vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 4 χρήστες
radios, Mimhsdr, bloodlessz, manoslykos

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #990 στις: Απριλίου 11, 2013, 00:00 »
Διαισθητικά λίγο πολύ αυτό κάνω... το "στρώσιμο" γίνεται σε μια παλιά no-name Ego που μου δίνει χαμηλή τάση, καλή όμως για ατμισμα στρωσίματος. Για ένα περιέργο λόγο αυτή η Ego έχει πολύ καλό κόφτη... κόβει αμέσως χωρίς πρόβλημα και έχει φάει δεκάδες βραχυκυκλώματα... Την έχω φυλάξει στη "βιτρίνα" με τα "εργαλεία"  :laugh1: :laugh1: :laugh1: 


ΥΓ: Τελικα το κακό με τους genesis είναι, επειδή κατα τη διάρκεια της ημέρας χρησιμοποιώ 3-4 υγρά θα πρέπει να έχω ισάριθμους ατμοποιητές.... αλλαγές και γεμίσματα δεν παίζουν εύκολα.
Επίσης παίζει τίποτα άλλο σε διάμετρο 14-16 χιλιοστά εκτός τον AGA-S ? (για mini-DiD δεν το συζητώ...)

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #991 στις: Απριλίου 11, 2013, 00:29 »
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο , αλλάζουν πανεύκολα γεύση αν φυσικά είναι άδειο το τανκ και ξεκινήσεις στάζοντας επάνω στο mesh από το υγρό σου  :)

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #992 στις: Απριλίου 11, 2013, 00:38 »
Επίσης παίζει τίποτα άλλο σε διάμετρο 14-16 χιλιοστά εκτός τον AGA-S ? (για mini-DiD δεν το συζητώ...)
Εκτος απο aga-s που λες και οχι τον mini did αρα και τις αντιγραφες του μετα πας σε αυτον

http://qzimods.hu/index.php/en/mini-genesis

http://91.226.79.66/index.php?route=product/product&path=63_64&product_id=267&category=1

η αυτον

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16642.msg606600.html#msg606600

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #993 στις: Απριλίου 11, 2013, 11:31 »
Επίσης παίζει τίποτα άλλο σε διάμετρο 14-16 χιλιοστά εκτός τον AGA-S ? (για mini-DiD δεν το συζητώ...)

Εσυ ξερεις καλυτερα, αλλα γιατι λες οχι στον mini did clone;
Επειδη δεν ειναι ss;
Εγω παντως τον προτιμω ετσι γιατι δεν ειναι βαρυς.
Χωραει 3ml και αυτην την στιγμη εχει γινει ο βασικος μου ατμοποιητης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2013, 15:43 από sothoms »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #994 στις: Απριλίου 11, 2013, 11:36 »
Αυτόν έχω... γι αυτό ρωτάω, μήπως παίζει τίποτα άλλο.
Εχω μάλιστα αυτόν με το clear tank, και το τανκάκι μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο... άσε που όταν τον πολυζορίσεις βγάζει αυτή τη μυρωδιά της ζελατίνας που βγάζουν όλα τα clearomizer.
Ισως θα πρέπει να δοκιμάσω την έκδοση με το μεταλλικό τανκ... ή καλύτερα τον AGA-S
Ιδανικά θα ήθελα έναν Genesis, με clear tank καλής ποιότητας, και διάμετρο 14 χιλιοστά, κι ας έπερνε μέσα 2 ml....


ΥΓ: Αλλο ένα πλεονέκτημα των Genesis: Μετά το αρχικό στρώσιμο, η απόδοση είναι ίδια από το γέμισμα του τάνκ μέχρι την τελευταία σταγόνα....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2013, 11:52 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #995 στις: Απριλίου 11, 2013, 12:04 »
Ξέρω ότι είναι ακριβοί αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τον αυθεντικό mini DID από MMVapors ή το Gini από ατμομηχανή (αναφέρω αυτούς γιατί μου ήρθαν στο μυαλό, άλλοι μπορεί να προτείνουν και άλλους). Αυτοί είναι στα 14 mm αλλά έχουν και κλίαρ σαν εξτρά.
Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θέλεις να διαθέσεις τόσα χρήματα μιας και πειραματίζεσαι.

Θα σου πω όμως το εξής.
Για να έχεις καλύτερη γεύση σε γενέσιους, τελικά παίζει ρόλο μεγάλο και το υλικό κατασκευής τους (λόγω θερμοκρασιών που αναπτύσσονται), αλλά και το μέγεθος της καμπάνας.
Σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει ως τώρα ένας ατμοποιητής με διάμετρο 20 χιλιοστά σίγουρα δίνει καλύτερη γεύση από αυτόν που έχεις. Επίσης είναι λογικό λόγω υλικών κατασκευής, σε αυτόν που χρησιμοποιείς να "παραμορφώνεται" η γεύση.
ΜΠΟΡΕΙΣ να έχεις εξαίσια γεύση αλλα αυτό έχει και το ανάλογο τίμημα ;)

Και φυσικά δεν είναι ούτε αυτό απόλυτο!!! Πρέπει ίσως να κοιτάξεις και τα νήματα των αγάδων, αλλά και του RSS.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2013, 12:18 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #996 στις: Απριλίου 11, 2013, 19:20 »
Θα μου επιτρέψετε να απευθυνθώ σε όλους εκείνους που ξεκινάνε το ταξίδι με τους genesis και προσπαθούν να ξορκίσουν αυτό το θεριό που πετάει φωτιές (aka hotspots). Μετά από πλήθος αποτυχημένων προσπαθειών και συνεχών αναζητήσεων κατέληξα στην εξής μέθοδο.


Ανεξάρτητα από το ποια μέθοδο οξείδωσης του mesh χρησιμοποιήσετε ή και αν ακόμα το ήδη οξειδωμένο σας πλέγμα εξακολουθεί να δίνει εκείνο το ενοχλητικό κόκκινο χρωματάκι στο συρματάκι που βρίσκεται στο θετικό κάντε το εξής :
Βγάλτε το mesh τελείως και κάψτε το τουλάχιστον για 2-3 λεπτά. Δεν χρειάζεται ολόκληρο ξανά αρκεί μόνο το πάνω μέρος που θα ακουμπήσει η αντίσταση. Τυλίξτε το συρματάκι σας πριν το ξαναβάλετε μέσα στον ατμο. Χρησιμοποιείστε ribbon ιδανικά ή αλλιώς 20άρι kanthal. Η αντίσταση να ακουμπάει καλά χωρίς όμως να κυρτώνει το mesh (όχι σφιχτά δηλαδή). Βάλτε το mesh μαζί με την αντίσταση μέσα στον άδειο ατμο. Συνδέστε πρώτα τον θετικό. Βεβαιωθείτε ότι έχει σφίξει καλά και συνδέστε και τον αρνητικό. Βάλτε το modακι σας στην χαμηλότερη τιμή και πατάτε μια φορά και αφήνετε. Αυτό που πρέπει να δείτε είναι πρώτα τις μεσαίες σπείρες να ανάβουν. Αν δεν ανάβουν αυτές πρώτα αρχίστε το πείραγμα με το κουμπάκι πατημένο και τις σπείρες αναμμένες (διορθώνονται καλύτερα έτσι).
Συνεχίστε υπομονετικά με πολύ μικρές διορθώσεις έως ότου ανάβουν όλες ομοιόμορφα με τις μεσαίες πάντα πρώτες. Όταν αισθανθείτε ικανοποιημένοι από το πως ανάβουν τότε βάζετε υγρό στο tank. Μην το γεμίζετε τελείως. Γύρτε ελαφρά το mod σας να αρχίσει η τροφοδοσία έως ότου δείτε την πρώτη σταγονίτσα να λερώνει το mesh. Είστε έτοιμοι  :)


Τα παραπάνω έχουν αναφερθεί σε αρκετά posts απλά δεν υπήρχαν κάπου μαζεμένα και τουλάχιστον σε εμένα έλυσαν τα θεματάκια με το άναμμα του πάνω σύρματος. Παρακαλώ για την επιείκεια των παλαιοτέρων  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #997 στις: Απριλίου 11, 2013, 22:44 »
Επομενη απορια...
το συρμα εχει πιασει μακα......και βαριομαστε να το αλαξουμε
α)συνεχιζουμε το ατμισμα μεχρι να μας ερθει ορεξη για λυσιμο-πλυσιμο-καψιμο-αλαγη συρματος
β)ντραι μπερν γινετε?
γ)βοηθεια του κοινου
δ)50%-50%
ε)τηλεφωνο? :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #998 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:00 »
1. Βγάζεις το σύρμα. Το πετάς...
2. Βγάζεις το υγρό από το tank. Ευκαιρία να το πλύνεις και αυτό

3. Βγάζεις το mesh. Το πλένεις. Φεύγει η μάκα βλέπεις και τα μαύρα κομμάτια τα κάνεις χάζι στο νεροχύτη..
4. Οξειδώνεις
......


Τα υπόλοιπα δες παραπάνω  :)


Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #999 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:05 »
Επομενη απορια...
το συρμα εχει πιασει μακα......και βαριομαστε να το αλαξουμε
α)συνεχιζουμε το ατμισμα μεχρι να μας ερθει ορεξη για λυσιμο-πλυσιμο-καψιμο-αλαγη συρματος
β)ντραι μπερν γινετε?
γ)βοηθεια του κοινου
δ)50%-50%
ε)τηλεφωνο? :)) :)) :)) :))
Εγω παντα κανω dry burn γιατι αλλαζω αντισταση μια φορα το 10ημερο.
Καλο του κανει, δεν εχεις θεμα

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1000 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:08 »
και εγω κανω συχνα dry burn,μετα απο 2-3 λεπτα στρωνει.

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1001 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:09 »
Όταν πιάσει μάκα άλλαξε την αντίσταση και δεν χρειάζεται ακόμα και να βγάλεις το mesh
αν βαριέσαι να το πλύνεις και να το στεγνώσεις, αν και δεν βρίσκω το λόγω να μη το κάνεις
ούτε μισό λεπτό δεν παίρνει από το χρόνο σου. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1002 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:33 »
λογο συρματος ribbon πιανει αρκετη μακα..καθε 4-5 μερες θελει αλλαγη..εγω που και που με κανενα μικρο κατσαβιδακι αφαιρω την μακα, και λιγο  ντραι μπερν και αμεσως βλεπω να περνει ξανα τα πανω του!!

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1003 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:51 »
οντως το πλυσιμο γινετε σε μισο λεπτο.....στα υπολοιπα καθυστερω :lotpot: :laugh1:
οσες φορες αλαξα συρμα,καθαρισα τον ατμοποιητη,εκαψα το μες και μετα εστριψα αντισταση
 αλλα σκεφτομουν κατι χωρις το λυσιμο..πιο τεμπελικο!!!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1004 στις: Απριλίου 11, 2013, 23:55 »
Πάντως το mesh είναι απρόβλεπτο....
Εκεί που το έχεις κάψει, το έχεις στρώσει, έχεις κάνει πάνω από 10ml και είναι ολα ΟΚ... κάνω ένα dry-burn χωρίς να κουνήσω τίποτα, και να σκάει ένα hot spot... Στρώνει εύκολα βέβαια μετά, αλλά μου κάνει εντύπωση....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498950 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 86 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy