vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

330 επισκέπτες, 6 χρήστες
maprix, gfilip, Tem, dvelev, lidbab, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ

Nobacco Black Line.

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 04, 2009, 17:05 »
To συγκεκριμενο τσιγαρο και ουσιαστικα ο ατμοποιητης του χτυπαει τρελες θερμοκρασιες.Αν πατησεις τον διακοπτη συνεχομενα  το ατομαιζερ καιει.Αν σταξεις στο ατμ,δεν βαλεις το φιλτρο και πατησεις τον διακοπτη το υγρο από το ζεματισμα σχεδον πεταγεται εξω.
Αναρωτηθηκε κανεις τι θερμοκρασιες φθανει?
Αναρωτηθηκε κανεις αν λιωνει το φιλτρο του από την θερμοτητα ή αλιωνεται?Και δεν το λεω εγω αυτό,μπητε στο ξενο φορουμ και θα τα δειτε.
Αναρωτηθηκε κανεις αν καιγεται το «βαμβακι» μεσα στο φιλτρο?
Αναρωτηθηκε κανεις από τι είναι αυτή η καμενη γευση που δινει κατά διαστηματα?
Αναρωτηθηκε κανεις μεχρι ποιες θερμοκρασιες τα υγρα που χρησιμοποιουμε είναι ασφαλη?
Αναρωτηθηκε κανεις για την υπαρξη Acrolein σε τετοιες θερμοκρασιες?(και αυτό αφορα ολες τις συσκευες που παραγουν πολύ μεγαλες θερμοκρασιες

Περιμενω τα σχολια σας.


 :o   :o  :o :o  :o :o  :'(  :'(  :'(  αν  το πεταξω και παρω το evo  ....................................... :dontknow:  δεν θα ανησηχω για τιποτα πο αυτα ?   :dontknow:μηπως να γυρισω  στην γνωστη μου μάρκα καρκίνου που τον ξερω   ::)  ::) (δηλ στο κανονικό τσιγάρο )

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 04, 2009, 17:40 »
Και πάω στο σημαντικοτερο.Και εδώ πραγματικά απορω.
Κανεις δεν το καταλαβε?Κανεις δεν εκανε αυτές τις σκεψεις?Κανεις δεν διαβασε το ξενο φορουμ?
Το συγκεκριμενο τσιγαρο ευκολα παραγει πολύ ατμο.Και αν το δουλευεις με καλωδιο και όχι με μπαταρια γινεται ατελειωτο.
Ειναι αρνητικο αυτό?
Γιατι να μην χαρω την ατμιστικη απολαυση που μου προσφερει τοσο ευκολα?

Προσωπικα ο ποιο βασικος λογος που χρησιμοποιω ηλεκτρονικο τσιγαρο είναι γιατι θελω να εχω καλυτερη υγεια.Το αν είναι ατμομηχανη και σε 2 μηνες βγαλω καρκινο να μου λειπει.
Γιατι το λεω αυτό:
To συγκεκριμενο τσιγαρο και ουσιαστικα ο ατμοποιητης του χτυπαει τρελες θερμοκρασιες.Αν πατησεις τον διακοπτη συνεχομενα  το ατομαιζερ καιει.Αν σταξεις στο ατμ,δεν βαλεις το φιλτρο και πατησεις τον διακοπτη το υγρο από το ζεματισμα σχεδον πεταγεται εξω.
Αναρωτηθηκε κανεις τι θερμοκρασιες φθανει?
Αναρωτηθηκε κανεις αν λιωνει το φιλτρο του από την θερμοτητα ή αλιωνεται?Και δεν το λεω εγω αυτό,μπητε στο ξενο φορουμ και θα τα δειτε.
Αναρωτηθηκε κανεις αν καιγεται το «βαμβακι» μεσα στο φιλτρο?
Αναρωτηθηκε κανεις από τι είναι αυτή η καμενη γευση που δινει κατά διαστηματα?
Αναρωτηθηκε κανεις μεχρι ποιες θερμοκρασιες τα υγρα που χρησιμοποιουμε είναι ασφαλη?
Αναρωτηθηκε κανεις για την υπαρξη Acrolein σε τετοιες θερμοκρασιες?(και αυτό αφορα ολες τις συσκευες που παραγουν πολύ μεγαλες θερμοκρασιες

Περιμενω τα σχολια σας.

Το πρόβλημα της υπερθέρμανσης το είχα αναφέρει κι'εγω από το αρχικό μου κι'ολας review, αν και οφείλω να ομολογήσω πως εγω το είδα πιο πολύ από την σκοπιά της "ευκολίας", δηλαδή αν με ενοχλεί όταν το πιάνω, και όχι σε τόσο βάθος όπως εσυ.
Άποψή μου ήταν (και είναι) πως οι 2 τρύπες εξαερισμού που έχει απλά δεν φτάνουν! Και αυτη η άποψη ενισχύθηκε όταν είδα πως με το ατομάιζερ του prestige που έχει (4 τρύπες εξαερισμού) η παραγωγή ατμού ήταν σε περίπου ίδια μεγέθη.
Από την Nobacco πάντως μου είπαν πως είναι στα υπόψιν το να βγει ατομάιζερ για BL με 4 τρύπες, οπότε θα αναμένω.

Για το "λιώσιμο" του φίλτρου το έχω συναντήσει μόνο με το ατομάιζερ του Titan, το οποίο καίει σαν την κόλαση!!! Μέχρι στιγμής ουτε το nobacco αλλά ουτε και το αντίστοιχο janty μου εχει βγάλει τέτοιο πρόβλημα.

Για τα λοιπά που λες της ασφάλειας των υγρών και των θερμοκρασιών.... ότι ξέρεις ξέρουμε!  :(
Κακά τα ψέμματα, πειραματόζωα είμαστε, και μεχρι να βγουν μελέτες που να αποδεικνείουν το τι είναι βλαβερό και τι όχι λογικό είναι πως ότι συγκρίσεις κάνουμε, τις κάνουμε με γνώμονα την "ευχαρίστησή" μας πρωτα και κύρια....

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 04, 2009, 17:55 »
Πρόσεξα οτι οσο πιο χαλαρά ειναι βιδωμένο το atomizer  (αρα αερίζεται καλύτερα)  εχω πολυ σπανιότερα την αίσθηση του καμένου , εχει μια λογικη ?

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 04, 2009, 18:37 »
Φιλοι Under και Reflector.
Δεν ξερω κατά ποσο κανοντας δοκιμες και πειραματα είναι ασφαλες.Μιλαμε για την υγεια μας μην το ξεχναμε!
Επισης ουτε είναι σωστο να γινομαστε τα πειραματοζωα κανενος.
Ποιες είναι οι μελετες που εχουμε στα χερια μας?
Αυτή της Ruyan(που χρησιμοποιουν ολοι οι εισαγωγεις-κατασκευαστες τσιγαρων)
Και αυτή της Intellicig.
Αντιγραφω αυτό που λεει η μελετη της Intellicig: Please find enclosed a report which shows analysis of raw materials glycerol,
ethyl maltol, nicotine and finished cartridge products ('Mild' and 'Non-Mild')
supplied as of Thursday 19th March 2009. In addition to these materials, a sample of
cigarette smoke from the cigarette was subjected to LCMS, GCMS and NMR to test
for the presence of possible acrolein structures which as of the time of writing we are
pleased to report have not been identified.

http://www.intellicig.com/images/pdf/ECOpureReport2009-04-14.pdf
Προσωπικα με καλυπτει.Αφορα τα υγρα τους και αφορα τα τσιγαρα τους.
Επισης η Acrolein δημιουργειται σε θερμοκρασιες ανω των 280ο .
Αρα τι προτεινω το Ενο και τιποτα άλλο?
ΟΧΙ.
Προτείνω ενα οποιοδηποτε ηλεκτρονικο τσιγαρο που δεν δημιουργει ακραιες συνθηκες λειτουργιας-θερμοκρασιας.


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 04, 2009, 18:50 »
Εχεις απολυτο δικιο, να χρησιμοποιουμε τη λογικη και την αντιληψη μας οσο μπορουμε, μεχρι να εχουμε ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ απο τις εταιρειες, οι οποιες θα επρεπε να ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ να κανουν ερευνες (και οχι μονο ηθικα) για τα προϊοντα που αφορουν την υγεια μας ;)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:04 »
Υπάρχει κάποια μελέτη που να αποδεικνείει ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ πως η PG ή η VG ή το Χ ή Ψ συστατικό του οποιουδήποτε υγρού είναι αποδεδειγμένα μη καρκινογόνο σε ορίζοντα 5-10-15-20 χρόνων;
Υπάρχει κάποια μελέτη που να αποδεικνείει πως στους 100, 200, 500 βαθμούς το ατομάιζερ της Χ ή Ψ εταιρίας δεν απελευθερώνει κάποιο καταλοιπο που να προκαλεί μια σοβαρή πνευμονοπάθεια;

Οταν λέω για "πειραματόζωα" αυτό εννοώ... Πως ακόμα η όποια ιατρική βιβλιογραφία περιορίζεται σε ελάχιστες μελέτες, τις οποίες ο καθένας μπορεί να εκλάβει όπως θέλει.
Όπως η Intellicig για παράδειγμα εβγαλε την συγκεκριμένη μελέτη στην φόρα θα μπορούσε και να την "αποκρύψει" αν εβγαζε αποτελέσματα που δεν "κολλαγαν" με το συμφέρον της....
Μέχρι να βγει μελέτη από έναν ανεξάρτητο κρατικό φορέα, εγω δεν εμπιστευομαι καμμια μελέτη...

Θα μου πεις τότε, γιατι ατμίζεις;
Γιατι η δική μου λογική λέει πως καλύτερα να εχω να αντιμετωπίσω την πιθανότητα πως ίσως κάποιο από τα υλικά μπορει να είναι βλαβερό, παρα την βεβαιότητα που έχω με τα αναλογικά...

Και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, αν η υγεία ήταν ο βασικός παράγοντας, απλά.... θα το κόβαμε! Και ουτε μελέτες, ουτε τίποτα!
Απο την στιγμή που δεν το κόβουμε, σημαίνει πως μας ενδιαφέρει και η υγεία αλλά πρωτίστως η απόλαυση.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:06 »
μαζί σου Under.

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:09 »
Σας ενημερώνουμε ότι, οι αναλύσεις για τα υγρά των φίλτρων της NOBACCO, βρίσκονται στο τελικό στάδιο.
Πρόκειται για μια έγκυρη και τεκμηριωμένη έρευνα που γίνεται για πρώτη φορά επι Ελληνικού εδάφους και πραγματοποιείται από τα εξειδικευμένα εργαστήρια του μεγαλύτερου Ιδρύματος της χώρας μας.

Θα επανέλθουμε σύντομα επ' αυτού.

Με εκτίμηση,


Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:12 »
Σας ενημερώνουμε ότι, οι αναλύσεις για τα υγρά των φίλτρων της NOBACCO, βρίσκονται στο τελικό στάδιο.
Πρόκειται για μια έγκυρη και τεκμηριωμένη έρευνα που γίνεται για πρώτη φορά επι Ελληνικού εδάφους και πραγματοποιείται από τα εξειδικευμένα εργαστήρια του μεγαλύτερου Ιδρύματος της χώρας μας.

Θα επανέλθουμε σύντομα επ' αυτού.

Με εκτίμηση,

Αυτό θα πεί "πεσ'το κι'εγινε!" :)) :)) :))  :thumpup:

Και μιας και σας βρήκαμε και εχουμε και την κουβέντα, το θεματάκι με την υπερθέρμανση του ατομάιζερ σε τι στάδιο βρίσκεται;

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:14 »
Καλό νεο NOBACCO, αναμένουμε :thumpup:
Τι να σου πω under, εχεις απολυτο δικιο, στο ειπα και πριν.
Εγω ατμιζω για το λογο οτι δν μπορω να το κοψω (και η αληθεια ειναι οτι δν θελω κιολας :idiot1:) υποστηριζοντας οτι το η.τ. ελπιζω να κανει λιγοτερο κακο (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου :lipssealed:)

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:19 »
Αυτό θα πεί "πεσ'το κι'εγινε!" :)) :)) :))  :thumpup:

Και μιας και σας βρήκαμε και εχουμε και την κουβέντα, το θεματάκι με την υπερθέρμανση του ατομάιζερ σε τι στάδιο βρίσκεται;

Όλα είναι υπο εξέλιξη.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 04, 2009, 20:15 »
Δεν θέλω να παραστήσω τον δικηγόρο του διαβόλου ούτε και τον έμπειρο ατμιστή όμως προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με το black line ούτε σταξίματα ούτε "ιδρώματα" ανάμεσα σε μπαταρία και ατομάιζερ παρόλο που το κουβαλάω χύμα μες την τσάντα μου ούτε υγρό στο στόμα,όσο για την υπερθέρμανση είναι ίσως το μόνο που με προβληματίζει και απλά προσέχω μόλις αρχίσει και ζεσταίνετε το αφήνω και έτσι δεν φτάνω στα άκρα.Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο υγρά nobacco και ίσως να είναι κι αυτός ένας παράγοντας που δεν έχω τα παραπάνω συμπτώματα,δεν ξέρω ,ίσως απλά να είμαι πολύ προσεχτική,μπορεί.
Σίγουρα χρειαζόμαστε και επίσημες μελέτες που να μας κατοχυρώνουν πραγματικά ότι δεν υπάρχει κίνδυνος ή αν υπάρχει να τον ξέρουμε και να είναι εις γνώση μας όπως ήταν τόσα χρόνια με το τσιγάρο,κι αυτό το έχουμε ζητήσει πλέον πολλές φορές αλλά όσο περνάει πια ο καιρός και το συνηθίζουμε όλοι και μπαίνουν συνεχώς και καινούριοι πελάτες μία επίσημη και σοβαρή έρευνα είναι πλέον επιτακτική ανάγκη(και να μπορουμε και να τα "χώσουμε" κανονικά και σόλους αυτούς που μας κοιτάν τώρα σαν ufo)

Αποσυνδεδεμένος drum-addicted

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αν ξανακυλίσω: Πίσσα και Πούπουλα
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 05, 2009, 02:33 »
Να ρωτήσω κατι στα ΝΟΒΑCCO αν σου χαλασει ο ατμοποιητης πώς μπορείς να προμηθευτείς άλλον; Γιατί στην ιστοσελίδα τους δεν είδα στα ανταλλακτικά ατμοποιητή.. Το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω και ενα απο αυτά λόγο του Passthrough αλλα αν δε μπορείς να βρεις σαν extra ατμοποιητή....Δε το βλέπω :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 05, 2009, 02:38 »
Από ότι είχε πει ο κ. Μαρκόπουλος εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,224.0.html πουλιούνται (μάλλον τηλεφωνικά θα πρέπει να τον ζητήσεις) αλλά δεν έχουν μπει στο site ακόμα.

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 06, 2009, 21:43 »
Εκτενέστατο θέμα, με μπόλικη ανάλυση, ότι πρέπει για νέο χρήστη!

Σήμερα παραλάβαμε, μαζί με την κοπέλα μου και prestige κ black line και τα "ψάχνουμε"...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206333 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541230 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192898 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591560 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios