vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, Jorge, Buliwyf, GeorgeGTS, lidbab, tibolaso, radios

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα μου το είχε πει κάποιος εξωτερικός συνεργάτης στη δουλειά το ίδιο, και αφού κρατήθηκα να μην γελάσω, του είπα με σοβαρό ύφος, "έχεις δίκιο, εγώ έχω βάλει φλοτέρ στον πνεύμονα, και όταν το υγρό ππάει παραπάνω από 10 πόντους, ενεργοποιείται αντλία που το παροχετεύει στην αποχέτευση".

Δηλαδή αν περπατήσει στην ομίχλη ....θα πνιγεί ????? Ελεος με το ράδιο αρβύλα (όχι την εκπομπή).

ksakis δεν μέμφομαι εσένα φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς οι πιο τρελές φήμες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Καμία δεν έχει επιβεβαιωθεί. Όλες σχεδόν είναι του τύπου "άκουσα", "μου είπαν", "ο πνευμονολόγος σύστησε σ' έναν φίλο του ξαδερφού μου" κτλ. Όταν ζητούνται στοιχεία και ονόματα για να διασταυρωθούν οι πληροφορίες, απλά δεν υπάρχουν.

Γι' αυτό συστήνουμε προσοχή στους αναγνώστες παρόμοιων μηνυμάτων. Αν υπάρχει κάτι επιλήψιμο σχετικά με τη χρήση του η.τ. θα είμαστε από τους πρώτους που θα το συζητήσουμε όταν υποπέσει στην αντίληψή μας ή όταν γίνει μια αναφορά με αδιάσειστα στοιχεία. Και είναι λογικό γιατί μας αφορά άμεσα. Εμείς είμαστε οι χρήστες και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι κι όχι αυτοί που βγάζουν τους μύθους.


Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
 Από πολλούς άσχετους το έχω ακούσει κι εγώ αυτό το περί συγκέντρωσης υγρού στους πνεύμονες. Αυτό και για τη μπαταρία που έσκασε ακούω συνεχώς. Λογικό να ανησυχεί το μέλος.
  Δε με απασχόλησε ποτέ γιατί υπάρχουν χώρες με συχνή ομίχλη, υπάρχουν μπάρμαν που δουλεύουν πάνω από καφετιέρες, υπάρχουν ειδικές συσκευές που παρέχουν ατμό συνεχώς σε κάποιες ασθένειες ( «υγραντήρες» τους λένε, θυμάμαι πως είχα χρησιμοποιήσει στα παιδιά μου όταν ήταν μικρά) και πολλές άλλες πηγές υδρατμών. Εξ’ άλλου ο ατμοσφαιρικός αέρας περιέχει μεγάλο ποσοστό υγρασίας-υδρατμών.
 Ανάξιο ψαξίματος καν το θέμα.
Μη μασάμε.
 

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Πλάκα έχουν οι παραμυθάδες που τα διασπείρουν αυτά... βαριούνται να αλλάξουν ακόμη και μια - δυο λεπτομέρειες, έτσι για να γίνουν πιο "πιστευτοί!...  :))


Τον Δεκέμβριο περνούσα ΚΤΕΟ τη μηχανή κι όπως περίμενα ήταν δύο (πατέρας - γιος) με κτ στο χέρι και μου λένε σχεδόν ταυτόχρονα:

"Αυτό να το σταματήσεις, είναι διάολος!"
κι άρχισαν την ιστορία με τον κουμπάρο ενός γνωστού τους και υγρό κλπ κλπ....
Μετά μου είπαν και για τα δύο πακέτα κτ που κάνουν κάθε μέρα κι άλλα ωραία...

Και ερωτώ: Πόσους έχει παντρέψει - βαφτίσει ο άνθρωπος αυτής της ιστορίας κι έχει κουμπαριές παντού;!;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πόσους έχει παντρέψει - βαφτίσει ο άνθρωπος αυτής της ιστορίας κι έχει κουμπαριές παντού;!;  :laugh1:
Μου έρχεται στο νου γνωστός παλιός πολιτικός, αλλά δεν το λέω γιατί από την γκαντεμιά θα γεμίσουμε ολόκληροι υγρό και θα στάζει από τα αυτιά!  ;D

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Οι καπνιστές που δε δοκίμασαν άτμισμα κατά την δικιά μου εμπειρία, είναι πάντα αρνητικοί. Μόνο υγρό στον πνεύμονα; Συγγενής πρώτου βαθμού, που έχει μπει στο παρελθόν στο Σωτηρία από το τσιγάρο, μου αναλύει πως, με το τσιγάρο και τις 4000 ουσίες γίνεται μια αντίδραση μεταξύ τους και δημιουργεί βλάβη Α μεγέθους, ενώ παίρνοντας το μπουκαλάκι με τη νικοτίνη πίνεις το δηλητήριο μονομιάς. Συμπτωματικά όμως, σε πρόσωπο με πρόσωπο επαφή όσοι μου έχουν πει περίεργα για το άτμισμα, όλοι, κι όταν λέω όλοι εννοώ όλοι, είναι καπνιστές. Οι γιατροί πληρώνονται, οι καπνιστές ζηλεύουν. Κι αν το ζηλεύουν δεν είναι το σωστό ρήμα, δε μου έρχεται το σωστό.. Νιώθουν να μένουν πίσω;

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
εγωισμός / ανταγωνιστικότητα ίσως???

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web


 :)  Ο συγκεκριμένος κουμπάρος, έχει δοκιμάσει κιόλας το η.τ. εδώ και 2-3 χρόνια. και εδω έρχομαι να συμπληρώσω τον domaze ότι μπορεί να μην είναι ανταγωνιστικότητα,,,,,, , , , αλλά εγωισμός ίσως,  στο ότι δεν κατάφερε να το συνεχίσει. (κάτι παραπλήσιον της ζήλιας,,,, δήλαδή γιατί αυτός και όχι και εγώ) Και στον παραπάνω να συμπληρώσω (δε θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά είπε,,,, , ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ! ! !) έναν καπνιστή απο την πολυκατοικία μου "αλλά και πελάτες στη δουλειά μου" (ειμαι ηλεκτροτεχνίτης Δ' που γυρνάει σε πολυκατοικίες για να φτιάχνει ασανσερ και έρχομαι σε άμεση επαφή με τον κόσμο) "αυτό τον ΔΙΑΟΛΟ ΒΓΑΛΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ, αλλά η φάση είναι ότι αυτό μου το λέει με το τσιγάρο στο στόμα.
Αυτά έχουν φάση, αλλά από την άλλη κάποιες φορές έρχομαι σε δυσκολη θέση, γιατί τι να εξηγήσεις σε κάποιον που ειναι προκατειλημένος, οπότε απο πριν είναι αρνητικος. Οπότε κι'εγώ,,,,,  ε για να κόψω το τσιγάρο και να σταματήσει εκεί η κουβέντα. αλλά περάσαν μήνες, ΚΑΙ....,,,,, .... ακομα αυτό το ΔΙΑΟΛΟ ΡΕ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ;
Καλά,,, βάζε εσύ το διαολο σου να βάζω εγώ το δικό μου το διάολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2013, 00:34 από petra »

Αποσυνδεδεμένος jandrew

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί έχω την εντύπωση πως τελικά βάζουμε και 'μεις (οι ατμιστές) το χεράκι μας σε όλη αυτήν την παραπληροφόρηση;

Οκ, και μένα μου έχει τύχει πολλές φορές να ακούω από τους γύρω μου την κάθε μ@@@@κία και να εκνευρίζομαι και μόνο που τ'ακούω αλλά μένοντας απλά στον εκνευρισμό και ΜΗΝ εξηγόντας πως πρόκειται για π@@@@@ριές το μόνο που κάνω είναι να πλανάται στο αέρα η εντύπωση για όλες αυτές τις "παρενέργειες" του η.τ δίνοντας τροφή για ακόμα περισσότερες ιστορίες ανθρώπων που μόνο που δεν πέθαναν λόγο της χρήσης του και όλο αυτό γιατί από θυμό δεν απάντησα στην πρώτη κιόλας τέτοια "ιστορία" που άκουσα.

Γιατί τα λέω αυτά;.. ακούστε..

Πριν από λίγο καιρό βρισκόμουν επαρχία για διάστημα 2 εβδομάδων όπου σχεδόν σε καθημερινή βάση τα βράδυα πήγαινα σε διάφορα τοπικά καφενεία για να δω πέντε ανθρώπους, να περάσω την ώρα μου λίγο πιο ευχάριστα.. όσοι από επαρχία ξέρετε..

Από την πρώτη μέρα έβγαλα το ματσούκι (vamo με 18650) και εκτός των αντιδράσεων τύπου "κλαρίνο είναι αυτό; θα μας παίξεις κάτι; κλπ κλπ"  όπου εντάξει, γελάς, καλαμπουρίζεις εξηγώντας πως δεν πρόκειται για μουσικό όργανο είχα και μια άλλη αντίδραση από τον άνθρωπο που είχε το μαγαζί και που μόλις έφερνε την μπύρα στο τραπέζι..

- "αυτό είναι σκέτο καρκίνος"

- μπαρδόν του λέω?

- "έχω ακούσει πως παθαίνεις ζημιά με αυτό το πράμα"

- Ρε Μητσάκο, κάνε μας τη χάρη του απαντάω γιατί δεν είχα κέφια για χρονοβόρες επεξηγήσεις και αναλύσεις επί του θέματος..

Την επόμενη όμως εκτός από τον Μητσάκο πιάσανε και κάποιοι άλλοι (καπνιστές και μη) το ίδιο τροπάριο με διάφορες φανταστικές ιστορίες ότι και καλά είναι καρκινογόνο και διάφορες άλλες τέτοιες π@@@@ριές..

Εκεί ΤΟ ΛΑΘΟΣ μου ήταν που λόγο εκνευρισμού ( "είσατε μ@@@κες και δεν ξέρετε τι λέτε" ) δεν κάθησα να τους εξηγήσω ότι όλα αυτά έχουν προέλθει από άγνοια, φόβο, ζήλια κλπ και πως όχι μόνο κακό δεν κάνει αλλά σε γλιτώνει "αναίμακτα" από το τόσο βλαβερό κ.τ με αποτέλεσμα για αρκετές μέρες το θέμα αυτό να πάρει μεγάλες διαστάσεις και να συζητιέται στα χωριά τρυγύρω φουντώνοντας ακόμα περισσότερο το ήδη αρνητικό κλίμα που ξεκίνησε ο "Μητσάκος" από την π@@@@ριά που είπε και γενώντας ιστορίες που πραγματικά άμα τις ακούσετε όχι απλά θα γελάσετε αλλά θα κατουρηθείτε από τα γέλια.

Πως σταμάτησε αυτό? Όταν κάποια στιγμή σε ένα καφενείο δεν άντεξα αλλά ευτυχώς δεν είχα τόσο εκνευρισμό μέσα μου και κάθησα και τους έκανα περί των δυο ωρών διάλεξη για τα οφέλη του η.τ. (ούτε να το πούλαγα) και για τις μέχρι στιγμής επιστημονικές έρευνες για το θέμα αυτό καταρίπτοντας με επιχειρήματα τις θεωρίες-ιστορίες που ανέφεραν όλο αυτό το διάστημα. Χωρίς νεύρα, χωρίς φαμφάρες, χωρίς επιθετικότητα έναντι των ανθρώπων που δημιούργησαν τις ιστορίες αυτές.. απλά, ήρεμα και με επιχειρήματα.

Θα μου πείτε τώρα, θα πρέπει να "απολογούμαστε" κάθε φορά? Ανάλογα την όρεξη και την διάθεση.. απλά να ξέρετε πως "καταρίπτοντας" κάθε ιστορία για τον κουμπαρο του μπατζανάκη ενός φίλου κλπ αφενός μεν την εμποδίζετε από το να εξαπλωθεί και να διογκωθεί αφετέρου δε γυρνάτε το αρνητικό κλίμα που για χίλιους δυο λόγους επικρατεί ιδίως από τον κύκλο των καπνιστών.

Με συγχωρείτε για το σεντόνι αλλά επειδή είχα αυτή την εμπειρία και τον συγκεκριμένο τρόπο αντιμετώπισης ήθελα να τον μοιραστώ μαζί σας γιατί αν και πλέον έχω κόψει και το η.τ. με ενοχλεί να παραπληροφορείται κόσμος λόγο άγνοιας, κόσμος που μπορεί να θέλει να κόψει το κάπνισμα και να τον επηρεάζουν εσφαλμένα (και πολλές φορές και εσκεμμένα) αρνητικά.

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση..

Μην παραπέμπετε τους νέους ιδίως χρήστες που έχουν παραπληροφορηθεί στο να ψάξουν μέσα στο forum για απαντήσεις. Το συγκεκριμένο forum είναι αρκετά μεγάλο και η αναζήτηση και εύρεση θεμάτων είναι πολύ δύσκολη. Εδώ πολλές φορές κλείνω καρτέλες με κάποιο θέμα που έβλεπα και είτε με πλοήγηση είτε με αναζήτηση δεν μπορώ πια να το εντοπίσω.

Εξηγήστε τους ώστε να μην μείνουν απλά στις ιστορίες που έχουν ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Όταν θα λύσουν ολα τα παρακάτω τότε θα συζητήσω μαζί τους την οποιαδήποτε ανυπόστατη κατηγορία-θεωρία
http://vounisios.pblogs.gr/2011/11/xhmika-dhlhthria-sta-tsimentenia-kloybia-mas.html

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση..

Μην παραπέμπετε τους νέους ιδίως χρήστες που έχουν παραπληροφορηθεί στο να ψάξουν μέσα στο forum για απαντήσεις. Το συγκεκριμένο forum είναι αρκετά μεγάλο και η αναζήτηση και εύρεση θεμάτων είναι πολύ δύσκολη. Εδώ πολλές φορές κλείνω καρτέλες με κάποιο θέμα που έβλεπα και είτε με πλοήγηση είτε με αναζήτηση δεν μπορώ πια να το εντοπίσω.

Εξηγήστε τους ώστε να μην μείνουν απλά στις ιστορίες που έχουν ακούσει.





  Συμφωνώ απόλυτα. Ο  ατμιστής που ξεκινά τώρα το άτμισμα έχει ένα κάρο φοβίες. Ακούει πολλά. Γιατί έχουμε την υπομονή να εξηγούμε την οποιαδήποτε απορία του ακόμα κι αν είναι κάτι πολύ απλό (από πού γεμίζουμε τον ατμο), αλλά τον αποπαίρνουμε όταν μεταφέρει κάποια παραπληροφόρηση; Λαμβάνει χώρα κάποιο περίεργο ψυχοδυναμικό φαινόμενο εδώ μέσα; Μήπως προσπαθούμε να αυτοπιστούμε πως είναι απόλυτα ασφαλές γιατί δεν είμαστε πεπεισμένοι και γι αυτό λοιδορούμε τις φοβίες των νέων; Ποιος μπορεί να μας διαβεβαιώσει ότι θα αποδειχτεί το η.τ. ασφαλές σε βάθος χρόνου; Το κ.τ. το χορηγούσαν οι γιατροί ως φάρμακο κατά του άσθματος κάποτε. Αποδείχτηκε ότι δεν είναι φάρμακο αλλά αυτό έγινε δεκαετίες μετά.
 Ύστερα για ποια ζήλια των καπνιστών μιλάμε; Είμαστε κι εμείς νικοτινοεξαρτημένοι (εξαιρούνται όσοι έχουν μηδενίσει τη νικοτίνη στα υγρά τους). Απλά ξεγελάμε τον εγκέφαλο ο οποίος δεν αναγνωρίζει από ποια πηγή λαμβάνει τη νικοτίνη που του χρειάζεται. Ανήκουμε κι εμείς στην ίδια συνομοσπονδία.   Είμαστε όμως συντριπτική μειοψηφία (δεν είμαστε καν ομοσπονδία, δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε αρκετά μέλη για να συστήσουμε πρωτοβάθμιο σωματείο). Όλοι οι άλλοι από τη μια (καπνιστές, άκαπνοι, άσχετοι, σχετικοί με συμφέροντα καπνού κ.λ.π.) και ο νεο-ατμιστής από την άλλη. Πώς θα πειστεί ότι οι πολλοί έχουν λάθος; ( "Τόσα δισεκατομμύρια μύγες δε μπορεί να κάνουν λάθος, ας φάω κι εγώ σκ_τά" λέγαμε όταν ήμουν φοιτητής). Θα πειστεί μόνο αν του διασκεδάσουμε με υπομονή τους φόβους του. Νομίζω τώρα εγώ...
   
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2013, 16:47 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος jandrew

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Ποιος μπορεί να μας διαβεβαιώσει ότι θα αποδειχτεί το η.τ. ασφαλές σε βάθος χρόνου; Το κ.τ. το χορηγούσαν οι γιατροί ως φάρμακο κατά του άσθματος κάποτε. Αποδείχτηκε ότι δεν είναι φάρμακο αλλά αυτό έγινε δεκαετίες μετά.

Προσωπικά θεωρώ πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα πρέπει να είναι μέσο αντικατάστασης του κανονικού τσιγάρου στην προσπάθεια όμως απεξάρτησης και απαλλαγής γενικώς από την συνήθεια της κίνησης και εισπνοής καπνού-ατμού-whatever.

Γι αυτό άλλωστε και το έκοψα (το η.τ) αφού πρώτα ένιωσα πως απεξαρτητοποιήθηκα από το κανονικό.

Ένας άλλος ακόμα όμως λόγος για την διακοπή είναι πως (συμφωνώ μαζί σου) δεν είναι 100% σίγουρο και αποδεδειγμένο (όπως για το αντίθετο με το κ.τ) το ότι δεν βλάπτει την υγεία.

Το ότι όμως δεν έχει αποδειχθεί ότι βλάπει την υγεία δεν σημαίνει πως θα πρέπει οι επικριτές του να παραπληροφορούν τον κόσμο και ιδίως αυτούς που σκέφτονται το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως μέσο για την απαλλαγή τους από το κάπνισμα.

Γι αυτό άλλωστε προτείνω την επιχειρηματολόγηση και κατάριψη των μύθων γύρω από το η.τ. ώστε να μην φοβίζουν τον κόσμο και καλλιεργούν αρνητικό κλίμα γι αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Α! Το σταμάτησες και το η.τ. , έτσι πες το. Εσένα θα πρέπει πράγματι να σε ζηλεύουμε. Καταλήγει όμως μια απόλαυση από μόνο του, ανεξάρτητα από την ...εξάρτηση. Αυτό είναι παγίδα

Αποσυνδεδεμένος jandrew

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, πραγματικά το απολάμβανα.. από την στιγμή που γύρισα από καπνική γεύση σε φρουτάκια (χωρίς νικοτίνη εδώ και πολύ καιρό) ήταν κάτι σαν να έτρωγα τσίχλες παρά να κάπνιζα.

Εξάρτηση όμως δεν θα την έλεγα.. μπορώ να κάνω άνετα χωρίς αυτό και μπορεί στο μέλλον να ξανακάνω ηλεκτρονικό (όχι όμως κανονικό) απλά το έκοψα για να δω:

α) μπορώ χωρίς αυτό?
β) μια εδω και καιρό ενόχληση οφείλεται σε αυτό?
γ) μου λείπει η κίνηση του χεριού και η εισπνοή του ατμού/καπνού?

Σε καμία όμως περίπτωση δεν δέχομαι το ότι πρόκειται για "διάολο" όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω ότι του είπαν και γενικώς τις ιστορίες παραπληροφόρησης που διαδίδουν κάποιοι κατ' εμέ ανεγκέφαλοι.

Ακόμα και να αποδειχθεί πως είναι 100% ασφαλές, γνώμη μου είναι η σταδιακή απομάκρυνση ΚΑΙ από το η.τ. και αυτό για να μην υποπέσουμε μελλοντικά σε κανονικό τσιγάρο λόγω συνήθειας κίνησης-εισπνοής

Αποσυνδεδεμένος aithra72

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
καλημερα και γω χθες μου ειπανε οτι καποιοι γιατροι πιστευουνε οτι το ηλεκτρονικο ειναι χειροτερο απο το κανονικο τσιγαρο και καλυτερα να γυρισεις σεαυτο κα ισε μια εταιρια το σταματαησαν ολοι και ξαναρχισαν να καπνιζουν  οι  διευθυντες μαλιστα λες και εχει σημασια ..και γω απλα τουσ ειπα  εδω και εναμισι χρονο νιωθω καλυτερα με το ηλεκτρονικο επιτελους αναπνευω


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2013, 01:02 από petra »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix