vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, infernity, Panokali, Mimhsdr, FaniFox, Milarepa, Ribot

Twitter

Κάλεσμα σε ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (εγκύκλιος μη νικοτινούχων)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
[member=6507]BigSur[/member]
Είναι χαζό να προσπαθώ να εξηγήσω τα αυτονόητα, αλλά επειδή δεν έχω κρυφτεί ποτέ πίσω από τα λόγια μου:

α) Δεν βγήκε σε δύο ο Φουρτούνης, σε μία βγήκε για 10 λεπτά - το γνωρίζω, μαζί ήμασταν. Ο ίδιος βγήκε για δυο ώρες live μόνος του στο μαγαζί μου δυο μέρες μετά.
β) Οι περισσότεροι που μιλάμε εδώ δουλεύουν, όχι μόνο το προεδρείο της ΚΕΑ. Και δύσκολη δουλειά μετά τις 10 το βράδυ γίνεται για όλους, όχι μόνο για το προεδρείο της ΚΕΑ.
γ) Κανείς από αυτούς που βγήκαν δημόσια να μιλήσουν δεν συνέταξε κανένα κείμενο ποτέ. Τη γνώμη τους βγήκαν και είπαν σε αυτά που τους ρώτησαν και προσπάθησαν να επηρεάσουν/εμψυχώσουν και άλλους άνθρωπους για μια κοινή ενέργεια.
δ) "Άλλες υποχρεώσεις σε άλλους χώρους" έχουν όλοι, όχι μόνο τα μέλη του ΔΣ, "αν θέλουν να έχουν δουλειά μεθαύριο". Δεν βγάζουν τα προς το ζην από τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας.
ε) Εξ όσων γνωρίζω, τα 2 από τα 4 μέλη του ΔΣ της ΚΕΑ δεν βάζουν σε κανέναν κίνδυνο κανένα έσοδο αύριο (σήμερα). Αντίθετα, όσοι από τους επαγγελματίες βρεθούν εκεί (με το οποίο θυμίζω πως διαφωνώ) δεν τα βάζουν απλά σε κίνδυνο, τα χάνουν δεδομένα. Στους περισσότερους δεν τους περίσσευαν.

Το ποιος καλεί ποιον και γιατί (αλλά και ποιος ζητά/απαιτεί μόνος του να παρέμβει κάπου) είναι μια μεγάλη κουβέντα. Να την κάνουμε εδώ;


[member=9873]Π. Γιούρσης[/member]
Πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε το αν αλλάζουν οι καιροί και πως αλλάζουν, μόλις μου εξηγήσεις τι εννοείς.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καλημέρα!  :bye:

Ραντεβού στο Υπουργείο. Τα υπόλοιπα σε δεύτερο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Η δύναμη του καταναλωτή θα εκμηδενίζετε , όταν βάζει το εγώ  πάνω από το εμείς..... 

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
τελικα τι εγινε?δεν μπορεσα να καταλαβω-ακουσω στο λαιβ τι ειπε ο προεδρος

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δυστυχώς οι υποχρεώσεις μου δεν μου επέτρεψαν να συμμετάσχω. Από κάποιες φωτό που είδα πάντως, είχε αξιοπρεπή συμμετοχή. Δεν ήταν λαοθάλασσα, δεν ήταν όμως 3 και ο κούκος.


Έχω μια συνάντηση πιο μετά με άτομα που ήταν εκεί, θα ενημερώσω αν πρώτα δεν το έχει κάνει κάποιος από τους συμμετέχοντες.



Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Αντιγραφη απο facebook

Τα μηδενικά υγρά αναπλήρωσης επιστρέφουν στα ράφια,σε 15 μέρες αναμένεται τροπολογία της εγκυκλίου,το θέμα ίδιοκατασκευής των diy και ο ειδικος φορος παραμένει σε συζήτηση και το υπουργείο υγειας περιμένεις προτάσεις του ΣΕΗΤ!

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ συνοπτικά:
Με το μάτι 500 πρέπει να ήμασταν. Καθόλου άσχημα θα έλεγα εγώ αλλά για το πολλοί ή λίγοι τι να συζητάμε τώρα. Λίγο μετά τις 12 διακόπηκε η κυκλοφορία μπροστά στο τετράγωνο του υπουργείου ώστε να μπορέσουμε να μαζευτούμε ακριβώς εκεί. Αν δεν ήσουν μπροστά στα σκαλιά του υπουργείου πραγματικά δεν καταλάβαινες τι γινόταν-λεγόταν. Με ενόχλησε το κεντρικό σύνθημα που ήταν λες και παλεύαμε να απεξαρτηθούμε από τη νικοτίνη. Μου άρεσε που ήταν σαν πολύ μεγάλη ατμοσυνάντηση. Φουγάρα υπήρχαν όμως δεν έδιναν τον τόνο. Πολλά βίντεο και φωτογραφίες, δημοσιογράφους δεν είδα κάπου συγκεντρωμένα.  

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που κατάλαβα τελικά το θέμα τους είναι το diy, μακάρι να βρεθεί άκρη αλλά χλωμό το βλέπω,μπράβο σε όσους είταν εκεί.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
all publicity is good publicity

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δυο λόγια περιληπτικά, καθώς μια πληρέστερη ανακοίνωση θα αργήσει λίγο:

Ο κόσμος ήταν ικανοποιητικός. Όχι λαοθάλασσα αλλά καλύτερα από ότι περίμενα. Τον παλμό του τον σχολίασαν και οι του Υπουργείου.
[Σας ακούγαμε στο γραφείο της συνάντησης. Αυτό ήταν θαυμάσιο!]

Μας δέχτηκαν. Μας άκουσαν. Έδωσαν ώρα, δε μας ξεπέταξαν.
Έκαναν σαφές πως δεν σκόπευαν να κάνουν τέτοιο μπάχαλο στους αγορά, ούτε να προωθήσουν αθελά τους την νικοτίνη. Κατάλαβαν πως η ΑΑΔΕ κινήθηκε ασυντόνιστα. Αλλά ήταν σαφής η έκπληξη όταν είδαν αντιπρόσωπο ατμιστών. Δεν το ήξεραν το φρούτο, δεν το περίμεναν, το αντιμετώπισαν με σχετική λεπτότητα και προσοχή. Όσο σκεπτικοί και να είναι με το άτμισμα, δηλώνουν πως δεν θέλουν να στρέψουν τους ατμιστές πίσω στο τσιγάρο.

Τι κερδήθηκε:
Θα γίνει εντός 15νθημέρου τροπολογία που θα περιλαμβάνει/νομιμοποιεί και τα μη νικοτινούχα.
Στο μεταξύ θα υπάρξει συνεννόηση με ΑΑΔΕ για να μην βγουν παγανιά να δεσμεύουν προϊόντα ή να κλείνουν μαγαζιά.
Περιμένουν προτάσεις για το πώς να χειριστούν το θέμα των DIY και του υπάρχοντος στοκ.

Τι ΔΕΝ κερδήθηκε:
Είναι ΠΟΛΥ φοβικοί με το DIY. Βασικά... θα προτιμούσαν να μην υπάρχει. Ικανοποιητικό ορισμό δεν έχουν, δεν είναι επαρκώς ενήμεροι.
Θα χρειαστεί κόπος, προτάσεις και προσπάθεια για να κατανοήσουν ακόμα και την λογική των short fill (η ευρωπαϊκή πρακτική ίσως να φανεί υπέρ μας).
Για το ότι κάποια απλά υλικά βρισκονται και σε άσχετα μαγαζιά δεν έχουν λύση.
Αυτή την στιγμή στο μυαλό τους "μη νικοτινούχα" μπορεί να είναι μόνο τα έτοιμα.
Θα χρειαστεί πίεση το πράγμα, δεν τελειώσαμε.

Αξιοπερίεργο:
Κατά το Υπ.Υγείας ο νόμος του 2008 καθιστά άπαντα τα ατμιστικά παράνομα. Ο νόμος του 2016 έκανε κάποια νόμιμα. Τα μη νικοτινούχα αποτελούσαν νομοθετικό κενό που θα καλυφτεί τώρα. Με αυτή την λογική οι φόροι που εισπράχθηκαν από όσα δεν περιγράφονται στον νόμο του 2016 κακώς μπήκαν, διότι μπήκαν σε... παράνομα προϊόντα! 

Αλλά...
Δώσαμε παρόν, ακουστήκαμε και έγινε μια αρχή.
Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που σε πρωινό εργάσιμης βγήκε στο δρόμο!
:)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Θαυμάσια νέα αγι. Ελπίζω σε αυτό το σημείο να μην υποβάλλει προτάσεις μονάχα ο σεεητ αλλά και η Κέα.

Σε αυτή την κατεύθυνση οφείλουμε να σκεφτούμε ως νομοθέτες και να προτείνουμε ρεαλιστικά πράγματα. Εδώ μπαίνει ο ειδικός μας Τρύφωνας.

Θα σου στείλω και εγώ ένα δύο πραγματα που θεωρώ ότι δεν θα είναι καταστροφικά και θα τους κάνουν να είναι λιγότερο φοβικοι.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Με λίγα λόγια θέλουν να μας πουν ότι είναι επικίνδυνο να μαγειρεύουμε μόνοι μας, πρέπει να παραγγέλνουμε delivery.
Το παράδειγμα δεν είναι άσχετο αφού όλα τα υλικά DIY εκτός της νικοτίνης χρησιμοποιούνται στη μαγειρική και τη ζαχαροπλαστική.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
 Αλλά ήταν σαφής η έκπληξη όταν είδαν αντιπρόσωπο ατμιστών. Δεν το ήξεραν το φρούτο, δεν το περίμεναν, το αντιμετώπισαν με σχετική λεπτότητα και προσοχή. 
Φυσικά εδώ θα επαναλάβω (λες και δεν τα είπαμε ξανά) πόσο σοβαρό είναι η ενίσχυση της ΚΕΑ με μέλη ώστε να υπάρχει και η κατάλληλη δυναμική, ώστε να έχουμε την δυνατότητα να αλλάζουμε καταστάσεις υπέρ μας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix