vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 5 χρήστες
ramon, infernity, white varadero, camber, Jorge

Twitter

Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #330 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 11:02 »
Και σε εμένα με το Vamp Vape συμβαίνει.
Μετά από μια εβδομάδα (3-5 days steeping προτείνει η εταιρεία) και ακόμα δεν είναι τόσο σκούρο ούτε τόσο πηχτό όσο το έτοιμο.
Και βέβαια ούτε το άρωμα και η γεύση είναι τόσο έντονα όσο το έτοιμο και έριξα 22 drops στα 10ml, που μάλλον θεωρείται πολύ (από το κατάστημα που το πήρα μου είπαν να ξεκινήσω με 7 σταγόνες).
Μάλλον θα ανεβάσω λίγο τη δοσολογία τώρα που έχω και δοσομετρικό σωλήνα γιατί μου φαίνεται ότι τα 22 drops δεν θα είναι ούτε ένα ml που σημαίνει κάτω από 10% συγκέντρωση ενώ η εταιρεία προτείνει 15%-20%, τουλάχιστον από τις σκόρπιες πληροφορίες που βρήκα...


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #331 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 11:12 »
Στο χρωμα των υγρων παιζει μεγαλο ρολο και η νικοτινη και η ποσοτητα του αρωματος που εχεις βαλει στη διαφορα χρωματος του ιδιου υγρου ... στην περιπτωση σου επειδη ειναι ακομα φρεσκο σιγουρα θα εχει μεγαλη απόκλιση στο χρωμα απο το ετοιμο μιας και δεν εχει ωριμάσει ακομα .. μια μερα δεν ειναι τιποτα οσο το αφηνεις θα δεις και θα σκουρινει και αλλο.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #332 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 11:26 »
Κώστα, στη δικιά μου περίπτωση με το Vamp Vape η νικοτίνη είναι παρόμοια με το έτοιμο. Φτιάχνω στα 14-15mg ενώ το έτοιμο που είχα ήταν στα 16mg. Νομίζω ότι η συγκέντρωση του αρώματος παίζει εδώ ιδιαίτερο ρόλο. Και μάλλον και η ωρίμανση...αν και το έχω ήδη μια εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #333 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 11:52 »
Από το site της εταιρείας...προτείνουν 15%...τώρα όσο αφορά το χρώμα...δεν έχει καμία σχέση το e-liquid από το concetrated. Προφανώς στα αρώματα....παίζει να έχουν απόκλιση,ίσως και για marketing λόγους.Aκόμα ακόμα, να μην είναι και 100% ίδιο...αλλα 97% παρόμοιο. Για παράδειγμα  το ΤY-4 σε e-liquid είναι κατά κόκκινο ενώ σε concetrated είναι σχεδόν διάφανο.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #334 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 12:54 »
Στα έτοιμα υγρά παίζει να υπάρχουν και άλλα συστατικά πχ ενισχυτικά που αλλάζουν εντελώς το χρώμα και  λίγο ή πολύ διαφοροποιούν και την γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #335 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 15:04 »
Μια μέρα μέχρι στιγμής αλλά δεν το έχω ατμίσει ακόμα.
Το λέω γιατί είναι πολύ ανοιχτό σε σχέση με το έτοιμο και μου φάνηκε περίεργο αν θα γίνει ποτέ τόσο σκούρο όσο και αν το αφήσω να δεσει  :(

Αν θες να γίνει όσο πιο κοντά στο έτοιμο, πρέπει να το φτιάξεις με 15% άρωμα και να το αφήσεις τουλάχιστον 4-5 μέρες.
Αν και τα γλυκά αρώματα της T-Juice έχω παρατηρήσει ότι χρειάζονται τουλάχιστον μια εβδομάδα δέσιμο.



Και σε εμένα με το Vamp Vape συμβαίνει.
Μετά από μια εβδομάδα (3-5 days steeping προτείνει η εταιρεία) και ακόμα δεν είναι τόσο σκούρο ούτε τόσο πηχτό όσο το έτοιμο.
Και βέβαια ούτε το άρωμα και η γεύση είναι τόσο έντονα όσο το έτοιμο και έριξα 22 drops στα 10ml, που μάλλον θεωρείται πολύ (από το κατάστημα που το πήρα μου είπαν να ξεκινήσω με 7 σταγόνες).
Μάλλον θα ανεβάσω λίγο τη δοσολογία τώρα που έχω και δοσομετρικό σωλήνα γιατί μου φαίνεται ότι τα 22 drops δεν θα είναι ούτε ένα ml που σημαίνει κάτω από 10% συγκέντρωση ενώ η εταιρεία προτείνει 15%-20%, τουλάχιστον από τις σκόρπιες πληροφορίες που βρήκα...

Το Vamp θέλει 15% άρωμα, βάσει αυτών που προτείνει η κατασκευστρια. Το 15% στα 10ml είναι περίπου 60 σταγόνες. Άρα με τις 22 που έβαλες εσύ (καλά, τις 7 που είπε ο επαγγελματίας δεν τις σχολιάζω καν) δεν πρόκειται να δεις ίδιο υγρό με το έτοιμο.
Βάλε 40-45 για αρχή κι αν δεις ότι θες πιο έντονο, συμπληρώνεις.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #336 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 16:18 »
Από το να παιδεύεσαι με σταγόνες...χίλιες φορές καλύτερα με ML απευθείας.  Πάρε από το φαρμακείο μια σύριγγα του 1 ML για ινσουλίνη....και φτιάξε 10 ML με 8.5 νικοτίνη-βάση και 1.5 ML άρωμα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Δεν είχα τι να κάνω...και λέω δεν φτιάχνω μια καινούργια αντίσταση στον Kayfun...να δοκιμάσω και την παραγωγή ΤY-4 που έγινε στις 16 του μηνός? Ήρθα λοιπόν αντιμέτωπος...με μια ανακάλυψη που με εξέπληξε.
Η πιο παλιά παραγωγή ΤY-4, ήταν με βάση νικοτίνης Flavor Art...και αρώματα T-Juice. Μέχρι σήμερα...έπαιρνα  μια "απροσδιόριστη" επίγευση.... ευκάλυπτου  μπερδεμένη με Γιασεμί...στην εκπνοή.
Η συγκεκριμένη παρτίδα που δοκίμασα σήμερα ,ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ με T-Juice...και αυτό που εισέπραξα ΔΕΝ είχε "ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ" σχέση με το προηγούμενο 100στάμελο. Πουθενά η επίγευση του ευκάλυπτου-γιασεμιού. Προσπαθώ εδώ και κάνα μισάωρο ρουφώντας κατά ριπάς...και το μόνο που μου μένει... είναι μια ελαφρώς παγωμένη φρεσκάδα, απροσδιόριστης γεύσης μέχρι στιγμής.
Που θα πάει...θα την ανακαλύψω μέχρι να τελειώσουν τα 100 ML. :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το συμπέρασμα που έβγαλα λοιπόν, είναι...πως σημαντικότατο ρόλο παίζει και η "ράτσα" νικοτίνης στο τι γεύσεις θα αντιληφτούμε. Ειλικρινά ομολογώ ,δεν περίμενα ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.
Επί τι ευκαιρία θα ήθελα να ευχηθώ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2014, 18:03 από LefTTeriS »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #337 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 19:43 »
Λες γι αυτό να είναι διαφορετική γεύση;;; Εγω σαν βασεις εχω δοκιμασει της Atmos και της Umami. Πάντως πρέπει να παίζει το ρόλο της η συνθεση 50/50 που χρησιμοποιω ενω τα ετοιμα της T-Juice είναι 80/20.
Εφτιαξα μολις μια παρτιδα 40ml με Vamp Vape και εβαλα 4ml (δλδ 10%) μετρημενα ακριβως, εκανα και μαγνητικη αναδευση για δύο ώρες με το DIY αναδευτηρα που εφτιαξα βασιζόμενος στις συμβουλες του φίλου Camber σε αυτό το νήμα.
Την ατμίζω τώρα αλλά μου φαίνεται πολύυυυυ ασθενής ακόμα η γεύση...Αν την άφηνα κανένα 4ωρο θα άλλαζε άραγε τίποτα...;;;; Μήπως να ανέβω στο 15% τελικά;
Τεσπα, στο ντουλάπι για 4-5 μέρες και ξαναδοκιμάζουμε...

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #338 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 21:53 »
Οσο αναφορα τα χρωματα...θελουν περιπου 3 εβδομαδες για να φτασουν στα επιπεδα των ετοιμων...

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #339 στις: Δεκεμβρίου 25, 2014, 08:54 »
Προσωπικα και για να συνοψισουμε καπως τις γευσεις, θα ελεγα τα εξης αφου εχω δοκιμασει οπως εχω γραψει και παραπανω σχεδον ολα τα υγρα τους:


Κορυφαιο ξινό αρωμα ειναι το : Tangerine dream μανταρινη το αναγνωσμα (το εχω πιπιλα ολη την μερα πανω σε kayfun)


Κορυφαιο γλυκο αρωμα ειναι το : Strawberi φραουλα με μια απιστευτη κρεμωδη επιγευση (αν σας αρεσουν οι φραουλες δεν προκειται να σας απογοητευση αυτη η γευση)


Κορυφαιο light καπνικο ειναι το : Hermano rubio πολυ απαλο καπνικο για ολη τη μερα (ειναι το μονο καπνικο που εχω κρατησει)


Κορυφαιο ΒΑΡΥ καπνικο κατι σαν el toro : Primo verde αν επιζητατε γευσεις τασακι αυτη ειναι ο σημαιοφορος τους


Κορυφαια φρουτενια αρωματα ειναι το : Green steam προς το ξινο & Forest afair προς το γλυκο, ισως δεν ειναι για ολη τη μερα αλλα σιγουρα θα θες να τα δοκιμαζεις καθε τοσο επειδη ειναι παρα πολυ νοστιμα.


***Αν εχω κατι να προτινω στα εδω καταστηματα που προμηθευονται τις γευσεις T-Juice ειναι: φερτε επιτελους το Tangerine dream, το αρωμα αυτο αξιζει και με το παραπανω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2014, 09:03 από micron »

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #340 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 05:54 »


Δεν είχα τι να κάνω...και λέω δεν φτιάχνω μια καινούργια αντίσταση στον Kayfun...να δοκιμάσω και την παραγωγή ΤY-4 που έγινε στις 16 του μηνός? Ήρθα λοιπόν αντιμέτωπος...με μια ανακάλυψη που με εξέπληξε.
Η πιο παλιά παραγωγή ΤY-4, ήταν με βάση νικοτίνης Flavor Art...και αρώματα T-Juice. Μέχρι σήμερα...έπαιρνα  μια "απροσδιόριστη" επίγευση.... ευκάλυπτου  μπερδεμένη με Γιασεμί...στην εκπνοή.
Η συγκεκριμένη παρτίδα που δοκίμασα σήμερα ,ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ με T-Juice...και αυτό που εισέπραξα ΔΕΝ είχε "ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ" σχέση με το προηγούμενο 100στάμελο. Πουθενά η επίγευση του ευκάλυπτου-γιασεμιού. Προσπαθώ εδώ και κάνα μισάωρο ρουφώντας κατά ριπάς...και το μόνο που μου μένει... είναι μια ελαφρώς παγωμένη φρεσκάδα, απροσδιόριστης γεύσης μέχρι στιγμής.
Που θα πάει...θα την ανακαλύψω μέχρι να τελειώσουν τα 100 ML. :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το συμπέρασμα που έβγαλα λοιπόν, είναι...πως σημαντικότατο ρόλο παίζει και η "ράτσα" νικοτίνης στο τι γεύσεις θα αντιληφτούμε. Ειλικρινά ομολογώ ,δεν περίμενα ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.
Επί τι ευκαιρία θα ήθελα να ευχηθώ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.

Το ΤΥ-4 που έφτιαξα σε αναλογία 10% με βαση 50-50 UMAMI νικοτίνη 9% , μου βανιλίζει αρκετά,καθαρά βανίλια η γεύση του ... Δεν είναι άσχημο αλλά  τα 40 μλ που έφτιαξα θα τα κάνω  κοκταίηλ με άλλα άγλυκα πιο καπνικά υγρά.
Ίσως να διαφέρει αυτο το άρωμα με τις παρτίδες παραγωγής ? μυστήριο !!!

Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλους

Αποσυνδεδεμένος goodOldHolden

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #341 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 23:27 »
Ξέρετε αν το άρωμα Vanilla Custard περιέχει αυτες τις δυο επικύνδινες ουσίες που περιέχει το vanilla custard της TPA;

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #342 στις: Ιανουαρίου 05, 2015, 01:01 »
Στις αναρτημένες αναλύσεις που έχει η ReplaceSmoke εδώ δεν έχει αυτήν για το Vanilla Custard.
Ωστόσο έκανα μια αναζήτηση στο google και είδα μόνο συζητήσεις για αυτό της TFA.

Αποσυνδεδεμένος goodOldHolden

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #343 στις: Ιανουαρίου 05, 2015, 01:39 »
Το μπέρδεψα..ήθελα να γράψω colonel custard που το ονομάζει η Tjuice. Υπάρχει πιστοποίηση για αυτο..οπότε μάλλον είναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #344 στις: Ιανουαρίου 05, 2015, 01:50 »
Όχι μάλλον,για να έχει πιστοποίηση είναι 99.999% οκ  :thumpup:


Η πιστοποίηση για το Colonel Custard (κρέμα καραμελέ για μένα) εδώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix