vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

158 επισκέπτες, 8 χρήστες
Mimhsdr, Sergios, Parolos, tony1976, Milarepa, camber, bloodlessz, PsykieG

Twitter

Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 02, 2012, 19:53 »
(Image removed from quote.)
1. αυτο προεξεχει απο την πανω ταπα.
2, τα σημεια που καλυπτονατι απο τις ταπες
3, οτι μενει καθαρα μεσα στο τανκ
4,αυτο που κοβω οπως στο σχεδιασα περιπου μισο εκατοστο πλατος για τροφοδοσια.
δοκιμασε το με ce2 apo hlektroniko-tsigaro

έχω πάρει ένα σχεδόν  ίδιο (η διαφορά του μάλλον έχει φιτίλι απο βαμβάκι...)
δεν χωρούσε μέσα στο τανκ του dct οπότε κ έβγαλα το πλαστικό
κ το έβαλα μέσα στο μεταλλικό του Dual coil
δεν έκανα άλλες τρύπες άφησα την μία δική του
μια χαρά πάει πολύ ντουμάνι κ γεύση

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 03, 2012, 14:57 »
παντως δεν ξερω το dct που πηρα τωρα(πρωτη φορα το δοκιμασα) με κραταει μια χαρα αυτες τις 5 μερες.εχει ολα αυτα που ζηταω,πιο σημαντικο για εμενα το χτυπημα και λιγοτερο η γευση! μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τα γνωστα τανκ και ce4 και παντα επαιρνα υγρα στα 18mg γιατι δεν με ικανοποιουσε το χτυπημα. τωρα εκανα παραγγελιες 6 μπουκαλακια σε 12αρια και βλεπουμε ::)με μπαταρια 650αρα καλα τα παει παντως το dct! :thumpup:

Αν θες πάντως να δώσεις μια ευκαιρία ακόμα στα CE4+(τα οποία είναι ο έρωτάς μου ΤΕΛΟΣ!), βρες τα σε 1,5Ω για τις ego μπαταρίες σου.
Ακόμα καλύτερα και αν δεν σε πειράζει το look, ή για άτμισμα μακριά από αδιάκριτα βλέμματα, χτύπα ένα λαβάκι, προβατάκι ή άλλο v v της αρεσκείας σου μαζί με αντάπτορα 510/ego και φόρα εκεί τον CE4+. Ανέβασε βολτ 5.1 και άνω και μετά, αν μπορείς ακόμα να μιλήσεις, πες μου τι γνώμη σου!

Τις 2 τελευταίες εβδομάδες μου παρέδωσαν πνεύμα 2 CE4+ αφού τους πιπίλισα στα 5,5 βολτ μέχρι να μην έχουν τίποτα άλλο να μου δώσουν! Οι πρώτες πρωινές τζούρες με έστειλαν για τσάι καθώς από το χτύπημα μου γύρισε το μάτι ανάποδα!

Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 03, 2012, 15:03 »
Δεν υπάρχουν ce4+ με 1,5 Ohm  :nope: από 1,8 και πάνω αν και πιο συνηθισμένα Ohm είναι 2,4
και 2,8 στην αγορά  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 03, 2012, 15:09 »
Σωστός, παραφέρθηκα! Η Κινέζα βέβαια κατασκευάσει κατά παραγγελία, αλλά και με τα 1,8 μια χαρά βολεύει στην ego.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 08, 2012, 16:41 »
το καρτο μετα απο ποσες μερες το αλλαζουμε,περιπου? εαν πεσει η αποδοση του κανουμε κανενα καθαρισμο και με ποιο τροπο? η απλως βαζουμε αλλο? εγω το εχω 10 μερες.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 08, 2012, 16:56 »
Έμενα με έχουνε κρατήσει και 15 μέρες με 1,5-2 ml την μέρα
Μετά έβγαλα το απορροφητικό υλικό για να τους βράσω άλλα μετά το βράσιμο είχε φούσκωση το απορροφητικό υλικό και δεν έμπαιναν στο carto και το έκοψα λίγο άλλα δεν πολύ δουλεύαν καλά και τους πέταξα. Και από τότε οπότε έχω χρησιμοποίηση στις 7-10 μέρες τον πετάω!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 12, 2012, 14:31 »
ποια ειναι η διαφορα στο carto του dct, σε αυτα που εχουν 1 τρυπα και σε αυτα που εχουν 2? με τις 2 τροφοδοτειται καλυτερα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 16, 2012, 11:36 »
Οι παραπάνω τρύπες είναι δίκοπο μαχαίρι: αν την κάνεις σε κάρτο χαμηλής αντίστασης και μπαταρία χαμηλού βολτάζ μπορεί να σου μπουκώσει.

Αν χρησιμοποιείς πολλά βολτ και κάρτο υψηλής, η 2η τρύπα επιβάλλεται για καλύτερη τροφοδοσία!

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 19, 2012, 20:15 »
Μολις πήρα ενα αλουμινένιο tank paps από zerobacco κι έχω κάποια boge 35 lr.
Είναι η πρώτη φορά που θα δοκιμάσω tank αφού έχω μάθει στους επισκευάσιμους Οδυσσέα, sm, rca, a2t,...

Είδα κάποιες οδηγίες για το πρώτο γέμισμα, αλλά θέλω να ρωτήσω:
1) πρώτα κάνω τις τρύπες και μετά το πρώτο γέμισμα?
2) τα καπάκια του tank χρειάζεται να τα βγάζω σε κάποιες φάσεις ή απλά σπρώχνω το carto από κάτω προς τα πάνω? (είναι αρκετά στενό και ζορίζει το σπρωξιμο)
3) γεμίζω βγάζοντας το πάνω καπάκι και στάζω στο tank με βελόνα? θέλει κάτι ιδιαίτερο? τραβάω προς τα κάτω το carto όταν γεμίζω?
4) υπάρχει περίπτωση να τρέχουν υγρά από τον πόλο?
5) για χρήση με ego προτείνετε μιά τρύπα?


Οποιαδήποτε άλλη οδηγία ή παραπομπή σε έτοιμο guide είναι ευπρόσδεκτη.
thanks


Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 20, 2012, 00:09 »
1. καλο θα ηταν πρωτα να το γεμιζεις (να κανεις και κανα 2 τζουρες) και μετα να το τρυπας...
2. τα καπακια αν κανεις συνεχεια το ιδιο υγρο δεν χρειαζεται να τα ακουμπησεις εκτος αν ειναι για γενικο καθαρισμα του τανκ...απλα γεμιζεις και τρυπας το επομενο καρτο και βγαζοντας το πιπακι απο το παλιο σπρωχνεις με το καινουργιο το παλιο (σπειρωμα καινουργιου με επανω μερος παλιου) και εγινε η αντικατασταση ομορφα και ωραια χωρις πολλα πολλα...
3. γυρνας το τανκ αναποδα και ετσι οπως κοιτας το σπειρωμα του καρτο το σπρωχνεις μεσα στο τανκ μεχρι ενα σημειο και γεμιζεις.ξανασπρωχνεις με το πιπακι προσεχτικα το καρτο - σκουπιζεις τυχον υγρα - ατμιζεις...
4. υπαρχει περιπτωση αμα το εχεις παρατρυπησει το καρτο και περναει υγρο απο το καλαμακι προς τον πολο.ακομα υπαρχει και μια περιπτωση αμα το εχεις παραγεμισει να αρχισει να σταζει η οταν ακους μπουρμπουληθρες.εκει απλα φυσας απο πανω προς τον πολο τα περισευουμενα υγρα - σκουπιζεις - ατμιζεις...
5. δεν εχει θεμα που θα το βαλεις σχετικα αλλα με τι υγρα θα ατμιζεις (pg vg εννοω)...οπως και να εχει η καλυτερη λυση ειναι 2 τρυπες λιγο πιο πανω απο το κατω καπακι και αντικριστα η μια απο την αλλη...

 :bye: :bye: :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2012, 00:14 από MULDER »

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 20, 2012, 00:24 »
Αψογος!! :respect:
Δεν το ακουμπαγα μεχρι ν απαντήσει κάποιος ...
Το 3 βήμα θα το εκανα σίγουρα ανάποδα.

υπάρχει πάνω και κάτω καπάκι στο τανκ του paps?
Ή είναι αδιάφορο;
Παρατηρώ ότι το ένα αλουμινένιο καπάκι έχει ψιλό χαραγμένη μια γραμμή και το άλλο 2.

Τα εσωτερικά rings ξέρει κάποιος τι διαστάσεις έχουν; Έχω το small

Γενικά πριν καταπιαστω με νέα κόλπα για εμένα, την ψάχνω αρκετά.
Ξανα ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 20, 2012, 00:29 »
δεν υπαρχει πανω και κατω η μαλλον ειναι αδιαφορο απλα μονο και μονο για αισθητικους λογους εγω θα εβαζα αυτο με την γραμμη απο κατω για να μην φαινεται.δυστηχως για τα ring δεν μπορω να σε βοηθησω οχι γιατι βαριεμαι να τα μετρησω αλλα γιατι δεν το εχω το τανκακι...
και καλα κανεις που το ψαχνεις προτου κανεις κατι γιατι αμα το κανεις ετσι απλα απο μονος σου χωρις να ξερεις και δεν σου βγει θα ξενερωσεις και θα το παρατησεις...
αυτα... :bye: :bye: :bye:

edit...επειδη δεν ξερω με τι θα κανεις τις τρυπες για να δεις αν εχουν το σωστο μεγεθος μετα απο κανα 15αρια τζουρες που θα ειναι απο το υγρο του καρτο και μετα θα αρχισει να 'τραβαει' απο το τανκακι πηγαινε σε ενα καθρεφτη και δες την ωρα που τραβας τζουρα αν η φυσαλιδα βγαινει κανονικα και πηγαινει προς τα πανω η αν 'καθεται' στην τρυπα...αν συμβει το πρωτο εισαι  :thumpup: αν συμβει το δευτερο πρεπει να ανοιξεις την τρυπα λιιιιιγο ακομα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2012, 00:39 από MULDER »

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 20, 2012, 00:42 »
brokuna ότι σου έχει πει ο MULDER πολύ σωστά όλα.


Θα σου πώ κι εγώ απο τη χρήση που έχω κάνει στα boge lr και nr.Προσωπικά κάνω μόνο μία τρύπα μεσαίου μεγέθους με τρυπητήρι πολύ καλή τροφοδοσία πάντα..δεν είναι πολυτέλεια ,θα με θυμηθείς πάρε ένα puncher.Δοκίμασε και βλέπεις πάντως.


Επίσης δεν τραβάω σχεδόν ποτέ κάρτο στο γέμισμα(μόνο στην αλλαγή) γιατί το κάτω λαστιχάκι λαδώνεται και μετά δεν είναι σταθερή η βάση.Προτιμώ να ταλαιπωρηθώ και να βγάλω πάνω τάπα(έχω τανκάκια που βγαίνει σχετικά εύκολα η τάπα)παρά να παίζει το κάρτο.


Τέλος καμιά φορά το καλαμάκι μοιάζει να έχει υγρό αλλά με το πολύ φύσημα παίζει να τραβήξεις κι άλλο υγρό και θα αδειάσει τελικά όταν η χαρτοπετσέτα θα έχει γίνει μούσκεμα :wall: :wall: :wall: [size=78%].Οπότε αν το φυσήξεις και δείς ότι δεν αδειάζει γρήγορά το καλαμάκι απλά φτιάξε ένα ''φυτιλάκι'' πολύ λεπτό με χαρτί και βάλτο απο τον κάτω πόλο..θα τραβήξει απλά αυτό που περισσεύει και είσαι κομπλέ...Απαραίτητες οι χαρτοπετσέτες με τα κάρτο φίλε ΠΑΝΤΑ μία στην τσέπη!!!![/size]

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 20, 2012, 00:53 »
panourgias πολυ σωστο αυτο με το carto puncher γιατι τα λεφτα που θα δωσει για εξτρα καρτο μετα τα χαλιοτρυπημενα απο βιδες και καρφια παιρνει ενα τετοιο και ξενοιαζει και κανεις αψογες τρυπες.
οσον αφορα το επαναγεμισμα οπως λενε ολοι οι ταπες απο το συγκεκριμενο τανκακι ειναι πολυ δυσκολο να βγουν γιαυτο δεν το ειπα αλλα και παλι οταν με το καλο βγαλεις την πανω ταπα και βαλεις υγρο μετα πρεπει να βαλεις την ταπα μεχρι το σημειο που ακουμπαει η ροδελα, να κανεις 'τουμπα΄το τανκακι ωστε να ειναι η τρυπα η τρυπες στο κενο και οχι στο υγρο και μετα να πατησεις εντελως την ταπα ωστε να κλεισει.το θεωρω πολυ μπελαλιδικο και τζαμπα κοπος.εγω το κανω πολυ καιρο ετσι οπως το ειπα και τα ring μου ειναι μια χαρα.
στο τελος εχεις δικιο.πρεπει να φυσαμε λιγο και μονο το παραπανω υγρο γιατι αν αρχισουμε το βαθυ φυσημα θα βγαλουμε ολο το υγρο απο μεσα νομιζοντας οτι ολο αυτο ηταν το προβλημα.φυσαμε λιγο, σκουπιζουμε και δοκιμαζουμε.αν ξανα ακουγεται κατι ξανα φυσαμε και ουτω καθεξης...
τελος οι χαρτοπετσετες πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι δωρο με την αγορα του τανκακιου και οχι τα πιπακια... :laugh1:

 :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες - ερωτήσεις για DCT system atomisers
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 20, 2012, 01:15 »
Τώρα το είδα ότι έχει paps ..πολλή καλύτερη ποιότητα κατασκευής που μεταφράζεται όμως και σε πολύ σκληρές τάπες κατά τα λεγόμενα των κατόχων..σε αυτή την περίπτωση άκυρη η πρόταση μου ,μη βγάλουμε και τα νύχια μας :)) :)) ..Η διαδικασία που περιγράφεις πάντως είναι για να αποφύγεις τη δημιουργία πίεσης και γιαυτο είναι και ο προτεινόμενος από τις εταιρίες τρόπος..εγώ προσωπικά αν τύχει και μου πετάξει λίγο από κάτω το σκουπίζω..είμαι της χαροπετσέτας απ'ότι κατάλαβες καθένας με τα χούγια του!! :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1865 246082 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από camber
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572134 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8038 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121790 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 404 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827623 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511716 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios