vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 0 χρήστες

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #315 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 20:45 »
Αυτή η εμπλοκή των κεραμικών με ιντριγγάρει!
Σκέφτομαι διάφορα!!

Έχω κάποιες άκρες στο χώρο αυτό (...Μαρουσιώτης), θα το ψάξω και θα ενημερώσω! Ισως πάρει λιγο χρόνο...  ???

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #316 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 21:56 »
Έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα κι έχουν πέσει στο τραπέζι αρκετές ιδέες για "πιθανόν κατάλληλο υλικό" τροφοδοσίας κι ατμοποίησης υγρού.
Π.χ. αν θυμάμαι καλά συζητήθηκε και κάποιο πορώδες υλικό, που είναι αδρανές κι αναλλοίωτο σε θερμοκρασίες, τύπου ελαφρόπετρας ή κάποιας κεραμικής σύνθεσης .

Ένα νήμα σχετικό με τέτοιες ιδέες, είναι κι αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5052.0.html

Παρακαλούνται οι επίδοξοι "δοκιμαστές" να λάβουν σοβαρά υπόψιν τις σχετικές προειδοποιήσεις για το ασφαλές των δοκιμών αυτών.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #317 στις: Δεκεμβρίου 25, 2012, 22:16 »
Το θέμα είναι να έχει τα καλά του mesh χωρίς τα κακά. Αλλιώς βάζουμε και φιτίλι. Κάτι σε κεραμικό θα είναι πάντως. Την ελαφρόπετρα για να την φτιάξεις έτσι όπως θέλουμε το mesh δεν παίζει.


Όσο για την αντοχή του υλικού, αλλάζεις και υλικό στο κάτω κάτω. Και το ατσάλι κεραμικό είναι. Το θέμα είναι να βρούνε του σωστούς πόρους. Η αν δεν τους βρίσκουν.... ένα μαλακό εύκαμπτο μη αγώγιμο υλικό με τρύπες που να τυλίγεται.... δεν θα μας χάλαγε. Είχα ψάξει αλλά βρήκα μόνο κάτι για αντένες και μάλιστα έκανε χιλιάδες ευρώ (καταλληλότατο! ομαδική κανείς;  :)) :)) :)) :)) :)) )

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #318 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 17:54 »
Καλησπέρα παίδες . Κάτοχος εδώ και 3 μέρες του did του 16ηρη. Εκανα την διαδικασία με το mesh όλα καλά μάλιστα έφτιαξα 2 ένα με 325 & ένα με 400 πλέγμα. Δοκίμασα επίσης διάφορες αντιστάσεις με 0.2 κανθαλ. Με 4 σπείρει 1.7-2.2 ομ και με 5 σπείρες 2-2.5 ομ βάση του προβατου . Ατμός πολύ και στα 3.7-3.8 βολτ. Ομως έχω ένα πρόβλημα με τη γεύση . Μια περίεργη γεύση και με το tribeca και με το ry4 που έγιναν οι δοκιμές , κάτι σαν μέταλλο πολύ περίεργο. Θέμα τροφοδοσίας δεν βλέπω να υπάρχει καθώς στο πλέγμα έχει υγρό . Βέβαια επειδή δεν έχω την υπομονή και το αλλάζω συνέχεια το set up μήπως και πάρω επιτέλους τη γεύση που περιμένω βάση όσον έχω ακούσει για τους genesis. Με Κανένα set up δεν έκανα χρήση πάνω από 0.5 ml καθώς δεν αντέχω τη γεύση .καμια ιδέα οι παλιοί του είδους ;; Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #319 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 18:07 »
Για να λές αντίσταση 1,7-2 και 2-2,5 , δηλαδή αν αλλαζει η αντίστασή σου αν μετακινήσεις το πλεγμα, έχεις βραχυκύκλωμα. Μικρό μεν που να μην στο κόβει το πρόβατο, αλλα έχεις. Το ρεύμα βρίσκει συντομότερο δρόμο μεσω του πλέγματος παρά μεσω του σύρματος και περνάει απο εκεί.
Αν δέν εχεις σφίξει πολύ το σύρμα στο πλέγμα, δοκίμασε να το γυρίσεις. Λίγο απο δώ λιγο απο κεί, καπου μαλλον θα βρείς το σημείο που δέν μεταβάλλεται η αντίσταση. για να σου δουλεύει, παει να πει οτι δέν εχεις μεγάλο.
Ψάχτο λίγο έτσι και μαλλον θα το βρείς και τότε μονο θα εχει λειτουργήσει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #320 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 18:20 »
Η αντίσταση μεταβάλλεται πολύ λίγο μόνο όταν την σκαλίζω . Με τις τιμές που είπα ειναι για διαφορετικές αντιδράσεις κάθε φορά . Δηλαδή αν έφτιαχνα μια στο 1.8 πάντα εκεί τη μετρούσε το πρόβατο η + - 0.1 αν την σκαλιζα λίγο. Αλλά από γεύση τίποτα , χάλια δηλαδή ! Ευχαριστω αλεξ για την άμεση απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #321 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 18:25 »
Μήπως το παρακανες με το κάψιμο στο mesh;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #322 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 18:42 »
Μια φορά, μου έτυχε, ενώ στο πρόβατο μετρούσα 2,2 αντίσταση στον DID, όταν εφάρμοζα τάση (η δοκιμή έγινε με στεγνή δεξαμενή), και ειδικά πάνω από 3,8, να ανάβουν μόνο 2 από τις 4 σπείρες με αποτέλεσμα να εχω κακή τροφοδοσία και κακή γεύση σε μακρόσυρτες τζούρες. Δηλαδή ΑΛΛΟ μετρούσα με το πρόβατο και ΑΛΛΟ είχα στην πράξη!!!! :idiot1:


Τί έκανα... Αφού γέμισα υγρό, ξεκίνησα από χαμηλά 3,2 βολτ, και κάποιες φορές στρυφογύριζα  το πλέγμα ελάχιστα μέσα στην αντίσταση. Σκοπός: να πιάσει μάκα η αντίσταση και το πλέγμα. Σε λίγη ώρα, ανέβασα στα 3,4 τα βολτ και αυτό συνεχίστηκε μέχρι να πάω τον DID στα 4,0 βολτ.


Βέβαια μετα κατάλαβα, ότι θα ήταν πιο εύκολο και πιο γρήγορο, απλά να βρέχω την αντίσταση με VG  και να καίω, αλλά :wall: 

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #323 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:05 »
Παιδιά ευχαριστω για τις απάντησεις . Λοιπόν για το κάψιμο του mesh δεν ξέρω αν το παρακανα αλλά και στα δυο που έφτιαξα έχω ίδια συμπεριφορά . Το πυρωσα 3 φόρες καλά βουτοντας το στο νερό ενδιάμεσα. Μετα λιγο vg πανω στο μεσ και φυσικο καψιμο με αναπτηρα 2 φορεσ .Οι σπείρες ανάβουν ομοιομορφα όταν τις δοκιμάσω χωρίς υγρό στη δεξαμενή . Βάζω υγρό δοκιμαζω και όλα καλά ούτε hot spot . Μόλις παρατήρησα κάτι , δοκιμάζοντας αυτά που λέει ο demkoni , σταζωντας υγρο πάνω σε αντίσταση και μες τραβάω τζουρα και γεύση απίθανη . Τραβάω κανά δυο και χάλια. Σταζωντας πάλι τα ίδια μια δυο τζουρες φανταστικές μετά χάλια . Αρα δεν πρέπει να έχει το πλέγμα αρκετό υγρο! Θέμα τροφοδοσίας !!! Καμία ιδέα ! Το πλέγμα τι τρύπα πρέπει να έχει στο κέντρο ; Διαστάσεις πλέγματος;;;

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #324 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:06 »
Και μιας και έκανα μια φορά την μακακια να το ξεκαθαρίσω εδώ. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ δεν καίμε έτοιμο υγρό με άρωμα. Μόνο vg/pg. Αλλιώς η γεύση που θα λαμβάνουμε είναι λάθος.

Όχι ότι με χάλασε πολύ που έκανα κανελομπισκότο με ένα ελαφρύ άρωμα πορτοκάλι, αλλά καλύτερα η καθαρή γεύση, για εμένα. Αν ήθελα στο κάτω κάτω, έβαζα λίγο πορτοκάλι στο υγρό μου.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #325 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:21 »
Κοινά προβλήματα τροφοδοσίας:
Η τρύπα αναπλήρωσης υγρού του ατμοποιητή είναι βουλωμένη! Εχει τάπα!
Βγάζουμε την τάπαν, και τραβώμε τζούραι να ιδώμεν αν φταίει τούτο.
Αν φταίει, εχει καλώς, βάζωμεν την τάπαν εις την τσέπην και την επανατοποθετμεν μονον όταν το μόνδ πρεπει να κάνει διαδρομήν εις την προαναφερθείσα τσέπην,διοτι κινδυνευωμεν να γλυστράνε τα κλειδιά, λεφτά, ή οτι αλλο πονηρό εχωμων εις την τσέπην απο τας γλυκερίνας.
Ενναλακτικώς, και αν η οπή αναπλήρωσης ΔΕΝ εχει τάπαν, φτιάχνωμεν η μετασκευάζωμεν το πλέγμα μας λεπτότερο εξωτερικώς ωστε να αφήνει "αέραν" εις την οπην εις την οποία τοποθετείται.
Τα περι οπής ΕΝΤΟΣ του πλέγματος είναι Μύθοι της Χαλιμάς, δέν παίζει κανεναν ρόλον.
Μερσί.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #326 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:26 »
Στην αρχή μόνο vg εκαψα απλά τώρα που έκανα τη δοκιμή έβαλα από το υγρο μου . Δεν καταλαβαίνω όμως αφού το υγρο που θα κάνουμε δεν θα καίγεται μετά πάνω στην αντίσταση και το πλέγμα , δηλαδή μόνο vg pg πρέπει να έχουμε σε τέτοιους ατμοποιητες χωρίς άρωμα ;;; Στο πρόβλημα μου τώρα : πρέπει να ειναι θέμα τροφοδοσίας , καμία ιδέα ;;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #327 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:38 »
Εάν δεν πιάσει η μέθοδο της ανοιχτής οπής που προτείνει ο διδάκτορ Άλεξ, τότε βγάλε το πλέγμα, ξετύλιξέ το ετσι ώστε να μην χαλάσεις το σχήμα του, και μετά τύλιξέ το με το χέρι, και σφίξε το δοκιμάζοντας το στην οπής του πλέγματος, έτσι ώστε να μπαινοβγαίνει γλυκά, μέσα της.( το θέμα αρχίζει και γίνεται ερωτικό ή μου φαίνεται :confused1: :laugh1: :-[ :tongue_smilie: ) με αυτό τον τρόπο θα παρατηρήσεις ότι μέσα στο πλέγμα δεν υπάρχει τρύπα πλέον αλλά φαίνεται σαν σπιράλ, πράγμα που εμένα τουλάχιστον μου δίνει στον μεγάλο DID εξαιρετική τροφοδοσία.


Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις γεύση βρε anathema, τότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, χωρίς βέβαια να αντιλέγω και στον Atrum, μιας και με τους γένεσις, αυτός που έχει πάθει τα πιο πολλά, έχει μάθει και τα πιο πολλά :laugh1: .


Ομως, εάν έχουμε σκοπό να κάνουμε δοκιμές, ΠΟΤΕ Μα ΠΟΤΕ δεν τις κάνουμε με ετοιμα προς άτμιση υγρά!!!. Ειδικά με ακριβά υγρά!!!! Σαν το λέω εγώ που με βλακίες χάλασα περίπου 7 ml Tribeca!!! :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:48 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #328 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:42 »
Μήπως είναι πολύ πηχτά τα υγρά σου;

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #329 στις: Δεκεμβρίου 26, 2012, 19:54 »
Οπως λεει ο φιλος...παχυρευστα υγρα μηπως? :hmmm:
Το εχεις τσακισει κατα λαθος? :hmmm:
Εχεις παρασφιξει το συρμα επανω στο mesh? :hmmm:




Γεμισε το τανκ κατα 2/3 ΧΩΡΙΣ να εχεις βαλει την ταπα..γυρε το να περασει υγρο στο mesh ...λιγο πριν σταξει σταγονα..γυρισε το παλι ορθιο και βαλε την ταπα.
Πρεπει να εχει λιγο αερα μεσα για να εχει ροη..αυτο κανω εγω στον δικο μου did.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357407 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11310 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1126 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios