vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, Tem, Jorge, FaniFox, teo77, aalex, manoslykos

Twitter

Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« στις: Μαΐου 14, 2012, 00:24 »
Μετα κοπων και βασανων και πολλων περιπετειων, ας ανοιχτει σιγα σιγα το θεμα με την παρουσιαση του νεου λαβα, που ειχαμε στα χερια μας καιρο πριν, αλλα για λογους ανωτερας βιας δεν κατεστη δυνατο να γινει μεχρι σημερα..

Χωρις πολλα λογια και συντομα, ας δουμε περι τινος προκειται. Το συγκεκριμενο mod κατασκευαζεται απο αποχωρησαντες εργαζομενους της εταιριας L-rider και τη νεα τους εταιρια youngjunetech. Η επαφη μαζι τους εγινε μεσα απο το site και τα mail τους, ενω βρισκονται γενικα στα παρακατω links, προς αποφυγη συγχησης με αλλα mod που κυκλοφορουν και θα κυκλοφορησουν στην αγορα.
http://www.youngjune-tech.com/
http://youngjune-tech.en.alibaba.com/

Στα χερια μου βρεθηκαν 3 mod, ενα εμεινε εδω, ενα δωθηκε στον φιλο Pastafarai, ενω το τριτο μαλλον περιπλανιεται ακομη απο δικη μου ταχυδρομικη πατατα..  :wall:


Αρκετη εισαγωγη, ανευ ουσιας ακομη, ας δημοσιευτει η πρωτη παρουσιαση ακριβως απο κατω και τα υπολοιπα εν καιρω και ελπιζω συντομα..  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2012, 00:31 από koloky8anos »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 14, 2012, 00:25 »
Αφου ευχαριστησω τον συνφορουμιτη koloky8anos για την διαμεσολάβηση του και την εταιρεία youngjunetech που του απέστειλε τα τρία δείγματα του lavatube V1.5 προχωραω στο review το οποιο ασφαλως σε βαθος χρονου θα ενημερωθει....
Λοιπον, μετα απο 20+ μερες εντατικης και σχεδον αποκλειστικής χρησης εχω να πω οτι το V1.5 μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπώσεις...

Ας παρουμε τα πραγματα ομως απο την αρχή:

Εμφανισιακά και σε διαστάσεις είναι ακριβώς το ίδιο με το προηγουμενο lavatube....
Η μόνη μικρή διαφορα έγκειται στην ύπαρξη μονιμης ενδειξης σταθμης της μπαταρίας στην οθόνη του....


Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι ανάλογη του V1 που σημαινει οτι για την τιμη του ειναι παραπανω απο αξιοπρεπες...
Ας ριξουμε μια ματια στα επιπλέον χαρακτηριστικα του V1.5 τα οποια ειναι και αυτα που ενδιαφερουν περισσότερο όλους μας...
Το Lavatube V1.5 μετράει την ωμική αντίσταση.
Την μετραει με ακριβεια ομως;
Η απαντηση ειναι "ναι"!  :yes:
Την μετράει με εντυπωσιακή ακρίβεια...  :yes:
Μετρησα ενα σωρο διαφορετικους ατμομοιητες,carto και clearmizers χρησιμοποιόντας τρεις διαφορετικες συσκευες:
Το Lavatube V1.5 , το provari και ενα ψηφιακό πολύμετρο...
Οι ενδειξεις σε όλες τις περιπτώσεις και στα τρια οργανα μέτρησης ηταν ακριβως οι ίδιες!
Και το καλο δεν τελειωνει εκει... για να μας δειξει την ακριβη ωμικη αντισταση του ατμοποιητη που εχουμε προσαρτήσει, το νεο Lava χρειάζεται μόνο ένα πάτημα του κουμπιου on/off .... Μόνο ένα κλίκ.  :yes:



Ας δουμε τωρα μια ουσιαστικη διαφορα του με το Lavatube V1...

Ενω λοιπον το V1.5 δειχνει μόνιμα στην οθόνη την σταθμη της μπαταριας με μπάρες (όπως τα κινητα τηλεφωνα προηγουμενης γεννιάς), το V1 χρειαζεται πέντε πατηματα του κουμπιου On/off για να δειξει την ακριβη σταθμη της μπαταρίας με δεκαδικό αριθμο.
Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι το μοναδικο σημειο που υστερει το V1.5 έναντι του V1 .....  Κατι που προσωπικα θεωρω μικρης σημασιας αφου ετσι κι αλλιως οταν η μπαταρια φτασει σε χαμηλο επιπεδο στάθμης (γυρω στα 3.4) , και τα δυο Lavatube (παλίο και νέο) κόβουν την παροχή και υπενθυμιζουν στον χρήστη οτι ήγικεν η ώρα της...φόρτισης...

Ας δουμε τωρα το πλασαριζόμενο ως το "δυνατο" σημειο του Lavatube V1.5 που ειναι φυσικα το οτι "αντεχει" φορτιο μεχρι 3.5 amps ...
Πρακτικα αυτο σημαινει ότι μπορει κανεις να βαλει επανω στο V1.5 LR ατμοποιητες και την ιδια ωρα να μπορει να σηκωσει την ταση στα 5.5 - 6.0
Δυστυχως δεν διαθετω passthrough βολτόμετρο (ακόμα) και ετσι μπορω μονο να σας πω τις εντυπωσεις μου επι του θέματος εμπειρικά:
Με το DCT στα 1.5oHm ατμίζω άνετα στα 5.0 και μαλιστα εγω που το DCT δεν το ειχα ποτε σε εκτιμηση, καταφερα επιτέλους να ατμισω με αυτό απολλαμβάνοντας και δυνατο χτύπημα αλλα και μεγάλες ποσότητες παραγόμενου ατμου....
Συγκρινόμενο με το "παλιό" lavatube μπορω να πω ότι η ανοχη που επιδεικνύει στο φορτίο είναι αισθητά μεγαλύτερη απο εκεινη του lavatube V1 ...
Αυτο αν με ρωτησετε μου αρκει και με το παραπάνω. Περισσοτερες λεπτομερειες και πιο ακριβη περιγραφη θα δωσω στο update του review αφου κανω μετρησεις και με Passthrough βολτόμετρο....

Αλλη μια ασημαντη μεν αλλα αξια αναφοράς δε διαφορά του Lavatube V1.5 με το Lavatube V1.0 είναι οτι το πρωτο για να τεθει σε λειτουργια η για να "κλειδωσει¨" η οθόνη χρειάζεται 5 κλικ (πατήματα) στο πλήκτρο on/off και οχι παρατεταμένο πάτημα οπως στο V 1.0
Όλα τα κουμπιά , και στα δύο λάβα εχουν ακριβως την ίδια αίσθηση και κατα τα φαινόμενα την ιδια ποιότητα κατασκευής με ό,τι αυτο συνεπάγεται...

Συμπερασματικά:
Το lavatube V1.5 αποτελλεί όντως την εξέλιξη του γνωστου και δημοφιλούς lavatube.
Καταφέρνει να διατηρεί την τιμή του στα ίδια χαμηλά επίπεδα με το απερχόμενο ενω προσφέρει περισσότερα.
Είναι κατα πολύ καλύτερο του προκατόχου του.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2012, 00:39 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 14, 2012, 00:46 »
Σπανίζουν οι καλές παρουσιάσεις τελευταία. Όντως πολλοί θα θελήσουν με λόγια να σου πουν κι ένα μπράβο παραπάνω, Pastafarai, και είναι κατανοητό. Διάβασέ τα γιατί τα αξίζεις αλλά μετά θα τα σβήσουμε και θα μείνουν τα μπράβο κάτω από το μήνυμα.  ;)
Για να μη χανόμαστε, παιδιά, μέσα σε σελίδες μπράβο: Πατήστε το Bravo δίπλα από τον τίτλο.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 14, 2012, 00:56 »
αν και ξυνομαι για τρελλο offtopic θα συγκρατηθω, επαναφεροντας τη συζητηση επι του θεματος και τονιζοντας την εξαιρετικη ακριβεια του στη μετρηση των Ω.

τα Ωμ-ομετρα που περιεχουν τετοιες συσκευες, επειδη προοριζονται για τη μετρηση συγκεκριμενου ευρους τιμων αντιστασης, εχουν καλυτερη ακριβεια και μικροτερο σφαλμα απο τα κλασσικα πολυμετρα σε αυτη την περιοχη Ω.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 14, 2012, 00:58 »
provari, πολυμετρο και lavatube V1.5 έδειχναν ακριβως τις ιδιες τιμές ότι ατμοποιητες η carto και αν δοκιμαζα...και δοκίμασα πάαααρα πολλούς...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:02 »
απλα ηθελα να τονισω πως σε διαφωνια πολυμετρου και λαβα/προβαρι, θα εμπιστευομουν σαφως το δευτερο...

(αν)αντιστοιχα, εμπιστευομαι περισσοτερο το πολυμετρο απο το passthrough βολτομετρακι (αλλα δεχομαι πως ολα αυτα ειναι λεπτομερειες και nerd-οσυζητηση)


προσθετω επισης πως το λαβα 1.5 ΔΕΝ δεχεται (στην εκδοση που μας ηρθε) τις protected μπαταριες με βυζι, κατι που προβλεπεται στην αναβαθμιση του. ;)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:03 »
προφανως εχω πολυ καλο πολυμετρο θανο!  :tongue_smilie:
τις "κοντες" 18650 με βυζι τις δεχεται..  :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikosier

  • **
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • If you can’t convince them, confuse them.
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:19 »
παραγγειλα αυτες για το λαβα...
http://www.madsteam.gr/products/UltraFire%E2%84%A2-BRC-18650-3.7V-3000mAh-Protected.html
δλδ δεν κανουν για να καταλαβω :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:24 »
nikosier οι συγκεκριμενες που παρηγγειλες κάνουν κανονικά και το καπακι βιδωνει κανονικα!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:32 »
παστα είπες ότι δεν έχεις κάνει μετρήσεις ακόμα αλλά να ρωτήσω για το dct που είδες και με ενδιαφέρει. Εμπειρικά η διαφορά ανάμεσα στο v1  με ενα lr carto σε σχέση με το v1.5  είναι τέτοια που να θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο κάποιος να κάνει την αγορά.
  Είδα ότι έμεινες ικανοποιημένος απόλυτα στο v1.5 αλλα η ερώτηση μου είναι συγκεκριμένη: αν θα συμβούλευες (εμπειρικά σε πρώτη φάση)  ένα φαν του dct lr και κάτοχο του v1  να προβεί στην αγορά του v1.5.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:37 »
να σου πω...
εγω το DCT δεν το χρησιμοποιουσα ποτέ, θεωρουσα οτι δεν εχει ουτε γευση,ούτε χτυπημα,ουτε ντουμανι....
Στο "παλιο" lava το χρησιμοποιούσα στα 4.2 το πολύ και δεν εμενα ικανοποιημενος...
Στο V1.5 το έπαιξα στα 4.8 - 5.0 και ειδα τεράστια διαφορά...
Η γνωμη μου ειναι αν εχεις lavatube και εισαι ικανοποιημένος μήν παρεις το lavatube V1.5 , απλά άλλαξε carto και πάρε ένα στα 2.7 με 3.0 oHm, θα σου βγεί πολύ φτηνότερα... :dontknow:
Σιγουρα πάντως και αυτο το υπογραφω, το DCT 1.5ohm παιζει πολύ καλύτερα στο V1.5 ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 14, 2012, 01:43 »
με κάλυψες :thumpup:

ααα και κάτι ακόμα  :sign_sygnomi:

ως προς την αυτονομία της μπαταρίας σε σχέση πάντα με το v1 παρατήρησες κάτι?
καλύτερη χειρότερη περίπου τα ίδια?

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 14, 2012, 10:01 »
να σου πω...
εγω το DCT δεν το χρησιμοποιουσα ποτέ, θεωρουσα οτι δεν εχει ουτε γευση,ούτε χτυπημα,ουτε ντουμανι....
Στο "παλιο" lava το χρησιμοποιούσα στα 4.2 το πολύ και δεν εμενα ικανοποιημενος...
Στο V1.5 το έπαιξα στα 4.8 - 5.0 και ειδα τεράστια διαφορά...
Η γνωμη μου ειναι αν εχεις lavatube και εισαι ικανοποιημένος μήν παρεις το lavatube V1.5 , απλά άλλαξε carto και πάρε ένα στα 2.7 με 3.0 oHm, θα σου βγεί πολύ φτηνότερα... :dontknow:
Σιγουρα πάντως και αυτο το υπογραφω, το DCT 1.5ohm παιζει πολύ καλύτερα στο V1.5 ...  :yes:
Να ρωτήσω κάτι pasta...Tο παλιό lava(που έχω κι εγώ),καθώς και dct αν είναι στα 1,5ohm,έχω την εντύπωση ότι σε ρίχνει στα 3,7 με 3,8volts.Και αυτή είναι απ'ότι κατάλαβα η σημαντική διαφορά του V1,5. :yes:















Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:00 »
με κάλυψες :thumpup:

ααα και κάτι ακόμα  :sign_sygnomi:

ως προς την αυτονομία της μπαταρίας σε σχέση πάντα με το v1 παρατήρησες κάτι?
καλύτερη χειρότερη περίπου τα ίδια?
Η αυτονομια κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα αν ατμιζεις στα 3.7 με 4.2 αλλα στο Lavatube V1.5 , η μπαταρία τελειώνει αισθητά πιο γρήγορα λόγο του οτι μπορείς να ατμίζεις σε περισσότερα βολτ απο οτι στο V1 (εγω δεν πεφτω κατω απο 4.8  ;D ) ...
Να ρωτήσω κάτι pasta...Tο παλιό lava(που έχω κι εγώ),καθώς και dct αν είναι στα 1,5ohm,έχω την εντύπωση ότι σε ρίχνει στα 3,7 με 3,8volts.Και αυτή είναι απ'ότι κατάλαβα η σημαντική διαφορά του V1,5. :yes:

Ναι, το παλιο λαβα εριχνε την τάση στα 3.7 , το V1.5 ομως, κρινοντας πάντα εμπειρικά σε σχεση με το V1 και όχι με πολυμετρο passthrough το ρυθμιζω στα 4.8 π.χ και πυροβολάει! Τωρα δεν ξερω αν βγαζει οντως 4.8 αλλά σιγουρα βγαζει πολλά παραπάνω απο το V1 ...
Η αλήθεια είναι οτι δέν διαπίστωσα πτώση τάσης στα 3.7 απο το V1.5 σε καμμια περίπτωση... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2012, 13:17 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:21 »
Φίλε Pasta καταρχήν να σου πω ένα μπράβο για το review που έκανες και οτι σέβομαι τον χρόνο και τον κόπο που σπατάλησες για τα σχόλια και τις φωτογραφίες που ανέβασες.
Ομως είσαι πολυ φαουλ γιατί περίμενα κατι πιο ολοκληρωμένο, το να λες οτι σου βγάζει περισσότερο ατμό και οτι έχεις καλύτερο χτύπημα απο το V1 δεν μπορεί να μας κάνει εμας να πάμε να το αγοράσουμε.

Και για να μην νομίζεις οτι εχω όρεξη να ανοίξω κανένα πόλεμο και να κάθομαι να τσακώνομαι να σου πω οτι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης ανήκει σε εμένα που σε κάποιο παλιότερο ποστ σε πίεσα να κάνεις το review.

Ελπίζω να επιστρέψεις σύντομα και να ολοκληρώσεις την καλή δουλειά που ξεκίνησες.

Α και φιλικά ε.  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix