απαγορευση και απο εξω. Δεν ξερω αν ειναι εφικτο αυτο, αλλα ποιος περιμενε οτι θα εκαναν σκουπα τα περισσοτερα απο κινα πριν κανενα χρονο? Εκει ειναι που μου βρωμαει... ηθελα να κανω ενα καλο στοκ αλλα μονο snv μπορεσα να παρω. Αρωματα τον αλλο μηνα αν τα προλαβω απ εξω. Στις 20 θα γελασει και ο καθε πικραμενος...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2958 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 02:01 »
... αλλα ποιος περιμενε οτι θα εκαναν σκουπα τα περισσοτερα απο κινα πριν κανενα χρονο? 
Εμ, όλοι το περιμέναμε και το γνωρίζαμε από το 2014 που είχε ψηφιστεί η Ευρωπαϊκή Οδηγία 2014/40/ΕΕ. Ή τουλάχιστον όσοι ασχολούμαστε με κάτι άλλο από το να ανεβάζουμε φωτογραφίες με τον καινούριο εξοπλισμό μας. Το να πέσει απαγόρευση αγοράς αρωμάτων από το εξωτερικό, δεν το βλέπω αδύνατον αλλά το βλέπω Βορειοκορεάτικο. Ένας τέτοιος Νόμος θα έπεφτε άνετα στο ΣτΕ, αλλά το θέμα είναι ποιος και με τι πόρους θα το κυνηγήσει.Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν βλέπω να πέφτει τέτοια απαγόρευση.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2959 στις: Οκτωβρίου 14, 2018, 00:53 »
...τα ιδια τα καταστηματα θα πιεσουν για απαγορευση...

Όπως ας πούμε πίεσαν τα καταστήματα υποδημάτων για απαγόρευση εισόδου παπουτσιών στην Ελλάδα,
ή όπως πίεσαν το Πλαίσιο και το Public για απαγόρευση σκληρών δίσκων και USB sticks,
ή ακόμα όπως πίεσε ο Ελευθερουδάκης και ο Παττάκης για απαγόρευση εισαγωγής βιβλίων, ε;

Εκτός αν πιστεύουμε πως τα καταστήματα ατμιστικών είναι το μεγαλύτερο και δυνατότερο lobby στην Ελλάδα... :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2960 στις: Οκτωβρίου 14, 2018, 10:28 »
Διάολε μια φορα στους 5 μήνες μπαινω να διαβασω τις εξελίξεις και τα τελευταία 2 χρόνια κάθε φορά και κάτι χειρότερο μαθαίνω. Με τέτοια κατάσταση, τελικά ευτυχώς που δεν εφαρμόζονται ποτέ οι νόμοι στην Ελλάδα. Αυτό που καταφέρνουν είναι να μεγαλώνουν το χάσμα ανάμεσα στην υπαρκτή οικονομία ή καθημερινή πρακτική και στο τι λέει ο νόμος.

Οι τοπικές επιχειρήσεις φαντάζομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσαν να ανοίξουν μια δεύτερη συγγενική εταιρία που να πουλα αρώματα για "ζαχαροπλαστική χρήση". Δε νομίζω οσοι ασχολούνται με DIY να έχουν ποτέ πρόβλημα να προμηθευτούν ό,τι χρειάζονται από το εσωτερικό (και σίγουρα αποκλείεται να μη μπορούν από το εξωτερικό), αλλά για τους μη σχετικούς το κάπνισμα γίνεται όλο και πιο ελκυστική/απλή επιλογή με κάθε καινούριο νόμο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2018, 10:35 από bananajoe »

Αποσυνδεδεμένος yiannis k

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2961 στις: Οκτωβρίου 14, 2018, 10:40 »
ρε παιδες επειδή εχω μπερδευτεί τελειως μπορω να φερω αρωματα και nic shots από ευρωπη ή θα εχω πρόβλημα με τελωνειο κλπ?

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2962 στις: Οκτωβρίου 14, 2018, 11:22 »
Τυπικά δε ξέρω για αρώματα, μάλλον υπάρχει ασάφια. Νικοτήνη δε μπορείς και πολλά ευρωπαϊκά καταστήματα δε θα δεχτούν να στείλουν. Πρακτικά και παραγγέλνω και φέρνω με το αεροπλάνο πολλές φορές Ελλάδα πράγματα που σαφέστατα δεν επιτρέπονται (π.χ. υπερσυμπικνομένη νικοτήνη ή non-TPD compliant hardware) χωρίς κανένα πρόβλημα, οπότε δεν ανησυχώ. Αλλά αυτή είναι απλά η δική μου εμπειρία, δε σημαίνει ότι είναι τελείως απίθανο να τύχει να ελέγξουν το πακέτο και να το κρατήσουν.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2018, 14:08 από bananajoe »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2963 στις: Οκτωβρίου 14, 2018, 12:45 »
Εκτός αν πιστεύουμε πως τα καταστήματα ατμιστικών είναι το μεγαλύτερο και δυνατότερο lobby στην Ελλάδα... :lotpot:
Το μεγαλύτερο κ δυνατότερο δεν είναι..... αλλά loby, είναι!

Αποσυνδεδεμένος itasoulas

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2964 στις: Οκτωβρίου 15, 2018, 13:03 »
Καλησπερα. Παρακολουθω καιρο το νημα και θα ηθελα να πω την αποψη μου για τα SNV. Δεν θα αναφερθω στο νομο ή τους νομους που θα ψηφιστουν (αν), αν ηταν σωστο, λαθος κτλπ. Αλλα τα οσα θα αναφερω εχουν σχεση με τις προδιαγραφες των SNV και τον ελεγχο τους:

1. Απο το τοτε που εγιναν μοδα ή αναγκη, βλεπουμε την αγορα να κατακλυζεται απο νεα προιοντα δεκαδων εταιρειων. Παρα πολλες απο αυτες ελληνικες και ξενες δεν εχουν στην γκαμα τους καν 10μελα και αυτο που με ανησυχει ειναι τι διαπιστευτηρια μου παρεχονται για την υγεια μου εφοσον τα SNV δεν περναν TPD. Με αυτη τη λογικη ο καθενας γινεται mixer, κοβει τιμολογια κτλπ και τροφοδοτει την αγορα. Το πως παραγονται, σε τι συνθηκες και με ποιο τροπο ειναι αγνωστο. Αυτο εμενα με ανησυχει και εκει θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει ελεγχος.

2. Θεωρω απαραδεκτο στις συσκευασιες των SNV να μην αναγραφεται ο προτιμωμενος χρονος ωριμανσης καθως και την νικοτινη που πρεπει να προσθεσει καποιος ωστε να φθασει το επιθυμητο αποτελεσμα. Το πρωτο ουτε καν. Οσον αφορα το δευτερο, οι μονες συσκευασιες που αναγραφουν ποσοτητα νικοτινης οσο θυμαμαι (μπορει να ειναι και αλλες) ειναι της VDLV. Αρα χρονος ωριμανσης και ποσοτητα νικοτινης επανω στη συσκευασια. Κοινως οδηγιες χρησης οσο κουτο και αν φαινεται αυτο σε ενα παλιο ατμιστη. Εν τελη κουτακι με οδηγιες σε χαρτι?

3. Τα καταστηματα online θα επρεπε να αναγραφουν υποχρεωτικα για τα SNV: χωρα προελευσης (ή εμφιαλωσης), χρονο ωριμανσης, ποσοτητα νικοτινης (οτι και στα μπουκαλακια δηλαδη). Θελω οταν αγοραζω ενα SNV να εχω οσο το δυνατο περισσοτερες πληροφοριες μπορω. Αντιθετως, βλεπω γευσεις-SNV που ταιριαζουν στο ατμιστικο μου προφιλ και χρειαζεται να κανω ολοκληρη ερευνα να δω απο που (και αν) κραταει η σκουφια τους. Ανεπιτρεπτο!

4. Πολυ σημαντικο να αναγραφεται το ποσοστο του αρωματος επανω στο μπουκαλι (καθαρο αρωμα χωρις την pg), συνεπως και στις σελιδες των καταστηματων οπως τα παραπανω. Εδω αν το κρατος (συνεπως τα κρατη) ενδιαφερονταν για την υγεια μας, θα επρεπε να θεσπισουν μεγιστο ποσοστο αρωματος. Θεωρω αδιανοητο κατι συνταγες και συνεπως μερικα SNV να περιεχουν ποσοστα αρωματος σε τρελα επιπεδα. Δεν ξερω αν υπαρχουν ερευνες σχετικα με μεγαλες ποσοτητες αρωματος και τι κανουν στον οργανισμο. Σιγουρα οσο πιο πολυ τοσο το χειροτερο, μυαλο δεν θελει. Θα πει καποιος αλλα αρωματα ειναι πιο αραια, αλλα πιο συμπηκωμενα. Ναι οπως και να εχει 20, 25 και 30% ειναι ανεπιτρεπτο. Τραβα φαε κανα γλυκο καλυτερα.

Αυτα με απασχολουν με ολo αυτο τον καταιγισμο απο SNV που γινεται στην ελληνικη αγορα (για εξω δεν ξερω) και οπως ομολογω καπου με προβληματιζει. Φυγαμε απο το τσιγαρο και ηρθαμε στο ατμισμα για καλυτερη ποιοτητα ζωης. Οποτε ειναι ευθυνη μας να διατηρησουμε αυτη τη συνηθεια οσο πιο υγιεινη γινεται και οχι να φθασουμε και παλι σε επικίνδυνες καταστασεις. Ελπιζω να εγινα κατανοητος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2018, 13:10 από itasoulas »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2965 στις: Οκτωβρίου 15, 2018, 13:30 »
Καλησπέρα.

Σέβομαι τις θέσεις σου, όσο και αν διαφωνώ μαζί τους και θα γράψω περιληπτικά τις διαφωνίες μου.

1. Ούτε τα μηδενικά έτοιμα υγρά έχουν υποχρέωση να περνάν TPD, ούτε οι VG/PG μηδενικές από όπου και αν τις αγοράζεις, ούτε τα αρώματα που πουλάει η οποιαδήποτε εταιρεία. Αυτό, δεν σε ανησυχεί?

2. Απαράδεκτο όχι, θεωρώ υπερβολή αυτό το χαρακτηρισμό. Σίγουρα επιθυμητό. 

3. Και αυτό επιθυμητό. Δεν θα ήθελα όμως να το δω ως υποχρέωση βάσει Νόμου.

4. Ακόμα και χωρίς την έξτρα PG την οποία περιέχουν τα μίγματα SnV, τα αρώματα είναι ήδη διαλυμένα σε PG. Αν αναγραφόταν ποσοστό καθαρού αρώματος, αυτό θα έβγαζε κάτι νούμερα του στυλ 0.005%. Δεν νομίζω ότι σε εξυπηρετεί ιδιαίτερα κάτι τέτοιο. Στην ουσία, το κάθε άρωμα έχει διαφορετικό ποσοστό συγκέντρωσης σε PG και γι αυτό βλέπεις τόσο μεγάλες διαφορές στις προτεινόμενες συγκεντρώσεις. Στην τελική, κανένα άρωμα από αυτά που χρησιμοποιούμε δεν είναι 100% καθαρό αλλά διαλυμένο σε PG σε απίστευτα ποσοστά. Με ένα ml καθαρό άρωμα, θα έβγαζες λίτρο και βάλε τελικού υγρού.

Ο καθένας, επιλέγει τις παραμέτρους που θα θέσει στην επιλογή προϊόντος που θα αγοράσει. Για μένα ας πούμε, όλες οι προδιαγραφές που θέτεις φαντάζουν άχρηστες. Για μένα.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2966 στις: Οκτωβρίου 15, 2018, 13:33 »
Το ζήτημα με την ποσότητα καθαρού αρώματος ειναι σχετικό γιατί ακόμα και τα αρωματα που αγοράζουμε εμεις (capela, tpa κ.λ.π) ειναι αραιωμένα σε πολλαπλάσια PG και δεν ειναι σταθερή η αραίωση ούτε στην ίδια εταιρία. Οπότε τι να σου γράψει; Αν σου εγραφε 9% ,δεν θα ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα.
Το αρχικό περιεχόμενο ενος SnV δεν ειναι σκέτο άρωμα, ειναι τουλάχιστον 50/50 με PG.
Νικοτίνη δεν έχουν τα SnV.
Αναλογίες πρόσθεσης νικοτίνης πάλι... οταν εγω κάνω 2mg, εσύ 5, και άλλος 15, κανονική νικοτίνη ή αλάτων; τι οδηγίες να δώσει; 
Υποθετικά, αν παίρνεις SnV ξέρεις κάποια βασικά να το φτιάξεις, δεν περιμένεις να εχει οδηγίες τι ειναι VG & PG.
Στα υπόλοιπα εχεις απόλυτο δίκιο και τα λέμε συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2967 στις: Οκτωβρίου 15, 2018, 13:35 »
......... Οποτε ειναι ευθυνη μας να διατηρησουμε αυτη τη συνηθεια οσο πιο υγιεινη γινεται και οχι να φθασουμε και παλι σε επικίνδυνες καταστασεις.
 Ελπιζω να εγινα κατανοητος
Φίλε μου, δικαιολογημένες οι ανησυχίες σου και αξιοπρόσεκτες οι προτάσεις σου.
Αλλά οι δύο τελευταίες φράσεις σου και ιδιαίτερα η τελευταία είναι μάλλον πλεονασμός.              Τι τις ήθελες ??
Θα πρότεινα να τις τροποποιήσεις. Φιλικά πάντα

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2968 στις: Οκτωβρίου 15, 2018, 14:07 »
Το μόνο που θεωρώ χρήσιμο είναι η αναγραφή του προτεινόμενου χρόνου ωρίμανσης. Αν δεν ξέρει ο παρασκευαστής πότε δίνει το προφίλ του, ποιος θα το ξέρει; Τα παιδιά στο facebook που βοηθάνε, δεν λέω, αλλά ακούς και κάτι κουλά «Εμένα φίλε μου από την πρώτη μέρα μου άρεσε».

Αλλά ούτε αυτό μπορεί να γίνει υποχρεωτικό με νόμο, όπως και κανένα από τα άλλα. Αν δεν υπάρξει τελεσίδικη έρευνα που να αποδεικνύει κίνδυνο, δεν μπορεί ο νομοθέτης να υποχρεώσει τον παρασκευαστή να μην κάνει δύσκολη τη ζωή του πελάτη του.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2969 στις: Οκτωβρίου 15, 2018, 14:09 »
Γι αυτό υπαρχουν τα 10μελα.
Υγρα γι όλα τα γουστα.
Και τα αρωματα θελουν αρεωση αμα ξερεις μπορεις, αλλιως θελει διάβασμα,το οποιο το φορουμ το διαθετει.
Πετρος  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499475 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy