vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, thebull, hlias bax, giorgos1999, manoslykos

Twitter

Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Από τον συντονισμό:
Πρωτότυπος τίτλος: "Υπολογισμος Watt αναλογα με την αντισταση σε εργοστασιακο ατμοποιητη".
Αλλάχτηκε μιας και η συζήτηση επεκτάθηκε και στον ρόλο των Joule.


Απο μια αναζητηση που εκανα δεν  βρηκα κατι αναλογο. Αν υπαρχει , ας διαγραφει η μεταφερθει στη σωστη κατηγορια.

Μου εχει τυχει να αγορασω αντιστασεις για τον ατμοποιητη και να ειναι σε διαφορετικα Ω με συνεπεια να πρεπει να αλλαξω και την ρυθμιση στα W για να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα.

Ο τροπος για να υπολογιστει η διαφορα ειναι ευκολος κι απαιτει 2 απλες πραξουλες.

Watt

Βημα 1: Υπολογιζουμε το ρευμα στην καθημερινη μας χρηση με τη γνωστη μας αντισταση.
 Για να το βρουμε , εφαρμοζουμε το παρακατω τυπο:
                                          Ι2 = P /R
Οπου Ι=ρευμα σε Α
         P= Ισχυς σε W
        R=αντισταση σε Ω
(δεν χρειαζεται να βρειτε το τετραγωνο)

Βημα 2: Εφαρμοζουμε τον ιδιο τυπο ως προς το P και βαζουμε στο R την τιμη της νεας αντιστασης.
                                          P= I2 *R
(Το P που θα βρειτε , ειναι η τιμη που πρεπει να βαλετε πλεον στο mod.)

Παραδειγμα:

Εστω οτι ατμιζω στα 9 W με αντισταση 1.8 Ω .

Αρα Ι2 = P/R=>
       Ι2 =9/1,8= 5

Η νεα μου αντισταση ειναι στα 1,5 Ω.

Αρα  P= I2 *R=>
       P= 5 *1,5= 7,5 W

Επομενως θα πρεπει να βαλω τα W στο mod απο 9 στα 7,5.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2015, 17:18 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Νομίζω ότι η ρύθμιση στα Watts δεν χρειάζεται να αλλάζει όταν αλλάζει η αντίσταση. Αυτός άλλωστε ήταν και ο αρχικός σκοπός ύπαρξής τους. Αν αλλάξουν τα Ωμ αλλάζει αυτόματα και η τάση που δίνει η πλακέτα για να έχει τα ίδια W δηλαδή ίδιο αποτέλεσμα.



Ο τύπος της ισχύος γράφεται και P= V2 / R. Αλλάζεις το R και αυτόματα το κύκλωμα προσαρμόζει το V για να μείνει ίδιο το P που είναι και το τελικό ζητούμενο

Αποσυνδεδεμένος dimitrisd

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο ακριβως. Γι αυτο υπαρχουν τα τα VW mods να μην ασχολεισε με αλαγες τασεων και υπολογυσμους :)

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Συγνωμη παιδια αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.

Καποια mod  εχουν ρυθμισεις και για W και V.
Εγω ας πουμε παιζω με τα W κι οχι με τα V.

Αν παιζεις με τα V ο παραπανω υπολογισμος γινεται με αλλον τυπο:

Volt

Βημα 1: Υπολογιζουμε το ρευμα στην καθημερινη μας χρηση με τη γνωστη μας αντισταση.
 Για να το βρουμε , εφαρμοζουμε το παρακατω τυπο:
                                          Ι= V/R
Οπου Ι=ρευμα σε Α
         P= Ισχυς σε W
        R=αντισταση σε Ω
(δεν χρειαζεται να βρειτε το τετραγωνο)

Βημα 2: Εφαρμοζουμε τον ιδιο τυπο ως προς το V και βαζουμε στο R την τιμη της νεας αντιστασης.
                                          V= I *R
(Το V που θα βρειτε , ειναι η τιμη που πρεπει να βαλετε πλεον στο mod.)

Παραδειγμα:

Εστω οτι ατμιζω στα 3.6 V με αντισταση 1.8 Ω .

Αρα Ι = V/R=>
       Ι =3.6/1,8= 2 A

Η νεα μου αντισταση ειναι στα 2.1 Ω.

Αρα  V= I *R=>
       P= 2 *2.1= 4.2 V

Επομενως θα πρεπει να βαλω τα V στο mod απο 3.6 στα 4.2.




Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ολα τα mods, ειτε vv ειτε vw, ρυθμιζουν μονο την ταση, οχι το ρευμα.
Αν εσυ επιλεξεις καποια watt και αλλαξεις την αντισταση, αυτα αυτοματα ρυθμιζουν την ταση ωστε να σου δωσουν τα watt που ζητησες.
Ο τυπος Ρ=I2*R και ο P= V2/R ειναι ακριβως ο ιδιο τυπος.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Μαλλον δεν εχω γινει κατανοητος, ας προσπαθησω να το αναλυσω λιγο περισσοτερο.

Η ατμοποιηση επιτυγχανεται μεσω της θερμοτητας που αναπτυσεται πανω στην αντισταση.

Η θερμοτητα της αντιστασης εξαρταται απο τα A (αμπερ) που θα διαπερασουν το νημα της.

Με δεδομενο λοιπον οτι οσο πιο πολλα Ω ειναι μια αντισταση , τοσο δυσκολοτερα περναει το ρευμα απο μεσα της, ειναι λογικο κι αναμενομενο το γεγονος οτι οσο πιο μεγαλη αντισταση , τοσο  περισσοετρη ισχυς (P) η τοσα περισσοτερα βολτ (V) ετσι ωστε να διαπερναει μεσα απο το νημα της αντιστασης το ιδιο ρευμα για να επιτυγχανει την ιδια θερμοκρασια.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Η θερμότητα νομίζω εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα watt, δηλαδή την ισχύ.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Όπως είπε και ο Nemesis παραπάνω θα σε βοηθήσει να σκεφτείς την ισχύ με αυτόν τον τύπο:  P= V2/R


άλλωστε
Ο τυπος Ρ=I2*R και ο P= V2/R ειναι ακριβως ο ιδιο τυπος.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
domaze αυτο ηθελα να του πω κι εγω

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Προσπαθω να μην το υπεραναλυσω για να μην αρχισει να γινεται περιπλοκο.

Ολοι οι τυποι που αναφερθηκαν εως τωρα στο τοπικ ειναι παραλλαγες του ιδιου τυπου, το νομου του Ωμ σε συνδυασμο με τον τυπο της ισχυς.

V=I*R
P= U*I

Οι παραλλαγες βγαινουν απο αντικατασταση του Ι η του V.

P=U*I και I=V/R αρα απο αντικατασταση του Ι βγαινει ο τυπος :

P= U2 /R

ενω απο U=I*R κι αντικατασταση του V βγαινει ο τυπος :

P= I2 *R

Η θερμοτητα ειναι κινητικη ενεργεια που αναπτυσεται μεσω της κινησης των ηλεκτρονιων που διαπερνουν το νημα της αντιστασης. Στα απλα ελληνικα η κινηση αυτη των ηλεκτρονιων ονομαζεται ρευμα.

ΥΓ: Προφανως οτι γραφω ειναι σε καλοπροαιρετο κλιμα χωρις καμια δοση ειρωνιας.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ δεν είμαι καλός στη φυσική (ποτέ δεν ήμουν) αλλά επειδή τώρα τελευταία βοηθάω τον γιο στη Γ Γυμνασίου έτυχε και τα διάβασα προ ημερών.... :idiot1:

Φίλε trn600 νομίζω ότι τελικά αυτό που γράφεις για τη θερμότητα

Η θερμοτητα της αντιστασης εξαρταται απο τα A (αμπερ) που θα διαπερασουν το νημα της.

και

Η θερμοτητα ειναι κινητικη ενεργεια που αναπτυσεται μεσω της κινησης των ηλεκτρονιων που διαπερνουν το νημα της αντιστασης. Στα απλα ελληνικα η κινηση αυτη των ηλεκτρονιων ονομαζεται ρευμα.

δεν ανταποκρίνονται στα πρώτα σου ποστ.

Δηλαδή, η ένταση του ρεύματος Ι που περνάει από την αντίστασή μας και στα δύο παραδείγματα που παραθέτεις θα δεις ότι είναι σταθερή (στο 1ο είναι 5 και στο 2ο 2). Συνεπώς εφόσον η ένταση είναι η ίδια και η θερμότητα θα είναι η ίδια σύμφωνα με αυτό που ισχυρίζεσαι. (Ως ένταση ορίζουμε το φορτίο Q που περνάει από μια κάθετη διατομή σε χρόνο t προς το χρόνο t (I=Q/t))

Σε ότι αφορά τη θερμοκρασία νομίζω ότι πρέπει να περιμένω τα επόμενα μαθήματα...  :))  δεν τα θυμάμαι.

Από τα λίγα όμως που googlαρα φαίνεται ότι η αντίσταση η ίδια, η αγωγιμότητά της δλδ αλλάζει με την αύξηση της θερμοκρασίας, μπαίνει μάλλον στο παιχνίδι και ο νόμος του Joule για τη θερμότητα που απάγεται από την αντίσταση και ατμοποιεί στην ουσία το υγρό μας κλπ, κλπ.
Αν κάποιος φίλος τα έχει στο μυαλό του άμεσα ας μας κατατοπίσει...αλλά νομίζω η εμπειρία του καθενός είναι καλύτερος συμβουλος ( ή ενα RDNA40  :)) )

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 15:46 »
Aυτο ακριβως το μπερδεμα προσπαθω να αποφυγω τοση ωρα :P

Να πω οτι ειμαι εκπαιδευτικος ηλεκτρολογιας καταρχην κι οτι αυτα που γραφω τοση ωρα δεν ειναι δικα μου αποφθεγματα αλλα οι νομοι κι οι κανονες που διεπουν τη φυσικη και την ηλεκτρολογια.

Να προσπαθησω αντι να το αναλυσω , να το πω λιγο πιο "μπακαλικα".

Ασε τα joule, ξεχνα το χρονο (οχι οτι δεν εχουνε σχεση απλα δεν τα χρειαζομαστε ως πληροφοριες σε αυτη τη φαση).

Γεγονος 1 : οταν περναει ρευμα μεσα απο αντισταση , η αντισταση θερμαινεται.

Γεγονος 2 : Η ατμοποιηση επιτυγχανεται μεσω της αντισταης που θερμαινεται.

Γεγονος 3 : Οσο πιο πολυ ρευμα (Αμπερ) περασει μεσα απο την αντισταση τοσο περισσοτερο θερμαινεται....αρα επομενως μεγαλυτερη ατμοποιηση , καλυτερο χτυπημα, περισσοτερο ντουμανι.

Γεγονος 4: Τα mod ανεβοκατεβαζουν τα βολτ (V) ή τα βατ (W) , δεν εχουν ρυθμιση για τα αμπερ.

Γεγονος 5: Το μεγεθος της αντιστασης κανονιζει το ποσο ρευμα θα περασει απο μεσα της.

Γεγονος 7: Αν χωρις να αλλαξεις την τιμη των W η των V , αλλαξεις την τιμη της αντιστασης τοτε:
Α) αν η αντισταση ειναι μεγαλυτερη , θα περασει λιγοτερο ρευμα, αρα μικροτερη θερμοκρασια, αρα λιγοτερη ατμοποιηση.
Β) αν η αντισταση ειναι μικροτερη , θα περασει περισσοτερο ρευμα, αρα μεγαλυτερη θερμοκρασια, αρα περισσοτερη ατμοποιηση.

Για αυτο αλλωστε κι οι μικροτερες αντιστασεις κρατανε λιγοτερες μερες εαν εισαι "θεριακλης".
Εμενα ας πουμε στον Iclear η 1,5 αντισταση μου βγαζει 5 με 6 μερες ενω η 1,8 μου βγαζει 10 με 14 ;)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 15:50 »
αυτη ειναι μια ολοκληρωμενη και η πιο απλη απαντηση που μπορει να δωσει κανεις trn600

Αποσυνδεδεμένος Drosos

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • suck my mod
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 16:01 »
 Απo android apstore ,ohm law! !  Καλη ευκολη εφαρμογη για υπολογισμο w/v

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 16:22 »
Φιλε trn600 κανένα μπέρδεμα, νομίζω ότι συμφωνούμε... ;)

Για να πάρεις τα ίδια αμπερ με διαφορετικές αντιστάσεις πρέπει να αυξομειώσεις είτε τα volts ή watts (αφού είναι ανάλογα), εξαρτάται πως δουλεύεις το μοντάκι.

Αυτό που έγραψα είναι ότι στα παραδείγματά σου (σε ότι αφορά την θερμότητα) τα αμπερς ήταν σταθερα, συνεπώς δεν μιλάμε για αυξηση ή μείωση της θερμοκρασίας, αφού δεν μιλάμε για αύξηση ή μείωση του ρεύματος, τάση και ένταση αλλάζουμε.

Συμφωνούμε σε όλα τα υπόλοιπα... :thumpup:

Κάνε τον κόπο να το αναλύσεις και λίγο παραπάνω βάζοντας στον παιχνίδι και άλλες παραμέτρους, όπως το νομο του Joule, αφού είσαι και σχετικός με το αντικείμενο και έχει σχέση με την αίσθηση του ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 16:24 »
Aυτο ακριβως το μπερδεμα προσπαθω να αποφυγω τοση ωρα :P

Να πω οτι ειμαι εκπαιδευτικος ηλεκτρολογιας καταρχην κι οτι αυτα που γραφω τοση ωρα δεν ειναι δικα μου αποφθεγματα αλλα οι νομοι κι οι κανονες που διεπουν τη φυσικη και την ηλεκτρολογια.

Να προσπαθησω αντι να το αναλυσω , να το πω λιγο πιο "μπακαλικα".

Ασε τα joule, ξεχνα το χρονο (οχι οτι δεν εχουνε σχεση απλα δεν τα χρειαζομαστε ως πληροφοριες σε αυτη τη φαση).

Γεγονος 1 : οταν περναει ρευμα μεσα απο αντισταση , η αντισταση θερμαινεται.

Γεγονος 2 : Η ατμοποιηση επιτυγχανεται μεσω της αντισταης που θερμαινεται.

Γεγονος 3 : Οσο πιο πολυ ρευμα (Αμπερ) περασει μεσα απο την αντισταση τοσο περισσοτερο θερμαινεται....αρα επομενως μεγαλυτερη ατμοποιηση , καλυτερο χτυπημα, περισσοτερο ντουμανι.

Γεγονος 4: Τα mod ανεβοκατεβαζουν τα βολτ (V) ή τα βατ (W) , δεν εχουν ρυθμιση για τα αμπερ.

Γεγονος 5: Το μεγεθος της αντιστασης κανονιζει το ποσο ρευμα θα περασει απο μεσα της.

Γεγονος 7: Αν χωρις να αλλαξεις την τιμη των W η των V , αλλαξεις την τιμη της αντιστασης τοτε:
Α) αν η αντισταση ειναι μεγαλυτερη , θα περασει λιγοτερο ρευμα, αρα μικροτερη θερμοκρασια, αρα λιγοτερη ατμοποιηση.
Β) αν η αντισταση ειναι μικροτερη , θα περασει περισσοτερο ρευμα, αρα μεγαλυτερη θερμοκρασια, αρα περισσοτερη ατμοποιηση.

Για αυτο αλλωστε κι οι μικροτερες αντιστασεις κρατανε λιγοτερες μερες εαν εισαι "θεριακλης".
Εμενα ας πουμε στον Iclear η 1,5 αντισταση μου βγαζει 5 με 6 μερες ενω η 1,8 μου βγαζει 10 με 14 ;)

1: true
2: true
3: Η ισχύς είναι το παραγόμενο έργο νομίζω. Με τα ίδια βατ θα έχεις το ίδιο έργο (θερμότητα) λογικά (απλά υποθέτω)
4: true
5: και η τάση του ρεύματος επίσης...
6: λείπει...
7: αν αλλάξεις την αντίσταση ή τα watts θα αλλάξουν ή τα Volt. Δεν γίνεται αλλιώς με βάση τους τύπους.

ΥΓ: Συζήτηση κάνουμε. Δεν έχω κανένα λόγο αντιπαράθεσης απλά εκφράζω το πως το σκέφτομαι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180522 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12