vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 9 χρήστες
Sergios, manoslykos, Ηρακλης, lagoudakis, Milarepa, PsykieG, camber, Jorge, nuts

Twitter

The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 01, 2014, 21:10 »
Συμφωνω μεχρι στιγμης μου αρεσει αρκετα για να το παρατησω αυτο το υγρο..
Θα συνεχισω μεχρι και αν μου εξαντλησει την υπομονη μου καποια στιγμη..
Καθε μερα περιπου και εγω αλλαζω αντισταση, το ατμιζω στο dripper αποκλειστικα ..

Αυτο που σκεφτομαι σε αυτο που λετε γιατι δεν το αλλαζουν να ειναι πιο ανεκτο απο τις αντιστασουλες μας φανταζομαι οτι αν το αλλαξουν προς αυτη την κατευθυνση θα χασει ολο αυτο που ειναι τωρα... :wall:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #46 στις: Ιουλίου 02, 2014, 10:45 »
Μια απορία έχω, τι εννοείτε οτι αποδίδει καλά με ξεκούραστο υγρό, ενώ όταν "κουραστεί" το υγρό (σε συνδιασμό με την μάκα στην αντίσταση) βγαίνει κάτι σε δυσάρεστη γεύση?
Και πώς δηλαδή κρατάμε το υγρό "ξεκούραστο"?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #47 στις: Ιουλίου 02, 2014, 11:19 »
Μπορώ να φανταστώ ότι "ξεκούραστο" σημαίνει να μην έχει φάει θερμότητα από τον ατμοποιητή με την παραμονή του στο τανκ, τα μπρος πίσω μεταξύ θαλάμου ατμοποίησης και τανκ και κάτι παρόμοιο.

Μετά από αρκετό καιρό οπού και παρατηρώ τα γραφόμενα εδώ αλλά και το ατμίζω που και που, έχω κάποιες σκέψεις.

Όταν ο ebaron μου είχε στείλει τις 2 εκδόσεις για δοκιμή, μου είχε πει ότι από την σειρά The Cellar, ο Μινώταυρος είναι το πιο "της σειράς". Μάλλον εννοούσε από θέμα γεύσης, καθώς σε όλα τα άλλα θέματα, μόνο της σειράς δεν είναι.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το μπουκέτο των γεύσεών του είναι μοναδικό και ιδιαίτερο, όπως και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το κατά πόσο μπορεί να το εκτιμήσει νεοεισερχόμενος στο χώρο ατμιστής. Αλλά ειλικρινά, το βρίσκω κουραστικό, το να πρέπει να στήσω τον ατμοποιητή μου πάνω στο υγρό και αυτό το στήσιμο να αρχίσει να πέφτει μετά από 3-4ml. Σε cartomiser δε τα πράγματα χειροτερεύουν.

Δεν ξέρω κατά πόσο ένα παραπάνω φιλτράρισμα θα έπαιρνε πράγματα από τη γεύση. Δεν ξέρω κατά πόσο χωράει αλλαγές η διαδικασία παραγωγής. Δεν ξέρω καν αν όλο αυτό γίνεται απλά για να προσθέσει στο exclusivity του υγρού. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν και το ατμιστικό μου προφίλ δεν είναι ίδιο με αυτό που είχα στην δοκιμή, συνεχίζω να πιστεύω στην ευκολία. Και το υγρό αυτό σίγουρα δεν είναι "εύκολο". Όσο καλό και να είναι, αν πρέπει κάθε φορά που θα το ατμίζω να λύνω κβαντικές εξισώσεις για να πετύχω το στήσιμο, και να πρέπει να έχω προγραμματίσει το χρόνο μου ώστε απλά να κάτσω και να ατμίσω, τότε το να μην το ατμίσω είναι μία παραχώρηση που θα πρέπει να κάνω, και ελαφρά την καρδία αναλογιζόμενος όλα τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #48 στις: Ιουλίου 02, 2014, 12:01 »
Πολύ κατατοπιστικά αυτά που έγραψες.
Όμως αναρωτιέμαι γιατί φτιάχτηκε αυτό το υγρό, καθώς από την θέρμανση που υπόκειται μέσα στο tank κουράζεται, αλλά παρ' όλα αυτά δεν "κάνει/αποδίδει σωστά" και σε dripping όπου η ποσότητα που υπάρχει μέσα στον ατμοποιητή ανανεώνεται διαρκώς στάζοντας νέο υγρό.

Όλες οι παρατηρήσεις μου είναι από αυτά που διαβάζω, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα το υγρό.
Η "μυρωδιά" του φεύγει από τον ατμοποιητή με ένα καλό πλύσιμο, ή και εκεί έχουμε θέμα? Θέλω να το δοκιμάσω αλλά αν δεν μου αρέσει, μη μείνει και η γεύση του εντυπωμένη στον kayfun μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2014, 14:44 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #49 στις: Ιουλίου 11, 2014, 01:12 »
Δοκίμασα σήμερα τον Μινώταυρο. Η πρώτη εντύπωση: Σαν ν' ατμίζεις λικέρ. Δεν μου άρεσε καθόλου. Νομίζω, πολύ κακό για το τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #50 στις: Ιουλίου 11, 2014, 06:10 »
Παιδια, η νεα παρτιδα του Μινωταυρου εχει κατι μεσα που δεν ειχε η προηγουμενη, με χαλάσε, και επισης ειναι παρα μα παραπολυ κοκκινο το υγρο αυτη τη φορα, καμια ιδεα;
Αντιμετωπισατε κατι παρομοιο εσεις;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 11, 2014, 09:50 »
Χωρίς να έχω ίδια άποψη γι αυτό που λες, θα υποστηρίξω κάτι που έχω πει και στο παρελθόν: ολόκληρη η σειρά The Cellar, έχει ιδιόμορφη διαδικασία παραγωγής, με το τελικό στάδιο της ωρίμανσης να γίνεται σε βαρέλι. Θεωρώ λοιπόν ότι ενδέχεται από παρτίδα σε παρτίδα να υπάρχουν διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 11, 2014, 10:04 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο στην υπόθεση πως επειδή η ωρίμανση γίνεται σε βαρέλι, θα υπάρχουν διαφορές στην γεύση από παρτίδα σε παρτίδα.
Εαν αυτό ίσχυε, τότε για παράδειγμα το ουίσκι ή και άλλα ποτά που παλαιώνουν σε βαρέλια, θα είχαν διαφορά στη γεύση τους, κάτι που δεν ισχύει. Φυσικά αυτό απαιτεί να τροποποιείται η αναλογία των συστατικών (λόγω μικροαλλαγών στην σύστασή τους) και πιθανώς η διάρκεια παλαίωσης, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι πάντοτε το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2014, 10:11 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 11, 2014, 10:25 »
Προφανώς δεν είναι μόνο το βαρέλι..αλλά, χωρίς να παρεξηγηθώ, κάθε λίγο καιρό παρουσιάζονται σχόλια στα ίδια θέματα για τα ίδια θέματα και, ίσως είναι λίγο δύσκολο να ξαναγράφονται τα ίδια σεντόνια επεξήγησης, από τους λίγους που έχουν τη διάθεση να γράψουν εννοώ ..  :D

Το έχει γράψει κάπου ο Cruiser, ότι είναι η λογική των "αγνών" πρώτων υλών που καμμιά φορά οδηγεί σε αποκλίσεις. Ο καπνός, τα φρούτα και τα μπαχαρικά, ουσιαστικά δεν έχουν ποτέ την ίδια γεύση, από εσοδεία σε εσοδεία και από παραγωγό σε παραγωγό.

Αυτή είνα η λογική της συγκεκριμένης εταιρίας, με τα καλά και τα κακά της. Αν και, διαβάζω ανάλογες αποκλίσεις και σε υγρά άλλων εταιριών, που δεν τις έχω και για απόλυτα premium να είμαι ειλικρινής, με την έννοια των παραπάνω φυσικά …

Τα παραπάνω είναι κάποιες δικές μου σκέψεις, αλλά μεχρι εκεί. δεν μπορώ να ξέρω ούτε πως κατασκευάζονται τα συγκεκριμένα, ή και όλα τα υπόλοιπα υγρά. Λέμε τώρα, ως χρήστης house of liquid αναφέρομαι ..  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 11, 2014, 11:53 »
Σxεδόν σε κανένα προιόν που αποτελείται από φυσικά συστατικά δεν είναι σταθερή η ποιότητα, γεύση, υφή, άρωμα των συστατικών. Παρ' όλα αυτά, το τελικό προιόν πάντα είναι το ίδιο σε γεύση, οσμή κτλ. Εκεί παίζει ρόλο η γνώση του ειδικού, πχ στα ποτά είναι η δουλειά του master blender να τα φέρει ακριβώς εκεί που πρέπει.
Μην παρεξηγηθώ, δεν γράφω επικριτικά για τα συγκεκριμένα υγρά, θα ήταν παράλογο μιας και δεν τα έχω δοκιμάσει. Μιλάω επί της διαδικασίας παραγωγής και το τι θεωρώ οτι είναι εφικτό.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 19, 2014, 07:58 »
Αστον να κατσει καμια βδομαδα και ξαναδοκιμασε τον σε καθαρη αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 14:10 »
Θα ηθελα πολυ να δω αναλυση συστατικων του μινωταυρου, καθαριζω του πατερα μου το τηλεμαχο 3 φορα και εχει μεσα κολλημενη κατακοκκινη μακα, κοκκινη ομως  :thumpdown:  χρωματακι ειμαι σιγουρος εχει μεσα. Ευτυχως που το σταματησε με ειχε κουρασει

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 14:20 »
Εντάξει, δεν έχω εντρυφήσει και στη σύσταση της εκάστοτε μάκας, ή στο πόσο μπορεί να απορροφά υγρό, αλλά τέτοιο πράγμα δεν είχα παρατηρήσει ούτε σε επισκευάσιμο, ούτε σε 2-3 εργοστασιακούς που έχω δουλέψει με το συγκεκριμένο υγρό.

Θεωρητικά επίσης, οι τελευταίες παρτίδες θα έπρεπε να ήταν φτιαγμένες με τη νέα διαδικασία που είχε πολυδιαφημιστεί ώστε να μειωθούν τα κατάλοιπα. Φαντάζομαι ότι δεν παρατήρησες κάτι τέτοιο!

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #58 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 14:47 »
Εγω δε το χρησιμοποιουσα, ο πατερας μου, ειμαστε σε φαση αναζητησης και του αρεσε καπως, απο μεσα μου λεω παει τη βαψαμε, τον εχει κοψει μια βδομαδα το μινωταυρο, και καθε φορα που του αλλαζα αντισταση το διαφανο υγρο πλεον εβγαινε καραμελωμενο προς κοκκινο, ε σημερα ελυσα ολο το rebuildable και οι επιφανειες του ηταν κοκκινες, της πασχαλιας δηλαδη φανταχτερο, και δεν εβγαινε κιολας με scotchbrite το ετριψα. Τελος παντων αυτα :)

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Minotaur by House of Liquid, final version [Δοκιμές]
« Απάντηση #59 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 14:59 »
να ξέραμε τι αμιζουμε  :hmmm:
οι πνεύμονες καθαρίζουν με scothbright αραγε   :-\

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix