vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 8 χρήστες
lagoudakis, Milarepa, filikos4, chkontog, bloodlessz, Parolos, Xxristos, manoslykos

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #915 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:09 »
Παραλλαγή σε παρόμοιο θέμα!
Απο τον Scubabatdan, τον τρελλό επιστήμονα του ECF.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1-zCvPEgV-8&feature=em-uploademail[/youtube]

:laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καλα, αυτος δεν θελει να ατμίσει.
Να μαστορεψει κατι να περάσει την ωρα του ηθελε

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #916 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:14 »
Να τι σου κάνει το φτωχό μυαλό !!! Το μες εχτές στον Ζαττυ το έκοψα 30αρι και είπα να το δουλέψω χωρίς τη μόνωση... βγήκε πολύ λεπτό... Αντί να κάνω αυτό που συζητάτε έβαλα μόνωση και το δουλεύω... :fight_hammered2: :wall: :fight_hammered2: :wall: :fight_hammered2:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #917 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:23 »
Anathema στο μες στο μες, το μεσα μες πρεπει να μπαινει τοσο χαλαρα στο μες οσο μπαινει στην τρυπα το μες...?  ::) ::)

Σε καποια φαση που το ειχα δοκιμασει μου βγηκε η πιστη να χωσω το μες στο μες και το συνολο μου βγηκε σαν ενα ενιαιο πραγμα... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #918 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:28 »
Προσωπικά το φτιάχνω έτσι ώστε να μπαίνει άνετα . Κάνω την κίνηση σαν να το βιδωνω και μπαίνει αμέσως χωρίς ζόρι . Φυσικά αν το κανείς και σκληρο ( κάψιμο-νερό ) μπαίνει ακόμα πιο εύκολα .
Επίσης το ίδιο εύκολα βγαίνει , λογικό .
Το έβγαζα και το έβαζα σε διαδοχικές τζουρες για να δώ τη διάφορα στην απόδοση .

Πιστεύω με το ribbon που δουλεύεις θα ειναι πολύ καλός συνδιασμος !


@ daemonas
Ολοι φτωχό μυαλό έχουμε και γι αυτό είμαστε εδώ , τόσα φτωχά μαζί φτιάχνουμε ένα πλούσιο .... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #919 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:30 »
ε, δεν θα τα ειχα μετρησει καλα τα μεγεθη τοτε....
φανταζομαι το εξω μες το κοβεις επισης μικροτερο πλατος

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #920 στις: Μαρτίου 14, 2013, 16:33 »
Ναι για να κερδίσω το χώρο στη διάμετρο ώστε να αφήσω στο κέντρο το κενο που χρειάζομαι .

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #921 στις: Μαρτίου 14, 2013, 17:08 »
Ευχαριστώ για όλο το θέμα...με τη βοήθεια σας με ελάχιστες προσπάθειες έβγαλα σωστό mess και αντίσταση!

Πρώτες προσπάθειες με έτοιμο 'οξειδωμένο' mesh που δεν ήθελε να οξειδωθεί...όπου και να έβαζα την αντίσταση είχα βραχυκύκλωμα σε πολλαπλά σημεία και όχι απ'τα κρόσσια στο κόψιμο.
Μετά με το mesh που είχε στο πακετάκι του ο AGA-T, ξέχασα να διπλώσω στο τελείωμα του mesh, ακολούθησα τη διαδικασία με τη σκλήρυνση του πλέγματος και δε μου δούλευε σωστά το δίπλωμα.
Τέλος δίπλωσα ένα φρέσκο κομματάκι mesh, το έκαψα ανοικτό 2-3 φορές, τυλιγμένο άλλες τόσες, έβαλα μια ροδέλα στον πόλο, έστριψα 4 σπείρες kanthal 20άρι στα 1.7ohm και δουλεύει τέλεια εδώ και δύο μέρες.

Τελικά η όλη διαδικασία μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη απ'τις φυτιλοαντιστάσεις, καθώς ότι λάθος και να έχεις κάνει στο δείχνει στο αρχικό 'dryburn'(ή λίγο πιο μετά) και στις περισσότερες περιπτώσεις διορθώνεται.

(ένα παρόμοιο θέμα για στρίψιμο φιτιλοαντιστάσεων θα ήταν σωτήριο!  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #922 στις: Μαρτίου 16, 2013, 23:07 »
Τα κατάφερα!!!! Τι μου έφταιγε ; το μες! Άλλαξε απο 325 σε 285 που παρεπιπτοντος παραμένει σχετικα μαλακό μετα την οξείδωση τυλιξά σύρμα και άναψαν όλες ομοιόμορφα. Υγρο και ξεκίνησα..με λιγες διορθώσεις η τζουρα ήρθε στα μετρα μου...μετα απο δυο ώρες απολαυστικου ατμισματος κατάλαβα οτι ο Γένεσις δεν θα είναι ο βασικός μου και θα παραμείνω στον α7μινι με φυτιλομες...διότι μπορω να αλλά ζω 6 γεύσεις κατα βούληση με αντίστοιχες επιδόσεις και μεγαλύτερη ευκολία σεταρίσματος.προσκοπική άποψη και μονο.ευχαριστώ για όσους υποστήριξαν .

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #923 στις: Μαρτίου 20, 2013, 15:07 »
Κλείνω μια βδομάδα με τον aga-t v2 και απ'οτι φαίνεται ακόμα μαθαίνω...

Είχα φτάσει στο σημείο να δουλεύω με κλειστή την τρύπα αναπλήρωσης απροβλημάτιστα, αλλά χτες το πρωί η γεύση είχε αλλοιωθεί αρκετά και παρατηρώντας μάκα στην αντίσταση και στο mesh, είπα να του ρίξω ένα dry-burn να καθαρίσει...

Άδειασμα, dry-burn, ελαφρό ξύσιμο της αντίστασης, και ξαναγέμισμα κατέληξαν σε ελλειπή τροφοδοσία(ακόμα δε μπορώ να το εξηγήσω).
Άδειασμα, αφαίρεση meshoαντίστασης και κάψιμο στο φλόγιστρο, σαφώς καλύτερη τροφοδοσία, αλλά η αλοιωμένη γεύση είχε γίνει ακόμα χειρότερη!
...
Μετά από αρκετές ώρες, διαφορετικά mesh/αντιστάσεις, βράσιμο του ατμο, και μια γερή δόση απόγνωσης ανακάλυψα ότι η αλλοίωση της γεύσης προερχόταν από το υγρό που είχε μείνει μέσα στον ατμοποιητή απ'το προηγούμενο βράδυ...!

 Η άσχημη αυτή γεύση φαίνεται να προέρχεται απ'το υγρό που παραμένει μέσα στην καμπάνα κατά το άτμισμα και επιστρέφει μέσα στο τανκ...ενώ είχα καλή γεύση, έσταξα το υγρό απ'την καμπάνα πάνω στο mesh και η άσχημη/αλλοιωμένη γεύση επέστρεψε προσωρινά.

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό το φαινόμενο ή μήπως κάνω εγώ κάποιο λάθος;

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #924 στις: Μαρτίου 20, 2013, 15:33 »
Εγώ δεν συμφωνώ ! δεν θεωρώ πως η τρύπα για συμπλήρωση υγρού λειτουργεί σαν ... σιφόνι.
Υδρατμοί είναι οι οποίοι παραμένουν στην καμπάνα που πρέπει κάποιες στιγμές να την καθαρίζεις
για να μην έχεις σφυρίγματα ή μπουρμπουλήθρες κατά το άτμισμα. Επίσης μπουκώνουν και τον
ατμό και αλλοιώνεται η γεύση.

Άσχημη γεύση μπορεί να προέρχεται από hot spot το οποίο όταν είναι με υγρό το tank και ποτισμένο
το mesh δεν φαίνεται με το μάτι. Σε αυτή την περίπτωση ενεργοποιείς το κουμπί και φυσάς στην αντίσταση να στεγνώσει να δεις τι γίνεται αν ανάβουν όλες ... θέλει λίγο προσπάθεια  :)

Επίσης άσχημη γεύση παίρνεις επειδή έχεις κακή κυκλοφορία του υγρού και ο λόγος μπορεί να είναι από πολύ σφιχτή αντίσταση στο mesh καθώς και από πολύ στριμωχτό και σφιχτό mesh στην οπή του  :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #925 στις: Μαρτίου 20, 2013, 15:42 »
Ενα ελάχιστο τιπ, στα περι χώτ σπώτ και πυράκτωσης, το οποίο θυμήθηκα με μια σύντομη επαφή με εναν RSS προ ημερών, είναι το εξής:
Προσέξτε μήπως έχετε πυράκτωση, ΟΧΙ χωτ σπώτ, να μην οφείλεται σε βραχυκύκλωμα δηλαδη, αλλα στην πιθανά μεγάλη απόσταση της βίδας του αρνητικου απο το πλέγμα.
καλό είναι να ξεκινάει το σύρμα απο την εσωτερική μεριά της βίδας, και να καταλήγει στην εξωτερική του πλέγματος, να σχηματίζει ενα S δηλαδή, οταν η απόσταση είναι κάμποση. Ετσι εκμηδενίζεις -το κατα δύναμιν- την περίπτωση να είναι το σύρμα στον αέρα, και να πυρακτώνει παρότι δέν υπάρχει πουθενά βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #926 στις: Μαρτίου 20, 2013, 16:05 »
Δεν έχω πουθενά hostpot, πυράκτωση η οτιδήποτε τέτοιο.
Το mesh με λίγη προσπάθεια μπορεί να κουνηθεί μέσα στην αντίσταση και διακρίνω τις σπείρες να εφάπτονται πάνω του αλλά δε το σφίγγουν και μετά από 2 μέρες χρήσης δεν το είδα 'πληγωμένο' απ'την αντίσταση.

Το 'πρόβλημα' μου ήταν ότι ενώ δούλευε τέλεια ο ατμοποιητής, μετά από πολύωρη χρήση τον άφησα 8-9 ώρες(ύπνος...χρειάζεται που και που  :tongue_smilie: ) και το υγρό που είχε μέσα αλλοιώθηκε σε βαθμό να μη μπορώ να το ατμίσω.

Τώρα με νέο υγρό(καινούρια αντίσταση και mesh, τα οποία δε νομίζω να επηρεάζουν) μου βγάζει τέλεια γεύση και αν στάξω το λίγο υγρό που μαζεύει στην καμπάνα πάνω στο mesh ή και σε άλλο, φυτιλάτο ατμοποιητή παίρνω πάλι αυτή την άσχημη γεύση που ενώ δεν θυμίζει καμένο-μεταλίλα-κτλ, δεν έχει καμία σχέση με το υγρό μου και δε μπορώ να πω ότι είναι ευχάριστη.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #927 στις: Μαρτίου 20, 2013, 16:27 »
alexmach ποτε και που μπορω να σε βρισκω να σου δινω να μου τα σεταρεις.. συναντηση κτλπ ? ???
ετσι θα βολευομαστε και οι δυο :yes:  :tongue_smilie: :tongue_smilie:
εγω λογο βαρεμαρας  :)) κ εσυ θα κανεις την πρακτικη σου για να γινεις ποιο εξπερ  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #928 στις: Μαρτίου 20, 2013, 16:33 »
Mpekas...  :bye: (Καμμία σχέση με τον αστυνόμο... :tongue_smilie:  φαντάζομαι :)) )


Είναι τόσο εύκολο σε ήδη χρησιμοποιημένο και σωστά οξειδωμένο πλέγμα να βάλουμε καινούρια αντίσταση που καλύτερα να βάλουμε μια καινούρια παρά να προχωρήσουμε σε dry burn...


Έτσι την πάτησα κι εγώ όταν πρωτοξεκίνησα με το πλέγμα.
Μετά από τις συμβουλές των παλαιότερων φίλων ( :bye: Άλεξ) δεν το ξαναέκανα.


Είναι καλύτερο να πετάξουμε την παλιά αντίσταση, να βγάλουμε το πλέγμα να το πλύνουμε με τρεχούμενο νεράκι (ή σε ζεστό νερό) και να του ρίξουμε και ένα καψιματάκι...
Ο σκοπός είναι να καθαρίσει το σημείο του πλέγματος που βρισκόταν η αντίσταση από τη μάκα. Να "καθαρίσουν" οι τρυπούλες του πλέγματος. Με αυτό τον τρόπο αποκαθιστούμε και την τροφοδοσία στο πλέγμα (μιας και κάτι αναφέρεις για τροφοδοσία), αλλά και τη γεύση!


Το dry burn αφήνει άσχημη γεύση, που φεύγει αρκετά δύσκολα, καθώς μας χαλάει τη γεύση ΚΑΙ στο υγρό που βρίσκεται μέσα στο τανκ και γενικά στο υγρό που βρίσκεται σε όλον τον ατμοποιητή.


Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι η γεύση σου έγινε χειρότερη από την μάκα που υπήρχε στην αντίσταση και στο πλέγμα και τα πράγματα έγιναν χειρότερα φυσικά με την εφαρμογή του dry burn!


Συμβουλή :
ΟΧΙ dry burn σε τύπου γένεσις!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2013, 16:44 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #929 στις: Μαρτίου 20, 2013, 16:49 »
Βασικά μπορεί να παίζει και το άλλο... Πολλά από τα υγρά αφήνουν παραπάνω μάκα που κατεβαίνει με τον καιρό στο τανκ και βγάζει μια ξινίλα (και μια έξτρα μαυρίλα ως κατράμι ώρες ώρες)... Σε αυτό πρέπει να αναφέρεται και μπέκας... Αλλά και πάλι η λύση είναι ίδια... Βγάλσιμο του mesh, ξέπλυμα σε τρεχούμενο νερό, κάψιμο και πάλι χώσιμο με καινούρια αντίσταση συν το πέταμα του υγρού που έχει μείνει μέσα...Έναν έλεγχο αν έχει μπει σωστά το σύρμα με αντίσταση γέμισμα και ξανά προς τη δόξα τραβούμε !!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246396 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1950 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122139 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326910 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8657 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298084 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827700 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios