vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 1 χρήστης
lagoudakis

Nobacco Black Line.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 24, 2009, 11:49 »
Μετά από ένα μήνα χρήσης του Nobacco Black Line, μπορώ να πω πως έχω κατασταλάξει σε μια τελική γνώμη.

Οι μπαταρίες έχουν σταθεροποιηθεί σε ενα μέσο όρο απόδοσης 2-2,5 ώρες. Αν συνηθίσεις (πράγμα εύκολο, μετα από λίγο η κίνηση γίνεται μηχανικά) το να πατάς το κουμπί τους μπορούν να σου δώσουν πολυ και σταθερό μέχρι την τελευταία τζούρα ρευμα.

Ο ατμοποιητής έχει 1-2 μικρά "ελλατώματα", που όμως θέλω να πιστεύω πως θα βελτιωθουν στο μέλλον. Το ένα είναι η υπερθέρμανση, για το οποίο με ενημέρωσαν από την Nobacco πως είναι στα σχέδιά τους η προσφορά ατμοποιητή με 4 τρυπες εξαερισμού (αντι των 2 που έχει).
Το άλλο είναι η "μεταλλική" γευση που βγάζουν σε ακανόνιστα διαστήματα. 2 από τα 3 ατομάιζερ που έχω πάρει το κάνουν αυτο. Στην αρχή πιστευα  πως είναι εργοστασιακά κατάλοιπα, αλλά μετά από ενα μήνα; Ποοοοοσο θελει να καεί το κατάλοιπό; Μάλλον λοιπόν κάτι άλλο φταίει....
Να σημειώσω εδώ πως ουτε το atomiser του Janty Dura C, ούτε του TW 510-TITAN (που είναι απολύτως συμβατά με το Black Line) μου το παρουσίασαν.
Στον ένα μήνα κάηκε το ένα από τα 2 ατομάιζερ που είχε το πακέτο (και αντικαταστήθηκε άμεσα), το άλλο δουλευει ακόμα άψογα.

Τα φιλτράκια παρουσίαζαν το πρόβλημα του "σταξίματος" που αναφέρω στο αρχικό μου review, αλλά τα τελευταία πακέτα που πήρα εχουν πολύ πιο σφιχτό φιλτράκι, με αποτέλεσμα να εχει λυθεί αυτό το πρόβλημα.
Εγω χρησιμοποιώ διαφορετικό πολυεστέρα (της Mini Pipe) γιατι ο μαμίσιος είναι πιο "σκληρός", αλλά αυτό είναι καθαρά επιλογή του χρήστη.

Στα πλεονεκτήματα του Black Line είναι η γκάμα αξεσουάρ που διαθέτει. Passthrough και E-case δεν είναι "μπιχλιμπίδια", είναι απλά επένδυση (και με -20% την έκπτωση του φορουμ... οικονομική επένδυση)! Το passthrough θα σας σώσει στο γραφείο ή το σπίτι, ενώ η e-case θα σας δώσει στην ουσία άλλες 4--5 φορτίσεις on the fly.

Η γενική αίσθηση είναι παραπάνω από θετική, και θεωρώ πως το τσιγαράκι είναι value for money. Σιγουρα όποιος το πάρει δεν θα κλάψει τα λεφτά του, και θα έχει μια αξιοπρεπέστατη (και αξιόπιστη) λύση για βασικό e-cig.

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 24, 2009, 12:25 »
U.T. συμφωνώ κι εγώ με αυτά που λες, εκτός από το ατομάιζερ που έχει πολύ σταθερή γεύση σε εμένα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να υπερθερμαίνεται το ατομάιζερ; Που δεν είναι "υπέρ" γιατί τότε πως να χαρακτηρίσεις τον βαθμό που θερμαίνεται το ατομάιζερ του 901 με το GG...

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 24, 2009, 12:50 »
U.T. συμφωνώ κι εγώ με αυτά που λες, εκτός από το ατομάιζερ που έχει πολύ σταθερή γεύση σε εμένα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να υπερθερμαίνεται το ατομάιζερ; Που δεν είναι "υπέρ" γιατί τότε πως να χαρακτηρίσεις τον βαθμό που θερμαίνεται το ατομάιζερ του 901 με το GG...

Για την γευση, ίσως και να έπεσα εγώ στην περίπτωση. Πάντως και ο Ατμιν και ο Γιώργος την ανέφεραν στην αρχή.

Για την υπερθέρμανση.... θα κάνουμε φουσκάλες στα δάχτυλα ρε συ!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Εκεί που ενώνει το ατομάιζερ με το φιλτράκι είναι εκει από όπου το πιάνεις (όχι σαν το GG που το πιάνεις από το στέλεχος), και στις 3 τζόυρες καίει!

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 24, 2009, 13:17 »
Ρε φίλε πως είναι δυνατόν να το πιάνεις εκεί που ενώνεται το ατομάιζερ με το φίλτρο; Αφού το κουμπί είναι στη μέση σχεδόν της μπαταρίας, πατάς με τον δείκτη το κουμπί κι έχεις τον αντίχειρα ακριβώς από κάτω, καμία επαφή με το ατομάιζερ έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 24, 2009, 13:58 »
Ρε φίλε πως είναι δυνατόν να το πιάνεις εκεί που ενώνεται το ατομάιζερ με το φίλτρο; Αφού το κουμπί είναι στη μέση σχεδόν της μπαταρίας, πατάς με τον δείκτη το κουμπί κι έχεις τον αντίχειρα ακριβώς από κάτω, καμία επαφή με το ατομάιζερ έτσι.

οταν ατμίζω ναι, όταν απλά το κρατάω όμως το πιάνω λίγο από πιο κάτω....

Εν πάση περιπτώσει, αυτα είναι γούστα. Στην τελική-τελική, ας υπάρχουν και οι 2 επιλογές (δηλαδή και με 2 και με 4 τρύπες) και ας έχει ο χρήστης τον τελικό λόγο!

 :)) μας χαλάνε παραπάνω επιλογές;

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 24, 2009, 14:08 »
Η αλήθεια είναι πως ΠΟΤΕ δεν κράτησα κανένα ηλεκτρονικό τσιγάρο έτσι απλά, παρά μόνο για να πάρω τζούρα. Την ίδια συνήθεια έχω και με το κανονικό, οπου το άφηνω στο τασάκι να καίγεται όταν δεν ρουφάω.

Έτσι ποτέ δεν το είχα σκεφτεί όπως το λες, άλλοι θέλουν και να το κρατάνε από συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 24, 2009, 14:29 »
Έτσι ποτέ δεν το είχα σκεφτεί όπως το λες, άλλοι θέλουν και να το κρατάνε από συνήθεια.

αλλοι θελουν να το κρατάνε, αλλοι θελουν να το εχουν συνέχεια στο χέρι, αλλοι (σαν και μενα) και γκόμενα να το είχαν, δεν θα τους χάλαγε καθόλου!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 24, 2009, 17:24 »
Σήμερα επιτέλους πήρα το nobacco black line στα χέρια μου.Οι πρώτες εντυπώσεις μου ήταν πολύ καλές.Μου άρεσε πάρα πολύ σαν design,και το χρώμα δεν με χαλάει καθόλου,ίσα-ίσα μου αρέσει.
Το συναρμολογώ με πολύ τρακ και αγωνία(θέλω τόσο πολύ να είναι καλό και να μην ξανακαπνίσω απο το άλλο....)Τραβάω την πρώτη τζούρα.........τίποτα!Τραβάω την δεύτερη..........τίποτα!Στην τρίτη  μου'ρχεται να κλάψω  :'( (είμαι και γυναίκα.......).Μπαινω στο foroum,διαβαζω τις δικές σας εμπειρίες......μια δήλωση του undertaker  με ταρακουνάει,λέει..= δώστε χρόνο στο τσιγάρο σας,μη το απορρίπτετε με την πρώτη,οι πρώτες 3 μέρες είναι περίεργες.Δεν το απέρριψα η αίσθηση συνεχίζει να είναι περίεργη αλλά το συνηθίζω σιγά σιγά,θα του δώσω όσο χρόνο θέλει αρκεί να μην ξαναβάλω το "άλλο" στο στόμα μου.
Ενα μεγάλο συν για μένα είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ στο χέρι μου,δεν ξέρω γιατί το περίμενα πιο βαρύ,ευτυχώς.Οσο για το pass-through το βρίσκω θεικό και άκρως απαραίτητο :thumpup:
Τώρα από τις γεύσεις που οι παλιότεροι τις ξέρετε καλύτερα από μένα ούτε η low μου άρεσε ούτε η medium,θα παραγγείλω high και βλέπουμε.Τώρα καταλαβαίνω γιατί ψάχνεστε τόσο πολύ με τα υγρά,έχετε δίκιο.
Πάντως να είστε καλά,αν δεν ήταν το foroum μάλλον θα είχα απογοητευθεί.Σας ευχαριστώ. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 24, 2009, 17:55 »
Στην τρίτη  μου'ρχεται να κλάψω  :'(

Ελα, μην ακούω υπερβολές!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Το "μυστικό" στο Black line είναι οι αργές και βαθιές τζούρες. Με κοφτές πράγματι καταλαβαίνεις λίγα, αλλά με τζούρες των 5-6 δευτερολέπτων... μπούκωσες!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 24, 2009, 18:08 »
thank  you very much Undertaker!Το ψιλοκατάλαβα ύστερα από λίγο παίδεμα........το κατάλαβα :eyesplash:
Η πραγματικότητα πάντως είναι ότι έχω να καπνίσω συμβατικό απο τις12.00 το μεσημέρι  ρεκόρ σουπερ γουάο για μένα :thumbsup_move_1: :thumbup_move_2: :victory: :dance2: :dance2: :yahoo: :yahoo: :thumbsup_move_1: :thumbup_move_2: :victory: :dance3: :dance2: :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 24, 2009, 18:10 »
Παντως εχω κατενθουσιαστει με το Passthrough
Τα ντουμανια ειναι απιστευτα  :dance2:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 24, 2009, 18:14 »
Συμφωνώ και επαυξάνω andreas :yes: :yes: :yes:
To evo εχει pass-through?

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 24, 2009, 18:15 »
Συμφωνώ και επαυξάνω andreas :yes: :yes: :yes:
To evo εχει pass-through?

βρήκαμε κάτι, και το περιμένω τώρα για να το δοκιμάσω...

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 24, 2009, 18:22 »
Θέλετε να πείτε ότι δεν το ε΄χει η εταιρία και το βρήκατε αλλού? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 04, 2009, 16:34 »
Υστερα από πολύ καιρο επιστρεφω και εγω στο θεμα του Black-Line.(και όχι μονο)
Είναι γεγονος πως στην αρχικη δοκιμη δεν μου ειχε αρεσει.Ετσι για μεγαλο χρονικο διαστημα το ειχα παρατησει εντελως.
Ωστοσο βλεποντας πως πολυς κοσμος από το φορουμ καταφερε και το συνηθισε με εκαναν να ασχοληθω παλι μαζι του.Ετσι την προηγουμενη βδομαδα το χρησιμοποιησα αρκετες μερες.Θα μπορουσα να γραψω πολλα ωστοσο για να μην κουραζω θα παω κατευθειαν στο ζουμι.

Θετικα:
Εμφανιση.Ειναι ομορφο αν και αμεσως ξεχωριζει ότι δεν είναι αληθινο τσιγαρο.
Σταθεροτητα χρησης:Απλα σταζεις,πατας το κουμπι και εχεις πολύ ατμο(εφοσον εχεις πλυνει τα αρχικα υγρα που είναι για κλαματα και εχεις βαλει καποιο πιο καλο)

Αρνητικα:
 Σταζει.Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω αγορασει αλλα φιλτρα εκτος από τα αρχικα  5.Δεν ξερω αν με αλλα της ιδιας εταιριας ή αλλης το προβλημα λυνεται.Οταν λεω σταζει εννοω αυτό το «ιδρωμα» στην ενωση φιλτρου και ατομαιζερ που ειχε αναφερει και ο atmos.
Για να λυσω το προβλημα το βαζω μεσα σε ένα σακουλακι αλλα και εκει τα παντα γινονται μουσκεμα και χρειαζεσαι μπολικο χαρτι για να το στεγνωσεις.Επισης από θεμα υγειας δεν ξερω κατά ποσο είναι καλο να πιανεις υγρο συνεχως.

Η αρχικη γευση-μυρωδια που εχει το ατομαιζερ είναι πολύ ασχημη.(αυτό ξεπερνιεται αρκετα αν το πλυνεις)

Μπαταρια.Χωρις να είναι κακη δεν κραταει και αρκετα.(αν και αυτό ξεπερνιεται,αλωστε υπάρχει και το pass-through)

Και πάω στο σημαντικοτερο.Και εδώ πραγματικά απορω.
Κανεις δεν το καταλαβε?Κανεις δεν εκανε αυτές τις σκεψεις?Κανεις δεν διαβασε το ξενο φορουμ?
Το συγκεκριμενο τσιγαρο ευκολα παραγει πολύ ατμο.Και αν το δουλευεις με καλωδιο και όχι με μπαταρια γινεται ατελειωτο.
Ειναι αρνητικο αυτό?
Γιατι να μην χαρω την ατμιστικη απολαυση που μου προσφερει τοσο ευκολα?

Προσωπικα ο ποιο βασικος λογος που χρησιμοποιω ηλεκτρονικο τσιγαρο είναι γιατι θελω να εχω καλυτερη υγεια.Το αν είναι ατμομηχανη και σε 2 μηνες βγαλω καρκινο να μου λειπει.
Γιατι το λεω αυτό:
To συγκεκριμενο τσιγαρο και ουσιαστικα ο ατμοποιητης του χτυπαει τρελες θερμοκρασιες.Αν πατησεις τον διακοπτη συνεχομενα  το ατομαιζερ καιει.Αν σταξεις στο ατμ,δεν βαλεις το φιλτρο και πατησεις τον διακοπτη το υγρο από το ζεματισμα σχεδον πεταγεται εξω.
Αναρωτηθηκε κανεις τι θερμοκρασιες φθανει?
Αναρωτηθηκε κανεις αν λιωνει το φιλτρο του από την θερμοτητα ή αλιωνεται?Και δεν το λεω εγω αυτό,μπητε στο ξενο φορουμ και θα τα δειτε.
Αναρωτηθηκε κανεις αν καιγεται το «βαμβακι» μεσα στο φιλτρο?
Αναρωτηθηκε κανεις από τι είναι αυτή η καμενη γευση που δινει κατά διαστηματα?
Αναρωτηθηκε κανεις μεχρι ποιες θερμοκρασιες τα υγρα που χρησιμοποιουμε είναι ασφαλη?
Αναρωτηθηκε κανεις για την υπαρξη Acrolein σε τετοιες θερμοκρασιες?(και αυτό αφορα ολες τις συσκευες που παραγουν πολύ μεγαλες θερμοκρασιες

Περιμενω τα σχολια σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342117 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206379 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50066 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597106 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357610 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591634 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios