vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1065 στις: Μαΐου 15, 2013, 13:48 »
@ vagskarm
μεσα στο υγρο βρισκεται, απλα πρεπει να το γερνω για να φτανει το υγρο μεχρι την τρυπα. Αυτο ειναι το προβλημα μου οτι καθετα δεν τροφοδοτειται και πρεπει καθε λιγο και λιγακι να το οριζοντιωνω για να βρεχεται

@ LKLO330, Knomax
VG κανω και απο την 1η μερα που ξεκινησα το mesh παιζω με 250 πλέγμα.
Οι αντιστασεις μου ειναι στο 1,7 - 1,8 και σιγουρα ειναι καλυτερα οταν δεν ειναι γεματο το τανκ αλλα δεν λυνει εντελως το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1066 στις: Μαΐου 15, 2013, 14:09 »
Εντάξει δεν λύνονται όλα με το να είναι μισό γεμάτο το tank...αλλα λίγο το ότι το πλέγμα είναι παραπάνω νούμερο από το υγρό που κάνουμε..λίγο το ότι δεν το έχουμε κομμένο διαγώνια...λίγο το ότι δεν κάναμε σωστή τρυπα στο πλέγμα..λίγο το ότι σφίξαμε λίγο ποιο πολύ το σύρμα στο πλέγμα....λίγο το ένα λίγο το άλλο και στο τέλος δεν έχουμε καλή τροφοδοσία.

Το καλύτερο για εμενα είναι εάν έχουμε κάποιο πρόβλημα είναι να το παίρνουμε από την αρχή το θέμα μην τυχόν δεν έχουμε κάνει κάτι καλά και αφού σιγουρευτούμε τότε αρχίζουμε και σκαλίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1067 στις: Μαΐου 15, 2013, 14:46 »
Οπως ειπα και στην αρχη εχω κανει τα παντα με ολους τους συνδυασμους.
Το θεμα ειναι οτι πρεπει παντα να οριζοντιωνω τον ατμο για να βρεχεται καλυτερα το mesh.
πχ αν το αφησω καθετα με μισογεματο το τανκ και παω να ατμισω μετα απο 5 λεπτα δεν παιζει να μην φαω καμμενο.
Πρεπει να το γυρω πριν ατμισω να φτασει το υγρο στην τρυπα και μετα να ατμισω.
Αυτο μπορω να το αποφυγω;
Το εχει πετυχει καποιος ή απλα δεν γινεται με το mesh;
Και οταν λεω πετυχει, εννοω να μην το αφηνω παραλληλα πεσμενο (πχ στο αυτοκινητο) και να εχω πλημμυρα.
 

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1068 στις: Μαΐου 15, 2013, 14:59 »
Επιμένω ότι δεν χρειάζεται να είναι ξάπλα ο genesis.

Εγώ επειδή χρησιμοποιώ genesis και Provari ΠΑΝΤΑ το αφήνω όρθιο ...είτε 5 λεπτά είτε μισή ώρα αμέσως κάνω τζουριτσα και δεν μου έτυχε ποτε καμμένο..επίσης την ώρα που ατμίζω πάλι σχεδόν όρθιο το έχω και όχι πλαγια.


Βάζω ένα συνδετήρα ανάμεσα στο στρίψιμο του πλέγματος...το κόβω διαγώνια κάτω...αφήνω και 1-2 χιλιοστά να είναι στον αέρα το πλέγμα στο tank...δεν σφίγγω τις σπείρες στο πλέγμα...σιγουρεύομαι ότι η κορυφή του πλέγματος είναι ανοιχτή η τρυπα και και δεν έχει πατηθεί πάνω στο στρίψιμο.
Το tank στα 2/3 γέμισμα...αυτά.

Δεν κάνω κάτι παραπάνω από ότι κάνουν οι περισσότεροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2013, 15:05 από Knomax »

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1069 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:24 »
Επειδη βλεπω στην φωτο ότι εχεις aga, ποσο mesh βαζεις για να δω αν το κανεις σφιχτο (το πλαθεις πολυ) ή οχι.
Ο aga εχει 2,5 χιλιοστα τρυπα τροφοδοσιας. Τι πλατος mesh βαζεις;
 

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1070 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:31 »
Συνήθως παίζεις <<μπάλα>> 0.4 cm +/-  από τα χιλιοστά της τρύπας....στον AGA αφού είναι 2.5 mm φτιάχνεις από 2,1 cm έως 3 cm  πλέγμα.

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1071 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:37 »
Οπως ειπα και στην αρχη εχω κανει τα παντα με ολους τους συνδυασμους.
Το θεμα ειναι οτι πρεπει παντα να οριζοντιωνω τον ατμο για να βρεχεται καλυτερα το mesh.
πχ αν το αφησω καθετα με μισογεματο το τανκ και παω να ατμισω μετα απο 5 λεπτα δεν παιζει να μην φαω καμμενο.
Πρεπει να το γυρω πριν ατμισω να φτασει το υγρο στην τρυπα και μετα να ατμισω.
Αυτο μπορω να το αποφυγω;
Το εχει πετυχει καποιος ή απλα δεν γινεται με το mesh;
Και οταν λεω πετυχει, εννοω να μην το αφηνω παραλληλα πεσμενο (πχ στο αυτοκινητο) και να εχω πλημμυρα.

Το πιθανότερο είναι πως έχεις κρυφό hot spot και όχι θέμα τροφοδοσίας.
Για την τροφοδοσία μπορείς να βγάλεις την τάπα συμπλήρωσης και βελτιώνεται αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1072 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:51 »
@ Knomax
Σωστος, απλα ηθελα να βεβαιωθω αν φταιει το 2,8 cm πλατος που χρησιμοποιω.
Στην αρχη μου ειχανε πει 3,5 αλλα το Mesh γινοτανε πετρα απο το πολυ στριψιμο.
Ειδα οτι στα 2,8 περιπου εινει το καλυτερο
 
@ Giannis Pap
Δεν εχω κρυφο hot spot 100%
Την ταπα δεν την βαζω, μονο στις μετακινησεις οταν το θυμαμαι
 

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1073 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:56 »
Όταν έχει βραχεί το mesh δεν βλέπεις αν σου κάνει hot-spot, θα πρέπει να πατήσεις σε όρθια θέση μέχρι να στεγνώσει εντελώς από υγρό, που σημαίνει απανωτά πατήματα 10 " χωρίς να το κουνάς.
Η πιο εύκολη λύση παίρνεις πίσω το υγρό και δοκιμάζεις.
Το κρυφό hot spot μπορεί να έρχεται ακόμα και αν κουνήθηκε κατά λάθος το mesh και συνήθως
μπορεί να γίνει στο κλείσιμο της καμπάνας

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1074 στις: Μαΐου 15, 2013, 16:13 »
Κατανοητα αυτα που λες,  αλλα δεν παιζει οπως σου ειπα κατι τετοιο.
Εχουν γινει ολα αυτα που λες.
Αλλωστε οταν υπαρχει hotspot, εχεις μια ιδιαιετερη γευση που κανει μπαμ οτι κατι λαθος συμβαινει.
Και δεν αναφερομαι για ενα setup, αλλα ολα οσα εχω κανει, αυτην την συμπεριφορα εχουν.
Δεν ξερω, μπορει να θελουν περισσοτερο αραιωμα τα υγρα μου και να μην κανει ουτε το 250;
Vg κανω απο ε42

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1075 στις: Μαΐου 15, 2013, 16:25 »
Καλησπέρα. Μια ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση το mesh 400 να βγάλει πολύ μεταλική γεύση σε σχέση με το 325;

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1076 στις: Μαΐου 15, 2013, 16:49 »
1.εστω οτι εχουμε 2 πλεγματα με ιδιες διαστασεις, το ενα το στριβουμε καλαμακι και το αλλο ναναι αφρατο
και τα δυο κομμενα διαγωνια και 1-2 χιλιοστα να μην παταει στον πατο του τανκ, με κλειστη ταπα...πιο εχε καλητερη τροφοδοσια??εννοειτε να ατμιζεισ κανονικα με καθετα τον ατμο  και να μην κανεις ακροβατικα!
2.αν με 400ρι κοβω 3,5*4 στο 325 (ή γενικα ολα τα νουμερα) θα πρεπει να εχουν αλλες διαστασεις??
εχω ενα rss καλα παει αλλα πιστευω θελει ακομα για να φτασει το 100!  :thumpup:
και σιγουρα θελω και εγω να μαθω οσα περισσοτερα  ;) 8)


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1077 στις: Μαΐου 15, 2013, 21:52 »
1. Αν καταλαβαινω καλα την λεξη αφρατο (το αντιθετο απο το "καλαμακι", δηλαδη σαν σπειρα απο μεσα προς τα εξω) για μενα αυτο.
2. Δεν χρειαζεται να εχεις αλλες διαστασεις..και γενικα δεν χρειαζεται να αγχωνεστε να ειναι ακριβως, στο χιλιοστο, ενα Χ νουμερο οι διαστασεις του μες. Εμπειρικα το παμε και στο +/- βλεπουμε τις μικροδιαφορες

Μεχρι στιγμης απο τις απαντησεις καταλαβαινω οτι δεν παιζει να γινεται αυτο που ζητω. Δηλαδη να μην εχω πλημμυρες και να ατμιζω χωρις να το γερνω.
Οποιο αλλο tip, καλοδεχουμενο βεβαια

Φυσικα και γινεται! ειμαι πολλους μηνες σε αυτο που λες εχοντας δοκιμασει πολλα διαφορετικα σεταρισματα. Η τροφοδοσια σου δεν ειναι αρκετη για το ρευμα που του δινεις, οπως σου αναφερα και πριν..

Τωρα, αυτο ειναι ειτε κρυφο χοτ σποτ, οπως ειπε και ο Γιαννης, ειτε η τροφοδοσια δεν γινεται σωστα (μπορει να ειναι πολλοι διαφορετικοι λογοι).

Αυτο που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι λες οταν τον εχεις ξαπλα εχεις πλημμυρα και οταν τον εχεις ορθιο στεγνωνει! τα δυο αντιθετα δηλαδη...
Για τσεκαρε μηπως εχεις ταλαιπωρησει πολυ το μες και του εχεις κανει τσακιση..
ΜΕ την ταπα τροφοδοσιας στριψε λιγο το μες παραπανω να αφησει λιιγο κενο γυρω γυρω (λιγο κενο δεν ειναι αρκετο για διαρροες)
Το καλαμακι να μην παταει κατω αλλα να ειναι ελαχιστα σηκωμενο...
Λοξο κοψιμο στο μες στο κατω μερος
Το υγρο σου να μην ειναι παχυρευστο!! Θα εχεις προβλημα σχεδον σε ολους τους ατμοποιητες αν ειναι
Μην σφιγγεις πολυ το συρμα στο μες
κλπ κλπ

υπαρχουν πολλα μικρα πραγματα που μπορουν να σου κανουν προβλημα στην τροφοδοσια..και οπως αναφερθηκε και πριν, παρτα με ηρεμια ενα ενα να φτιαξεις ενα πιο σωστο στησιμο
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2013, 22:01 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1078 στις: Μαΐου 15, 2013, 21:57 »
Το κρυφό hot spot μπορεί να έρχεται ακόμα και αν κουνήθηκε κατά λάθος το mesh και συνήθως
μπορεί να γίνει στο κλείσιμο της καμπάνας

... αλλά και στο ανοιγμα εαν είναι ζεστή κι έχει σφίξει στα orings και την τραβήξεις με δύναμη... παθών...

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1079 στις: Μαΐου 15, 2013, 23:46 »

Αυτο που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι λες οταν τον εχεις ξαπλα εχεις πλημμυρα και οταν τον εχεις ορθιο στεγνωνει! τα δυο αντιθετα δηλαδη...

Sorry, μπορει να μην εγινα κατανοητος.
Εννοω οτι αν κανω το mesh πιο μικρο απο την τρυπα, ατμιζω μια χαρα οταν ειναι ορθιος, αλλα εχω πλημμυρες αν τον ξαπλωσω ή κανω καμια μακροσυρτη τζουρα.
Αν τωρα κανω το mesh χωρις κενο απο την τρυπα, δεν εχω πλημμυρες αλλα στεγνωνει ορθιος.
 
Γενικα οταν μπορω και ατμιζω κανονικα (ορθιος), εχω προβλημα οταν τον ξαπλωνω (πλημμυρες) και οταν φτιαχνω τις πλημμυρες εχω προβλημα με στεγνωμα στον ορθιο.
Αρα εσεις εχετε πετυχει και τα 2. Ατμιζετε χωρις να τον πλαγιαζεται και δεν εχετε και πλημμυρες οταν τον αφηνεται ξαπλωμενο.
Ε αυτο το στησιμο ηθελα να μαθω αν γινεται

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1113999 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243208 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1536 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 962 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3860 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13833 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios