vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #270 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 10:15 »
Την διαφορά θα την δείς σε έναν τύπου genesis, και θα αλλάξεις άποψη κατά πολύ  ;)

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #271 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 10:33 »
Το δέχομαι. Όταν θα πάρω genesis θα δοκιμάσω αμέσως με πλέγμα (έτσι βέβαια δε θα έχω και μέτρο σύγκρισης εκτός αν του βάλω μετά φυτίλι, πράγμα που δε θα κάνω εκτός αν αποτύχω εκεί με το πλέγμα). Ευχαριστώ πάντως. Θα περιμένω για κάποιο αξιόπιστο και φτηνό κλώνο του genesis. Πιστεύω πως θα πετάξω λεφτά με κάτι ακριβό αφού, όσο καλός και να είναι, θα ψάχνω σύντομα κάτι νεώτερο (έχω τη γνωστή διαταραχή η οποία κυκλοφορεί εδώ μέσα)

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #272 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 10:50 »
Kαλά, για την γνωστή διαταραχή που έχουμε....δεν μιλάω  :laugh1: :-[
Πάντως, ένας καλός genesis δεν πάει ποτέ χαμένος  ;)
Καλό είναι αν θες genesis, μιας και υπάρχουν οι φθηνοί κλώνοι, να δοκιμάσεις με έναν από αυτούς και μετά το σκέφτεσαι αν είναι να κάνεις την κίνηση να πάρεις έναν καλό...ο κλώνος να είναι το πολύ των 20Ε....για καλούς
αρχίζεις από 70Ε και πάνω...
Προσωπικά, η διαφορά που έχω δει στους καλούς των 70Ε μέχρι 140Ε είναι ποιο πολύ στα υλικά και διαφορές στο στήσιμο, βλέπε 2πλά mesh, U-wick παρά στην απόδοση.
Το μόνο σίγουρο με τον genesis είναι ότι έχει απείρως καλύτερη γεύση από το φυτίλι και πολύ καλό ντουμάνι αναλόγως του υγρού....πχ, μην περιμένεις σύνεφα με PG...με 50/50 είναι αρκετά καλό....με VG εκεί ντουμανιάζεις 50τμ σε 5λεπτά  :))
Επίσης διαφορά έχουν οι mini από τους μεγάλους genesis, για μένα η διαφορά τους είναι ότι έχουν περισσότερο  χτύπημα, αλλά χάνουν κάπως σε παραγωγή ατμού από τους μεγάλους, όπου με την μεγαλύτερη καμπάνα πετυχένεις πολύ καλύτερη ατμποποίηση.
Στο τέλος, ότι και να διαλέξεις θα δείς και μόνος σου, ότι η διαφορά του mesh με το φυτίλι είναι πολύ μεγάλη, ειδικά στην γεύση...καλές αγορές  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #273 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 11:11 »
Σ΄ευχαριστώ φίλε. Είδα τις συσκευές που έχεις και ...σίγουρα την έχεις τη διαταραχή. Εύχομαι η τσέπη σου να παραμένει τόση που να συνεχίσεις. Με τόσες συσκευές ξέρεις καλά τι λες.

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #274 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 19:57 »
εγω παιδια παντως στον DID δεν εχω κανενα προβλημα οξειδωσεων, αυξομειώσεων ohm κτλ. Το σεταρω ως εξης:
καιω το mesh 400 ανοιχτο 3 φορες και μετα το τυλιγω σε ενα συνδετηρα αφου ομως τον εχω ανοιξει για να γινει σα φουρκετα.
Ξανακαιω το τυλιγμενο mesh  και σε vg 3 φορες και μετα κανω 4 σπειρες ετσι οπως ειναι εξω .
Η τοποθετηση μετα στον ατμοποιητη μαζι μετον συνδετηρα  ειναι πανευκολη . Βιδωνω βγαζω τον συνδετηρα και εχω 2.0 ohms σταθερα για αρκετο καιρο.


Σε εμενα οταν τυλιγα  επανω στον ατμοποιητη ειχα προβλημα μετα απο λιγη ωρα διοτι τέντωνε το συρμα και ετσι ακουμπουσε στις βιδες του ατμοποιητη  και σε αλλα μερη του .Με αυτη τη μεθοδο το σεταρισμα του mesh εγινε παιχνιδι.




**τονιζω mesh 400 με το 325 εχω καμενο και hot spot συνεχως ,δε ξερω γιατι

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #275 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 23:32 »
Τελικά τα ψιλό κατάφερα!
4 σπείρες με 0.20 σύρμα και 270 mesh μου βγάζει 2.4ω.
Το μόνο μείον είναι οτι δεν έχω πολύ ντουμανι....
Καμμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #276 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 00:21 »
... ένα ένα... αφου τον σέταρες και τον χρησιμοποιείς είναι η πρώτη κατάκτηση... διάβασε ότι γράφει εδω και στα άλλα νήματα με genesis δες video και δοκίμαζε τα ένα ένα κάθε φορά και θα βγάλεις άκρη με τον δικό σου... κάψε mesh ανοικτό, διπλωμένο, τσακισμένο κλπ..... κόψε του τη γωνία άσε του τη γωνία κλπ.... κάψε σύρμα και τέντωσε πριν.... μη το κάψεις βάλτο σφικτά, χαλαρά κλπ... χαλάρωσε πρώτη σπείρα.. σφίξε τη κλπ.... μέχρι και για τουλουμπάκια έχει αναφερθεί κάπου... με λίγα λόγια δοκίμασε τα όλα μα πρώτα απ' όλα αν τον σέταρες στοιχειωδώς απόλαυσέ τον......
.... ένα μπορώ να σου πω... θα τον μάθεις θα σε μάθει άψογα σε λίγο καιρό κ όλο αυτό θα είναι παιχνιδάκι οπότε κάνε υπομονή από εδω και πέρα και θα ανακλύψεις πολλούς μύθους για το mesh... κάποια στιμγή θα τον σετάρεις με τη μία θα το γκαζώνεις στα volt με τη μια εκεί που θες και στην 3η, 4η 10η  τζούρα θα έχεις γεύση ντουμάνι χτυπήματα τα πάντα όλα και δεν θα περιμένεις ούτε να στρώσει ούτε τίποτα.... το μόνο που μπορεί να σε κάνει να φτάσεις πιο γρήγορα στο στόχο είναι να αλλάζεις setup ολόκληρο μέρα παρά μέρα.... μέχρι να φτιάχνεις τέλεια mesh και μετά να αλάζεις αντίσταση κάθε μέρα μέχρι να βρεις αυτό που ζητάς.....
.... καλή απόλαυση μην παραιτηθείς και θα γίνει το μοναδικό σου ατμιστικό εργαλείο.....  :)

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #277 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 21:32 »
Τελικά έχω ανάμικτες εντυπώσεις από το στήσιμο χωρίς κάψιμο και δεν ξέρω αν αξίζει να το προσθέσουμε στους τρόπους στησίματος του genesis.
Άλλες φορές δουλεύει και άλλες όχι. Άλλες φορές έχει καλή γεύση και ντουμάνι και άλλες όχι.
Προσπαθώ να βρω από τι εξαρτάται αλλά μάταια.
Θα συνεχίσω τα πειράματα και ίσως μελλοντικά να καταλήξω κάπου.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #278 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 00:35 »
Όταν έχω τη τρύπα ανεφοδιασμού ανοιχτή μπορώ να τροφοδοτώ το mesh γέρνοντας ελαφρά τον ατμοποιητή.
Όταν κλείνω τη τρύπα, το Mesh δουλεύει σαν καλαμάκι και τραβάει υγρό. Αν το υγρό είναι πάνω από τη μέση στον ατμοποιητή, τότε έχω υπερτροφοδοσία. Έτσι αναγκάζομαι να ανεβάζω πολύ τη τάση μπας και το κάψω.

Η τρύπα για το Mesh είναι 2.5mm και βάζω mesh περίπου 25χ40. Πως μπορώ να πετύχω σωστή τροφοδοσία έχοντας κλειστή τη τρύπα;

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #279 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 01:58 »
Δοκίμασε να βάλεις 30*40 η και 35*40 το mesh.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #280 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:30 »
Λοιπόν καινούριο mesh σήμερα :D

5 λεπτά κάψιμο ανοιχτό , τσάκισμα κανονικά και στρίψιμο στο χέρι :)) (χωρίς βελόνα , συνδετήρα) κ.λ.π

2 λεπτά κάψιμο στριμένο (όλο) , τύλιγμα αντίστασης και έτοιμο :o

Άναψαν όλες οι σπείρες με τη μία έβαλα υγρό (μπισκοτάκι flavor art που είχα να κάνω απο πέρυσι) και  :cigar:

Απίστευτη γεύση με τη μία :D

Ούτε νερό ούτε κάψιμο με vg 8)

Mόλις το ξανακάνω και έχω τα ίδια αποτελέσματα τα ξαναλέμε ;)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #281 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:37 »
Εεεεε αυτό δεν ειναι κάψιμο! Είναι ψήσιμο!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Υποθέτω εννοείς σε γκαζάκι 5 λεπτά έτσι? οχι σε φλόγιστρο? Ε?

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #282 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:42 »
Εκανε και τον καφε παραλληλα...απο πανω το μπρικι και σφηνωμενο απο κατω το mesh...μολις <<φουσκωσει>> ο ελληνικος ειναι ετοιμο και το mesh. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #283 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 14:52 »
Συγνώμη αλλά αν δουλεύει
πιστεύω είναι απο τα πιο απλά σεταρίσματα

άσε που όπως αναφέρθηκε ψήνεις και καφέ να μη χαλάμε και το γκαζάκι τσάμπα ;D

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #284 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 15:14 »
Εγω πιανω το συρμα οπως παρακατω στην φωτο (ειναι για Gini αλλα σε ολους τους genesis γινεται)
Κανεις μια θηλια το συρμα και αγκαλιαζει τελεια το βιδακι του πολου...και η πλευρα του συρματος που θα τυλιξεις στο πλεγμα να περναει απο το κεντρο της τρυπας που μπαινει το πλεγμα.
Το κρατας με το δαχτυλο και σφιγγεις το βιδακι...το τυλιγμα γινεται μετα απο την ΕΞΩ ΠΛΕΥΡΑ και οχι απο μεσα..ειναι η μικροτερη δυνατη αποσταση...και δεν κανει hot spot.



Θα ειναι καπως ετσι δηλαδη 



Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα...sorry αν δεν και οτι καλυτερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30856 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49937 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192804 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios