vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, tony1976, dkostas, leriban, Buliwyf, dinosspil, camber, manoslykos

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #660 στις: Ιουλίου 18, 2018, 16:18 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Καλά ... Δε σε ξανά μαλώσω  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2018, 09:21 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #661 στις: Ιουλίου 19, 2018, 07:56 »
 Εντάξει, η εμπειρία ήταν άκρως τραυματική. Θέλω να πω, αν μου είχαν χώσει στο στόμα 5-6 τσιγάρα (με το χαρτί τους και τα φίλτρα τους) και με υποχρέωναν να τα φάω θα είχα περάσει πολύ πιο ωραία σε διαβεβαιώ! Αν είχα κουρέψει το γκαζόν μου με το στόμα θα είχα περάσει ακόμα πιο ωραία!

Ωχ...νομίζω πως κατάλαβα. Μου γκρεμίζεις τον μύθο πριν προλάβω και κάνω αγορές που δεν είναι για μένα. Για καλό μάλλον. Αλλά η διαστροφή του ατμιστή είναι αντικείμενο μελέτης, έτσι πάλι θα με πιάσω να παραγγέλνω ένα τουλάχιστον για δοκιμή. Κι εδώ που τα λέμε, από αυτά που διαβάζω, νομίζω πως παλιά κάτι αντίστοιχο μου είχε αρέσει. Δεν είχε χόρτο και γκαζόν, αλλά ήταν ότι πρέπει, ιδίως γιατί ήταν τον πρώτο καιρό που είχα αρχίσει το άτμισμα. Ήταν το Guevara της El Toro. Αν παίζει κάτι τέτοιο και με τα La Tabaccheria, τότε αλλάζει το πράμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #662 στις: Ιουλίου 19, 2018, 08:14 »
Και το Guevara της El Toro να πάρει ο [member=13885]cpbaroque[/member] τα ίδια ακριβώς θα σου πει, Γιώργο, για γρασίδια και στάχτες. Ο άνθρωπος είναι φραουλογαλοκανελίτσας. Δεν κάνει καπνικά. Και τα καπνικά που κάνει είναι με φραουλογαλοκανέλες.

Btw, δεν έχω κάνει το Guevara, αλλά κοιτώντας το προφίλ του και με το σκεπτικό ότι είναι ΝΕΤ και αυτά, θα σου πρότεινα Piloto Cubano ή Mata Fina.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #663 στις: Ιουλίου 19, 2018, 08:35 »
Στo Guevara και στο Virginia prime της El Toro η αίσθηση γρασιδιού ήταν πραγματικά πολύ έντονη.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #664 στις: Ιουλίου 19, 2018, 10:23 »
Εμένα πάντως τα "δικά' μας μου αρέσουν περισσότερο από τα el toro..cigarillo και Μινώταυρο είχα κάνει ..με κουρασανε σχετικά νωρίς και καταλαβαίνετε αραιωμενα πάρα μα πάρα πολύ...Καλημέρα Στοά

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #665 στις: Ιουλίου 19, 2018, 10:30 »
Perique 5mg/ml, 60PG/40VG σε Phenomenon Zest IIxVIII, Ni80 0,3mm σε 2mm ID, 6 σπείρες σε μηχανικό μοντάκι



Η πρώτη μου σκέψη ξεκινώντας αυτή την παρουσίαση είναι ότι «Μεγάλη η Χάρη σου Στοά» και αυτό το λέω διότι έγινε συγκριτικό τεστ με Black Note Bravura 18 mg/ml (!), το οποίο έσταζε πάνω σε μία 0,32mm SS316L αντίσταση με 3mm πυρήνα, 0,81Ω στον Hadaly μου. Όπως καταλαβαίνετε κάθε τζούρα συνοδευόταν από ακατάσχετο βήχα.



Πάμε να ξεκινήσουμε, όμως. Ο καπνός Perique προέρχεται από του Λουιζιάνα των ΗΠΑ και θεωρείται ένας από τους πιο εκλεκτούς και συνεπώς ακριβούς καπνούς στον κόσμο, ο οποίος χρησιμοποιείται σε διάφορα blends, σε πολύ μικρά ποσοστά για να δώσει την απόλαυση που εμείς εδώ έχουμε συμπυκνωμένη.

Η συγκεκριμένη ποικιλία καπνού χρησιμοποιούταν από δύο φυλές των ινδιάνων τους Choctaw και τους Chickasaw όταν ήρθαν σε επαφή με Γάλλους αποίκους το 1776. Ο τρόπος παρασκευής του Perique αποδίδεται σε έναν Γάλλο άποικο με το όνομα Pierre Chenet και χρονολογείται από το 1824. Πάρτε ένα βίντεο για τον τρόπο παρασκευής και την ιστορία του συγκεκριμένου καπνού:



Τα φύλλα αφότου μαζευτούν, καθαριστούν, ξεραθούν και επανυγρανθούν, τοποθετούνται σε στρώσεις μέσα σε μεγάλα βαρέλια από καρυδιά, όπου υφίστανται τεράστια πίεση για να αφαιρεθεί ο αέρας. Μηνιαίως, τα καπνά δουλεύονται ώστε να εισέλθει μία μικρή ποσότητα αέρα στο βαρέλι και ακολούθως η πίεση συνεχίζεται. Αυτό γίνεται για έναν χρόνο, από Ιούλιο σε Ιούλιο. Πάρτε και ένα βίντεο από την παρασκευή, καθώς και μία φωτογραφία για το τι εννοούμε πίεση.

https://www.youtube.com/watch?v=vfMuU3lUo4A&list=RDQMT-0s-rkJZlk&start_radio=1



Πάμε τώρα στα δικά μας. Η πρώτη δοκιμή έγινε στις 2 ημέρες ωριμάνσεως και αυτό επειδή βαριόμουν οικτρά να κάνω δοκιμή νωρίτερα. Έπρεπε να στήσω και έναν dripper για το Bravura, όπως και να βρω το κουράγιο να ατμίσω 18άρα. Όλα για την στοά! Το υγρό, πάντως, ήταν έτοιμο από την πρώτη ανάδευση και έδειχνε πλήρως διάφανο, ανοιχτόχρωμο, όπως βλέπετε στην φωτογραφία, και γενικώς ένα καθαρό υγρό.

Η γεύση του είναι πραγματικά υπέροχή, εθιστική θα έλεγα, γεγονός που το κατατάσσει για μένα στα top υγρά της La Tabaccheria. (Βεβαίως προτρέχω καθώς έχουμε και άλλες δοκιμασίες, όπως το να δω πως θα είναι η αντίσταση στο τέλος του tank, αλλά αυτά θα σας τα γράψω σε επόμενο σχόλιο.) Έχουμε να κάνουμε με ένα υγρό αυστηρώς αρωματικό και φρουτώδες, σε σημείο να το ατμίζεις σαν μία μίξη απαλού υγρού φρούτου, με μία αλκοολική διάθεση, σαν ένα άγλυκο φρουτώδες λικέρ θα έλεγα. Όλα αυτά με μία αυστηρώς καπνική βάση. Απλά, υπέροχο!

Πάμε τώρα και στο συγκριτικό με το αντίστοιχο «κομμένο» της Black Note, το Bravura. Όπως φαίνεται και στην φωτογραφία, τα υγρά έχουν ακριβώς το ίδιο χρώμα, γεγονός που επιβεβαιώνεται και στην γεύση, αφού η μόνη τους διαφορά είναι ότι το ιταλικό είναι λίγο πιο «γεμάτο», με πιο έντονη την αλκοολική αίσθηση που προανέφερα. Βεβαίως, αυτό ίσως να έχει να κάνει και με το γεγονός λόγω νικοτίνης στο Bravura έπαιρνα τζούρες του 1 – 1,5 sec, ενώ στο ιταλικό που το έκανα 5mg/ml του έβγαζα τα μάτια, ρουφώντας λες και είναι μπιμπερό ο ατμοποιητής.

Το υγρό, όπως είχε πει κι ο Τρύφωνας, ταιριάζει απόλυτα με μπύρες, ουίσκια και πολύ φαΐ και είναι πραγματικά υπέροχο. Εμένα, που είμαι μούργος και χοντρόπετσος, και ολόκληρη την μέρα μπορώ να το έχω adv.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2018, 10:38 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #666 στις: Ιουλίου 19, 2018, 11:41 »
Καταπληκτική παρουσίαση και ναι, μετά το Black Cavendish, το επόμενο που θα φτιάξω είναι το Perique !!!

Εύγε Κώστα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #667 στις: Ιουλίου 19, 2018, 11:44 »
To post #666 ανήκει στον [member=17976]relax_dv[/member]. Δόξα στον Μεγάλο Αρχιτέκτονα!

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #668 στις: Ιουλίου 19, 2018, 11:45 »
 
perique black... λατρεμένο!!!
κ εσύ, εξαιρετικός, όπως πάντα!
το υγρό το απογείωσες κ εκτόξευσες σε στρατοσφαιρικά ύψη την αξίας χρήσης του
 
 

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #669 στις: Ιουλίου 19, 2018, 11:47 »
Δυστυχώς αποκαλύψαμε την κεφαλή της στοάς....  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Και όλα αυτά χωρίς να περάσουν όλα τα στάδια της μύησης..  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #670 στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:14 »
Εμένα πάντως το καλό το post μου το βγανει στον Αρχιερέα...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #671 στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:25 »
Κρύβε λόγια. Τον έχω βάνει μπροστινό. Αυτοφοράκια.  8)

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #672 στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:29 »
Μην δίνεις πληροφορίες περαιτέρω Κώστα... 

Τους Ιταλούς έχουμε μπροστινούς, τους φορτώσαμε brandname, logistics, marketing.... Ασ'τα να πάνε ....  :)) :))

Il capitano tabaccheria bellissimo italico .. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #673 στις: Ιουλίου 19, 2018, 12:44 »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #674 στις: Ιουλίου 19, 2018, 14:07 »
Όλα τα καλούδια και εδώ. 
https://www.e-smokers.gr/?post_type=product&s=La+Tabaccheria

Τρέχουμε...…………………..όσο μπορούμε φυσικα. :thumpup: :thumpup: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33671 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy