vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

158 επισκέπτες, 2 χρήστες
tibolaso, manoslykos

Twitter

Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:29 »
Blade
α) Σκοπος του review δεν ειναι να ωθησει κανεναν να παει να το αγορασει. Ειναι να περιγράψει το Mod συμφωνα πάντα με την εμπειρία που έχει ο δοκιμαστής (στην προκειμένη περίπτωση εγώ)... Δεν αποτελει σε καμμια περιπτωση εγκυκλοπαιδική καταγραφή των λειτουργιων της συσκευης,πόσο μάλλον δέ,οταν δεν περιέχει μετρήσεις με κατάλληλα όργανα.
β) Αναφερω με σαφηνεια οτι το review θα ενημερωθει οταν κανω μετρήσεις με όργανο το οποιο προς το παρον δεν διαθέτω.
γ) Κακώς απαξιώνεις την "εμπειρική" μου περιγραφή διότι είμαι χρήστης του V1 lavatube εδω και πολλούς μήνες και είμαι σε θεση να αντιληφθω και να περιγραψω -έστω "εμπειρικα"- τις διαφορές του παλιού με το νέο μοντέλο...

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:31 »
Προσωπική μου άποψη είναι, και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, ότι η περιγραφή της "εμπειρίας άτμισης", αν θεωρήσουμε δόκιμο τον όρο, είναι πιο σημαντική, όταν γίνεται από έναν έμπειρο χρήστη, από τα νούμερα.
Όταν ένα review γίνεται από έναν έμπειρο ατμιστή, πιο πολύ βαρύτητα έχει, στην δική μου αντίληψη, η γνώμη του και η κριτική του στο προϊόν όταν αυτή αποδίδεται περιγραφικά, παρά τα βόλτ τα αμπέρ και τα ωμ.

Φιλικά,

Θοδωρής.

Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:35 »
Όποιος θέλει μπορεί να πει την άποψη του για ότι κρίνει αυτός είτε σαν χρήστης ατμιστής
είτε σαν δοκιμαστής και χρήστης ατμιστής αυτό δεν συνεπάγεται πως γίνεται για σύσταση!
και εγώ το διαβάζω και δεν πρόκειται να πάρω ποτέ Lava ή επισκευάσιμο ας πούμε ατμο.  :)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:52 »
Όποιος θέλει μπορεί να πει την άποψη του για ότι κρίνει αυτός είτε σαν χρήστης ατμιστής
είτε σαν δοκιμαστής και χρήστης ατμιστής αυτό δεν συνεπάγεται πως γίνεται για σύσταση!
και εγώ το διαβάζω και δεν πρόκειται να πάρω ποτέ Lava ή επισκευάσιμο ας πούμε ατμο.  :)

Θα συμφωνήσω με το Γιάννη και γω το διαβάζω όπως διαβάζω για πολλά πράγματα εδώ μέσα γιατί σαν ατμιστής θέλω να ενημερώνομαι.

Όπως έχω δηλώσει και αλλού δεν αγοράζω μοντ-επισκευάσιμους ατμοποιητές αλλά είμαι των απλών μπαταριών-ατμοποιητών-υγρών εκεί μου αρέσει και θα παραμείνω προς το παρόν τουλάχιστον. :)

Θέλω όμως να ενημερώνομε για ότι καινούργιο κυκλοφορεί από περιέργεια και δεν κατηγορώ φίλους ατμιστές που τους αρέσουν τα μόντ οι επισκευάσιμοι κ.λ.π.

Ίσα ίσα που σε συναντήσεις τους παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον.
Τώρα αν κάποιοι συνατμιστές παρασύρονται από τυχόν παρουσιάσεις προιόντων και αγοράζουν προβλημάτους.

Και στο κάτω κάτω τα καινούργια προιόντα για αυτό το λόγο βγαίνουν για να πουληθούν. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2012, 13:58 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 14, 2012, 13:57 »
Παρακαλούμε να παραμένουμε στο θέμα μας. Ας αποφεύγονται μηνύματα που μπορεί να οδηγήσουν σε προστριβές. Εαν καποιος εχει επιπλεον γνωση για το review να την καταθεσει και να παραμεινουμε στο κοματι της ενημερωσης.

Ευχαριστουμε

Αποσυνδεδεμένος OLE

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Παρακμη! Απο τα μνημεια στα μνημονια
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 15, 2012, 03:19 »
Μπραβο κοκκινοματι  :thumbup_move_2: εξαιρετικη παρουσιαση και ακριβως αυτα που ενδιαφερουν τον χρηστη ,να σου κανω μια πιο εξειδικευμενη ερωτηση πως σου φαινεται το κουμπι του?
Το ιδιο με το πρωτο?
Επισης δεν φαινεται στην φωτο εξακολουθει να εχει την ταφρο  :laugh1: για την υπερχειλιση οπως το πρωτο (εκει που βιδωνουμε τον ατμο).

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 15, 2012, 05:27 »
Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο. Δεν κατάλαβα όμως αν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, από που μπορούμε να το αγοράσουμε;

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 15, 2012, 12:19 »
πολυ ωραια παρουσιαση απο ενα εμπειρο ατμιστη οπως ειναι ο παστα,αν και πιστευω οτι απευθύνεται περισσότερο σε αυτους που εχουν μια μικρη εμπειρια σε τετοια καλαμπαλίκια!
με βοηθησε παρα πολυ στο να αποφασισω να το τσιμπήσω!
ευχαριστω παστα για τον κοπο σου,πολυ εμπεριστατωμένος! :respect: :respect:

Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 15, 2012, 21:18 »
Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο. Δεν κατάλαβα όμως αν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, από που μπορούμε να το αγοράσουμε;
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9862.0.html  με  33-35€ + 4,5 μεταφορικά

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4945.1425.html

Αποσυνδεδεμένος Nikolas2000m

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep Walking
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 17, 2012, 10:18 »
Αδελφε μπραβο.Πολυ καλη παρουσιαση του προιοντος.. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 19, 2012, 22:20 »
Αφου ευχαριστησω τον συνφορουμιτη koloky8anos για την διαμεσολάβηση του και την εταιρεία youngjunetech που του απέστειλε τα τρία δείγματα του lavatube V1.5 προχωραω στο review το οποιο ασφαλως σε βαθος χρονου θα ενημερωθει....
Λοιπον, μετα απο 20+ μερες εντατικης και σχεδον αποκλειστικής χρησης εχω να πω οτι το V1.5 μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπώσεις...

Ας παρουμε τα πραγματα ομως απο την αρχή:

Εμφανισιακά και σε διαστάσεις είναι ακριβώς το ίδιο με το προηγουμενο lavatube....
Η μόνη μικρή διαφορα έγκειται στην ύπαρξη μονιμης ενδειξης σταθμης της μπαταρίας στην οθόνη του....
(Image removed from quote.)



Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι ανάλογη του V1 που σημαινει οτι για την τιμη του ειναι παραπανω απο αξιοπρεπες...
Ας ριξουμε μια ματια στα επιπλέον χαρακτηριστικα του V1.5 τα οποια ειναι και αυτα που ενδιαφερουν περισσότερο όλους μας...
Το Lavatube V1.5 μετράει την ωμική αντίσταση.
Την μετραει με ακριβεια ομως;
Η απαντηση ειναι "ναι"!  :yes:
Την μετράει με εντυπωσιακή ακρίβεια...  :yes:
Μετρησα ενα σωρο διαφορετικους ατμομοιητες,carto και clearmizers χρησιμοποιόντας τρεις διαφορετικες συσκευες:
Το Lavatube V1.5 , το provari και ενα ψηφιακό πολύμετρο...
Οι ενδειξεις σε όλες τις περιπτώσεις και στα τρια οργανα μέτρησης ηταν ακριβως οι ίδιες!
Και το καλο δεν τελειωνει εκει... για να μας δειξει την ακριβη ωμικη αντισταση του ατμοποιητη που εχουμε προσαρτήσει, το νεο Lava χρειάζεται μόνο ένα πάτημα του κουμπιου on/off .... Μόνο ένα κλίκ.  :yes:
(Image removed from quote.)


Ας δουμε τωρα μια ουσιαστικη διαφορα του με το Lavatube V1...

Ενω λοιπον το V1.5 δειχνει μόνιμα στην οθόνη την σταθμη της μπαταριας με μπάρες (όπως τα κινητα τηλεφωνα προηγουμενης γεννιάς), το V1 χρειαζεται πέντε πατηματα του κουμπιου On/off για να δειξει την ακριβη σταθμη της μπαταρίας με δεκαδικό αριθμο.
Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι το μοναδικο σημειο που υστερει το V1.5 έναντι του V1 .....  Κατι που προσωπικα θεωρω μικρης σημασιας αφου ετσι κι αλλιως οταν η μπαταρια φτασει σε χαμηλο επιπεδο στάθμης (γυρω στα 3.4) , και τα δυο Lavatube (παλίο και νέο) κόβουν την παροχή και υπενθυμιζουν στον χρήστη οτι ήγικεν η ώρα της...φόρτισης...

Ας δουμε τωρα το πλασαριζόμενο ως το "δυνατο" σημειο του Lavatube V1.5 που ειναι φυσικα το οτι "αντεχει" φορτιο μεχρι 3.5 amps ...
Πρακτικα αυτο σημαινει ότι μπορει κανεις να βαλει επανω στο V1.5 LR ατμοποιητες και την ιδια ωρα να μπορει να σηκωσει την ταση στα 5.5 - 6.0
Δυστυχως δεν διαθετω passthrough βολτόμετρο (ακόμα) και ετσι μπορω μονο να σας πω τις εντυπωσεις μου επι του θέματος εμπειρικά:
Με το DCT στα 1.5oHm ατμίζω άνετα στα 5.0 και μαλιστα εγω που το DCT δεν το ειχα ποτε σε εκτιμηση, καταφερα επιτέλους να ατμισω με αυτό απολλαμβάνοντας και δυνατο χτύπημα αλλα και μεγάλες ποσότητες παραγόμενου ατμου....
Συγκρινόμενο με το "παλιό" lavatube μπορω να πω ότι η ανοχη που επιδεικνύει στο φορτίο είναι αισθητά μεγαλύτερη απο εκεινη του lavatube V1 ...
Αυτο αν με ρωτησετε μου αρκει και με το παραπάνω. Περισσοτερες λεπτομερειες και πιο ακριβη περιγραφη θα δωσω στο update του review αφου κανω μετρησεις και με Passthrough βολτόμετρο....

Αλλη μια ασημαντη μεν αλλα αξια αναφοράς δε διαφορά του Lavatube V1.5 με το Lavatube V1.0 είναι οτι το πρωτο για να τεθει σε λειτουργια η για να "κλειδωσει¨" η οθόνη χρειάζεται 5 κλικ (πατήματα) στο πλήκτρο on/off και οχι παρατεταμένο πάτημα οπως στο V 1.0
Όλα τα κουμπιά , και στα δύο λάβα εχουν ακριβως την ίδια αίσθηση και κατα τα φαινόμενα την ιδια ποιότητα κατασκευής με ό,τι αυτο συνεπάγεται...

Συμπερασματικά:
Το lavatube V1.5 αποτελλεί όντως την εξέλιξη του γνωστου και δημοφιλούς lavatube.
Καταφέρνει να διατηρεί την τιμή του στα ίδια χαμηλά επίπεδα με το απερχόμενο ενω προσφέρει περισσότερα.
Είναι κατα πολύ καλύτερο του προκατόχου του.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)

Επειδή δεν εχω την δυνατοτητα τροποποίησης παραθετω εκ νεου το review με ενα επιπλεον στοιχειο....
Σημερα έκανα μετρησεις με το passthrough βολτόμετρο του Γιώργου (white Varadero, γεια σου Γιώργο  :bye: ) , η τιμή που έδειχνε χωρίς τον ατμοποιητή επάνω και η τιμη που έδειχνε με τον ατμο επανω (δηλαδή υπο φορτίο) ήταν ακριβώς οι ίδιες...
Χρησιμοποίησα dual coil DCT στα 1.5 oHm ...
Παρ'ολα αυτα διατηρώ καποιες επιφυλαξεις πολυ απλα επειδη αυτο παραείναι καλό για να είναι αληθινο....
Θα επανέλθω με νεες μετρησεις απο διαφορετικο βολτομετρο....
Αξιζει να σημειωθει παντως οτι το V1.5 οταν το ρυθμιζω π.χ. στα 4 τα πολυμετρα δειχνουν 4.3 βγαζει δηλαδη παραπάνω απο οσο το ρυθμιζω...
Εξακολουθεί να πυροβολάει και το μόνο αρνητικο που εχω να αναφέρω είναι η φθορά της βαφής στα πλαστικά καπάκια του και στο ένα απο τα τρία κουμπιά του....
Ασφαλως στο μαυρο χρώμα δεν υφισταται τετοιος κινδυνος φθορας της βαφης...
Το ασημενιο εχει μαύρα καπάκια που έχουν βαφτεί ασημί με αποτελεσμα να ξεβαφει η βαφη....
Το ασημενιο χρώμα του σώματος παραμένει άθικτο! :yes:
over and out!

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 19, 2012, 22:24 »
θυμάσαι πόσα βολτ έβαλες στο dct 1.5;

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 19, 2012, 22:29 »
Μπραβο κοκκινοματι  :thumbup_move_2: εξαιρετικη παρουσιαση και ακριβως αυτα που ενδιαφερουν τον χρηστη ,να σου κανω μια πιο εξειδικευμενη ερωτηση πως σου φαινεται το κουμπι του?
Το ιδιο με το πρωτο?
Επισης δεν φαινεται στην φωτο εξακολουθει να εχει την ταφρο  :laugh1: για την υπερχειλιση οπως το πρωτο (εκει που βιδωνουμε τον ατμο).
όλα τα κουμπια , καθως επισης και τα επάνω και κάτω καπάκια ειναι ακριβώς τα ίδια με την πρώτη έκδοση... :yes:
ειναι τετοια η ομοιότητα που υποπτευομαι πως οι "αντάρτες" της   youngjunetech φεύγοντας πήραν μαζί τους και τα τηλέφωνα των προμηθευτών υλικών της L-Rider...  :yes:

Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο. Δεν κατάλαβα όμως αν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, από που μπορούμε να το αγοράσουμε;

Ελλαδα το φερνει κατοπιν παραγγελιας το madsteam.gr και απο οτι ξερω το περιμένει απο μέρα σε μέρα και το cleverstore.gr ... 


θυμάσαι πόσα βολτ έβαλες στο dct 1.5;

το ρυθμισα στα 4.5 αλλα η κανονικη τιμη ηταν παραπανω.
Δεν διαπιστωσα να ριχνει απο μονο του την ταση στα 3.7 και γιάυτο εγραψα οτι διατηρω επιφυλλάξεις... :yes:
πρεπει να κανω περισσοτερες μετρησεις με περισσοτερους ατμοποιητες, σε μεγαλυτερο φάσμα τιμών και με περισσοτερα απο ενα βολτομετρα... :yes:


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2012, 22:35 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 20, 2012, 01:31 »
οι δοκιμαστές δεν έχει κανένας σας Α2 ή κάποιον τύπου Α2; εγώ με rcamizer βάζω το βολτόμετρο πάνω στις 2 βίδες με αντίσταση και μου δείχνει πόσο πραγματικά τάση δίνει το lavatube v1 στην αντίσταση. άν μπορείτε να βρείτε θα ήταν χρήσιμο.. και δε χρειάζετε να χαλάσετε περιτά λεφτά σε madvapes για gadjetακια..

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Lavatube 1.5 / VV tube 1.5 Review
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 20, 2012, 01:34 »
3 μερες τον κρατησα τον Α2 και τον εδιωξα...πολυ κρύος για τα γουστα μου..  :yes:
Η ιδεα σου παντως ειναι καλη! θα το δοκιμασω το συντομοτερο δυνατο και θα επανελθω! :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem