vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #750 στις: Μαρτίου 09, 2016, 20:11 »
Με αυτά τα χρήματα (30 ευρώ) μονόδρομος.
Γνώμη μου βέβαια. ;)
Και εγώ 2 VTC mini έχω. :)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #751 στις: Μαρτίου 10, 2016, 02:33 »
Ελλάδα
Εξωτερικό

(αν και η καλύτερη λύση είναι ένα δεύτερο VTC Mini)

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #752 στις: Απριλίου 02, 2016, 02:46 »
Γεια και χαρα 
Εχω ενα modακι,ενα και μοναδικο το Istick 40 Watt της Eleaf,σκυλι μαυρο μεχρι στιγμης noproblem μη το ματιασω.
Λεω σιγα σιγα να παρω και ενα δευτερο για καβα,θες οτι διαβασα οτι μερικοι ηταν ατυχοι και ετυχαν σε προβληματικα Istick 40,οτι παρουσιαζει προβληματα εν καιρο το εν λογω mod δε ξερω.Σιγουρα το θελω να το εχω αι πανω μου μην ειμαι εξω και παιχτει προδοσια με τη μπαταρια και αδειασει τι κανουμε...
Εχω δει το Mini Volt 40Watt της The cousil of vapor,παραπανω απο 40Watt δε νομιζω οτι μου χρειαζοντε,θα τα συνδιασω με ατμοποιητη της Kanger Subtank Mini V.2 και στα θετικα του ειναι η τιμη του καπου στα 40 ευρω.
Εχει κανεις καμια γνωμη πανω σε αυτο?
Σε αναζητηση δε βρηκα κατι φθηνοτερο και τωρα απο Κινα δε το πολυψηνω να περνω συν της αλλης με τα capital controls δε μπορεις να χρησιμοποιησεις giftcards γιατι κανονικη καρτα και αγορες ουτε λογος...

 

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #753 στις: Απριλίου 02, 2016, 02:50 »
Μην σκεφτεσαι τιποτα αλλο και παρε VTC mini. 1300mAh μπαταρια στο Mini Volt θα σου τελειωνει σχετικα γρηγορα. Ασε που δεν αλλαζει η μπαταρια.

Με ενα VTC mini απλα αλλαζεις μπαταρια και συνεχιζεις να ατμιζεις. Αφου δεν θες και watt, του βαζεις μια μπαταρια 3500mAh μεσα και εκει να δεις διαφορα απο το iStick 40W.

Τελος, μια χαρα γινονται αγορες απο το εξωτερικο πανευκολα με ενα κολπακι μεσω PayPal. Αρκετα απλη διαδικασια, οποτε μην σε φοβιζει. Εναλλακτικα, μπορεις να παρεις και μεταχειρισμενο VTC mini.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #754 στις: Απριλίου 02, 2016, 03:22 »
Ωραιο mod φαινεται να ειναι Shadowjump δε λεω και η Joyetech γνωστη και καλη εταιρια ειναι,
αλλα ανεβαινει και το κοστος κατα πολυ 60 ευρω αυτο κανα 20ρι η μπαταριες (πες περνω δυο να εχω καβα) και ο φορτιστης κανα 15ρι
Βεβαια αυτο με το paysafe δε το ξερα...
Οποτε θα το κοιταξω τι ειναι ακριβως,τι ζηταει και θελει να το βγαλει  κανεις και λεω να δοκιμασω απο Κινα μερια απο ενα site το fasttech οπου νομιζω το χρησιμοποιουν πολλοι ατμιστες μεσα απο αυτο το φορουμ και δεν εχω δει καποιο παραπανο στο λιγο που το ψαξα.
Ασε που εχει το εν λογω mod ειναι στα 33 ευρω πανω κατω χαοτικη διαφορα στη τιμη...
Ευχαριστω φιλος

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #755 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:14 »
Xαράλαμπε δες και αυτήν την λύση από Ελλάδα:
Είναι το Pico της Eleaf προπαραγγελία σε πολύ καλή τιμή και μικρή διαφορά με το εξωτερικό.

http://www.ecig.gr/mods/mod-set/ecig-ebox-75w-pico-body.html

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #756 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:38 »
Αν επιμένεις στο Mini Volt μπορείς να διαβάσεις γνώμες και εντυπώσεις εδώ.
Αν επιμένεις σε γενικά μικρά μοντ σε μέγεθος, υπάρχει και το Tesla Nano με πολύ μεγαλύτερη αυτονομία. Γνώμες και εντυπώσεις εδώ.
Τέλος σε λίγες μέρες κυκλοφορεί και το Pico όπως είπε και ο Μάκης. Γνώμες και εντυπώσεις εδώ.

Για αγορά από την Fasttech: Mini Volt - Tesla Nano - Pico.
Για αγορά σπό Ελλάδα υπάρχουν σε διάφορα καταστήματα, αλλά αρκετά ακριβότερα.

Οι τιμές στην Fasttech είναι σε δολλάρια και όχι σε ευρώ όπως είπες, οπότε σε ευρώ θα σου βγει ακόμα φθηνότερα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #757 στις: Απριλίου 02, 2016, 16:27 »
 :bye:  E-spy και Makis66 ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
Δε ψαχνω απαραιτητα ενα μικρο σε μεγεθος modακι,δε θελω να ειναι και κανα τουβλο.. :))
Ψαχνω μια σχετικα φθηνη λυση ,λεφτα πολλα δε παιζουν και ενα δευτερο mod ειναι σχεδον απαραιτητο.
Οποτε μαλλον με βλεπω αναμεσα στο Pico της Eleaf οπου σαν εταιρια τη ξερω (και οι αλλες μπορει να ειναι καλες δε λεω,αλλα λεω τι γνωριζω εγω) και στο Tesla Nano 60 watt με την  Eleaf να υπερισχυει λογω της μπαταριας που δεν ειναι ενσωματομενη πραγμα που νομιζω (μπορει να κανω λαθος,να μη παιζει ρολο) οτι μπορει να ειναι καλυτερο,τουλαχιστον οσο αφορα τη αντοχη του στο χρονο.
Σα τιμη μια χαρα ειναι,τα σχολια και για τους δυο τους θετικα οποτε θα αποφασισω μαλλον απο αυτους τους δυο
Και παλι Merci παιδια

Α ναι ειναι και το VTC mini της Joyetech,το οποιο ειναι καλυτερα να το φορτιζεις (επειδη εχει αφαιρουμενη μπαταρια),με το modακι μαζι μεσω usb σε μπριζα η με τη μπαταρια σε φορτιστη???
Πχ για το Pico λενε οτι καλυτερα η φορτιση να ειναι μεσω εξωτερικου φορτιστη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2016, 16:55 από Χαραλαμπος »

Αποσυνδεδεμένος nasos84

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #758 στις: Απριλίου 02, 2016, 16:43 »
Φτηνο και αξιοπηστο απο οσα εχουν περασει απο το χερια μου ειναι μακρα το vtc mini.  

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #759 στις: Απριλίου 02, 2016, 17:01 »
Οι μπαταρίες είναι καλό να φορτίζονται σε εξωτερικό φορτιστή εφόσον διαθέτεις ή μπορείς να αγοράσεις τέτοιον.
Αυξάνει την διάρκεια και την ποιότητα ζωής της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #760 στις: Απριλίου 02, 2016, 18:41 »
Χαράλαμπε όλοι οι κατασκευαστές μοντακίων ( ;D) προτείνουν εξωτερικό φορτιστή για την φόρτιση των μπαταριών.

Εγώ σε μοντάκια μονής μπαταρίας που έχω (VTC mini) φορτίζω την μπαταρία απευθείας μέσα στο μοντάκι με USB φορτιστή τοίχου (σαν αυτά που έχουμε για τα κινητά μας).

Αυτό το κάνω εδώ και μήνες γιατί βαριέμαι ;D να βγάλω την σιλικονένια θήκη από το μοντάκι.

Το ίδιο θα κάνω μάλλον και με το Pico που περιμένω αν του φορέσω θήκη, αλλιώς σε εξωτερικό φορτιστή.

Πάντως μέχρι στιγμής δεν είδα κάποιο θέμα με πρόωρη κόπωση - γήρανση της μπαταρίας. :))


Σίγουρα είναι καλύτερα σε εξωτερικό φορτιστή.

Ειδικά σε μοντ με διπλές ή τριπλές μπαταρίες επιβάλεται. ;)

Επίσης όπως είπαν και παραπάνω οι συνατμιστές προτείνω και το VTC mini, αλλά από εξωτερικό γιατί εδώ η τιμή του είναι ακριβή.

Το pico αυτή τη στιγμή που είναι σε προπαραγγελία έχει πολύ καλή τιμή για Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #761 στις: Απριλίου 02, 2016, 23:19 »
Σε αυτο το συγκεκριμενο σημειο θελω να παραθεσω την εμπειρια μου. Οταν πηρα το vtc mini, παραγγειλα και μια LG HE2 2500mah απο το ecig. Δεν ειχα λεφτα να παρω εξτρα φορτιστη οποτε φορτιζα την μπαταρια μεσω USB του υπολογιστη μου.
Ειχα παρατηρησει το φαινομενο οτι η HE2 τελειωνε πιο γρηγορα απο την LIPO που ειχα για το istick 20watt. Φυσικα εξεφρασα τους προβληματισμους μου στο φορουμ (οντας ασχετος με ολα) και λογικα μου ειπαν οτι οι χημειες των μπαταριων ειναι διαφορετικες, αρα και η συμπεριφορτα τους, και οι πλακετες των μοντ διαφορετικες.

Μετα απο λιγο καιρο αγορασα εναν XTAR VC2 και αρχισα να φορτιζω την ΗΕ2 (μετα αγοαρασα μια Samsung 30Q 3000mah) σε αυτον.

Λοιπον απο την στιγμη που φορτισα την ΗΕ2 στον Xtar παρατηρησα το φαινομενο οτι η μπαταρια αρχισε να μου δειχνει δυναμη και διαρκεια (αναφερω το γεγονος οτι για 2 μηνες την φορτιζα μεσω USB) και αυτο δεν εχει σταματησει για περισσοτερο απο 2 μηνες που χρησιμοποιω μονο τον Xtar για φορτιση.

Θελω να διευκρινισω οτι δεν εχω πολλες μπαταριες και ειδα αυτο να γινεται σε ολες, απλα μεταφερω την εμπειρια μου. (εχω μονο 2!!)

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #762 στις: Απριλίου 02, 2016, 23:37 »
Φορτίζω αποκλειστικά με USB απο το 2014 και δεν έχω κανένα θέμα με τις μπαταρίες μου. Και ασύρματα το VaporShark, και σε αυτοκίνητα κι όπου βρω γιουεσμπιά.
Ατμίζω και κατά τη διάρκεια της φόρτισης. :tongue_smilie:  


Ο φορτιστής υπάρχει για κάτι τελειωμένες AW του παλιού μου Provari, και υποπτεύομαι πως αυτός τις χάλασε. ;)



EDIT: Αναφέρομαι σε mods με μία μπαταρία.






« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2016, 23:53 από Zizik »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #763 στις: Απριλίου 02, 2016, 23:46 »
Στην αρχή σαν άσχετος δεν έδωσα σημασία στο φόρτισμα..Σιγά έλεγα θα βάζω το USB και όλα καλά. Οχι ότι προέκυψε κάποιο πρόβλημα, αλλά με αυτά που διαβάζω δεν έχω όρεξη να αγοράζω τριάδα για το Rx200 ακόμη δεν το πήρα. Μάλλον θα πάω για φορτιστή. 
Ερώτηση, αν για τον οποιοδήποτε λόγο (βιασύνη, είτε προέκυψε κάτι κτλ) διακοπεί η φόρτιση, ατμιστεί και μετά από αρκετή ώρα ξανά φόρτιση υπάρχει πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #764 στις: Απριλίου 03, 2016, 00:07 »
Κανενα προβλημα 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem