vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 2 χρήστες
Ribot, Mimhsdr

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 00:26 »
Και γιατί να ασχοληθεί κανεις; Haccp πιστοποίηση έχει και η ζαμπονοτυρόπιτα του Σταμάτη xD ,
30 λεπτά χοντρική (μα πως την παλεύουν οι φούρνοι;) , μισό κιλό ζάχαρη στη ζύμη, και άλλο μισό στη σάλτσα μαζί με ολίγο απο χρώμα γιατι αμφιβάλλεται το αρχικό της, ε και κανα συντηρητικούλι θα το τρώει για να κάνω και μια υπόθεση. Ποθητή ζάχαρη...
κι ο Χριστούλης και η Μανίτσα του ξέρουν για τα υπολοιπα.  
Η πιστοποίηση μέχρι εκεί μπορει και φτάνει, έχει δίκιο ο σταυραετός κι εδώ κατα τη γνωμη μου
και απο την ποιότητα απέχει αβάδιστα μονοπάτια ;D
"Η αγορά αυτορρυθμίζεται!!" , μου είπε με στόμφο ο μανάβης στη λαϊκή και με το δάχτυλο μεσα απο το μανίκι πατουσε τη ζυγαριά που έφτασε στα 2 κιλά ακριβώς
:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 00:39 »
Τις απόψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα, τις έχω θέσει στις αρχικές σελίδες του θέματος. Δεν έχουν αλλάξει. Γράφω μόνο για να υπερθεματίσω την τελευταία παράγραφο του τελευταίου ποστ του ποιητή: φέρτε πίσω το διακετύλιο στα πιόνια.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 00:43 »
Chillo
Ερώτησεις...
Προτιμάς λοιπόν προφανώς να τρώς κάτι που δεν έχει πιστοποίηση παρά κάτι που έχει έστω και αυτή την πιστοποίηση που κάτι έλάχιστο διασφαλίζει?
Έχει δίκιο ο stavraetos ότι η πιστοποίηση από μόνη της δεν καλύπτει τα πάντα. Έχει δίκιο όμως να λέει ότι προιόντα χωρίς πιστοποίηση είναι προτιμότερα?
Το δαχτυλάκι του μανάβη του το έκοψες? ;)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 01:12 »
Οι πιστοποιήσεις στα επίπεδα των Ελλήνων παραγωγών τουλάχιστον, που δεν νομίζω να έχουν και κανένα μεγάλο μερίδιο, είναι ασκοπες, με τον τρόπο που εφαρμόζονται, ελέγχονται και γενικά τα πάντα όλα κι ακόμα περισσότερα. Ίσως πιέσουν προς μια μεθόδευση της παραγωγής, με γειά τους και με χαρά τους όσους το διαχειριστουν αυτό. Πιστοποιήσεις αλλα με στραβά ματια στο διακετύλιο λοιπον

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 01:18 »
Να προσθέσω και εγώ τον αντίλογο μου, προφανώς στα σημεία που διαφωνώ και μερικές απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς :)
Δεν είμαι ειδικός ή επαγγελματίας, ή ο αλάθητος ποντιφικας, ότι γνωρίζω λέω από τις ώρες που αφιέρωσα στο διάβασμα για τα σχετικά θέματα και ότι έχω μάθει από άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά στο χώρο και εμπιστεύομαι τη γνώμη τους.

Nαι οι τιμές στο 95% των περιπτώσεων είναι υπέρογκες. Όσο όμως ο κόσμος αγοράζει αυτά τα ακριβά προιόντα, γιατί να μη συνεχίσουν να είναι υπέρογκες? Βέβαια δεν θα μπω στη συζήτηση του τι είναι φθηνό και τι ακριβό ανάλογα με το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα μιας χώρας. Εμάς η δική μας τσέπη μας καίει, όχι των ξένων ;)

Η νικοτίνες δεν είναι όλες ίδιες, άλλες παράγονται από φυτά (καπνά συνήθως γιατί έχουν μεγάλη συγκέντρωση νικοτινης), άλλες από συνθετική χημική παρασκευή.
Υπάρχουν υπέρ και κατά και για τις δύο, αλλά το ρεζουμε είναι πως δεν είναι όλες ίδιες ούτε έχουν την ίδια καθαρότητα ή τις ίδιες επιδράσεις πχ στην γεύση ενός αρώματος ή στο αίσθημα της ικανοποίησης που δίνουν στον εγκέφαλο.

Το καλό άρωμα είναι μεγάλη κουβέντα προς συζήτηση. Υπάρχουν αρώματα που είναι καθαρά χημικές συνθέσεις, υπάρχουν αρώματα που προέρχονται από απόσταξη του πρωτογενούς υλικού που μας ενδιαφέρει, κτλ. Δεν ξέρω σίγουρα αν το φυσικό είναι καλύτερο από το τεχνητό, η λογική λέει ότι η απόσταξη μάλλον είναι καλύτερη από την τεχνητή δημιουργία μιας αντίστοιχης γεύσης, ίσως για αυτό το ίδιο άρωμα από διαφορετικές εταιρείες έχει διαφορά στη γεύση εκτός φυσικά και από την ποιότητα των πρώτων υλών και την ακρίβεια της διαδικασίας παραγωγής.
Η καλή νικοτίνη είναι άχρωμη κατά κύριο λόγο γιατί δεν έχει οξειδωθεί και δεν περιέχει ¨ακαθαρσίες", άρα την έχουν παράξει και αποθηκεύσει με τον καλύτερο τρόπο.

Ξέρω εταιρείες που παράγουν οι ίδιες τα αρώματα που χρησιμοποιούν για να έχουν τον ακριβή έλεγχο στο αποτέλεσμα που επιθυμούν. Συνήθως τέτοιες εταιρείες είναι μεγάλοι παίχτες στην αγορά και ανήκουν στην κατηγορία premium / gourmet με την πραγματική έννοια και όχι με την μαρκετίστικη έννοια που όλα έτσι τα βαφτίζει.
Οριστική άποψη κανείς μας δεν έχει, γνώμες λέμε :)








Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Α, ξέχασα το διακετύλιο.
Όπως έχω γράψει και παλιότερα, παρακαλώ πολύ την FP & την HALO να βάλουν πίσω το διακετύλιο που έβγαλαν από τα υγρά τους.
Η γεύση που χάθηκε σε σχέση με την ποσότητα του διακετυλίου που περιέχουν (που την θεωρώ αστεία για να σου προκαλέσει οποιαδήποτε ζημιά) δεν αντισταθμίζεται με τίποτα. Και ξέρω ότι έχω άξιους ομοϊδεάτες σε αυτή την άποψη :) Διάολε, ας βγάλουν 2 εκδόσεις για τα υγρά να τελειώνουμε...
ρε καλε φιλε μου με καλεις στην κουβεντα και δεν μπορω να μην απαντησω ::)... δεν σε υποτιμω σε τιποτα και φυσικα ομως αρνουμε να συμφωνησω με  αυτα που γραφεις....εσυ ισχυριζεσαι οτι πχ η χαλο εχει καλες πρωτες υλες..
.απο που πρκυπτει αυτο?
Ειδες τιμολογια?...βρηκες πως εισαγει τιε πρωτες υλες?στο ειπε και στο διαβεβαιωσε ο επαγγελματιας του χωρου?των υγρων?εχει πτυχιο παρασκευης υγρων ?εκανε αναλυσεις ?γνωριζει τις πρωτες υλες τις χαλο?
Και βεβαια ειναι αστειο να πιστεψω ενα βιντεο...διαφημισης...
εσυ θεωρεις αστεια μια ποσοτητα διακετυλιου που βγηκε σε υγρα γκουρμε χαλο και fp ομως οι ιδιες οι εταιρειες ετρεξαν να τα μαζεψουν...ειναι γκουρμε ντε...και εγω γουσταρω φιλε μου διακετυλιο ειναι ποιο νοστιμο...εσυ μπορει να μην παθεις τιποτα ,ο αλλος την βλαβερη βρωμικη ουσια απο τους κολοσσους αυτους δεν την θελει...
σε κανουν αποσταγμα χαμομηλι και αποσταγμα ουσκι σκωτιας εσενα και σε βαζουν στο υγρο....?
καταλαβαινεις οτι δεν ειναι καλη η βαση επειδη ειναι κιτρινη και εχει χορταριλα?και αν την χρησιμοποιησουν και στην προσφερουν σετοιμο υγρο....?μηπως το διακετυλιο υπαρχει απο το αποσταγμα...?πως το φελεκι μου τα πιανεις αυτα και τα καταλαβαινεις απο το ατμισμα και εγω δεν....αλλα μαλλον στο ειπανε και ειδες βιντεο...α και απο τις μασκες των ειδικων

εσυ μας λες οσο ποιο ακριβο τοσο καλυτερο?ε πως να το κανουμε διακετυλιο σε αυτα τα ακριβα υγρα βρεθηκε προτιστως?αλλωστε οι εταιρειες αρωματων δεν θα αντικαθιστουσαν ολα τα αρωματατους με v2...απο τις οργανωμενες εταιρειες αυτες....πως δεν το προβλεψαν οι ειδικοι?και γιατι οι ειδικοι το πηραν πισω?οι επαγγελματιες του χωρου......

εν ολιγης εσυ υπερασπιζεσαι οσο ποιο ακριβο ειναι ενα υγρο εχι προδιαγραφες μελετες αναλυσεις κτλπ...καλα κανεις εγω και μαλλον αρκετοι πιστευουμε πως ειναι ακριβα συμφωνα με το κοστος τους και πως δεν διαφερουν απο αλλα φθηνοτερα...φιλε μου επαναλαμβανω για κανενα υγρο να μην βαζεις τα χερια σου στην φωτια ασχετα αν σαρεσει η οχι...πολυ απλα γιατι δεν γνωριζουμε τις επιπτωσεις των υγρων και ειναι πολυ νωρις ακομα...δεν υπαρχει υγιεινο και βρωμικο...ακομα

εγω θελω αναλυσεις απο καθε υγρο ασχετα αν τις καταλαβαινω η οχι...θελω ελεγχους και φυσικα οπως σκανε μυτη εταιρειες με φθηνα υγρα αλλες τοσο σκανε εταιρεις αλεξιπτωτιστες με γκουρμε υγρα που παιρνουν το 20αρικο για πλακα βαζωντας μεσα βελγικη σοκολατα με βραζιλιανικα καρυδια πασπαλισμενα με τρουφα καραμελας(κοινως σοκολατα-φουντουκι-καρυδι-καραμελα) και δωσε ατμισμα ανακαλυπτωντας ολοι την ιθακη μας...υγρα και συνταγες που εχουν ηδη γραφτει εδω και σε αλλα φορουμ του εξωτερικου...

Ναι ποιο ευκολα ισως να δωσω ενα 20αρικο σενα χαλο υγρο παρα σενα france(εκει να δεις γκουρμε) υγρο εαν μου περισεψει οχι ομως γιατι ειναι ποιο υγιεινο αλλα γιατι μου ακθωνται γευστικα καλυτερα τα υγρα της (περα απο αυτα με την εντονη μεντα) και φυσικα οχι γιατι θα μου πει ο πωλητης γιατι ειναι ποιο καλο η γιατι ο παραγωγος ισχυριζεται πως το παραγει μετα απο την θυσια 10 παρθενων...
Και τελος ναι ολοι το θελουμε το διακετυλιο μας και ισως τωρα να ατμιζω τιγκα διακετυλιο...ομως ειναι θεωρητικα υποπτο οτι ανασκευασαν τα υγρα τους...
χωρις αναλυσεις υγρα ειναι πολλα ακριβα γκουρμεδιαρικα απο εδω οπου δεν ζητηθηκαν, δεν εδωσε βαση η εταιρεια(οτι ειναι τελοσπαντων)...αλλες τοσες ειναι οι φθηνες....ομως δεν ειναι και λιγο ανηθικο να πληρωνει το εργαστηριο ο ιδιος ο παραγωγος και να επιλεγει τα αποτελεσματα που θελει να παρουσιασει η που ακριβως να γινουν αναλυσεις....?αναλυσεις σωστες αποτελεσματα ακριβη θα παρουμε οταν παει ο χψ κρατικος τσιμπησει απο το κατστημα Α 2 μπουκαλακια και τα στειλει στο χημειο...ισως αν κανει σωστα την δουλεια του να εχουμε σαφη εικονα....
εγω τελος θεωρω πως πλεον οι εταιρειες γκουρμεδιαρικων υγρων πουλανε το τομαρι τους στα διαφορα φορουμ με καλο προμο καλο μαρκετινγκ για να πετυχουν καλη τιμη...καλα μπουκαλακια φανταζε ετικετες ,,,,τρελες περιγραφες...
επισης θεωρω μεσα σε μια καλη συσκευασια εαν βαλουμ ενα απο τα φθηνα υγρα ...ουδεις θα καταλαβει την πραγματικη του αξια...ουδεις

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 01:41 »
Ξεχάστε το πια το διακετύλιο, εκτός απο οτι είναι εκνευριστικό, έχει φάει και πόρτα, μια με τις αναλύσεις, μια με τις συσκευές TC πως να το κάνουμε,
ειναι κάτι μπανάλ του παρελθόντος ;D
και σίγουρα διχάζει
πάλι

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 01:48 »
παλιες καλες εποχες :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 08:38 »
stavraetos, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ισχυρίζομαι ή δεν έχεις διαβάσει ολόκληρα τα ποστ μου ή και τα δύο :)

Δεν ισχυρίζομαι ότι όσο ακριβότερο το υγρό και όσο μεγαλυτερη η εταιρεία που το φτιάχνει, τόσο καλύτερο είναι.
Ισχυρίζομαι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η εταιρεία, όσο πιο γνωστή είναι, όσο πιο μεγάλη η θέση της στην αγορά, όσο πιο σύμφωνη με την νομοθεσία και τις πιστοποιήσεις είναι, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να ατμίσεις κακό ποιοτικά υγρό. Πρόσεξε, όχι ωραίο σε γεύση, ποιοτικό.
Ομοίως ισχυρίζομαι ότι όσο μικρότερη είναι η εταιρεία και όσο δεν έχει κανενός ειδους πιστοποίηση, τόσο πιο πιθανό είναι να φτιάχνει φόλες.

Ισχυρίζομαι ότι τα περισσότερα υγρά είναι ακριβά ενώ θα μπορούσαν να είναι αρκετά φθηνότερα. Iσχυρίζομαι επίσης ότι δεν θα μπορούσε να βγει αξιοπρεπές εμπορικό υγρό με τιμή diy.

Είναι λίγο παιδικό επιχείρημα να μου λες αν έχω δει τιμολόγια της HALO ή της FP. Εσύ πχ που λες ότι τα υγρά τους είναι χάλια, έχεις δει τιμολόγια και ξέρεις τι βάζουν μέσα? Τον ατμοποιητή που ατμίζεις έχεις δει τιμολόγιο ότι το ατσάλι του είναι πχ 316L.
Μην κάνουμε συζήτηση με τέτοια (ο θεός να τα κάνει) επιχειρήματα.

Προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλα τα υγρά είναι ίδια. Δεν είναι ίδια φίλε, δεν παράγονται με τον ίδιο τρόπο και δεν έχουν την ίδια ποιότητα όλα. 'Οπως όλα τα αγαθά σε όλο τον κόσμο. Πάρε ζαμπόν της μαρκας ενός σουπερμαρκετ και πάρε και ένα "επώνυμο". Είναι τα ίδια στη γεύση, στα κομμάτια και στα ζελέ που έχουν μέσα, στο αλάτι, στα ζάχαρα και στα καρυκεύματα, που το πρώτο θα είναι φουλ για να καλύψει την μετριότητα του?  Και όχι, δεν χρειάζεται να δω το τιμολόγιο του σουπερμαρκετ για να καταλάβω την ποιότητα του. Και γεύση έχω και κρίση και λογική. Δεν σου λέω ότι το καλό ζαμπόν θα είναι τέλειο. Λέω απλά ότι οι πιθανότητες να είναι καλύτερο από το ανώνυμο είναι περισσότερες. Ισοπεδώνεις τα πάντα, μικροί μεγάλοι, κινέζοι αμερικάνοι ευρωπαίοι, παλιοί νέοι, όλοι τα ίδια είναι?
Μας δουλεύουν λες οι εταιρείες, δείχνουν ψεύτικα εργαστήρια, έχουν ψεύτικες πιστοποιήσεις, βάζουν τα χειρότερα υλικά μέσα στα υγρά τους. Καταστροφή και κουρνιαχτός παντού :)

Για το διακετύλιο, δεν έχουν καταφέρει να αποδείξουν το popcorn lung ούτε για αυτούς που εκτέθηκαν στα εργοστάσια σε μαζική παραγωγή. Ούτε καν για τους καπνιστές, που τα τσιγάρα περιέχουν χιλιάδες φορές παραπάνω διακετύλιο από το όποιο ατμιστικό υγρό. Σαφώς και κάποιοι δεν το θέλουν στα υγρά τους και καλά κάνουν. Εγώ μπορώ να το θέλω ειδικά αν η ποσότητα που περιέχεται είναι μικρότερη από αυτή που αναπνέω καθημερινά και θεωρείται ασφαλής? Και πιάσαμε το διακετύλιο που είναι της μόδας.. Νιτροζαμίνες??

PS. Spectrum και γ@μw τα θέματα έχεις ανοίξει...




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 10:48 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 11:32 »
Το ζαμπόν που αναφέρεις, με τα ζελέ και τα κομμάτια που έχουν μέσα σε πολτό, αυτό το τετράγωνο δηλαδή , μπορεί να έχει πιστοποίηση, ασφαλείας, αλλα δεν ειναι ζαμπόν. Ζαμπό ήταν το μπούτι το ολόκληρο και μόνο, στον αιώνα τον άπαντα και μέχρι που το λάντσιον μιτ βγήκε απο την κονσέρβα. Αυτό για να αποδείξω πόσο παιδιάστικη ειναι η συζήτηση περι "ποιότητας" , εκατέρωθεν, στα πλαίσια που την φέραμε και τον λογο που αρνουμαι να συμμετάσχω .... :hmmm:
Επίσης οι ειδικές πιστοποιήσεις, ασφαλείας, στα τρόφιμα πχ, έχουν -στο σχετικώς μακρύ παρελθόν τους- αποδεχθεί ζητήματα και έχουν υιοθετήσει απαγορεύσεις σε ουσίες πολύ γευστικές και γευστικά εθιστικές . Και θα το κάνουν ακόμα. Δεν υπάρχει κίνημα κατά αυτου απ όσο γνωρίζω.. :P
Kαι στην τελική, τα αρώματα που περιέχουν διακετύλιο , έχουν αντικατασταθεί σε πολλές περιπτώσεις. Τελεια  κάσταρντ και κρέμες με μηδέν διακετύλιο, ποιος μας λέει οτι η 5Ρ δεν ρεφάρει απλά;
Γιατί όμως ολη αυτή η μετάλαξη του νήματος; Εξυπηρετεί καποιο σκοπό το οφ τόπικ; Να συζητήσουμε για υγρό φράουλα-μπανάνα, γευσιγνωσία και συγχρονο ριβιού xD, να μετρήσουμε πόσοι λαιμοι-μπουκαλιών (είναι γαλλική έκφραση) θα γελάσουν, εγώ ειμαι οκ με αυτο και σαν απλος θεατής xD.  Και τελικά με τους καλτ δαίμονες του, ο καθένας ότι προλαβαίνει  , εκσυγχρονισμός είναι κάτι οριζόντιο, οι κουλτουρες είναι άλλο πράμα xD
(Προσωπικά, δεν με απασχολει καν το ριβιου που αναφέρθηκε, ίσως ο φίλος οραματίζεται να φτιάχνει ταμπελίτσες σε υγρά, δεν βρισκω κάτι κακό σε αυτό ειδικά. Στην επικεφαλίδα, ίσως)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

συνθετική νικοτίνη δεν εχει ακόμα βγει στην αγορά απ όσο γνωρίζω, σαν... προχτες τα λέγαμε. Αν χτες βγήκε τεύχος που έχασα, περικαλώ ενημερώστε ασαπ(σφήνα-οφφ)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 15:28 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 16:55 »
stavraetos, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ισχυρίζομαι ή δεν έχεις διαβάσει ολόκληρα τα ποστ μου ή και τα δύο :)

Δεν ισχυρίζομαι ότι όσο ακριβότερο το υγρό και όσο μεγαλυτερη η εταιρεία που το φτιάχνει, τόσο καλύτερο είναι.
Ισχυρίζομαι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η εταιρεία, όσο πιο γνωστή είναι, όσο πιο μεγάλη η θέση της στην αγορά, όσο πιο σύμφωνη με την νομοθεσία και τις πιστοποιήσεις είναι, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να ατμίσεις κακό ποιοτικά υγρό. Πρόσεξε, όχι ωραίο σε γεύση, ποιοτικό.
Ομοίως ισχυρίζομαι ότι όσο μικρότερη είναι η εταιρεία και όσο δεν έχει κανενός ειδους πιστοποίηση, τόσο πιο πιθανό είναι να φτιάχνει φόλες.

Ισχυρίζομαι ότι τα περισσότερα υγρά είναι ακριβά ενώ θα μπορούσαν να είναι αρκετά φθηνότερα. Iσχυρίζομαι επίσης ότι δεν θα μπορούσε να βγει αξιοπρεπές εμπορικό υγρό με τιμή diy.

Είναι λίγο παιδικό επιχείρημα να μου λες αν έχω δει τιμολόγια της HALO ή της FP. Εσύ πχ που λες ότι τα υγρά τους είναι χάλια, έχεις δει τιμολόγια και ξέρεις τι βάζουν μέσα? Τον ατμοποιητή που ατμίζεις έχεις δει τιμολόγιο ότι το ατσάλι του είναι πχ 316L.
Μην κάνουμε συζήτηση με τέτοια (ο θεός να τα κάνει) επιχειρήματα.

Προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλα τα υγρά είναι ίδια. Δεν είναι ίδια φίλε, δεν παράγονται με τον ίδιο τρόπο και δεν έχουν την ίδια ποιότητα όλα. 'Οπως όλα τα αγαθά σε όλο τον κόσμο. Πάρε ζαμπόν της μαρκας ενός σουπερμαρκετ και πάρε και ένα "επώνυμο". Είναι τα ίδια στη γεύση, στα κομμάτια και στα ζελέ που έχουν μέσα, στο αλάτι, στα ζάχαρα και στα καρυκεύματα, που το πρώτο θα είναι φουλ για να καλύψει την μετριότητα του?  Και όχι, δεν χρειάζεται να δω το τιμολόγιο του σουπερμαρκετ για να καταλάβω την ποιότητα του. Και γεύση έχω και κρίση και λογική. Δεν σου λέω ότι το καλό ζαμπόν θα είναι τέλειο. Λέω απλά ότι οι πιθανότητες να είναι καλύτερο από το ανώνυμο είναι περισσότερες. Ισοπεδώνεις τα πάντα, μικροί μεγάλοι, κινέζοι αμερικάνοι ευρωπαίοι, παλιοί νέοι, όλοι τα ίδια είναι?
Μας δουλεύουν λες οι εταιρείες, δείχνουν ψεύτικα εργαστήρια, έχουν ψεύτικες πιστοποιήσεις, βάζουν τα χειρότερα υλικά μέσα στα υγρά τους. Καταστροφή και κουρνιαχτός παντού :)

Για το διακετύλιο, δεν έχουν καταφέρει να αποδείξουν το popcorn lung ούτε για αυτούς που εκτέθηκαν στα εργοστάσια σε μαζική παραγωγή. Ούτε καν για τους καπνιστές, που τα τσιγάρα περιέχουν χιλιάδες φορές παραπάνω διακετύλιο από το όποιο ατμιστικό υγρό. Σαφώς και κάποιοι δεν το θέλουν στα υγρά τους και καλά κάνουν. Εγώ μπορώ να το θέλω ειδικά αν η ποσότητα που περιέχεται είναι μικρότερη από αυτή που αναπνέω καθημερινά και θεωρείται ασφαλής? Και πιάσαμε το διακετύλιο που είναι της μόδας.. Νιτροζαμίνες??

PS. Spectrum και γ@μw τα θέματα έχεις ανοίξει...
Ρε φιλε αντε αλλη μια φορα...γραφεις..η εταιρεια η ταδε βγαζει ποιοτικα υγρα...υγιεινα...απαντω απο που γνωριζειςοτι ειναι ποιοτικα....απαντας μα ειναι κολοσος εταιρεια.....τρολαρισμα μα και η κοκα κολα ειναι κολοσος και αλλοι ειναι κολοσοι και εχουν κατηγορηθει....για χιλια δυο αποδεδειγμενα...
Ολοκληρωνω εφοσον το ατμισμα ειναι σε πειραματικο σταδιο και εμεις πειραματοζωα για κανενα προιον δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν ειναι καλυτερο η οχι...απλα τα πραγματα....για κανενα προιον δεν ζητησα τιμολογια για τις πρωτες υλες γιατι απλα δεν πιστευω οτι κανενα προιον δεν παραγεται απο αγνα υλικα και δεν εχω σκοπο μα το αποδειξω αφου δεν εχω οφελος....ομως σαν καταναλωτης θα κρινω και θα εχω αμφιβολιες για ολα τα προιοντα....που το βρισκεις το παιδιαστικο...?
Η γευση και τα γκουρμε εχουν ανακαλυφθει αν δεν κανω λαθος εδω και εναμιση χρονο ....αυξησαν κατακορυφα την τιμη των υγρων και απλα δημιουργηθηκαν δυο κατηγοριες υγρων...τα πρεμ και τα απλα....αν και οι εταιρειες με τα απλα μπηκαν και αυτες στο παιχνιδι και εβγαλαν και αυτες πρεμ με ομορφα μπουκαλακιακαι ετικετες....σε μια ατμιστικηκοινωνιαο πουειμαστε,μονοι μας ανεβαζουμε το κοστος....μονοι μας....

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 17:21 »
Thenetpoet, συμφωνείς οτι το κοστος των πρώτων υλών, ειναι κάποια λεπτά του ευρώ, και θεωρείς οτι με τελική τιμή προϊόντων 2-5-10-30 ευρώ, ο παρασκευαστής πιθανόν να κάνει οικονομία στο 1 λεπτό. Συμφωνώ μαζί σου, ενας παρασκευαστης οικονομικού υγρου εχει περισσότερες πιθανότητες να χρησιμοποιεί φθηνές πρώτες ύλες. Αποψη μου ειναι οτι κανεις δε θα σκεφτεί το ενα λεπτό. 
Ποιος θα διακινδυνεύει την υγεία των πελατών του, τη φήμη του, την επιχείρηση του, για να γλιτώσει ψίχουλα;

Chillo ενα μέρος της συζήτησης ειναι απο μεταφορά, και όντως φαίνεται σαν να ειναι offtopic 👍🏼

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 18:10 »
απλά απο άλλο νήμαπου διάβασα κάτι....
γιατί οι βάσεις της totally wicked είναι αρκετά ακριβότερες απο σχεδόν όλες όσες γνωρίζω?
Τι διαφορά έχουν? Ποιότητα? καθαρότητα? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 19:18 »
Συμφωνώ μαζί σου, ενας παρασκευαστης οικονομικού υγρου εχει περισσότερες πιθανότητες να χρησιμοποιεί φθηνές πρώτες ύλες. Αποψη μου ειναι οτι κανεις δε θα σκεφτεί το ενα λεπτό.

Κι αν η διαφορά στα υγρά με διακετύλιο και στα υγρά χωρίς, είναι κάπου στα 20 λεπτά (τεραστιο ποσοστό κατα τους υπολογισμους σου/μας) και σε μια συνταγή νέα και όχι γνωστή, σηκώνει διακετυλο-τσαμπουκά; Είναι μια απορία μου σχετικά με τα οικονομικο-γευσο-παραμυθια

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 19:45 »
Ρε φιλε αντε αλλη μια φορα...γραφεις..η εταιρεια η ταδε βγαζει ποιοτικα υγρα...υγιεινα...απαντω απο που γνωριζειςοτι ειναι ποιοτικα....απαντας μα ειναι κολοσος εταιρεια.....τρολαρισμα μα και η κοκα κολα ειναι κολοσος και αλλοι ειναι κολοσοι και εχουν κατηγορηθει....για χιλια δυο αποδεδειγμενα...
Ολοκληρωνω εφοσον το ατμισμα ειναι σε πειραματικο σταδιο και εμεις πειραματοζωα για κανενα προιον δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν ειναι καλυτερο η οχι...απλα τα πραγματα....για κανενα προιον δεν ζητησα τιμολογια για τις πρωτες υλες γιατι απλα δεν πιστευω οτι κανενα προιον δεν παραγεται απο αγνα υλικα και δεν εχω σκοπο μα το αποδειξω αφου δεν εχω οφελος....ομως σαν καταναλωτης θα κρινω και θα εχω αμφιβολιες για ολα τα προιοντα....που το βρισκεις το παιδιαστικο...?
Η γευση και τα γκουρμε εχουν ανακαλυφθει αν δεν κανω λαθος εδω και εναμιση χρονο ....αυξησαν κατακορυφα την τιμη των υγρων και απλα δημιουργηθηκαν δυο κατηγοριες υγρων...τα πρεμ και τα απλα....αν και οι εταιρειες με τα απλα μπηκαν και αυτες στο παιχνιδι και εβγαλαν και αυτες πρεμ με ομορφα μπουκαλακιακαι ετικετες....σε μια ατμιστικηκοινωνιαο πουειμαστε,μονοι μας ανεβαζουμε το κοστος....μονοι μας....

Επειδή μάλλον δεν θέλεις :confused1: να καταλάβεις τι γράφω, για ποιά ακριβώς "τάδε" εταιρεια έγραψα ότι φτιάχνει ποιοτικά υγρά και σε τι σου απάντησα ως δικαιολογία ότι είναι κολοσσός?
Διάβασε λίγο το ποστ μου που το έκανες και παράθεση και πες μου που διαφωνείς σε αυτά που έγραψα, και όχι σε αυτά που φαντάζεσαι ότι έγραψα. Ένα προς ένα κάτω απ΄ ότι γράφω για να δούμε τελικά που διαφωνούμε.

chillo αν πας στο σουπερμαρκετ, ως τι το ζητάς εσύ και όλος ο κόσμος, ως ζαμπόν ή ως κάτι άλλο? Ας μη παίξουμε με τα ονόματα, είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες πολύ καλά τι εννοούσα με το παράδειγμα μου. Εσύ πραγματικά στο παράδειγμα που έδωσα, έμεινες στην ετοιμολογία του όρου "ζαμπόν" ή με τρολάρεις :) ?
Και ναι έχεις χάσει κάποιο τεύχος ως προς τη συνθετική νικοτίνη, όχι απλά υπάρχει αλλά υπάρχουν και υγρά με αυτή.

thekal
Μα το έγραψα  και πριν ότι το κόστος των πρώτων υλών είναι πολύ φθηνό και ότι τα υγρά θα μπορούσαν να ήταν πολύ φθηνότερα. Γιατί με ρωτάς αν συμφωνώ ?
Συνεχίζεις όμως να αντιμετωπίζεις το θέμα λες και το κόστος είναι αποκλειστικά και μόνο στις πρώτες ύλες, ενώ στην ουσία οι πρώτες ύλες είναι ένα μκρό μέρος του κόστους.
Σου έφερα και παράδειγμα, πως αν νομίζεις ότι με κόστος €1 ανά 30ml όπως είπες, μπορείς να βγεις στην αγορά και να πουλήσεις €2 το 30μελο, τότε με 300-400 ευρώ έχεις κάνει την παραγωγή σου και εισπράτεις ζεστό χρήμα. Τα βαφτίζεις και γκουρμέ παραγωγής στους πρόποδες του Ολύμπου (να δώσεις και διακαιώματα χρήσης στον stavraetos που το σκέφτηκε) :) , και σάρωσες / κονόμησες.
Δεν θα ασχοληθεί κανένας με το αν έχεις πιστοποίηση, αν τηρείς νόμους και διαδικασίες, αν παράγεις με καλές πρώτες ύλες, γιατί όλοι σε υπόγεια τα φτιάχνουν τα υγρά ερασιτεχνικά,  ενώ οι καταναλωτές ζούνε στο matrix και δεν έχουν πάρει ακόμα το κόκκινο χάπι.
Πραγματικά πιστεύεις ότι γίνεται αυτό? Ούτε με €2 το 10μελο δεν σου βγαίνει αυτή η λιανική τιμή λέω εγώ, που θα περιέχει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος, χαράτσια και ΤΕΒΕ δικό σου, μεταφορικά, κέρδος για το κατάστημα που θα τα πουλήσεις για να τα πουλήσει στον κόσμο (μείον τους φόρους και τα έξοδα του καταστηματάρχη, κτλ). Βάλτα κάτω να δεις αν βγαίνει η τιμή αυτή και μετά υπολόγισε και τα υπόλοιπα έξοδα μιας εταιρείας πάγια και μη,  και πες μου το αποτέλεσμα. Εσύ ή όποιος το νομίζει εφικτό, γιατί μπορεί να κάνω λάθος και να χάνω μια τεράστια επιχειρηματική ευκαιρία για σίγουρα κέρδη με μια επένδυση ίση με τον κατώτατο μηνιαίο μισθό.

Σκέψου και κάτι ακόμα. Ένα εργοστάσιο που κάνει φασόν, στα 500,000 κομμάτια με 5 cents λιγότερο κόστος ανα κομμάτι, βγάζει επιπλέον 25 χιλιάρικα κέρδος. Τα θεωρείς λίγα?
Παίξε τώρα με τα νούμερα για παραγωγές στα μεγάλα εργοστάσια πχ των Κινέζων που λειτουργούν 24Χ7Χ365 και θα βγάλεις πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα. Υπολόγισε μια αντίστοιχη εξοικονόμηση σε όλην την αλυσίδα παραγωγής και διάθεσης ενός προιοντος και τα νούμερα θα πάνε στο θεό. Εγώ θα πόνταρα ότι πολλές εταιρείες βλέπουν την ευκαιρία για αρπαχτή με τέτοιες συνθήκες και σαφώς δεν νοιάζονται για αυτό που θα ατμίσει ο πελάτης τους. Πολλές, όχι όλες. Το ποιές είναι πιθανότερον να ακολουθήσουν τέτοιες πρακτικές και ποιές όχι, το έχω γράψει αρκετές φορές.








« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 20:03 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 20:01 »
Ποιητή απλά έτσι για να λέμε ε; ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix