vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 3 χρήστες
costasibiza84, manoslykos, Milarepa

Twitter

Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.

Αποσυνδεδεμένος Palios

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #765 στις: Νοεμβρίου 04, 2012, 13:44 »

Αποσυνδεδεμένος Phill

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #766 στις: Νοεμβρίου 04, 2012, 14:01 »
μεταλικά χρωματιστά tubes είχα δει στοn Tάσο e-smokers.gr  Δεν ξέρω αν τα έχει ανεβάσει στο site, αλλά στο μαγαζί πριν κανα μήνα τα είχε.

Αποσυνδεδεμένος Palios

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #767 στις: Νοεμβρίου 04, 2012, 14:05 »
Και στο replacesmoke έχει μεταλλικά αλλά δεν έχει παραθυράκι για να βλέπεις το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #768 στις: Νοεμβρίου 04, 2012, 15:51 »
Επειδή το έψαξα πολύ με τα μεταλλικά tubes (και μιλώντας πάντα γι'αυτά που έχουν το κενό για να βλέπεις το υγρό), από εξωτερικό το μοναδικό κατάστημα που μπορείς να τα προμηθευτείς είναι το alibaba αλλά νομίζω τα δίνει ανά set  (δηλαδή ένα από κάθε χρώμα ανά παραγγελία) πέρα από αυτό στην αμερική μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε κατάστημα που να τα διαθέτει, όσο για κάνα δύο που βρήκα από γερμανία στέλνουν μόνο τοπικά και όχι σε ευρώπη.
Το μοναδικό κατάστημα που ξέρω σίγουρα ότι έχει (και τα δίνει πακέτο με τους vision) είναι το madstream.

Πάντως να πω ότι αν και το ήθελα πολύ το chrome κάλυμμα δεν το χρησιμοποιώ για 2 λόγους.
Ο πρώτος (και σημαντικότερος) είναι ότι είναι πολύ βαρύ και θα νιώθεις ότι κουβαλάς μία πέτρα (ειδικά αν το έχεις περασμένο στο λαιμό με λουράκι) και κατά δεύτερον (και αυτό είναι τελείως προσωπική άποψη) είδα ότι δεν μου άρεσε που έχασα το πλήρη οπτικό πεδίο με τον τανκ/στάθμη υγρού κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #769 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 02:16 »
Πάρα πολύ σωστά  :respect: :respect:

Η τελευταία παρατήρηση σου είναι για να υπογραμμιστεί με bolt γράμματα

οι ατμοποιητές θέλουν την καθημερινή φροντίδα τους για να λειτουργούν σωστά (όλα παίζουν ρόλο, από το πόσο σφιχτά κλείνεις το καπάκι του, μέχρι το πόσο πολύ τον γεμίζεις)

H καθημερινη φροντιδα τους, περιλαμβανει και τπτ αλλο...;  :hmmm:
 
Και να ρωτησω και κατι ακομα: περιπου ποσα ml κανετε με μια φυτιλοαντισταση; Εμενα στα 15ml περιπου επεσε πολυ η αποδοση της

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #770 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 02:33 »
Εξαρταται και απο το αν ειναι χαμηλη αντισταση με πολλά βολτ μπαταρια (γρηγοροτερη φθορα), και απο το υγρο, η vg αφηνει λιγο πιο πολυ καταλοιπο απο την pg, με σκετη βαση μπορει να κρατησει τα διπλά μλ απ οτι με υγρο με μπολικα και διαφορετικα αρωματα, πχ tribecca ή μπεμπεκα. Πολλοί οι παραγοντες.
Αν πεσει η αποδοση, ή αν δεν πεσει αλλά αρχίζει μια γευση "καρβουνιλας", ειναι καιρος για αλλαγη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2012, 02:40 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #771 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 02:46 »
εχω ηδη vivi nova τον v2 με τα κοντα φυτιλια αγορασμενο απο το atmistique.gr και τον προσεχω καθημερινα. έχει την τρύπα αέρα στο κάτω μέρος του σωλήνα.
ο δικος μου ομως εχει αυτο το πιατακι πανω με τον κωνο που εξεχει λιγο πιο πανω απο το σιλικονακι.
αυτο το κωνοειδες πιατακι πιανει σχεδον παντα μια φυσαλιδα και δεν εχεις τοσο καλη τζουρα οπως αν το αφαιρεσεις και αφησεις μονο το σιλικονακι με την τρυπα ανοιχτη.
ειναι απαραιτητο αυτο το κωνοειδες πιατακι για καποιον λογο η και με το σιλικονακι σκετο εισαι ΟΚ?

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #772 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 03:41 »
Προσωπικά δεν τον βγάζω τον κώνο, κατά την διάρκεια της ημέρας όμως θα τον ανοίξω μία δυο φορές και θα τον σκουπίσω λίγο για να μου αποδίδει 100%.


Βέβαια από ότι είδα πολλοί πιστεύουν ότι ο vision (αυτό με το flat καπάκι που έχει την τρύπα στην μέση) είναι μακράν ο καλύτερος από τους vivi και επειδή έχω έναν θα τον δοκιμάσω σύντομα με τις έψιλον κεφαλές της nobacco (η οποίες προτιμώ και έχουν κώνο επάνω), και θα τις δοκιμάσω και με και χωρίς καπάκι για να το τεστάρω.


Τώρα όσο αφορά την διάρκεια πιστεύω ότι αν τα ποτίζεις καλά τα φιτίλια (μιλάω για το στριφογύρισμα πριν από την τζούρα) δουλεύουν καλά για 10 - 12 ημέρες χωρίς καθόλου καμένο (από εκεί και πέρα το φιτίλι μπορεί να εξακολουθεί να δουλεύει χωρίς να βγάζει καμένο και για περισσότερες ημέρες αλλά εμένα μου φαίνεται ότι  η μάκα αρχίζει να γίνετε υπερβολική και δεν μου αρέσει.


Επίσης να προσθέσω ότι με τα έψιλον μετά την τρίτη μέρα που έχει πιάσει αρκετή μάκα στην αντίσταση (και αν και χρησιμοποιώ DIY VG/VG) το "χτύπημα" που δίνουν στο λαιμό είναι φανταστικό!




Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #773 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 04:12 »
Πάντως από τις διάφορες κεφαλές ViVi Nova με μακρύ φυτίλι που έχω αγοράσει μακράν οι καλύτερες για μένα -χωρίς να φτάνουν σε απόδοση και διάρκεια ζωής τις κοντοφύτιλες "μαμίσιες" Vision του atmo-vape.gr- είναι αυτές oι no name με τo μονό χοντρό φυτίλι 2.8 Ω του fabvape.gr...

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #774 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 04:42 »
Δεν υπαρχει ατμο που να 'κραταει' 10 μερες... Εκτος και αν κανουμε μια τζουρα καθε 10-15 λεπτα, οποτε οκ
 
Αυτο που εγω γενικα θελω να πω, σαν 'παλιος' ειναι οτι απο οτι φαινεται φετος θα επικρατησουν οι φυτιλοαντιστασεις...
 
Προσωπικα ομως, εγω θελω σταθερα να εχω ενα η.τ. Οχι καθε λιγο και λιγακι να ψαχνομαι. Θελω μια ποιοτητα που να ειναι σταθερη στον χρονο. Ουτε ορεξη εχω πια, αλλα ουτε και τα χρηματα διαθετω, να δοκιμαζω συνεχως 'αναβαθμισεις'. Πιστευω την ιδια αποψη εχουν ολοι οι παλιοι χρηστες του η.τ.
 
Δοκιμαζω εδω και 2-3 μερες αυτον τον vivi, και δειχνει καλα στοιχεια. Αλλα ξαναλεω, οτι εφοσον δεν υπαρχει μια σχετικα σταθερη ποιοτητα, δεν ξερω κατα ποσο θα τον προτιμησω.

Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #775 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 08:10 »
Ο Vivi nova με το αλουμινένιο καπάκι είναι όπως ειπώθηκε αρκετά βαρύς τόσο που τον
ζύγισα σε ηλ. ζυγαριά μαγειρικής και τον βρήκα 55 γραμ. όταν επισκευάσιμος ζύγιζε 48.



Το καπάκι επίσης δεν ταιριάζει σε άλλους vivi nova γιατί έχει εγκοπές στήριξης και επίσης
είναι και μεγαλύτερος από τους κανονικούς vivi nova 3,5 ml.



Η καλύτερη κεφαλή προσωπικά για τον vivi nova είναι αυτή δεξιά
Να το ξαναπώ δεν κάνουν όλες οι κεφαλές για όλους και πλέον δεν είναι μόνο το θέμα
αν ταιριάζουν ή όχι, αλλά είναι στην απόδοση του ατμοποιητή και φυσικά ανάλογα τις παρτίδες
που κυκλοφορούν άλλες κάνουν και άλλες όχι και όσον αφορά το ύψος του κεντρικού άξονα
αλλάζει η ποιότητα ατμίσματος.
Εδώ βλέπουμε μια αντίσταση-κεφαλή που είναι πολύ καλή για τον vivi nova v2 και είναι η δεξιά.
Η αριστερή η οποία ταιριάζει δεν έχει καλά αποτελέσματα στο άτμισμα, μπουκώνει με υδρατμούς
και δίνει συνεχώς καμένο, θέλει τακτικό καθάρισμα.


Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #776 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 10:38 »
Πάντως από τις διάφορες κεφαλές ViVi Nova με μακρύ φυτίλι που έχω αγοράσει μακράν οι καλύτερες για μένα -χωρίς να φτάνουν σε απόδοση και διάρκεια ζωής τις κοντοφύτιλες "μαμίσιες" Vision του atmo-vape.gr- είναι αυτές oι no name με τo μονό χοντρό φυτίλι 2.8 Ω του fabvape.gr...

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!! Παρα πολυ καλες και αποδιδουν κατευθειαν "out of the box" (που λενε και οι αμερικανοι).
Δυστυχως ομως, τωρα εχει φερει κατι αλλες (που κανουν για CE4, Tanko κλπ). Πηρα την Παρασκευη 4 τετοιες και εχω να πω οτι ακομα και μετα απο πλυσιμο δινουν φυτιλιλα. Εμενα μου πηρε σχεδον 4ml για να στρωσει. Συν οτι δεν εχουν αυτο το "πιατακι" αλλα τον κωνο με αποτελεσμα να μαζευεται συχνα υγρο στο καπακι. Με το πιατακι, οι υγροποιημενοι ατμοι επεφταν στην τρυπα και συνεπως στην αντισταση, ενω τωρα βγαζοντας το drip tip μετα απο λιγη ωρα ατμισματος υπαρχει αρκετουτσικο υγρο παγιδευμενο απο κατω.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #777 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 01:11 »
Δεν υπαρχει ατμο που να 'κραταει' 10 μερες... Εκτος και αν κανουμε μια τζουρα καθε 10-15 λεπτα, οποτε οκ
 
Αυτο που εγω γενικα θελω να πω, σαν 'παλιος' ειναι οτι απο οτι φαινεται φετος θα επικρατησουν οι φυτιλοαντιστασεις...
 
Προσωπικα ομως, εγω θελω σταθερα να εχω ενα η.τ. Οχι καθε λιγο και λιγακι να ψαχνομαι. Θελω μια ποιοτητα που να ειναι σταθερη στον χρονο. Ουτε ορεξη εχω πια, αλλα ουτε και τα χρηματα διαθετω, να δοκιμαζω συνεχως 'αναβαθμισεις'. Πιστευω την ιδια αποψη εχουν ολοι οι παλιοι χρηστες του η.τ.
 
Δοκιμαζω εδω και 2-3 μερες αυτον τον vivi, και δειχνει καλα στοιχεια. Αλλα ξαναλεω, οτι εφοσον δεν υπαρχει μια σχετικα σταθερη ποιοτητα, δεν ξερω κατα ποσο θα τον προτιμησω.


Κι εγώ όταν πρωτοξεκίνησα να ατμίζω με replace κεφαλές στις 4 ημέρες τα πέταγα γιατί άρχιζαν να χάνουν την "ελαστικότητα" στην τζούρα, στην πορεία κατάλαβα ότι ακριβώς τότε είχαν "στρώσει" και δίναν καλύτερο χτύπημα.
Από εκεί και πέρα αν δίνεις μία δύο "παφ, πουφ" πριν τραβήξεις την τζούρα σου τραβάνε κανονικά έως την 12άτη ημέρα (αναφέρομαι πάντα για τις παλιές και νέες κεφαλές της nobacco έψιλον).


Βέβαια όλα έχουν να κάνουν με την προτίμηση του καθενός, μπορεί εσένα να μην σου αρέσει αλλά σε κάποιον άλλον μπορεί να αρέσει, δεν υπάρχει λόγος να είσαι απόλυτος.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #778 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 01:54 »
Γνωρίζει κάποιος από που μπορεί να αγοράσει κανείς (Ελλάδα ή εξωτερικό) original Vision κεφαλές για ViVi Nova με κοντά φυτίλια?

Αποσυνδεδεμένος typecent

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Type Center Service
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #779 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 15:22 »
Την προηγούμενη Παρασκευή αγόρασα αντιστάσεις για vivi nova στα 2.8Ω από το e-smokers. Πρέπει να είναι οι original της Vision γιατί δεν κατάλαβα κάποια διαφορά από αυτές που είχε μέσα το κουτάκι. Είχε και κοντοφύτιλες. Πιστεύω ότι θα έχει ακόμη. Ένα τηλέφωνο θα σου λύσει την απορία. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572273 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8078 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122105 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 710 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios