vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, truckman, Tazz, camber, lagoudakis

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:19 »
μια απλή υπενθύμιση να κάνουμε στον εαυτό μας σχετικά μετις βάσεις και τα 99.5%, 99.8% και 99%., οσμές, πίκρα κλπ
για να καταλάβουμε ότι οι πρώτες ύλες δεν είναι παντού ίδιες...
Επίσηςοι εσάνς δεν έχουν όλες ίδια τιμή....έχει πολλές ποιότητες και τιμές.... δεν είναι έτσι απλά ....
Και τα άλλα που λέει ο φίλος thekal φυσικά και υπάρχουν....

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:21 »
.
Επαναλαμβανόμαστε και μάλλον ήμαστε offtopic, το θέμα ειναι φθηνά υγρα, όχι ποιότητα υγρών.
Συμφωνω Απολυτα Ας μεινουμε εκει φτηνα υγρα και απο που να  τα αγορασουμε   Νομιζω θα ειναι καλυτερα για το θεμα και την ενημερωσει Μας

Όταν όμως λεμε σε ενα νήμα για φθηνά υγρα, οτι επειδή ειναι φθηνά δεν ειναι ποιοτικές οι πρώτες ύλες, τρομάζουμε και απομακρύνουμε κάποιους αναγνώστες. Εαν έχουμε στοιχεία καλώς αλλα όταν τα στοιχεία δείχνουν οτι οι πρώτες ύλες ειναι παμφθινες, δε βρίσκω το λόγο.

Ενημερώνομαι σημαίνει μαθαίνω για όλες τις πιθανές επιπτώσεις ενός θέματος.
Αφού υπάρχουν τέτοια στοιχεία ότι όλα είναι παμφθηνα, οι βάσεις, τα αρώματα και οι νικοτίνες όλα ίδια είναι, και αφού θεωρείτε άσκοπο να λέμε ότι θέλει κάποια προσοχή σε προιόντα που είναι πολύ φθηνά μη και τρομάξει κανείς και δεν τα αγοράσει, εγώ αποσύρομαι από το θέμα...




Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 20:02 »
Ρε συ φιλε πρωτα ειναι συνετο να γραψουμε και να ζηταμε αναλυσεις απο τα ακριβα υγρα...που εσυ καταλαβαινεις απο το ατμισμα οτι εχει καλης ποιοτητα νικοτινη...εγω δεν μπορω να καταλαβω διαφορα....και μετα απο τα φτηνιαρικα....αλλα καθε φορα που βγαινουν υγρα των 30 ευρω με τζαμαουα παρουσιασεις κανεις δεν κανει ερωτησεις αν εχειωκαλη ποιοτητα νικοτινης και αν ειναι βλαβερα.αλλα πως κανει κρατς το μπισκοτο στο στομα(τραγανο η οχι)..κανεις δεν σταθηκε στις αναλυσεις οπως fpπου δεν βγηκαν και τοσο αθωες κανεις δεν ρωτησε που παραγονται τα υγρα της λαμδα ακομα περιμενουμε αναλυσεις της χαλο...περισσοτερες(αν και λατρης της τριμπεκα)...κανεις δεν παραπονεθηκε για τις αναλυσεις της after8...η της eltoro....ναι ειναι ευκολο να παραγεις υγρα μηχανηματα και επαγγελματικο αφμ...τι αλλο?ευκολο να παραγεις και πατατες μηχανημα και αφμ....δεν θα γινουμε ολοι αγροτες δεν θελουμε να γινουμε ολοι παραγωγοι...αλλα συγουρα το 90% αυτων που παραγουν υγρα δεν εχουν τιτλο σπουδων παραγωγης υγρων ουτε περασαν απο εκπαιδευσεις...ατμιστες ξεκινησαν και το εκαναν επαγγελα και μπραβο τους...
Και ναι οι πρωτες υλες για να φτιαξουν υγρα ειναι γελειες..πως ναωτο κανουμε ειτε την ακριβη ποιοτητα ειτε την φθηνη...πως θα το παμε τωρα...?ονομα πληρωνεις...και διαφημιση εδω στα φορουμ απο εμΑς τους ιδιους...
Πες μου ευθεως με ποιον τροπο καταλαβαινεις ατμιζοντας αν ειναι η νικοτινη καλη...για να το μαθουν και οι υπολοιποι....?πως εισαι συγουρος οτι οι πρωτες υλες στα χαλο ειναι καλες η στα λαμδα η στα cl.....?
Την ποσοτητα ατμισματος την ανεφερα γιατι και εγω ενω δυστηχως ατμιζω περισσοτερο ουδεποτε μπορεσα να διακρινω αν η νικοτινη ειναι η ακριβη η φθηνη...σε παρα πολλα υγρα καιβασεις....
Τελος υποστηριζω τις αναλυσεις και τον ελεγχο των υγρων και φυσικα μεωοποιο κοστος για εμας τους καταναλωτες....
Τελος απο εμενα τα οφ τοπικ

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 23:51 »
Μιας και πλέον δεν είμαστε offtopic.
Συνετό είναι να ζητάμε αναλύσεις για όλα τα υγρά, όχι μόνο ή πρώτα για τα ακριβά. Εγώ προσωπικά ψάχνω πληροφορίες και κρίνω ανάλογα αν είναι ή όχι διαθέσιμες στο site της κάθε εταιρείας.

Τρόποι να καταλάβεις αν ένα υγρό είναι καλό υπάρχουν πολλοί.

Η γεύση πρώτα απ΄ όλα. Σίγουρα θα έχεις διαβάσει πολλές φορές για βάσεις εταιρειών που είναι πολύ νερουλές σε σχέση με άλλες που έρχονται παχύρευστες άρα μη διαλυμένες σε αποστειρωμένο νερό, ή άλλες που αφήνουν στη γεύση χορταρίλα / χημικίλα ή κάνουν συνέχεια σκασίματα, κτλ.  Το ίδιο και για κάποια αρώματα.
Γιατί άραγε? όλα ίδια δεν είναι όπως λες?

Γιατί κάποιοι κατασκευαστές δηλώνουν ότι χρησιμοποιούν νικοτίνη της υψηλότερης ποιότητας σύμφωνα πχ με τα φαρμακευτικά standards της Αμερικής, ενώ άλλοι δεν δίνουν κανένα στοιχείο?  Ξέρεις ποιό είναι το κόστος μεταφοράς για νικοτίνη? Νόμιμη μεταφορά. όχι μαύρη από κινεζομάγαζο Η νικοτίνη είναι από τα ισχυρότερα δηλητήρια στον κόσμο και η μεταφορά της απαιτεί συγκεκριμένες συνθήκες ασφάλειας, για να μην πάμε σε θέματα θερμοκρασίας, έκθεσης στον ήλιο κτλ.

Στη μάκα που αφήνουν πάνω στην αντίσταση. Συνήθως η πολλή μάκα δείχνει και ένα υγρό που έχει μέσα φουλ ζάχαρη, σουκραλόζη ή άλλου είδους γλυκαντικό. Οι άνθρωποι αρέσκονται στη ζάχαρη, θέλει όμως κάποιος να ατμίζει υγρό που έχει 20-30% περιεκτικότητα σε ζάχαρα?

Στην όψη του υγρού. Ένα υγρό που είναι θαμπό συνήθως έχει είτε κακής ποιότητας νικοτίνη, είτε συντηρητικά είτε και τα δύο μαζί.  Υγρά με χρώματα συνεπάγονται χρήση χρωστικών ουσιών. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να βλέπω για παράδειγμα το φραουλουγρό μου να είναι κόκκινο γιατί πολύ απλά θα περιέχει χρώμα που δεν έχω κανένα λόγο να το ατμίζω. Το χρώμα καλύπτει πολλά σε ένα υγρό.

Ο ατμός που παράγει. Έχω ατμίσει υγρά full vg που τρομάζουν να βγάλουν ντουμάνια ενώ αντίστοιχα υγρά 60-40 που συννεφιάζουν τον τόπο. Άλλη βάση το ένα υγρό άλλη το άλλο...

H φήμη μιας εταιρείας ανά τα χρόνια. Σαν να λέμε βάζεις δίπλα δίπλα τον yealiq και την halo, τι "ζυγίζει" περισσότερο στην εμπιστοσύνη του κόσμου και γιατί? Δεν γίνεται κάποιες εταιρείες διαχρονικά να είναι top στις πωλήσεις και με αρκετά ακριβά υγρά, απλά και μόνο επειδή έχουν marketing. Κανένα marketing δεν θα σου δώσει γεύση σε αυτό που θα ατμίσεις.

Γενικά θεωρώ ότι έχεις υπεραπλουστεύσει τον συλλογισμό σου.
Εύκολο να παράξεις δεν είναι τίποτα, ούτε πατάτες ούτε υγρά. Το ότι κάποιοι ατμιστές ξεκίνησαν εταιρείες, δεν σημαίνει ότι τις τρέχουν ερασιτεχνικά. Και τεχνολόγους τροφίμων έχουν, και γραμμές αυτοματοποιημένης παραγωγής και εργαστηριακούς ελέγχους και όλα τα παρελκόμενα. Όχι όλες, οι σοβαρές όμως τα έχουν.

Λες ότι οι πρώτες ύλες είναι γελοίες σε κόστος. Ξεχνάς να όμως να υπολογίσεις μεταφορικά, φόρους εισαγωγής, τελωνειακά, έξοδα στησίματος και συντήρησης γραμμής παραγωγής, δοκιμές για να βγει μια συνταγή, μπουκάλια, συσκευασίες, εκτυπώσεις, μισθούς εξειδικευμένου προσωπικού, έξοδα διανομής, διαφήμισης, δείγματα, τα επερχόμενα έξοδα φακέλου για κάθε υγρό, φπα και φόρο στα κέρδη της εταιρειας, λογιστές, και πόσα άλλα ακόμα που ξεχνάω. Βέβαια όλα αυτά τα έχουν οι σοβαρές εταιρείες, όχι αυτές που ένας ατμιστής έφτιαξε με έδρα σπίτι του και μαγειρεύει στην αποθήκη του, ή άλλες που δεν παράγουν τίποτα αλλά δίνουν φασόν παραγγελίες στην Κίνα ή στη Βουλγαρία με γνώμονα το χαμηλότερο κόστος.

Να τελειώσω το σεντόνι μου λέγοντας ότι είμαι πολύ δύσπιστος ως προς τις εταιρείες και δεν εμπιστεύομαι κανένα για το δικό μου καλό παρά μόνο την κρίση μου.
Σαφώς και πάρα πολλές εταιρείες αισχοκεδρούν με προιόντα χαμηλής ποιότητας που τα αυτο-βαφτίζουν gourmet / premium κτλ.
Υπάρχουν όμως και εταιρείες που προσπαθούν να δίνουν ποιότητα. Υπάρχουν υγρά με λογικές τιμές (~€12-15 / 30ml) που για μένα πληρούν τα κριτήρια ποιότητας που θέλω. Μέσα σε αυτό το όριο θεωρώ ότι μια εταιρεία μπορεί να παράξει υγρά με καλή ποιότητα και να έχει και ένα κέρδος.
Αν θα ήθελα να είναι φθηνότερα? Σίγουρα ναι, αλλά εγώ προσωπικά αρχίζω και ανησυχώ όταν βλέπω υγρά να πωλούνται στη λιανική με τιμή που (για να υπερβάλλω λίγο) πλησιάζει αυτή ενός άδειου μπουκαλιού...






« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 00:44 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 00:56 »
ωραια τα σεντονια περνα η ωρα μας...

βασικα θα επρεπε καθε τι που υπαρχει εδω μεσα να ζηταμε τις πιστοποιησεις εμεις οι ιδιοι και αυτο ειναι το λαθος μας...τεσπα

γευση...φιλε μου δεν ξερω αν καταλαβαινεις αλλα πλεον το 80% των βασεων που κυκλοφορουν ειναι πλεον αοσμες αλλα και αοσμη να μην ειναι την βομβαρδιζουν με τοσα αρωματα και γινεται ενα ωραιοτατο καπνικο για αυτους που γνωριζουν...αν ειναι νερουλη η οχι μια βαση η ενα υγρο οφειλετε καθαρα στην εμπνευση του παραγωγου και η χαλο βγαζει 65/35 υγρα αλλα και high vg...δεν εχει να κανει αυτο.παλιοτερα αναζητουσαμε ποιο νερουλες αναλογα με τους ατμοποιητες που ειχαμε για να μην τρωμε καψουλια...
Το οτι καποιος παραγωγος-πωλητης δηλωνει πως εχει καλο υγρο ...ειναι σαν τον μαναβη που φωναζει για τα λαχανικα του...δεν αποτελει κριτηριο
το κοστος φιλε μου της παραγωγης φυλαξης αποθηκευσης μεταφορας ειναι στο χερι του καθενος...εκτος αν εχεις παει στην χαλο την λαμδα την ατμος και τα αλλα μαγαζια να δεις πως γινεται...αν οχι δεν θα το μαθεις ουτε εσυ ουτε εγω...
Η μακα στην καθε αντισταση εξαρταται ακομα ακομα και απο τα watt το συρμα μεχρι και το βαμβακι...δεν υπαρχουν καποια στανταρ ατμισματος ωστε να το υπολογισεις...αλλα και εστι να ειναι το η FP και η HALO δεν εχουν καλα υγρα γιατι ανα 3 ημερες θελει αλλαγμα η αντισταση που γεμιζει κεφτε μετα απο 10 μλ...
Αλλο η διαχρονικοτητα αλλο η παλαιοτητα αλλο η φημη...και η YAELIG αλλα και η HALO ειναι σχετικα παλιοσειρες και εχουν βγαλει αρκετα γευστικα υγρα...το οτι εχουν διαφορετικες τιμες δεν με συγκλονιζει εφοσον καποιο απο τα υγρα τους μου αρεσει...
το οτι ειναι απλα τα πραγματα ειναι το μονο συγουρο...πολυ high quality company θεωρεις οτι εχουν γινει..και θα απογοητευτουμε αν παμε απροσκλητοι στα δωματια που φτιαχνουν τα υγρα..μακαρι να ειναι ετσι...αλλα δεν...και γιαυτο ειναι πολλοι εκεινοιπου ξεκινησαν τις εταιρειες απο το υπογειο του σπιτιου τους.
εννοειται πως ειναι γελοια ...ποιο ειναι το εξειδικευμενο προσωπικο και πανω σε τι ακριβως...ετοιμες βασεις και αρωματα παιρνουν...αντε να πηραν ταχυρυθμα μαθηματα αναδευσης...ειναι της μοδας ο ορος εξειδικευμενο προσωπικο...ειπαμε και πριν οτι μαζι με τον φορο(οσα δηλωνουν) πανω απο 5-6 ευρω δεν τους κοστιζει ενα μπουκαλακι υγρο...η μηπςως πιστευεις οτι καθε υγρο που βγαζουν παιρνουν δειγμα και τρεχουν για αναλυσεις...
το θεμα μας ειναι οτι εσυ πιστευεις οτι τα υγρα παραγωνται στην ΝΑΣΑ εγω σε καποιο μπουντρουμι 5 μετρα κατω απο την γη...δεν θα βγαλουμε ακρη...

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 01:34 »
Δείτε ρε παιδιά τα βίντεο του pbusardo στη molecule labs, ο τύπος, εαν κατάλαβα καλά, εστησε μια ωραία βιοτεχνία, με όλα τα πρότυπα, τις προφυλάξεις, τις άδειες, και παράγει υγρα.
Για να καταλάβεται ποσο φθηνές ειναι οι πρώτες ύλες εκτός από τα δικά του, παίρνει παραγγελίες και φτιάχνει υγρα και για άλλους παρασκευαστές.
Η οικονομία κλίμακας που πετυχαίνει, με βαρέλια βάσεων και μπιτόνια αρωμάτων, όπως επισης και με τη γραμμή παραγωγής στη συσκευασία, κάνουν πιο συμφέρουσα τη παραγωγή από εκείνον μαζί με το κέρδος του, παρά να τα φτιάξει κάποιος παρασκευαστές μόνος του. Εχει φτάσει στο σημείο να του δίνεις και τις παραγγελίες του πελατολογίου σου και να τα στέλνει κατευθείαν.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 01:40 »
Οι γευσιγνώστες δεν έχουν πρόβλημα να παραδεχτούν οτι "αμαρτάνουν", οτι ξεφεύγουν σε σημεία, ακολουθώντας ένα όνειρο πχ
Ο Αργύρης Τσακίρης επιδίδεται σε μια ευφυή ακροβασία, παραλληλίζοντας το λεξιλόγιο της γευσιγνωσίας με την «Ερμηνεία των Ονείρων» του Σίγκμουντ Φρόιντ.
(η "ομαλότητα" είναι δυσεύρετη στις μέρες μας συμπληρώνω εγώ)
Ο  ίδιος, εύλογα, θεωρεί δεδομένο οτι η λογοκρισία είναι ταφόπλακα του.. επαγγέλματος.. κι οτι οι ίδιοι στρογγυλεύουν τις κριτικές τους, "σχεδόν" πάντα (το σχεδόν το πρόσθεσα εγώ, σαν κοινωνική σφήνα xD)
http://www.andro.gr/geusi/logokrimenes-geusignosies/
Κι εγώ θεωρώ ανόητο να ψάχνεις μια φράουλα, μια φράουλα πάντα θα ειναι φράουλα.
Μια κρέμα φράουλα θα ειναι πάντα μια κρέμα με φράουλα. Και φρέον να βάλεις μέσα, πάλι η κρέμα και η φράουλα θα κάνουν μια κρέμα φράουλα, ε και με φρέον... 
Και ένα σιρόπι φράουλα θα  είναι μια υπερβολικά ζαχαρωμένη και ρευστοποιημένη  φράουλα, ζάχαρη και φράουλα. Μια μπανάνα θα σου βγάλει 5 γεύσεις επίσης , απο πράσινη μέχρι να γίνει μαύρη. Υπάρχουν οι διαβαθμίσεις, σίγουρα.
Ίσως λόγω και αυτής της ανοησίας xD οι προτιμήσεις μου να βρίσκονται σε υγρά εκτός των παραπάνω
 
Eπίσης παρακολουθούμε μια βιομηχανία που χρειάστηκε πολύ χρόνο, για να αλλάξει την γνωστή συνταγή της κρέμας για παράδειγμα, που ειχε πρόβλημα στις θερμοκρασίες μας. Μερικοί το κατάφεραν, αλλοι προσπαθούν ακόμα, ίσως και για το τέλειο,  και άλλοι μόλις που άρχισαν να ενδιαφέρονται.

Για τις νικοτίνες, ειμαι της εντύπωσης οτι οποιαδήποτε ισχυρή νικοτίνη κυκλοφορεί και ειναι 100%PG θα το βγάλει το χορταράκι της, ειδικά αν κάτσει στο ράφι κανα 5μηνο, αλλα ειναι διαφορετικό θέμα και επίσης δεν τον δένω και κόμπο σε αυτό :P

Προσωπικά σε αυτά τα ολίγα έχω αράξει σχετικά και δεν νομίζω οτι υπάρχει και τρόπος να ξεμπαρκάρω
:bye:


Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 02:24 »
Να δώσω και μερικές ενδεικτικές τιμές:
Νικοτινη καθαρή 1000mg/lt 140€ / 250ml καθαρότητα 99,9%
http://www.hiliq.com/pure-nicotine-250ml
Βάση VG 99,8 καθαρότητα 2,5€ +ΦΠΑ σύνδεσμος α.ε.
Βάση PG 3,4€ +ΦΠΑ σύνδεσμος α.ε.
Αρώματα tpa 30ml από 4-5€
https://e-dym.pl/en/191-aromaty-tpa-30ml
Με αυτές τις τιμές για παρασκευή 30ml υγρού 6mg nic, με 10% άρωμα το κοστος ειναι:
Νικοτινη 0,1€
PVG ~ 0,1€
Άρωμα 0,45€
Σύνολο 0,65€ τα 30 ml κοστος πρώτων υλών.

Αυτή ειναι μια τιμή που μπορεί να πετύχει κάποιος, αγοράζοντας ποιοτικές πρώτες ύλες, σε μικρές συσκευασίες, μικρές ποσότητες, λιανική, από μεταπωλητές.
Υποθέτω οτι ένας παρασκευαστές που θα αγοράσει μεγάλες συσκευασίες, μεγάλες ποσότητες, χοντρική από την πηγή, θα εχει λιγότερο από το μισό κοστος.
Εαν δε μιλάμε για βιοτεχνίες όπως η molecule lab που προανάφερα, που γεμίζουν αποθήκες 2000m2 με βάσεις και αρώματα, το κοστος των πρώτων υλών ειναι σχεδόν μηδαμινό.
Δε θέλω να υποστηρίξω οτι κακώς κάνει η κάθε fp και πουλάει 1€/ml αλλα αναζητήστε άλλου το κοστος-κέρδος της κάθε εταιρίας, όχι στις βάσεις και τα αρώματα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Ξανά βάζω τα βιντεάκια εδώ για κάποιον που θέλει να τα δει.
Για να πάρετε μια ιδεα, τι σημαίνει εργοστάσιο παρασκευής υγρών αναπλήρωσης μπορείτε να δείτε τα βίντεο του pbusardo ;


Μετά το 11:00

Θα δείτε μπιτόνια νικοτίνης, αρωμάτων, και βαρέλια vg pg.
Όταν εμενα με πρώτες ύλες λιανικής, μου στοιχίζει σε diy 1€ τα 30ml φανταστείτε τι στοιχίζει σε αυτούς.
Μιλάω βέβαια μόνο για το κοστος των πρώτων υλών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 06:09 από thekal »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 17:06 »
Ξεχνάτε ένα βασικό παράγοντα νομίζω. Οι τιμές λιανικής δεν είναι οι τιμές που θα ήθελε να πουλάει η εταιρεία στα μαγαζιά, αλλά αυτές που τα μαγαζιά θεωρούν ότι αξίζει να ζητάνε για να πάρουν το κέρδος που θεωρούν αποδεκτό. Τα μαγαζιά διαμορφώνουν σε ένα μεγάλο βαθμό τις τιμές στα υγρά.Σε πολλές περιπτώσεις τα μαγαζιά βγάζουν περισσότερα από τον παραγωγό, όπως συνήθως γίνεται με όλα τα αγαθά. Τιμές λιανικής που δεν συμφέρουν τα μαγαζιά συνεπάγονται μη πώληση των συγκεκριμένων υγρών.
Thekal, τα υπόλοιπα κόστη που ανέφερα δεν τα υπολογίζεις όπως λες, αλλά συνεχίζεις να συγκρίνεις ερασιτεχνική παραγωγή στο σπίτι με επαγγελματική μιας εταιρείας.
Πιστεύεις ότι μπορείς επαγγελματικά να παράξεις υγρά και να τα πουλάς 2€ 30ml επειδή οι βασικές πρώτες υλες κάνουν 0.65 όπως λες? (που δεν κάνουν τόσο γιατί δεν έχεις υπολογίσει ούτε συσκευασία ούτε ετικέτες ούτε δοκιμές στις πρώτες ύλες. Αν είναι όλα τόσο απλά, εύκολα και φθηνά, ας ξεκινήσει όποιος το πιστεύει μια εταιρεία,ώστε και αυτός να γίνει ζάμπλουτος και εμάς να σωθεί το πορτοφόλι μας. Και μην μου πείτε ότι δεν το κάνουν πολλοί γιατί δεν θέλουν να ρισκάρουν, γιατί όπως τα παρουσιάζετε τα πράγματα μόνο ρίσκο δεν έχει το θέμα.
Πιστεύεις πράγματι ότι θα βρεις τις ποσότητες αρωμάτων που θέλεις για μαζική παραγωγή από το e-dym? εδώ δεν βρίσκεις ότι χρειάζεσαι για ερασιτεχνική χρήση, συνέχεια out of stock είναι τα αρώματα, τα οποία είναι και re-bottled με ότι αυτό μπορεί  συνεπάγεται. Ξέρεις πολλές εταιρείες να κάνουν υγρά με τις βάσεις της Συνδεσμος ΑΕ?
Η hiliq νικοτίνη που έφερες ως παράδειγμα είναι κινέζικη. Το γεγονός ότι απαγορεύεται 1000άρα νικοτίνη στην Ευρώπη και στην Αμερική το γνωρίζεις?  Δες λίγο τι παίζει σε αυτό το link Έγραψα και σε προηγούμενο ποστ μου ότι η νικοτίνη είναι από τα πιο ισχυρά δηλητήρια και απαιτεί συγκεκριμένες συνθήκες μεταφοράς που κοστίζουν ακριβά. Η νικοτίνη που λες στο παράδειγμα σου, θα σου έρθει με σήμανση "φυτικής γλυκερίνης" και "πιστοποιητικό ότι είναι ασφαλής για μεταφορά" γιατί είναι απλά παράνομη η εισαγωγή της. Αν την ανοίξει ένας τελωνειακός, ή αν χυθεί κοντά σε κόσμο θα πεθάνει κοσμάκης είτε από τις αναθυμιάσεις είτε από επαφή μαζί της. Είσαι διατεθειμένος να σκοτώσεις κόσμο και φυσικά να πας φυλακή? Ξέρεις πόσα άλλα τέτοια θέματα ασφάλειας πρέπει να διαχειριστεί μια εταιρεία και με τι κόστος?
Δεν διαφωνώ ότι κάποιος στο σπίτι του μπορεί να φτιάξει πάμφθηνα υγρά. Διαφωνώ όμως ως προς την ποιότητα που μπορεί να επιτύχει και στο γεγονός του κόστους σε σύγκριση με επαγγελματική παραγωγή.
Stavraetos
Δηλαδή μας λες ότι ότι και να ναι η βάση δεν τρέχει τίποτα γιατί θα την καλύψουν με τα αρώματα και δεν θα το καταλαβαίνουμε, άρα όλα καλά?
Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις διαφορές, δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει κανένας. Έχουμε ανθρώπους στο φόρουμ που αντιλαμβάνονται λεπτομέρειες του 0.25% στα υγρά (βλέπε cruiser79). Τη χημικίλα όμως και τη χορταρίλα την καταλαβαίνουν όλοι, ειδικά αν δοκιμάσουν το ίδιο άρωμα σε διαφορετικές βάσεις.
Δεν βρισκόμαστε στον μεσαίωνα, δεν χρειάζεται να επισκευτείς ο ίδιος ένα εργαστήριο για να δεις αν είναι αξιοπρεπές. Οι σοβαρές εταιρείες δίνουν πληροφορίες και videos για τα εργαστήρια τους, έχουν ISO και ότι άλλη απαραίτητη πιστοποίηση. Για τις εγκαταστάσεις των σοβαρών εταιρειών, καθόλου δεν θα απογοητευτούμε αν τις δούμε. Τις έχουμε ήδη δει σε video παρουσιάσεις και από τις ίδιες τις εταιρείες και από μεγάλους reviewers. Αν δεν τις έχεις δει εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν τις έχει δει κανένας άλλος ούτε ότι παράγουν υγρά σε υπόγεια.
Δεν πιστεύω οτι τα υγρά παράγονται στη NASA και ελπίζω και εσύ να μην πιστεύεις ότι παράγονται σε μπουντρούμι. Πιστεύω ότι υπάρχουν σοβαρές και μη σοβαρές εταιρείες και πως όλα τα αγαθά ανάλογα με την ποιότητα τους και τη ζήτηση τους έχουν και το αντίστοιχο κόστος.
Για την μάκα, πολύ θα ήθελα να μας πεις ποια υγρά της halo και της FP βγάζουν κεφτέ στην αντίσταση σε 10ml. Ένα της halo είναι γνωστό για μάκα, τα άλλα πολύ θα ήθελα να μάθω ποια είναι γιατί τα έχω ατμίσει σχεδόν όλα και στα 10ml δεν είχα κεφτεδάκια.
Η διαχρονικότητα, η παλαιότητα, ο τζίρος, τα κέρδη και η φήμη μιας εταιρείας είναι συνυφασμένα στοιχεία που δείχνουν την θέση της στην αγορά.Έτσι είναι διεθνώς, δεν θα το αλλάξουμε εμείς.
Κανείς δεν σου απαγόρευσε να σου αρέσει κάποιο υγρό της yeliq, και η συζήτηση μας δεν αφορά αν κάτι μας αρέσει ή όχι. Αφορά την ποιότητα των υγρών που ατμίζουμε.

Τώρα για το γεγονός ότι κάποιοι κατασκευαστές ήταν χομπίστες ατμιστές, και η ferrari και η lamborgini και η apple και η microsoft από γκαράζ και υπόγεια ξεκίνησαν φτιάχνοντας τρακτέρ και λειτουργικά που μισοδούλευαν. Δεν έγιναν όμως αυτές που είναι συνεχίζοντας να λειτουργούν από γκαράζ ή υπόγεια με ερασιτεχνική νοοτροπία.
Με αποσπασματικές πληροφορίες και ημιτελείς γνώσεις δεν είναι σωστό να εκφράζουμε αβίαστα γνώμες γιατί μας διαβάζουν και 2-3 ακόμα. Και αν θα πάνε να πάρουν την ΧΨ νικοτίνη σταλμένη ως γλυκερίνη από την Κίνα μπορεί (αν και το απεύχομαι) να έχουμε δράματα...


Δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία γνώμη ούτε σε προσωπικό επίπεδο με τους φίλους που συζητάμε . Η όποια αντιπαράθεση από πλευράς μου είναι στο επίπεδο της πληροφορίας που "μεταδίδουμε" μέσα από τη συζήτηση και τίποτα παραπάνω.





« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:09 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:31 »
Thenetpoet σε αρκετα θα συμφωνήσω μαζί σου, υπάρχουν όμως και σημεία που διαφωνούμε.
Έδωσα ενα παράδειγμα για κοστος πρώτων υλών, που μπορεί ακόμα και ένας ιδιώτης να βρει, σε μικρές συσκευασίες από μεταπωλητές.
Θεωρώ, οτι ένας σοβαρός παρασκευαστης, δε θα αγοράσει pvg με το κιλό από φαρμακαποθήκη, αλλα βαρέλια η δεξαμενές, όπως φαίνεται στα video, από τον παραγωγό.
Επισης δε θα πάρει αρώματα 10-30ml, από ιντερνετικό κατάστημα, αλλα μπιτόνια κατευθείαν από tpa η flavorart η όπου άλλου, με ελάχιστο κοστος. Πάλι φαίνεται στο video.
Τέλος έβαλα μια τιμή για καθαρή νικοτινη, γιατί ένας παρασκευαστης με καθαρή θα δουλέψει, όχι με 100ρα, προσωπικά δεν έχω παραγγείλει ποτέ 1000ρα, για αυτό και το κοστος μου ειναι ~ 1€/30ml, όπως έχω αναφέρει.
Δε προτρέπω κανένα να το κάνει, βεβαίως ειναι ισχυρότατο δηλητήριο, ζήτω συγνώμη εαν κάτι τέτοιο καταλάβατε, αλλα όταν κάποιος θέλει να παρασκευάσει υγρα, με καθαρή θα δουλέψει, και πάλι θα πάρει σε μεγαλύτερες ποσότητες χονδρική, όχι με τη τιμή που πουλάει λιανική το κατάστημα που έβαλα. Παρεπιπτόντως η εταιρεία που έβαλα φαίνεται να ειναι στις ΗΠΑ.
Με τα παραπανω δεδομένα, ΥΠΟΘΕΤΩ, οτι ένας σοβαρός παρασκευαστης, εχει κοστος πρώτων υλών κάτω από 0,3€ / 30ml. Μαζί με συσκευασία, ετικέτες, και πάλι ΥΠΟΘΕΤΩ οτι το προϊόν σαν ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ δεν ξεπερνάει το 0,5€.
Τα υπόλοιπα, έρευνα και ανάπτυξη, επένδυση, διαφήμιση, μισθοδοσία, άδειες, αναλύσεις, % κέρδους παραγωγού και καταστημάτων, μεταφορές, ενοίκια, και αλλα πολλά, ειναι θέμα business plan, και προσδοκόμενων πωλήσεων.
Για ενα μικρό παρασκευαστή, μπορεί να ειναι υπέρογκα, για ενα μεγάλο αμελητέα.
Προσωπικά δε με πειράζει να υπαρχει ποικιλία προϊόντων και τιμών. Οποίος θέλει επενδύει σε ενα μικρό σεφ, με ανεβασμένο κοστος, οποιος κοιτάει τη τσέπη του, βρίσκει και φθηνά υγρα. Στο τέλος η αγορά θα δείξει ποιοι θα επιβιώσουν.
Το επιχείρημα, οποίος διαφωνεί ας κάνει δίκη του επιχείρηση, δε το καταλαβαίνω, εκτός και αν συμπληρώνεται με το ¨βαζω εγω το κεφαλαιο¨.
Η αγορά δείχνει οτι εκατοντάδες παρασκευαστές υγρών, άνοιξαν τη τελευταία διετία. Από μόνο του δείχνει οτι πολλοί θεωρούν οτι ειναι μια επικερδής επιχείρηση, και η αλήθεια ειναι οτι δε χρειάζεται και ιδιαίτερη τεχνογνωσία, ούτε πανάκριβες εγκαταστάσεις.
Επισης ακόμα κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά υγρα με κοστος κάτω από 0,2€/ml, τιμή ανεκτή και για μικρότερα βαλάντια.
Καλά τα λεμε ολα βέβαια, αλλα λογαριάζουμε χωρίς το ξενοδόχο. Με το νεο νόμο, οι περιορισμοί στη περιεκτικοτητα της νικοτίνης, τη ποσότητα των φιαλιδιων, την απαγόρευση αγορών απο εξωτερικό, τα έξοδα φακέλου, το φόρο στα υγρα, ολα αυτά θα αλλάξουν. Το κοστος στα diy θα εκτοξευτεί, και πολλοί μικροί παρασκευαστές έτοιμων υγρών δε θα αντέξουν.
Ξέρω οτι θα διαφωνήσουμε στις υποθέσεις που κάνω, αλλα βλέποντας τις ποσότητες που εχει στις αποθήκες της η molecule lab, νομίζω οτι είμαι και επιεικής.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 21:01 »
Συμφωνώ ότι οι τιμές που θα πετύχουν οι μεγάλες εταιρείες είναι κατά πολύ φθηνότερες από ένα ιδιώτη λόγω ποσότητας. Μα και πάλι επικεντρώνεσαι στις πρώτες ύλες και αφήνεις απέξω όλα τα άλλα κόστη που έχει μια εταιρεία που λειτουργεί νόμιμα.
Αγνοείς επίσης ότι οι μεγάλες / σοβαρές εταιρείες δεν αγοράζουν έτοιμες βάσεις αλλά παραγγέλνουν σε αντίστοιχα σοβαρούς κατασκευαστές, βάσεις σύμφωνα με τα δικά τους κριτήρια.
Όμως αμελητέο κόστος δεν είναι για κανένα η έρευνα, η ανάπτυξη και η διαφήμιση και η διασφάλιση της ποιότητας. Το ότι είναι μέρος του business plan είναι το ένα τμήμα. Το άλλο τμήμα του business plan λέει και πως θα χρηματοδοτηθούν αυτά. Και δεν έχει καμία σχέση αν η εταιρεία είναι μικρή ή μεγάλη. Η μικρή θα κάνει καμπάνια άντε στη χώρα της, η μεγάλη πιθανώς σε 50 χώρες σε όλες τις ηπείρους,  η μικρή θα γεμίζει μπουκαλάκια με το χέρι, η μεγάλη θα έχει βιομηχανοποιημένες γραμμές παραγωγής, αμελητέο δεν είναι για καμία από τις δύο το κόστος γιατί είναι ανάλογο ποσοστό της παραγωγής της.
Για την δημιουργία εταιρείας, γιατί ακριβώς χρειάζεσαι το κεφάλαιο για κάτι που θα σου κοστίσει στην παραγωγή μόνο €0.5 ανά 30ml, άρα €17 το λίτρο?
Με €400 φτιάχνεις σχεδόν 24 λίτρα (800 30μελα) έτοιμα υγρά και αρχίζεις τις πωλήσεις σου, εύκολο αφού θα πουλάς με 2 ευρώ τα 30ml και θα σαρώσεις την αγορά με τα τόσο οικονομικά υγρά που θα παράγεις ενώ θα εισπράξεις €1600 . Θέλεις €1 κόστος τα 30 ml (0.65 είχες πει ότι σου κοστίζει τώρα)? 12 λίτρα (400 30μελα) υγρά θα φτιάξεις και πάλι, καλά έιναι για αρχή και θα πάρεις €800 ευρώ. Μετά φτιάχνεις τη διπλή ποσότητα κοκ και καθάρισες.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι έχουν ανοίξει δεκάδες ή και εκατοντάδες εταιρείες. Συμφωνώ ότι πάρα πολλές αισχροκερδούν. Ομοίως και ότι υπάρχουν πολύ φτηνά υγρά που τα ατμίζει πολύς κόσμος. Δεν διαφώνησα σε τίποτα απο αυτά στη συζήτηση μας. Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με προιόντα μιας εταιρείας που δεν την γνωρίζει κανείς, και δεν υπάρχουν στοιχεία συμμόρφωσης της με τους νόμους και τους κανονισμούς. Επίσης πιστεύω ότι ένα πάρα πολύ φθηνό προιόν δεν δικαιολογείται αλλιώς παρά μονο με εκπτώσεις στην ποιότητα σε όποιο επίπεδο και αν αυτή αφορά.
Σαν γονιός, είχα την επιλογή να δώσω στα παιδιά μου βρεφικό γάλα σε σκόνη που είχε €7 το κουτί ή άλλο που είχε €15 το κουτί.Η διαφορά ήταν ότι το ένα ήταν από εταιρεία άγνωση, ενώ το άλλο ήταν από τις γνωστότερες εταιρείες στο χώρο. Μήπως θα έπρεπε να πω, όλα ίδια είναι πάρε το φτηνό γιατί ο άλλος σε κοροιδεύει? Μπορεί αλλά δεν το έκανα, όπως δεν το κάνω και με τα υγρά. Συμφωνώ ότι το ακριβό γάλα θα μπορούσε να ήταν φθηνότερο, αλλά τόσο φθηνό που να φτάνει το 7ευρω δεν νομίζω ότι θα γινόταν χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα. Θυμίζω και κάτι γάλατα κινέζικα που περιείχαν μελαμίνη!!! Να το βράσω που έκλεισαν την εταιρεία, τοσα μωρά το ήπιαν το δηλητήριο.

Σκέψου λίγο περισσότερο αυτό που γράφεις στο τέλος.
"Καλά τα λεμε ολα βέβαια, αλλα λογαριάζουμε χωρίς το ξενοδόχο. Με το νεο νόμο, οι περιορισμοί στη περιεκτικοτητα της νικοτίνης, τη ποσότητα των φιαλιδιων, την απαγόρευση αγορών απο εξωτερικό, τα έξοδα φακέλου, το φόρο στα υγρα, ολα αυτά θα αλλάξουν. Το κοστος στα diy θα εκτοξευτεί, και πολλοί μικροί παρασκευαστές έτοιμων υγρών δε θα αντέξουν."

Για μένα ξέρεις τι σημαίνει? Οι μικροί παρασκευαστές δεν θα κλείσουν γιατί θα μπει φόρος στα υγρά, τον φόρο τον πληρώνει ο πελάτης, άρα όλοι οι κατασκευαστές θα πληγούν από αυτόν. Η απαγόρευση αγορών από το εξωτερικό είναι αδιάφορη για τους κατασκευαστές γιατί περιορίζει αγορές ιδιωτών λιανικής και όχι αγορές εταιρειών που θα παραμείνουν ως έχουν.  Ίσα ίσα θα τους βοηθήσει τους κατασκευαστές γιατί θα περιοριστούν οι δυνατότητες του ιδιώτη να ψωνίσει φθηνότερα από το internet (από εξωτερικό) άρα θα ενισχύσουν τις πωλήσεις τους.
Οι πρόχειρες εταιρείες που είδαν ευκαιρεία να κάνουν αρπαχτή θα κλείσουν γιατί απλά δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στην επένδυση που απαιτείται για να τηρούν τις νόμιμες διαδικασίες. Οι σοβαρές εταιρείες ήδη έχουν ετοιμάσει φακέλους, γραμμές παραγωγής σύμφωνες με τους κανονισμούς, πιστοποιήσεις κτλ.
Αυτά πιστεύω εγώ με τις όσες γνώσεις και πληροφορίες έχω καταφέρει να συλλέξω. Προτιμώ να ατμίσω λιγότερο, ή να κάνω σκέτη βάση παρά να ρισκάρω με υγρά κοψοχρονιά. Λάθος ή σωστό, είναι δικαίωμα μου όπως είναι και δικαίωμα κάποιων να πράττουν το αντίθετο.
Δεν είναι θέμα μαγκιάς, επίδειξης πλούτου (που να τον βρούμε) ή άλλου τύπου χαιλίκι. Είναι θέμα ασφάλειας. Προσωπικής πάντα για τον εαυτό μου.
Α και να μην το ξέχάσω, η 100άρα νικοτίνη είναι δηλητήριο και απαιτεί ειδικό χειρισμό γιατί σκοτώνει...



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 22:13 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:04 »
.
Stavraetos
Δηλαδή μας λες ότι ότι και να ναι η βάση δεν τρέχει τίποτα γιατί θα την καλύψουν με τα αρώματα και δεν θα το καταλαβαίνουμε, άρα όλα καλά?
Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις διαφορές, δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει κανένας. Έχουμε ανθρώπους στο φόρουμ που αντιλαμβάνονται λεπτομέρειες του 0.25% στα υγρά (βλέπε cruiser79). Τη χημικίλα όμως και τη χορταρίλα την καταλαβαίνουν όλοι, ειδικά αν δοκιμάσουν το ίδιο άρωμα σε διαφορετικές βάσεις.
Δεν βρισκόμαστε στον μεσαίωνα, δεν χρειάζεται να επισκευτείς ο ίδιος ένα εργαστήριο για να δεις αν είναι αξιοπρεπές. Οι σοβαρές εταιρείες δίνουν πληροφορίες και videos για τα εργαστήρια τους, έχουν ISO και ότι άλλη απαραίτητη πιστοποίηση. Για τις εγκαταστάσεις των σοβαρών εταιρειών, καθόλου δεν θα απογοητευτούμε αν τις δούμε. Τις έχουμε ήδη δει σε video παρουσιάσεις και από τις ίδιες τις εταιρείες και από μεγάλους reviewers. Αν δεν τις έχεις δει εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν τις έχει δει κανένας άλλος ούτε ότι παράγουν υγρά σε υπόγεια.
Δεν πιστεύω οτι τα υγρά παράγονται στη NASA και ελπίζω και εσύ να μην πιστεύεις ότι παράγονται σε μπουντρούμι. Πιστεύω ότι υπάρχουν σοβαρές και μη σοβαρές εταιρείες και πως όλα τα αγαθά ανάλογα με την ποιότητα τους και τη ζήτηση τους έχουν και το αντίστοιχο κόστος.
Για την μάκα, πολύ θα ήθελα να μας πεις ποια υγρά της halo και της FP βγάζουν κεφτέ στην αντίσταση σε 10ml. Ένα της halo είναι γνωστό για μάκα, τα άλλα πολύ θα ήθελα να μάθω ποια είναι γιατί τα έχω ατμίσει σχεδόν όλα και στα 10ml δεν είχα κεφτεδάκια.
Η διαχρονικότητα, η παλαιότητα, ο τζίρος, τα κέρδη και η φήμη μιας εταιρείας είναι συνυφασμένα στοιχεία που δείχνουν την θέση της στην αγορά.Έτσι είναι διεθνώς, δεν θα το αλλάξουμε εμείς.
Κανείς δεν σου απαγόρευσε να σου αρέσει κάποιο υγρό της yeliq, και η συζήτηση μας δεν αφορά αν κάτι μας αρέσει ή όχι. Αφορά την ποιότητα των υγρών που ατμίζουμε.

Τώρα για το γεγονός ότι κάποιοι κατασκευαστές ήταν χομπίστες ατμιστές, και η ferrari και η lamborgini και η apple και η microsoft από γκαράζ και υπόγεια ξεκίνησαν φτιάχνοντας τρακτέρ και λειτουργικά που μισοδούλευαν. Δεν έγιναν όμως αυτές που είναι συνεχίζοντας να λειτουργούν από γκαράζ ή υπόγεια με ερασιτεχνική νοοτροπία.
Με αποσπασματικές πληροφορίες και ημιτελείς γνώσεις δεν είναι σωστό να εκφράζουμε αβίαστα γνώμες γιατί μας διαβάζουν και 2-3 ακόμα. Και αν θα πάνε να πάρουν την ΧΨ νικοτίνη σταλμένη ως γλυκερίνη από την Κίνα μπορεί (αν και το απεύχομαι) να έχουμε δράματα...


Δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία γνώμη ούτε σε προσωπικό επίπεδο με τους φίλους που συζητάμε . Η όποια αντιπαράθεση από πλευράς μου είναι στο επίπεδο της πληροφορίας που "μεταδίδουμε" μέσα από τη συζήτηση και τίποτα παραπάνω.
Ημουν ξεκαθαρος στο τι εγραψα νομιζω "φιλε μου δεν ξερω αν καταλαβαινεις αλλα πλεον το 80% των βασεων που κυκλοφορουν ειναι πλεον αοσμες αλλα και αοσμη να μην ειναι την βομβαρδιζουν με τοσα αρωματα και γινεται ενα ωραιοτατο καπνικο για αυτους που γνωριζουν"....
Οι βασεις που κυκλοφορουν οι περισσοτερες αοσμες ειναι αλλα εαν χρησιμοποιησουν σενα ετοιμο υγρο βαση που μυριζει χορταριλα και το βομβαρδισουν με αρωματα...εσυ πως θα το καταλαβεις?
Στα 5-6 υγρα χαλο που εχω δοκιμασει και 3-4 fp ο κεφτες σε χρονο μηδεν ηταν ετοιμος...πως θα το κανουμε...βαζουν πολυ αρωμα μεσα αγαπητε...αλλα και αυτο δεν ειναι κριτηριο...
ρε συ νομιζω οτι μιλω με ανθρωπο που πατα στην γη...τοτι σου εδειξαν εσενα βιντεο με μασκες και με στολες αστροναυτη η οτι αποκτησαν ISO  ειναι οργανωμενοι?χαχαχαχ ρε φιλε το ΙSO ειναι το ποιο ευκολο να παρει μια εταιρεια...Εν ολιγοις αν δεν παω εγω ο ιδιος οπως αν δεν επισκεφτω ο ιδος την κουζινα ενος εστιατορειο δεν θα με πεισει οτι ειναι αψογος για τα υλικα του...
Εσυ λοιπον που εχεις πληρη γνωση, επειδη ειδες βιντεο,σου ειπε ο πωλητης οτι εχει καλα υλικα,καταλαβαινεις απο το ατμισμα οτι ειναι η νικοτινη η "παπαρηγα η καλη",οτι ενα μπουκαλι υγρο 30 μλ εχει κοστος 30 ευρω η 20 ευρω,οτι τα αποθηκευουν και τα ωριμαζουν στης παρυφες του Ολυμπου,οτι το προσωπικο που εχει προσληφθει ειναι εξιδεικευμενο(στο ατμισμα?τροφιμων?ποτων?κρασιων?χημικος?)και επειδη ειναι εξιδεικευμενο δεν σκεφτεται την τσεπη του αλλα εσενα και εμενα...ατμιζε χαλο και FP τιγκα διακετυλιο λεμεεεεεε....και ασε εμας τους απιστους  να ατμιζουμε υγρα απο δωματια και αμφιβολου ποιοτητας...


Για την ιστορια το ατμισμα και γενικα τα υγρα που ατμιζουμε και οι συσκευες ,ακομα μεσες ακρες ειναι πειραματικα και εμεις εν γνωση μας πειραματοζωα...κανεις δεν γνωριζει τις επιπτωσεις μακροχρονια αλλα ουτε και την λιγοτερη επιβλαβη συσταση ενος υγρου...ερευνες γινονται και φυσικα ανακαλυπτονται συστατικα στα υγρα αλλα επιβλαβη αλλα οχι...αλλα λιγοτερο...πιστευω μετα απο μια 10ετια θα εχουμε καθαρη εικονα το τι ατμιζουμε και πως πρεπει να ατμιζουμε...για το μονο που ειμαστε συγουροι ειναι αν μας αρεσει ενα υγρο η οχι...ουκ ολιγοι κολοσοι με πανακριβα εργαστηρια και εξιδεικευμενο προσωπικο κατα το παρελθον μελλον και παρων ,υπηρξαν κατηγορουμενοι για νοθειες δηλητηριασμους χαλια συνθηκες υγιεινης κτλπ...ποσο μαλλον σε ετειρειουλες που παραγουν προιοντα τα οποια δεν ελεγχονται στην ουσια γιατι ακομα δεν γνωριζει κανεις αν προξενουν βλαβη και ναι τι απολα...
Οπως και να εχει δεν θα δωσω 10 ευρω εγω γιατι φορεσε μασκα ο παραγωγος η γιατι λεει πως εχει καλες υλες ...θα δωσω 10 ευρω γιατι ισως μου καθεται η γευση του...αλλα γιατι τα δικα του υγρα ειναι ποιο υγιεινα...ειναι σαν μια παλια διαφημιση τσιγαρου...καπνιζεται λακυ στραικ κανει καλο...μην τρελαθουμε κιολας...
τα εντονα μαυρα για να αποχωρησω απο την συζητηση γιατι οτι ειχα να πω το εγραψα..
επισης εχω κανει προταση σε οποιοδηποτε γευσιγνωστη που πιστευει οτι χειριζεται τις γευσεις να κανουμε ενα πειραμα :σε 2 μπουκαλια να βαλουμε στο ενα ενα πρεμ υγρο που δεν το εχει δοκιμασει και στο αλλο ενα απολλων...και να απαντησει ποιο απο τα 2 ειναι το ακριβο...θα βγαλουμε πολλα συμπερασματα για ολους εμας τους κοινους θνητους που δεν εχουμε ταλεντο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:16 από stavraetos »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:29 »
Ρε φίλε, τα μηδενίζεις όλα..
Επειδή εσύ δεν καταλαβαίνεις διαφορά σε υγρά ή σε αρώματα φτιαγμένα μέσα σε διαφορετικές βάσεις, πρέπει να μην καταλαβαίνω και εγώ και κανένας άλλος?

Με υποτιμάς πάρα πολύ με φράσεις
".τοτι σου εδειξαν εσενα βιντεο με μασκες και με στολες αστροναυτη η οτι αποκτησαν ISO  ειναι οργανωμενοι?χαχαχαχ ρε φιλε το ΙSO ειναι το ποιο ευκολο να παρει μια εταιρεια...Εν ολιγοις αν δεν παω εγω ο ιδιος οπως αν δεν επισκεφτω ο ιδος την κουζινα ενος εστιατορειο δεν θα με πεισει οτι ειναι αψογος για τα υλικα του..."
Ξεχνάς μάλλον ότι το βίντεο δεν το έδειξαν σε εμένα, αλλά σε όλο τον κόσμο. Μας πιάσανε κότσους ομαδικώς μάλλον όλους εμάς.
Μάλλον είναι καλύτεροι αυτοί που δεν μας έδειξαν βίντεο, αυτοί που δεν πήραν το εύκολο ISO κτλ κτλ...

Εύκολα τα ISO, εύκολες οι πιστοποιήσεις, εύκολη η παραγωγή υγρών, όλα εύκολα και του λεπτού καμώματα τα βλέπεις?
Σαφώς το να δεις ο ίδιος είναι προτιμότερο, αν έχεις την τεχνογνωσία να κρίνεις τι βλέπεις φυσικά.

Τα περι δοκιμών με απόλλων και gourmet είναι παντελώς άσχετα. Εγώ δεν μίλησα για τη γεύση ενός υγρού αλλά για την ποιότητα των υλικών του και την πιστότητα σε σχέση με τις γεύσεις που περιγράφει ο κατασκευαστής.
Αν οι κολοσσοί κάνουν "ματσακονιές" φαντάσου οι μικρούληδες που δεν τραβάνε και τα φώτα της δημοσιότητας τι κάνουν.
Πες μας και πιο συγκεκριμένα τα ονόματα των υγρών που βγάζουν κεφτέ σε 10ml σε παρακαλώ.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:42 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 23:39 »
Παρακολουθώ αυτό το νήμα από τη στιγμή που γεννήθηκε (είμαι και ο εμπνευστής του τίτλου, το αν είναι πετυχημένος ή όχι θα το εξηγήσω παρακάτω [1]).
Θεωρώ ότι, αυτή τη στιγμή, είναι το πιο δημιουργικό νήμα του φόρουμ, ΜΑΘΑΙΝΩ διαβάζοντάς το και πραγματικά πιστεύω ότι αν βγει κάποιο συμπέρασμα θα βοηθηθούν οι ατμιστές σε παγκόσμια κλίμακα.
Ίσως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου - και έχω καβαλήσει τον μισό αιώνα εδώ και 2 χρόνια - που πραγματικά διαβάζω έναν διάλογο που θα με βοηθήσει.
Αν και αισθάνομαι ότι οι τιμές είναι υπέρογκες αυτή τη στιγμή, η άποψή μου είναι συζητήσιμη και θα διαγραφεί σε βάθος χρόνου, από μόνη της. 

Ένα ρεζουμέ των μέχρι τώρα εντυπώσεών μου, μαζί με κάποιες γενικές πληροφορίες:
Τα υγρά αναπλήρωσης, όπως και τα αρώματα, είναι ακριβά. Οι ίδιοι εστέρες πωλούνται σαν μαγειρικό  συμπλήρωμα, σαν αφρόλουτρα κλπ δεκάδες έως εκατοντάδες φορές φθηνότερα.

Οι εταιρείες - ΟΛΕΣ - δεν ήξεραν τις ουσίες που έχουν τα υγρά τους, διότι τους ενδιέφερε το αποτέλεσμα. Όταν έσκασε το θέμα "διακετύλιο" τότε έσπευσαν ΜΕΡΙΚΕΣ να αναλύσουν.
Καλή και κακή νικοτίνη ΔΕΝ υπάρχει. Όπως κι αν έχει φτιαχτεί, από τη στιγμή που η νικοτίνη είναι χημική ένωση, ο τρόπος παρασκευής δεν παίζει κανένα ρόλο στο αποτέλεσμα. Σαν το απιονισμένο νερό, ένα πράγμα. Είτε προέρχεται από τα Ιμαλάια είτε από τη στάνη της κυρα-Μαριγώς, από τη στιγμή που είναι απιονισμένο νερό ΕΙΝΑΙ απιονισμένο νερό και δεν μπορούμε να βρούμε την προέλευσή του. 

Αν την καλή νικοτίνη την κάνουν οι καλοί διαλύτες, λοιπόν, τότε ναι, μπορούμε να το ψάξουμε. 
Κάποια εταιρεία μπορεί να χρησιμοποιεί νερό της βρύσης, κάποια άλλη απιονισμένο, κάποια άλλη wfi.
Εσείς, κόβετε το κεφάλι σας για το ποια και τι;

Αν το καλό άρωμα το κάνουν οι καλοί διαλύτες, ομοίως. Εκτός αν κάποια εταιρεία έχει επενδύσει σε έρευνα αρωμάτων μόνο για άτμιση.

Αν την καλή γεύση την κάνει ο συνδυασμός, σηκώνει πολλή συζήτηση και σκέψη. Ξέρουμε αν τα πετυχημένα γκουρμέ έγιναν κατά τύχη ή μετά από ψάξιμο;
Η λογική λέει ότι χάλο και 5π  επένδυσαν σε αυτό, αλλά ζούμε σε έναν κόσμο παράλογο. Τόσο, που κάποιες εταιρείες δεν είχαν προβλέψει εξτρά κονδύλι ανάλυσης.
Κι αν έγιναν μετά από ψάξιμο, πόσο πήγε το μαλλί στην έρευνα;

Αυτές είναι απλά οι πρώτες μου σκέψεις σε ένα νήμα με το οποίο δηλώνω ερωτευμένος.

Συμβουλή: πριν έχεις κάποια γνώμη, απάντησε το εξής απλό:
[1] Γιατί η "καλή" νικοτίνη πρέπει να είναι άοσμη;
Α... και "άχρωμη" ;

Οι σκέψεις μου δεν έχουν ακόμα άποψη οριστική, αισθάνομαι όμως ότι πρέπει να τις αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 00:06 »
Να προσθέσω και εγώ τον αντίλογο μου, προφανώς στα σημεία που διαφωνώ και μερικές απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς 
Δεν είμαι ειδικός ή επαγγελματίας, ή ο αλάθητος ποντιφικας, ότι γνωρίζω λέω από τις ώρες που αφιέρωσα στο διάβασμα για τα σχετικά θέματα και ότι έχω μάθει από άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά στο χώρο και εμπιστεύομαι τη γνώμη τους.

Nαι οι τιμές στο 95% των περιπτώσεων είναι υπέρογκες. Όσο όμως ο κόσμος αγοράζει αυτά τα ακριβά προιόντα, γιατί να μη συνεχίσουν να είναι υπέρογκες? Βέβαια δεν θα μπω στη συζήτηση του τι είναι φθηνό και τι ακριβό ανάλογα με το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα μιας χώρας. Εμάς η δική μας τσέπη μας καίει, όχι των ξένων 

Η νικοτίνες δεν είναι όλες ίδιες, άλλες παράγονται από φυτά (καπνά συνήθως γιατί έχουν μεγάλη συγκέντρωση νικοτινης), άλλες από συνθετική χημική παρασκευή.
Υπάρχουν υπέρ και κατά και για τις δύο, αλλά το ρεζουμε είναι πως δεν είναι όλες ίδιες ούτε έχουν την ίδια καθαρότητα ή τις ίδιες επιδράσεις πχ στην γεύση ενός αρώματος ή στο αίσθημα της ικανοποίησης που δίνουν στον εγκέφαλο.

Το καλό άρωμα είναι μεγάλη κουβέντα προς συζήτηση. Υπάρχουν αρώματα που είναι καθαρά χημικές συνθέσεις, υπάρχουν αρώματα που προέρχονται από απόσταξη του πρωτογενούς υλικού που μας ενδιαφέρει, κτλ. Δεν ξέρω σίγουρα αν το φυσικό είναι καλύτερο από το τεχνητό, η λογική λέει ότι η απόσταξη μάλλον είναι καλύτερη από την τεχνητή δημιουργία μιας αντίστοιχης γεύσης, ίσως για αυτό το ίδιο άρωμα από διαφορετικές εταιρείες έχει διαφορά στη γεύση εκτός φυσικά και από την ποιότητα των πρώτων υλών και την ακρίβεια της διαδικασίας παραγωγής.
Η καλή νικοτίνη είναι άχρωμη κατά κύριο λόγο γιατί δεν έχει οξειδωθεί και δεν περιέχει ¨ακαθαρσίες", άρα την έχουν παράξει και αποθηκεύσει με τον καλύτερο τρόπο.

Ξέρω εταιρείες που παράγουν οι ίδιες τα αρώματα που χρησιμοποιούν για να έχουν τον ακριβή έλεγχο στο αποτέλεσμα που επιθυμούν. Συνήθως τέτοιες εταιρείες είναι μεγάλοι παίχτες στην αγορά και ανήκουν στην κατηγορία premium / gourmet με την πραγματική έννοια και όχι με την μαρκετίστικη έννοια που όλα έτσι τα βαφτίζει.
Οριστική άποψη κανείς μας δεν έχει, γνώμες λέμε 









Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Α, ξέχασα το διακετύλιο.
Όπως έχω γράψει και παλιότερα, παρακαλώ πολύ την FP & την HALO να βάλουν πίσω το διακετύλιο που έβγαλαν από τα υγρά τους.
Η γεύση που χάθηκε σε σχέση με την ποσότητα του διακετυλίου που περιέχουν (που την θεωρώ αστεία για να σου προκαλέσει οποιαδήποτε ζημιά) δεν αντισταθμίζεται με τίποτα. Και ξέρω ότι έχω άξιους ομοϊδεάτες σε αυτή την άποψη  Διάολε, ας βγάλουν 2 εκδόσεις για τα υγρά να τελειώνουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 22:39 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122080 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511831 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios