vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

244 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Tem, Jorge, giorgos1999

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1365 στις: Αυγούστου 28, 2018, 12:57 »
...να κ ενας ακομα που δοκιμαζοντας caven διακρινει κατι σαν μελι...
νομιζα οτι ειναι η ιδεα μου, μιας κ ειμαι (ημουν) της σκετης βασης, οποτε δεν ειμαι κ πολυ ειδικος στις αναλυσεις. :))
το ελεγα συγκεκριμενα εχθες βραδυ σε καποιο μυημενο μελος της στοας, αυτο για το μελι. :))

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1366 στις: Αυγούστου 28, 2018, 14:11 »
Καλως σας βρηκα [member=3427]Κωστας[/member] Αλεξ
Νομιζω πήρα την πιο κατάλληλη μύηση για την στοα 😁
[member=7533]drum[/member] Και μελι να μην είναι, αρκει που το βγαζει σε εμάς! Αγνωσται αι βουλαι των καλύκων!!

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1367 στις: Αυγούστου 28, 2018, 14:21 »
Δεν είναι ακριβώς μέλι...νέκταρ είναι ...

Μετά από ξαφνική αναλαμπή νομίζω ότι το burley μου φέρνει σε el toro, cigarrillo...θα μας πει και ο drum....

Αναλαμπή ν.2 ... μετά από Προεδρική συμβουλή απολαμβάνω βροχερό απογευματινό καφεδάκι με don bastiano στο χανδαλυ ....ο,τι και να κάνεις με αυτά τα υγρά αρρώστια είναι...


συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2018, 22:12 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1368 στις: Αυγούστου 28, 2018, 21:25 »
Κάνω ημικαπνικα αρώματα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάποιο ΝΕΤ.

Με ποιο θα μου προτείνατε να ξεκινήσω τις δοκιμές;


Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1369 στις: Αυγούστου 28, 2018, 21:35 »
Black cavendish...τι άλλο θα πρότεινα εγώ....

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1370 στις: Αυγούστου 29, 2018, 11:52 »
Εχει κάποιος άποψη για το american blend?Aν είναι πολύ ξηρό και πως είναι σε σχέση με το prelude?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1371 στις: Αυγούστου 29, 2018, 12:52 »
Κάνω ημικαπνικα αρώματα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάποιο ΝΕΤ.

Με ποιο θα μου προτείνατε να ξεκινήσω τις δοκιμές;


Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Black cavendish...τι άλλο θα πρότεινα εγώ....
....δευτερώνω. ;)

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1372 στις: Αυγούστου 29, 2018, 13:46 »
+1 κι από μένα. Απόλαυση στον κόνδορα ή αρμονία ή συμφωνία ή όπως προτιμάτε...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1373 στις: Αυγούστου 30, 2018, 13:26 »
Don Bastiano, 5 mg/ml, 4% Burley, 4% Perique, 2% Latakia, 60pg/40vg, Phenomenon Lite, 2mm ID, 0,3mm Ni80, 6 σπείρες, 0,86Ω



Πάμε σε παρουσιάσεις δευτέρου επιπέδου, ήτοι παρουσιάσεις συνταγών από τα αγαπημένα μας υγρά. Αυτό παρότι ακόμα επιφυλάσσομαι για κάποιες single tasting παρουσιάσεις, αλλά ήδη το ενδιαφέρον για τις συνταγές έχει θεριέψει, οπότε πάμε να δούμε πως συμπεριφέρονται μεταξύ τους τα αγαπημένα μας αρώματα.

Για αυτές τις παρουσιάσεις θα απαιτείται, συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, να γνωρίζετε τα προφίλ των υγρών, οπότε σε κάθε συνταγή που θα παρουσιάζω θα σας λινκάρω και την αντίστοιχη παρουσίαση για το ανάλογο διάβασμα.

Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε Burley, δηλαδή μια καθαρά τσιγαρίσια γεύση που χρησιμοποιείται και ως συμπλήρωμα σε αρωματικούς καπνούς πίπας. Γενικώς πρόκειται για ένα διακριτικό άρωμα που κυρίως συμπληρώνει τα άλλα πιο αρωματικά καπνά δίνοντας ένα καπνικό υπόβαθρο. Μετά έχουμε Perique, ένα καπνικό εξαιρετικά ιδιάζον και προσωπικά αγαπημένο, το οποίο έχει εξαιρετικές όξινες και φρουτώδεις νότες, απόρροια του τρόπου παρασκευής του, το οποίο συνήθως χρησιμοποιείται σε μικρά ποσοστά για να προσφέρει αυτές ακριβώς τις όξινες νότες. Τέλος, σε μικρότερο ποσοστό, έχουμε Latakia, ένα καπνικό που είναι εξαιρετικά έντονο και πολύ καπνιστό.

Η πρώτη δοκιμή γίνεται μερικές ώρες (6 για την ακρίβεια) από την μίξη. Ήδη από τώρα το υγρό έχει χρώμα παρόμοιο με του Latakia, δηλαδή σκούρο κόκκινο, ελαφρώς πιο ανοιχτό από το καθαρό Latakia που προσεγγίζει το μαύρο. Επίσης, έχει δημιουργηθεί ο γνωστός δακτύλιος υπολειμμάτων δείγμα ότι το υγρό δεν είναι έτοιμο, αλλά for science αξίζει να χαραμίσουμε ένα τανκάκι του Phenomenon.

Στην πρώτη δοκιμή, παρότι το Latakia βρίσκεται στο μισό ποσοστό από τα υπόλοιπα είναι η κύρια γεύση του υγρού, με το Burley να βρίσκεται στο background ως τσιγαρίσιο υπόβαθρο και ισοσταθμιστής της καπνίλας του Latakia, ενώ το Perique εντοπίζεται ως κάποιες ξεχωριστές φρουτώδεις νότες στην επίγευση, ιδιαιτέρως αν ο ατμός βγει από το στόμα αργά αργά.

Καταρχάς, να πω ότι έχουμε ένα εξαιρετικά περίπλοκο γευστικά υγρό, το οποίο με έκανε υπερήφανο για τον Phenomenon μου. Δεν πίστευα ότι θα καταφέρει να το αποτυπώσει, όμως η αναλυτικότητά του με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Κατά τα άλλα, το υγρό θέλει dripper για να αναδειχθεί, αλλιώς το Perique είτε το βάλατε, είτε δεν το βάλατε, δύσκολο να το βρείτε, τουλάχιστον στις 6 ώρες ωριμάνσεως.

Για όσους αντιπάθησαν το σκέτο Latakia, μπορούν να κοιτάξουν αλλού. Και εδώ είναι κυρίαρχο και ίσως μια βελτίωση της συνταγής θα το πήγαινε στο 1%. Άμα μου τελειώσουν τα 100 ml που έφτιαξα θα το δω. Πάμε τώρα σε όσους συμπαθούν το Latakia. Αυτοί θα βρουν ένα πολύ αξιόλογο υγρό, που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο από σκέτο Latakia.

Τα ερωτήματα που απέμειναν αφορούσαν την ωρίμανση και την μάκα. Όσον αφορά το δεύτερο, η κατάσταση είναι κατά τι καλύτερη από το σκέτο λατάκια, αλλά πολύ χειρότερη από σκέτο Burley ή σκέτο Perique. Δεν βγαίνει δεύτερο τανκ, αλλά δεν σιχαίνεσαι να πιάσεις τον ατμοποιητή μετά. Όσον αφορά την ωρίμανσή του, δεν είδα αξιοσημείωτες διαφορές σε σχέση με τις πρώτες δοκιμές.

Για την ιστορία πραγματοποίησα δοκιμές τόσο στον Zest μου, όσο και σε Hadaly με διάφορα στησίματα. Για την πληροφορία, ο δακτύλιος εξαφανίστηκε στην εβδομάδα ωριμάνσεως.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1374 στις: Αυγούστου 30, 2018, 14:03 »
η περιγραφη ειναι για ΟΣΚΑΡ... :respect:
αυτες τις φρουτενιες νοτες να μη διαβαζα... δεν τα παω καλα με φρουτα (γενικως)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1375 στις: Αυγούστου 30, 2018, 14:05 »
Μην με δίνεις βρε, αφού δοκίμασες Perique. Ξέρεις τι είναι οι φρουτώδεις νότες. Για να δελεάσω τον [member=13885]cpbaroque[/member] το είπα...

Υ.Γ. Σε επικοινωνία με γνωστό κατάστημα έμαθα ότι ήδη παρήγγειλε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1376 στις: Αυγούστου 30, 2018, 14:26 »
αΪντε να χαθεις προεδρε. :)) :)) :))
να σου πω την αληθεια δεν το θυμαμαι κ καλα.
μου αρεσε ομως. τα καμεις κ δυναμιτη εσυ παναθεμα το.
παω παρω μπλοκακι να γραφω συνταγες.
σιγα μην πσηθει ο σιπις

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1377 στις: Αυγούστου 30, 2018, 14:38 »
Θα δοκιμάσεις perique από εμενα και θα καταλάβεις....και don επίσης....εξαιρετική παρουσίαση για άλλη μια φορά...δεν μετανιώνω που σε ψήφισα Πρόεδρε...

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1378 στις: Αυγούστου 30, 2018, 15:30 »
Ωραία παρήγγειλα ένα black cavendish και έναν le concorde...

Τι άλλο;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1379 στις: Αυγούστου 30, 2018, 15:35 »
Ο καλύτερος είσαι....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114728 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos