vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 5 χρήστες
vag21, maprix, mathimatikos1966, kurtz, ZoeM

Nobacco Black Line.

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #255 στις: Αυγούστου 28, 2009, 20:47 »
Ούτε εγώ νομίζω....

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #256 στις: Αυγούστου 28, 2009, 21:06 »
δεν παθαίνουνε καμία ζημιά παιδιά!
καί θα το προσπαθήσω απλά:

σε 8 ωρη φόρτιση, (ή 7ωρη ή 9ωρη έτσι? μην τρελαθούμε κι όλας) "γεμίζει" ΟΛΗ η μπαταρία. Προσέξτε: όλος ο όγκος της -κατανοητό νομίζω.
σε κάθε άλλη περίπτωση, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιά αυτό. Ίσως μεινει κάποιο τμήμα αφόρτιστο. Αυτό λοιπόν το τμήμα θα είναι πλέον νεκρό. Δεν θα φορτιστεί ποτέ.
Δεν έχει λοιπόν να κάνει με την διάρκεια ζωής της, ούτε με την χρονική διάρκεια (πού θα αντέχει κάθε φορά). Στην ουσία -αν έχει μείνει κάποιο τμήμα νεκρό έτσι? δεν είναι σίγουρο- δεν θα έχουμε ποτέ το μέγιστο της απόδοσής της σε ισχύ.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #257 στις: Αυγούστου 28, 2009, 21:13 »
να μεταφερθώ λοιπόν καί εγώ γιά λίγο σε αυτήν την ενότητα, θέτοντας ένα ερώτημα?

χρησιμοποιώ το ecopure. το οποίο όμως, ενώ στο evo είναι άψογο, στο bl διαρκεί ελάχιστα. γεμίζω, παίρνω 5-10 τζούρες καί μετά ούτε γεύση ούτε χτύπημα. μόνο ένα κάψιμο στον λαιμό.

δεν έχω όρεξη να αρχίσω να ψάχνω μόνος μου το ένα υγρό μετά το άλλο, ούτε μού αρέσουν τα διάφορα αρωματικά (capuccino janty ας πούμε το χάρισα την δεύτερη μέρα).

το nobacco (tabacco) επίσης δεν.

έχετε γράψει ότι το nobacco είναι ρουφήχτρα. αλλά ... ούτε 10 τζούρες?

κάποια πρόταση γιά υγρό (σύμφωνα με τα παραπάνω βέβαια ;))

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #258 στις: Αυγούστου 28, 2009, 21:32 »
δεν παθαίνουνε καμία ζημιά παιδιά!
καί θα το προσπαθήσω απλά:

σε 8 ωρη φόρτιση, (ή 7ωρη ή 9ωρη έτσι? μην τρελαθούμε κι όλας) "γεμίζει" ΟΛΗ η μπαταρία. Προσέξτε: όλος ο όγκος της -κατανοητό νομίζω.
σε κάθε άλλη περίπτωση, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιά αυτό. Ίσως μεινει κάποιο τμήμα αφόρτιστο. Αυτό λοιπόν το τμήμα θα είναι πλέον νεκρό. Δεν θα φορτιστεί ποτέ.
Δεν έχει λοιπόν να κάνει με την διάρκεια ζωής της, ούτε με την χρονική διάρκεια (πού θα αντέχει κάθε φορά). Στην ουσία -αν έχει μείνει κάποιο τμήμα νεκρό έτσι? δεν είναι σίγουρο- δεν θα έχουμε ποτέ το μέγιστο της απόδοσής της σε ισχύ.

Mα ἐτσι όπως το λες παθαίνουν ζημιά.
Αν δεν φορτιστεί ΟΛΗ η μπαταρία και μείνει ένα μέρος της ανενεργό για πάντα αυτό σημαίνει ότι η μπαταρία έχει χάσει την απόδοση της ἀρα έχει πάθει ζημιά....
Το ερώτημα είναι ΑΝ σε μια τέτοια περίπτωση υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να ενεργοποιηθεί το ανενεργό μέρος της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #259 στις: Αυγούστου 28, 2009, 21:57 »
βοηθάει?

http://users.otenet.gr/~stefchon/article12.htm

9. Πόση ώρα απαιτείται για την πρώτη φόρτιση;

Γι' αυτό το σημείο έχουν ακουστεί οι πλέον περίεργες και παράλογες φήμες, παραινέσεις και συμβουλές, από επαΐοντες και μη. Η πρώτη φόρτιση διαδραματίζει σπουδαιότατο ρόλο για την περαιτέρω συμπεριφορά της μπαταρίας και γι' αυτό πρέπει να γίνεται σωστά και χωρίς υπερβολές.
Για τις σημερινές μπαταρίες ισχύουν οι εξής κανόνες:
α) Η πρώτη φόρτιση θα πρέπει να γίνεται με το τηλέφωνο σβηστό, ώστε να μην καταναλώνεται ρεύμα από την μπαταρία και σημειωθούν διακυμάνσεις στο ρεύμα της κατά τη διάρκεια της φόρτισης.
β) Όσο η μπαταρία φορτίζει, δε θα πρέπει να γίνονται διακοπές σε καμία περίπτωση.
γ) Ο χρόνος θα πρέπει να είναι διπλάσιος από το χρόνο που συστήνει ο κατασκευαστής για τις υπόλοιπες φορτίσεις.
δ) Δε θα πρέπει η φόρτιση να υπερβεί τις 20 ώρες για να μη δημιουργηθεί υπερθέρμανση.




η γιά τούς αγγλομαθείς (δεν περιλαμβάνομαι σε αυτούς)

http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm

σίγουρα ΔΕΝ διορθώνεται
(αυτά περί 8ωρου πάντως δεν τα πιστεύω εδώ καί καιρό)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #260 στις: Αυγούστου 28, 2009, 22:55 »
να μεταφερθώ λοιπόν καί εγώ γιά λίγο σε αυτήν την ενότητα, θέτοντας ένα ερώτημα?

χρησιμοποιώ το ecopure. το οποίο όμως, ενώ στο evo είναι άψογο, στο bl διαρκεί ελάχιστα. γεμίζω, παίρνω 5-10 τζούρες καί μετά ούτε γεύση ούτε χτύπημα. μόνο ένα κάψιμο στον λαιμό.

δεν έχω όρεξη να αρχίσω να ψάχνω μόνος μου το ένα υγρό μετά το άλλο, ούτε μού αρέσουν τα διάφορα αρωματικά (capuccino janty ας πούμε το χάρισα την δεύτερη μέρα).

το nobacco (tabacco) επίσης δεν.

έχετε γράψει ότι το nobacco είναι ρουφήχτρα. αλλά ... ούτε 10 τζούρες?

κάποια πρόταση γιά υγρό (σύμφωνα με τα παραπάνω βέβαια ;))
Δυστυχώς αυτό που λες συμβαίνει,το BL τραβάει πολύ υγρό και θέλει στάξιμο συνέχεια .
Ομως έχω παρατηρήσει ότι συνήθως δεν θέλει κανονικό γέμισμα,δλδ στάζεις 3-4 σταγόνες ,αμίζεις 10-15 τζούρες,άντε πάλι ,εγώ τουλάχιστον το κάνω έτσι εδώ και πολύ καιρό και με βολέυει πιο καλά από το να γεμίζω κανονικά.Και έτσι συνήθως περνάω  15-20 μέρες με 30 ml,Θα με πεις είναι ανάλογα με την χρήση που κάνεις,εντάξει.
Τώρα αν δεν σου άρεσε της nobacco που εγώ τουλάχιστον κόλλησα είδα ότι ένα που δεν είναι τόσο αρωματικό είναι το ry3 της janty και βγάζει και πιο πολύ ατμό από της nobacco στο bl.
Και δεν παίρνω και όρκο αλλά νομίζω ότι κρατάει λίγο παραπάνω χωρίς γεμισμα.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #261 στις: Αυγούστου 28, 2009, 23:08 »
δες! αν μιλάς καί συ γιά 10-15 τζούρες, δεν φταίει το ecopure οπότε γιατί να το αλλάξω?

(πάντως αυτό με τις λίγες σταγόνες κάνω καί γω. το κατάλαβα :)  )

αλλά... άμα πας μιά βόλτα ρε παιδί μου? με τα πόδια? θα σταματάς στις γωνίες καί θα γεμίζεις? (μμμμ! πλάκα θάχει.)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #262 στις: Αυγούστου 28, 2009, 23:18 »
όόόόόόόλα μια συνήθεια είναι :)) :)) :)) :)) :))
Και με τις καινούριες μπαταρίες είναι αχτύπητο :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Και με το passthrough είναι απλά εκστατικό να ατμίζεις :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #263 στις: Αυγούστου 28, 2009, 23:30 »
Αφού είχε, "ζουμί", και χτύπαγε κανονικά!  :dontknow:
Το πολύ πολύ να τα φτύσει λίγο νωρίτερα. Δε νομίζω να 'παθε ζημιά.

Ας μας διαφωτίσει και η nobacco σε αυτό, αλλά νομίζω ότι πρώτα την αδειάζεις την αρχική φόρτιση μιας καινούριας μπαταρίας,
τη χρησιμοποιείς δηλαδή μέχρι τέλους και μετά, η 1η φόρτιση πρέπει να είναι 8 ώρες 20 λεπτα άτμισμα και άλλη 1 ώρα.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #264 στις: Αυγούστου 28, 2009, 23:33 »
αλλά... άμα πας μιά βόλτα ρε παιδί μου? με τα πόδια? θα σταματάς στις γωνίες καί θα γεμίζεις? (μμμμ! πλάκα θάχει.)
Η αλήθεια είναι ότι το BL θέλει κάποια προετοιμασία πριν φύγεις από το σπίτι.
Γεμίζεις 3-4-5-6 ,δεν ξέρω πόσα, φιλτράκια, τα παίρνεις και φεύγεις.
Είναι λίγο φασαρία αλλά...ανταποδίδει!

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #265 στις: Αυγούστου 29, 2009, 02:12 »
αλλά... άμα πας μιά βόλτα ρε παιδί μου? με τα πόδια? θα σταματάς στις γωνίες καί θα γεμίζεις? (μμμμ! πλάκα θάχει.)

Εγω αυτο ακριβώς κάνω. Οχι βέβαια γεμίζοντας φιλτράκια, Dripping και άγιος ο θεός. Αν το συνηθήσεις δεν σου κάνει πια εντύπωση.
Θελει την ίδια ώρα που ηθελα για να στρίψω ενα Old Holborn, και με κραταει πιο πολύ...

Το πρόβλημα που περιγράφεις μπορεί να είναι και "μπουκωμα". Δοκίμασε να καθαρίσεις το ατομάιζερ, και μετα βάλε 1-2 σταγόνες λιγότερες απ'οτι συνήθως...

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #266 στις: Αυγούστου 29, 2009, 10:37 »
Τελικά έχετε δίκιο. Η αγορά των νέων μπαταριών είναι αναπόφευκτη.
Χθες βγήκα για ποτάκι. Ξεκίνησα με 2 μπαταρίες 100% φορτισμένες κι άλλη μια στο 80%. Δυστυχώς 'έμεινα". Η e-case πρόλαβε να μου γεμίσει μόνο μια φορά πριν μείνω τελείως από ενέργεια  :'( Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα από το να μη μπορώ να ατμίσω πίνοντας-πίνω κ πολύ πανάθεμα με- Το πήρα απόφαση λοιπόν από εβδομάδα που θα κάνω έτσι κι αλλιώς προμήθειες θα βάλω 2 στην παρ  :tongue_smilie:
Κάτι άλλο που οφείλω να πω είναι οτι μετά την ατυχία που είχα, με τα atomizers κ το passthrough, αφού παρέλαβα τα καινούργια πέρασαν 2-3 μέρες και χθες το απόγευμα με πήρε ο υπεύθυνος για τα τεχνικά ζητήματα να με ρωτήσει πως πάω!!  :thumpup: Αυτό κι αν είναι service με όλη τη σημασία της λέξης. Μαθήματα after sales. Εύγε Nobacco αυτές οι κινήσεις μετράνε πολύ κ εκτιμούνται ανάλογα. Keep it up  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #267 στις: Αυγούστου 29, 2009, 15:18 »
Aν και δεν είμαι καθόλου της τεχνολογίας κάπου ανέφερε ο Skortis για μία μπαταρία που τη συνδέεις με το pass through και έχεις μεγαλύτερη αυτονομία όταν βρίσκεσαι έξω.
Εμένα μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.
Αυτό φυσικά αν δεν σε πειράζει να ατμίζεις με καλώδιο  έξω,γιατί όντως όταν πίνεις το ποτό σου η μπαταρία σου τη σπάει κανονικά.
Αν θέλει ο Skortis ας πει τις λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #268 στις: Αυγούστου 29, 2009, 15:24 »
το passthrough εχει μέσα μια μπαταρια η οποία φορτίζεται οση ωρα βρισκεται στο usb. αν αποσυνδέσεις το passthrough από το pc, συνεχίζει και δουλευει χάρη σε αυτη την μπαταρία (και για πολύ ωρα μάλιστα!).

Το εχω χρησιμοποιήσει μόλις 1 φορα έξω, που την πάτησα όπως και ο redvw74, αλλά ειχα το καλώδιο διακριτικά, και δεν τράβηξα πολλά βλέμματα...

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #269 στις: Αυγούστου 29, 2009, 15:44 »
Και αυτό σωστο,δεν το σκέφτηκα :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:
Πήρα τη βανίλια και είναι φοβερή,αν σου αρέσει η βανίλια.
Αλλά έκανα μια βλακεία στην αρχή,επειδή η βανίλια είναι non και καλά κάνει,πήρα και ένα high   :idiot1: :idiot1: :idiot1:για να την ανακατέψω,το αποτέλεσμα ήταν μια "βαριά βανίλια με πολλές φουσκάλες και καθόλου ζάχαρη" :)) :)) :)) :))
Τελικά με το medioum έχω και καλό throat hit και την  βανιλιένα μου γεύση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342061 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206325 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541079 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597043 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357527 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11397 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192887 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1214 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1180 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591549 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios