vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 8 χρήστες
ΛΥΚ, axilleaspro, ramon, Jorge, tsep12, dkostas, Sergios, Ηρακλης

Twitter

Επιστολή προς τον πρωθυπουργό για τον νέο νόμο που αφορά και στο άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ενα εκτακτο βιντεο που ανεβασα για τις εξεληξεις που ειχα εγω τουλαχιστον οσο  αναφορα με την ψήφιση του νομου ...



 σας παρακαλω αν νομιζεται οτι εχουμε ακομα ελπιδες γραψτε τα αιτηματα μας (σας) αυτα που λεω στο βιντεο .. και καποιοι να βοηθησουν ας επικοινωνησουν με μενα να δουμε πως !!!!!
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μπράβο, Κώστα. :thumpup:
Τελικά τα κατάφερες με την επιμονή σου. :respect_hat:

Μπήκε σχετική ανακοίνωση στις ανακοινώσεις του φόρουμ κάτω, με τεράστια γράμματα, για να μη διαφύγει την προσοχή κανενός.
Πόσες μέρες δίνεις για τα σχόλια των ατμιστών και μέχρι πότε θα ήθελες να συνταχθεί η επιστολή;

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Χαίρομαι που παλευεις ως τέλους κωστα! Απορώ που ακομα δεν απάντησε κανεις..
Θα θεσω προχειρα καποια ερωτήματα κι ισως αργότερα να συμπληρώσω
 . Με ποια λογική θα απαγορευθεί το άτμισμα σε δημόσιους χώρους οταν απο έρευνες προκύπτει οτι δεν υφίσταται παθητικό ατμισμα?
 . Για ποιό λόγο να υποκεινται σε εφκ προϊόντα που δεν περιέχουν νικοτίνη? Π.χ. μηδενικες βάσεις, αρώματα για diy
 .Γιατί η νικοτίνη να εξομοιώνεται (εξισώνεται) με τα προϊόντα καπνού αφου δεν σχετίζεται με καπνό?
  . Αν η νικοτίνη θεωρηθεί ως φάρμακο γιατι να μην συνταγογραφείται και μαλιστα με την ανάλογη οικονομική κάλυψη απο τα ασφαλιστικά ταμεία?
 .Πού στηρίζεται νομικά η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων και μάλιστα μεταξύ κρατών μελών της ε.ε.?
 . Με ποια λογική οι ατμιστικές βασεις θα πωλούνται σε ποσότητες των 10ml η μια οταν αγνοείται η μέθοδος με την οποία χρησιμοποιείται απο τους ατμιστές? (Και εννοώ οτι ο ατμιστής για να επιτύχει τον επιθυμητό χρόνο "ωρίμανσης" του αρώματος του το πιθανότερο ειναι να τη συγκεντρωσει σε ποσότητες των 50, 100ml ή και μεγαλύτερες.)
 . Αν ο νομοθέτης " φροντίζει" για την υγεία μας επειδή δήθεν δεν υπάρχουν μακροχρόνιες και αποδεδειγμένες μελέτες για τις συνέπειες του ατμίσματος, γιατί δεν φροντίζει πρωτίστως για αυτά που αποδεδειγμένα βλάπτουν οπως το κάπνισμα, τα εισαγόμενα γενετικά μεταλλαγμένα, τα καρκινογόνα συντηριτικά και άλλα παρόμοια?
 . Γιατι να υποχρεώνουν τον μη καπνιστή-ατμιστή σε παθητικό κάπνισμα σε χώρους ξεχωριστούς απο τους μη καπνίζοντες?
 . Θεωρούν οτι οι ατμιστές ειναι άτομα με ειδικές αναγκες που δεν μπορούν να προφυλάξουν τον εαυτό τους ή τους ανήλικους απο την επαφή με ενα "περιέκτη αναπλήρωσης ανω των 2ml? Και τι μέτρα μπορούν να λάβουν σε αυτη τη περίπτωση για τα τσιγάρα, να πωλούνται σε πακέτα των δύο τσιγάρων για παράδειγμα?
  . Γιατί τα ποντικοφάρματα δηλητήρια και τα ακρως επικίνδυνα οξέα για οικιακό καθαρισμό (ακουα φόρτε, χλωρίνες κ.α.) ειναι σε μεγαλύτερους " περιέκτες" και μπορει να τα αγοράσει ενήλικας χωρις προηγούμενη ψυχολογική διάγνωση ή υπερήλικας με άνοια ή ανήλικος?
  Δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο τώρα αλλα εχω την εντύπωση οτι η απάντηση εκ των άνω μαλλον ειναι για λόγους εντυπωσιασμού και μακάρι να διαψευστώ! Το κρατικό team θα πρέπει να συζητήσει με γιατρούς γνώστες και μάλιστα ομάδα γιατρών του επιπέδου και της μαχητικότητας του κ.Φαρσαλινού.
Εύχομαι τη νίκη!
 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο Κώστα,
Τουλάχιστον δεν σου απάντησε ο Καρανίκας 👹.
Θα πρότεινα να μην αναφερθούμε στην ευρωπαϊκή οδηγία, που θα την επικαλεστεί, αλλα να αναφερθούμε σε 2-3 μόνο θέματα, τα οποία υπάρχει η δυνατότητα να βελτιωθούν. 
Η αποψη μου είναι, κατάργηση ΕΦΚ, ατμισμα σε δημόσιους χώρους, ελεύθερη πληροφόρηση.
Ξέρω οτι η πληροφόρηση ορίζεται από την ευρωπαϊκή οδηγία, αλλα μπορεί να στηριχτεί πολύ εύκολα, επισης εαν καταργηθεί ο ΕΦΚ, θεωρώ οτι προσπερνάμε και τις διασυνοριακές αγορές.
Μακάρι να μπορούσε να επικοινωνήσει ο κ.Φαρσαλινος, θα είχε καλή επιστημονική τεκμηρίωση, η προσπάθεια.
Επισης εαν με κάποιο τροπο, όσοι συμφωνούμε σε μια πρόταση, μπορούσαμε να υπογράψουμε.
Και πάλι μπράβο για τη προσπάθεια που κανεις, ανεξάρτητου αποτελέσματος.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Πολλά μπράβο Κώστα για την πραγματικά αξιέπαινη προσπάθειά σου.
Να βάλουμε κάτω αρκετά και σημαντικά θέματα και μην αρκεστούμε σε 3-4 γιατί με όσο λιγότερα
πας στην πόλη τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος να γυρίσεις άπραγος.
Ναι ανοιξε μια χαραμάδα και είναι καλό σημάδι και μπορούμε να την μεγαλώσουμε.
+1 στις προτάσεις της φίλης Margo και αν μπορέσουμε να ζητήσουμε να κληθεί η να καλέσουμε εμείς αν μπορούμε
τον Κ. Φαρσαλινό (και φυσικά αν συμφωνεί και ο ίδιος) στην αντίστοιχη επιτροπή της Βουλής για ενημέρωση
Θα επανέλθουμε....
και πάλι :respect: για την προσπάθεια...

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο Κώστα .Βλέπω έγινες μεγάλος και τρανός κάνοντας πολλά πράγματα και βοηθάς  πολλούς ατμιστές ώστε να κάνουν τις σωστές επιλογές στον κόσμο του ηλεκτρονικού τσιγάρου και ειλικρινά χαίρομαι για αυτό.Συνέχισε στα ίδια βήματα που βαδίζεις και μην ακούς τις λένε οι κασσάνδρες. Για μένα αυτό που κάνεις και το κάνεις από  αγάπη όπως φαίνεται και όχι για κέρδος  (και επειδή σε ξέρω μην κοκκινίζεις)  είναι λειτούργημα.
Δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να σου τα πω πίστεψέ με, τα λόγια μου είναι ειλικρινά και είναι αυτά που πιστεύω για σένα.
Σε θυμάμαι παλιά σα νεούδι στο άτμισμα που κάναμε και τις πλάκες μας εκεί στο chat.Δεν πειράζει που τώρα δεν περνάς.Σε συγχωρούμε γιατί
όπως σε παρακολουθώ ασχολείσαι με άλλα πιο ωραία αλλά κυρίως χρήσιμα πράγματα.  :)    :yes: 
Κακιά συνήθεια που την απόχτησα εδώ σε τούτο το φόρουμ που το νοιώθω σαν δεύτερο σπίτι μου, δεν το εγκαταλείπω ανεξάρτητα αν κάποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να μετακομίσω. :nope: Ας σταματήσω και ας μπω στο θέμα.  :)

Τουλάχιστον να μην πούμε ότι επαναπαυθήκαμε και δεν κάναμε τίποτε καταρχήν εγκρίνω με 1000 την επιλογή σου..
Εγώ θα ήθελα να προστεθεί το παρακάτω.
Είμαι 59 χρόνων.Κάπνιζα για 37 συνεχόμενα χρόνια.Είχα κάνει αρκετές προσπάθειες να κόψω αυτήν την κακιά συνήθεια αλλά δεν τα είχα καταφέρει. Πριν 4,5 χρόνια κατάφερα επιτέλους και έκοψα το τσιγάρο με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου.Πριν 3,5 χρόνια έκοψα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο και από τότε είμαι τελείως καθαρός νοιώθοντας και απολαμβάνοντας σαν ένας μη καπνιστής και κερδίζοντας πράγματα που νόμιζα ότι δεν υπήρχαν για 37 χρόνια.
Γιατί κ.Πρωθυπουργέ με το Νόμο που φέρατε εξισώνεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο με το κανονικό τσιγάρο  στερώντας έτσι την δυνατότητα και σε άλλους ανθρώπους να σωθούν και αυτοί όπως εγώ από την κακιά συνήθεια του καπνίσματος,γιατί βλέποντας και διαβάζοντας αυτά που ψηφίζει κάποια Κυβέρνηση η οποία είναι υποχρεωμένη  να τον προστατεύσει,εσφαλμένα σχηματίζει την εντύπωση ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι το ίδιο βλαβερό με το κανονικό τσιγάρο;;;;;
Εάν στο μέλλον αποδειχθεί επιστημονικά (ήδη υπάρχουν σε κάποιες χώρες τα πρώτα βήματα) ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα σωτήριο μέσο να απαλλαγεί κάποιος από το κανονικό τσιγάρο θέλετε να είστε ο Πρωθυπουργός που ψήφισε Νόμους σε βάρος αυτού;;; Θέλετε ως άνθρωπο που προσωπικά πιστεύω ότι αγαπάτε την Ελλάδα και το λαό της που τα τελευταία χρόνια υποφέρει,να σας καταλογιστεί κάτι τέτοιο;;;
Παιδιά δεν ξέρω αν είναι μεγάλο.Αν ναι κάποιος πιο ειδικός από μένα ας το μαζέψει και ας το ρετουσάρει.Θα ήθελα μέσα από την καρδιά μου να μπει στην Επιστολή που θα συνταχθεί προς τον κ.Πρωθυπουργό αν κρίνεται και εσείς ότι είναι καλό σαν ερώτημα.
Για τα υπόλοιπα ερωτήματα πιστεύω πως υπάρχουν σε τούτο το φόρουμ πολοί πιο κατάλληλοι από μένα να τα διαμορφώσουν.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ίσως το να σωθούν στην πρόταση γιατί κ. Πρωθυπουργέ,τώρα που το διαβάζω δημοσιευμένο ,να πέφτει βαρύ και θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την πρόταση "βοηθηθούν και αυτοί όπως εγώ για να κόψουν την κακιά συνήθεια του καπνίσματος"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2016, 06:05 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Πρώτον συγχαρητήρια Kostas44 που κυνηγάς αυτό που θεωρείς σωστό.
Η απάντηση του πρωθυπουργικού γραφείου, είναι εντελώς τυπική -σαφέστατα τηρεί του τύπους ευγενείας- και δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αντιμετώπιση.
Θεωρώ δε, ευθύς εξ'αρχής το αίτημα-επιστολή θα έπρεπε να απευθυνθεί στο υπουργείο Υγείας.
Αλλά εφόσον έγινε το πρώτο βήμα, πάμε παρακάτω.

Να κυνηγήσουμε την άρση της απαγόρευσης ατμίσματος στους δημόσιους χώρους είναι άσκοπο. Δεν προσφέρει κάτι. Μιλάμε για έναν νόμο, που αν ψηφιστεί, εκ των πραγμάτων δεν θα μπορεί να εφαρμοστεί. (Νόμος που δεν ελέγχεται δεν εφαρμόζεται).
Επειδή από την μύτη δεν σέρνεται κανείς να πάει να σταθεί δίπλα σε κάποιον που καπνίζει, δεν αντιλαμβάνομαι επίσης την διαμαρτυρία πως ο ατμιστής θα αναγκαστεί να γίνεται παθητικός καπνιστής.

Ένα ερώτημα που θα είχε ενδιαφέρον από τεχνικής άποψης (νομοτεχνικά) είναι οι λόγοι και τι εξυπηρετούν οι περιορισμοί των ατμοποιητών και το μέγεθος των συσκευασιών.
Δεύτερον, αν υπάρχει βλέψη να χαρακτηριστούν τα προϊόντα αυτά (κατά βάση τα υγρά άτμισης) ως φάρμακα.
Μικρή παρένθεση: Θα πρέπει να το σκεφτούμε καλά καλά αν θέλουμε να γίνουν φάρμακα...

Να ζητήσουμε δημοσιοποίηση των ονομάτων των ανθρώπων που συνέταξαν το νομοσχέδιο όπως επίσης και τις μελέτες που συνέταξαν ή συμβουλεύτηκαν (...) κατά την διαδικασία αυτή.
Τελευταίο, το σκεπτικό κατά το οποίο τα υγρά αναπλήρωσης εντάσσονται σε ειδικό καθεστώς φορολόγησης.

---------------------------
@margo
Τα γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα δεν βλάπτουν, τουλάχιστον όχι αποδεδειγμένα. Το ίδιο και τα συντηρητικά.
Δεν γίνεται στην ίδια πρόταση να επικαλούμαστε έρευνες για κάτι που υπάρχει και ταυτόχρονα για κάτι που δεν υπάρχει.
Είναι διαφορετικό να πούμε ότι υπάρχει ένδειξη ή υπόννοια για κάτι
και εντελώς διαφορετικής βαρύτητας να πούμε πως έχει ερευνηθεί αυτό.




Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Μπράβο, Κώστα. :thumpup:
Τελικά τα κατάφερες με την επιμονή σου. :respect_hat:

Μπήκε σχετική ανακοίνωση στις ανακοινώσεις του φόρουμ κάτω, με τεράστια γράμματα, για να μη διαφύγει την προσοχή κανενός.
Πόσες μέρες δίνεις για τα σχόλια των ατμιστών και μέχρι πότε θα ήθελες να συνταχθεί η επιστολή;

Λευτερη μεχρι το Σαββατο εχουμε περιθώριο το πολυ την Δευτερα πρεπει να αποσταλει και η επιστολη πισω σε αυτους ... . και οπως ειπα οταν μαζευτουν και εδω και στο βιντεο τα αιτηματα παρακαλω καποιους να βοηθησουν να συνταχθει αυτη η επιστολη οσο το δυνατο πιο σαφη και καλα συντακτικα ..

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Μπράβο Κώστα για την προσπάθεια. Ο τολμών νικά που λεν και στο χωριό μου :D.
Κάπνιζα περίπου 18 χρόνια. Ατμίζω 2,5 χρόνια ...and counting.
Αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο και πραγματικά εφαρμοστεί τότε το να ατμίζω θα αποδειχθεί δύσκολη υπόθεση όσο αφορά την προμήθεια υλικών και εξοπλισμού. Αυτό καθώς επίσης και το γεγονός ότι θα συναθροίζομαι με καπνιστές για να μπορέσω να ατμίσω σε κάποια στιγμή πιστεύω θα με ωθήσει στην κατρακύλα του Κ.Τ.
Αν συμβεί αυτό, που κατά τη γνώμη μου, σε ένα μεγάλο ποσοστό νέοι ατμιστές θα φύγουν από τον ατμό, θα ήθελα μια και μόνο ερώτηση να κάνω στον κ. Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα και είναι η παρακάτω:
Τι θα απαντήσω στην μικρή μου κόρη μετά από 10-15 χρόνια από την ψήφιση του Ν/Σ όταν με δει με το τσιγάρο στο στόμα να μου ρουφάει τη ζωή και με ρωτήσει γιατί συνεχίζω να καπνίζω ενώ μου κάνει κακό;
Η πρώτη απάντησή μου θα είναι:
Πριν από 10-15 χρόνια ήταν ένας πρωθυπουργός ο οποίος με ένα νομοσχέδιο και χωρίς καμία μελέτη-γνώση για έναν τρόπο αποφυγής του καπνίσματος που λέγεται άτμισμα αποφάσισε πως πρέπει ο κόσμος να μην μπορεί να ακολουθήσει αυτό το δρόμο απεξάρτησης από το Κ.Τ. Τι έκανε λοιπόν για αυτό; Έβαλε φόρο στον εξοπλισμό, εξίσωσε τον ατμό με τον καπνό (την κατσαρόλα που βράζει με το τσιγάρο που καίγεται) και απαγόρευσε την ενημέρωση!!!!
Πιθανή απάντηση της κόρης μου (που από τώρα 3,5 ετών είναι τσαούσα και καυστική):
Καλά τρελός ήταν;
Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έπρεπε να το στήσω λίγο θεατρικά το ερώτημά μου :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μπράβο και από εμένα Κώστα! Αφιερώνεις πολύ χρόνο και κόπο στην προσπάθειά σου να αφυπνιστούμε και να συμμετέχουμε όλοι. 
Λίγα σχόλια -φυσικά όλα έχουν ξανααναφερθεί- κάτω από το βιντεάκι σου.
Ευχαριστούμε  :)

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο για την κίνηση και την επιμονή  σου!
 

  • Τι εξυπηρετεί ο περιορισμός των συσκευασιών υγρών αναπλήρωσης σε 10ml όταν οι συσκευασίες είναι ήδη child proof και ασφαλέστερα κατα την επαφή απο άλλα προϊόντα όπως χλωρίνη που υπάρχουν σε μεγαλύτερες συσκευασίες;
  • Για ποιό λόγο οι περιέκτες των ατμοποιητών περιορίζονται στα 2ml;
  • Βάση ποιάς λογικής είναι αποδεκτή η απαγόρευση της ελεύθερης διακίνησης της πληροφορίας ;
  • Ο ΕΦΚ συμπεριλαμβάνει και τα υγρά/βάσεις αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη; 
  • Εφόσον όλες οι σοβαρές μελέτες δείχνουν οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ασφαλέστερο κατα πολύ του κανονικού τσιγάρου  και είναι αποτελεσματική μέθοδος διακοπής του καπνίσματος γιατί το κράτος δυσχεραίνει την προώθηση και ανάπτυξη του εξομοιώνοντας το με το κανονικό τσιγάρο;
  • Εφόσον δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα γιατί απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους;

Αποσυνδεδεμένος mattheos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Ήμουν καπνιστής για 33 χρόνια. Τις τελευταίες 27 ημέρες είμαι ατμιστής και ενώ πριν δεν μετρούσα τις ημέρες, τους μήνες ή τα χρόνια καπνίσματος, τώρα κάθε βράδυ μετράω την επιπλέον ημέρα αποχής από το κάπνισμα. Είναι μια προσωπική νίκη, αλλά όχι ατομική, καθώς βασίζεται στη χρήση του ηλ. ατμοποιητή και στην υποστήριξη και τις πληροφορίες που λαμβάνω από την ατμιστική κοινότητα.
Η εξομοίωση του καπνίσματος με το ηλ. άτμισμα, η απαγόρευση της διαφήμισης και γενικότερα της ενημέρωσης για τα ατμιστικά προιόντα, και η φορολόγηση τους με ΕΦΚ, θα αποτρέψει άλλους καπνιστές να απεξαρτηθούν (εφόσον στην συνείδηση τους θα περάσει η ιδέα της πλήρους εξομοίωσης των 2 προϊόντων και παράλληλα ο ΕΦΚ θα το καταστήσει ασύμφορο).
Κύριε πρωθυπουργέ, καταλαβαίνετε ότι ο νόμος  αυτός μελλοντικά θα χαρακτηρισθεί καταστροφικός, άβουλος και υποκινούμενος από τα καπνοβιομηχανικά συμφέροντα, αφού η όλη φιλοσοφία που τον διέπει, προωθεί την εξάρτηση μέσω της χρήσης καπνικών προιόντων;

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
  • Νομιζω οτι το σημαντικότερο ειναι ο ΕΦΚ....

Πρέπει να μας πει κάποιος που έχει τις συγκεκριμενες γνώσεις, τι ακριβώς παίζει με εναν τέτοιο φόρο, γιατί νομιζω οτι είναι αυτός που μας βάζει εμπόδια.... Αν θελει να τα φορολογίσει παραπάνω (πράγμα τελείως αντίθετο για ενα προιον υποκατάστατο του τσιγάρου, και χωρις λογική), ας βάλει ενα φόρο 10% επι της τελικής τιμής, κι όχι ανα ml!!!
Και η απαγορευση διασυνοριακών πωλήσεων, λόγω του ΕΦΚ θα γίνει και δε μπορείς να του πείς τίποτα...

Γιαυτό επαναλαμβάνω οτι ο ΕΦΚ είναι σημαντικό να καταργηθεί!! Γιαυτό καίγεται γιαυτόν ο ΣΕΗΗΤ!!
Λόγω αυτού του φόρου θα απαγορευτούν ακόμη και εντός Ευρωπης οι πωλήσεις!! Μήν τον προσπερνάτε έτσι!!!
  • Ποιός ο λόγος για μπουκαλάκια των 10 μλ, ειναι μια άλλη σημαντική ερώτηση κατα τη γνώμη μου

Edit: Μπράβο Κώστα για τις προσπάθειες σου!!!! Ευτυχώς έχουμε κι εσένα!

Αποσυνδεδεμένος mattheos

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Την οδηγία για τον ΕΦΚ μπορείς να την βρεις εδώ.
Ο ΕΦΚ μπορεί να μπει σε συγκεκριμένες κατηγορίες προιόντων (αλκοόλ, καπνικά προιόντα και ενέργεια) με σκοπό να αποφέρουν σημαντικά έσοδα στα κράτη μέλη. Για περισσότερες πληροφορίες βλέπε εδώ. Γι'αυτό και εξισώνονται τα ατμικά με τα καπνικά προιόντα.

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Γιαυτό και πρεπει να πολεμήσουμε να μην μπει ΕΦΚ!!!

[justify]Οι ΕΦΚ επιβαρύνουν την κατανάλωση:[/justify]
  • ενεργειακών προϊόντων και ηλεκτρικής ενέργειας
  • αλκοόλης και αλκοολούχων ποτών
  • βιομηχανοποιημένα καπνά

Καμί σχέση με το ΗΤ, και έτσι πρέπει να παραμείνει!!!!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 10 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:45
από tsep12
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083963 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos