vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #945 στις: Μαρτίου 24, 2013, 12:52 »
Επειδή πωλούνται και έτοιμα burnt mesh να πω πως δεν χρειάζεται τίποτα για να διατηρηθούν, έτσι όπως είναι καμμένο σε ένα αεροστεγώς κλειστό σακουλάκι και τελείωσε. Εχω πάρει και έτοιμα, εφτιαξα και δικά μου για παιχνίδι και τα έχω όλα μαζί σε ένα σακουλάκι και δουλεύουν όλα άψογα. Απλά εγώ πριν τα βάλω έχω ένα κόλλημα να τα βρέχω σε υγρό και να τα καίω με αναπτήρα αλλά δε νομίζω να είναι απαραίτητο για τη σωστη λειτουργία τους. Το κάνω πιο πολύ για τυχών υπολλείματα ή σκόνη που έχει καθήσει πάνω τους.

Αποσυνδεδεμένος gxgreek

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δυναμη του ενος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #946 στις: Μαρτίου 25, 2013, 11:28 »
καλημερα και χρονια πολλα!μολις εστησα τον πρωτο μου μαιμου κομπρα και ολα καλα!!με την μονη διαφορα οτι δεν εχω χτυπημα ενω με το βιβι που ειχα βαλει και μες ειχα παρα πολυ!καποια ιδεα η λυση??ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #947 στις: Μαρτίου 25, 2013, 11:56 »
απο ohm εισαι στα ιδια ?

Αποσυνδεδεμένος gxgreek

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δυναμη του ενος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #948 στις: Μαρτίου 25, 2013, 11:59 »
οχι .ειχα 1.1 και τωρα 1.9!απο ατμο βεβαια δεν πιστευω  αυτο που βλεπω!ομιχλη!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #949 στις: Μαρτίου 25, 2013, 12:01 »
Τι τάση δίνεις ? Την τρύπα του αέρα (καμπάνα) την έχεις πάνω στο mesh ?

Αποσυνδεδεμένος gxgreek

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δυναμη του ενος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #950 στις: Μαρτίου 25, 2013, 12:04 »
καταρχην ξεχασα!σας ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα νεοπας !!!τι να κανουμε!την ταση την εχω στα κοκκινα στο οριο του καμμενου(οχι του πανου)!4,3.μηπως χρειαζεται να στρψσει το μες και για το χτυπημα??εκανα περιπου 2,5 μλ

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #951 στις: Μαρτίου 25, 2013, 12:17 »
Με νέο setup καλύτερα ξεκίνα από χαμηλά πρώτα και σιγά σιγά ανέβαζε. Να στρώσει πρώτα.

Οταν είσαι στα όρια του καμμένου, κατεβάζεις λίγο λίγο.

Θα βρεις αυτό που σου αρέσει σιγά σιγά.

Αποσυνδεδεμένος gxgreek

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δυναμη του ενος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #952 στις: Μαρτίου 25, 2013, 12:22 »
να ειστε καλα!παντως καλη η μαιμουδιτσα κατα τα αλλα!χθες το βραδυ την εστησα την αφησα πλαγιαστη ολη νυχτα και μηδεν διαρροες!ντουμανι και γευση τελεια αλλα το χτυπημα ειναι λιγο λαιτ σε σχεση με βιβι που ειχα το ιδιο υγρο!

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #953 στις: Μαρτίου 25, 2013, 14:54 »
Σήμερα και λόγο της γιορτής είπα να ευχαριστήσω και εγώ τους ειδικούς εδώ του mesh :respect:


Έχοντας διαβάσει αυτό το νήμα 3 φορές ( δεν κάνω πλάκα ) έμαθα να στήνω αρκετά καλά πιστεύω
τον AGA-SS και τις 2 τελευταίες εβδομάδες πραγματικά δοκιμάζω ξανά τα υγρά μου λες και είναι
καινούργια.

Το σημαντικότερο από όλα που διάβασα ειδικά για 400αρι ήταν το να πάρω φλόγιστρο!!!
Μετά όλα τα άλλα ήταν θέμα δουλειάς πάνω στην αντίσταση.

Μια ερώτηση πήρα τον AGA-SS για να μάθω σε αυτόν να στήνω με σκοπό να πάρω τον DID short,
τώρα θέλω από εσάς τους ειδικούς να κάνω την ερώτηση...αν και τι έχουν διαφορετικό σε θέμα γεύσεις
ο AGA-SS με DID short γιατί από κατασκευή είναι σίγουρο ότι έχουν διαφορά τεράστια.

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για το ότι ξέφυγα λίγο του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2013, 17:47 από mpompos »

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #954 στις: Μαρτίου 25, 2013, 17:05 »
Αν και είμαστε εκτος θέματος να σου απαντήσω μιας και εχω και τους 2 και δε θα παρει πολύ χρόνο... Στην κατασκευή που λες δεν εχουν τεράστια διαφορά όπως νομίζεις βέβαια είναι ανώτερος ο DID. Το θέμα είναι οτι με τα δικά μου στησίματα παίρνω σαφώς καλύτερη γεύση απο τον DID και εννοείται τον προτιμώ απο ολους τους aga που έχω. Ο short DID πιστεύω είναι μια πολύ καλή επιλογή και θα τον ευχαριστηθείς και να σου πω την αληθεια για μένα είναι αρκετα πιο ευκολος απο ολους τους aga μου.

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #955 στις: Απριλίου 01, 2013, 06:28 »
Παιδιά τα έτοιμα mesh 400αρια καμένα που πουλάνε κάνουν δουλειά;

Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #956 στις: Απριλίου 01, 2013, 14:02 »
παρε και καψτο μονος σου.....καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις...μιλαω εκ πειρας

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #957 στις: Απριλίου 02, 2013, 18:37 »
Παραλλαγή σε παρόμοιο θέμα!
Απο τον Scubabatdan, τον τρελλό επιστήμονα του ECF.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1-zCvPEgV-8&feature=em-uploademail[/youtube]

και δευτερο τροπο βρηκε ο τυπος... :respect:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oYFCUZeMuhA[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #958 στις: Απριλίου 03, 2013, 02:08 »
Με όλα αυτά που γράφετε είπα να δοκιμάσω έναν genesis, και για να κρατήσω τα έξοδα χαμηλά, μαζί με κάτι άλλα πήρα και έναν "Μηνά" ή Cobra.
Το κάψιμο του mesh το έκανα προσεκτικά τόσο ξετύλιχτο όσο και στη συνέχεια στριμένο. Για το στρίψιμο χρησιμοποίησα μια βελόνα από σύριγγα και πέρασα την αντίσταση στο mesh πρίν το βάλω στο τάνκ και ενώ είχα ακόμα τη βελόνα στο mesh (ίσως έτσι έχω μεγαλύτερη ευστάθεια και σωστότερες σπείρες). Πέντε σπείρες kanthal και έτοιμη η αντίσταση με τη μια (τυχερός είπα...) 1.9Ω! Δοκιμή πάνω στο Vamo, στα 3V και ναι! όλες οι σπείρες ανάβουν ομοιόμορφα. Γεμίζω υγρό και ξεκινώ τις "τσιμπουκιές". Δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε η γεύση αλλά προφανώς σκέφτηκα ότι θα στρώσει... και εκεί που είμαι χαλαρός και άνετος τρώω ένα καμένο... μα τι καμένο? δεν υπάρχουν λέξεις να το περιγράψω... κοιτάω τα Ωμ, και διαβάζω 1Ω!
Ανοίγω την καμπάνω να τσεκάρω τις σπείρες... έλα όμως που το τανκ είναι γεμάτο και το mesh τροφοδοτεί με υγρό και είναι δύσκολο να στεγνώσει... (αλήθεια τι γίνεται τότε?). Τέλος πάντων μετά από πολλά πατήματα φαίνεται η πρώτη σπείρα, πάνω πάνω να φεγγοβολεί... σκαλίζω με καρφίτσα, ξανασκαλίζω με καρφίτσα, μιά ανάβει η πρώτη, μια ανάβει η δεύτερη, μιά έχω 1.9Ω, μια 1.5Ω, μιά 1.2Ω.... με τα πολλά φαίνεται ότι σταθεροποιήθηκε η κατάσταση και η αντισταση μου εμφανίζεται ξανα 1.8-1.9Ω.
Ξανακλείνω την καμπάνα και πολύ προσεκτικά αφού ελέγχω την αντίσταση πριν από κάθε τζουρα, σιγά σιγά καταναλώνω σχεδόν το μισό τάνκ που είχε απομείνει... Κατα τη διάρκεια αυτή η αντίσταση εμφανίζει αλλαγές και παίζει από 1.5Ω μέχρι 1.9Ω, κάποιες φορές ξαναάνοιξα την καμπάνα και πείραξα ελαφρώς τις σπείρες, κυρίως τη πρώτη, η οποία φαίνεται και η πιο πιεσμένη στο mesh καθώς το βίδωμα την πιέζει λίγο παραπάνω από τις άλλες.
Στο δεύτερο γέμισμα η αντίσταση δείχνει πολύ πιο σταθερή και δειλά δειλά έχω ανεβάσει την τάση. Η γεύση έχει βελτιωθεί σημαντικά αλλά δεν έχει φτάσει στα επίπεδα που έχω σε dripping με έναν Α7.
Δεν ξέρω αν τα έχω κάνει όλα σωστά... και τελικά αισθάνομαι πολύ αρχάριος, άσχετα αν "κουβαλάω" εμπειρία πάνω από 14 μηνών σε διάφορους φυτιλάτους επισκευάσιμους...
Ζορικο το mesh, ελπίζω να αξίζει τον κόπο...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #959 στις: Απριλίου 03, 2013, 02:33 »
Φίλε slammer καλώς ήρθες στο πλέγμα!! :)) 

Υπάρχουν και χειρότερα! :yes:   Μακάρι να μην μάθεις τί είναι να σου σκάσει το σύρμα τη στιγμή που κάνεις τις "τσιμπουκιές" σου και είσαι στα 4,8 βολτ!!!! :o :o :o :lotpot:   Δεν θα το ξεχάσω!!!! :wall: :wall: 

GENESIS HINTS & TIPS

Προσοχή στο καψούλι του πλέγματος!!! :idiot1:   Once you get it you never forget it!!

Πέραν της πλάκας επέμεινε στο κάψιμο του πλέγματος. Άστο να κοκκινίζει στη φωτιά ενώ θα μετράς 20 δεπτερόλεπτα. 3 φορές η διαδικασία αυτή.


Edit :
Έτρεξα να σου δώσω κάποιο hint μιας και είμαι σίγουρος ότι (αν σου αρέσει το πλέγμα βεβαίως βεβαίως) σε λίγες μέρες θα ψάχνω για τα δικά σου hint περί πλέγματος!! :))  Για να είμαι δίκαιος, το ίδιο είπα και για τον φίλο μου Στάθη (Anathema) και έπεσα μέσα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2013, 13:34 από demkoni »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 26 6216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:54
από Tem
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117242 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508485 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569406 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763389 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog