vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, camber, Doubt, Milarepa, petr@n, lounik, bloodlessz

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #135 στις: Ιουλίου 11, 2012, 10:19 »
Ισως ακουστει χαζη ερωτηση, αλλα επειδη δεν εχω πιασει ακομα στα χερια μου ατμοποιητη με τροφοδοσια mesh, οταν τον γυριζουμε αναποδα, εχουμε διαρροη υγρου??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2012, 11:40 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #136 στις: Ιουλίου 11, 2012, 10:29 »
Καμμία ερώτηση δεν είναι χαζή όταν γίνεται από κάποιον που απλά δεν γνωρίζει.
Όταν το σετάρισμα είναι σωστό, ΟΧΙ δεν υπάρχει διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #137 στις: Ιουλίου 11, 2012, 10:34 »
Η διαφορά που εχω προσέξει εγώ αναλόγως του πλάτους του πλέγματος ειναι καπως στην πυκνότητα, και υγρασία του ατμού.
Αλλα επειδή ο πυκνός ατμός απο πλέγμα είναι πολύ πιο πυκνός απο του φυτιλιού, εμενα με πνίγει. Το φυτίλι εδώ ισως και να περτερεί, δίνοντας πυκνό ατμό χωρίς υγρασία, ενω με το πλεγμα η υγρασία ανεβαίνει κάθετα. και απο κει και πέρα ανάλογα τον λαιμο του καθενός. Εγω δεν την αντέχω πολύ την υγρασία.

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #138 στις: Ιουλίου 11, 2012, 11:49 »
Ισως ακουστει χαζη ερωτηση, αλλα επειδη δεν εχω πιασει ακομα στα χερια μου ατμοποιητη με τροφοδοσια mesh, οταν τον γυριζουμε αναποδα, εχουμε διαρροη υγρου??
Ο δικός μου εχει διαρροή υγρού και να φανταστείς οτι τον εχω "κλειστό" στην κορυφή.


Το φυτίλι εδώ ισως και να περτερεί, δίνοντας πυκνό ατμό χωρίς υγρασία, ενω με το πλεγμα η υγρασία ανεβαίνει κάθετα. και απο κει και πέρα ανάλογα τον λαιμο του καθενός. Εγω δεν την αντέχω πολύ την υγρασία.
Η υγρασία εμφανίζεται απο την διαφορά θερμοκρασίας ζέστης κρύου.
Εγώ την καταπολεμώ με ενα σκουπισματάκι στην καμπάνα και το ντρίπ
Αλεξ αν αποφασίσεις να τον δώσεις........τον θέλω :)  :tongue_move_02:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #139 στις: Ιουλίου 11, 2012, 11:52 »
να το δώσω? ΠΟΤΕ!
Και το εννοω! μαζι θα πεθάνουμε! Δεν υπαρχει περίπτωση να δοθει ΠΟΤΕ! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #140 στις: Ιουλίου 11, 2012, 15:37 »
3) Keep Kanthal closer together (max. 1mm/Winding)
Παρόλο που σέβομαι τον raidy, μερικές πληροφορίες που δίνει ειναι αποσπασματικές ή λίγο παραπλανητικές (χωρίς φυσικά να το επιδιώκει)
με αποτέλεσμα οταν πάει κάποιος να δοκιμάσει στην πράξη τις συμβουλές του μπορεί και να πέσει έξω.
Λοιπόν αντί να πεί οι σπείρες να ειναι κοντά η μια στην άλλη θα προτιμούσα να ειχε πεί οι σπείρες να καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια στο mesh
γιατί αυτό ειναι και το σωστό.
Φυσικά αν οι σπείρες ειναι πολλές τότε "αναγκαστικά" θα έρθουν κοντά η μια στην άλλη.
Τι γίνεται τώρα αν οι σπείρες είνα λίγες.......
Αν οι σπείρες ειναι κοντά η μια στην άλλη (συγκεντρωμένες) και αφήσουν αρκετό mesh ακάλυπτο τοτε μπορει να παράγει καμένο ή λίγο ατμό
Αν πάλι οι ίδιες σπείρες απλωθούν σε ολόκληρη επιφάνεια τοτε "δεν" θα εχουμε το φαινόμενο.....του χρηματιστηρίου.
Απο εκεί και έπειτα προσέχουμε να εφαρμόσουμε την σωστή "για μας" αντίσταση και να βρούμε την χρυσή τομή ατμός-γεύση.


Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #141 στις: Ιουλίου 17, 2012, 22:35 »
επειδη κοντευει να μου τελειωσει το κανθαλ αγορασα λιγο νικρομ 0,20 για δοκιμη. το εβαλα και στον line και στον did χωρις το παραμικρο προβλημα. τελικα για ολα ευθυνεται το μες. εαν το εχεις φτιαξει σωστα περνας οποιοδηποτε συρμα χωρις κανενα προβλημα.
το καλο τωρα με το νικρομ ειδικα για μηχανικα μοντς ειναι οτι λογω χαμηλοτερης αντιστασης απο το κανθαλ πηρα μια σπειρα ακομα. δηλαδη εκει που με 5 σπειρες στο did ειχα 2-2,1 ωμ με 6 σπειρες νικρομ εδωσε 1,9 ωμ. οποτε υπαρχει μεγαλο κερδος σε αποδοση ,απλα θελω να δω τι κανει με τις μπαταριες.
επισης ειναι πολυ πιο μαλακο και τυλιγεται πιο ευκολα στο μες.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #142 στις: Ιουλίου 18, 2012, 00:40 »
Μπορει να στιε ξελιγώσει λίγο περισσότερο, αλλα για μενα προσωπικά οι 7 με 8 σπείρες για τα 2Ωμ ειναι αναντικατάστατες σε απόδοση!

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #143 στις: Ιουλίου 18, 2012, 07:24 »
Μπορει να στιε ξελιγώσει λίγο περισσότερο, αλλα για μενα προσωπικά οι 7 με 8 σπείρες για τα 2Ωμ ειναι αναντικατάστατες σε απόδοση!


Πώς γίνεται με τόσες σπείρες να είσαι μόνο στα 2 Ohm?

Αποσυνδεδεμένος aggelos g

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #144 στις: Ιουλίου 18, 2012, 07:25 »
μαλλον με συρμα χαμηλης αντιστασης.....περισσοτερες σπειρες λιγοτερα ωμ.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #145 στις: Ιουλίου 18, 2012, 09:14 »


Πώς γίνεται με τόσες σπείρες να είσαι μόνο στα 2 Ohm?


αναλογως και το παχος του μες Μπαμπη. και το κανθαλ με το νικρομ εχουν αρκετη διαφορα σε αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #146 στις: Ιουλίου 18, 2012, 09:18 »
ΜΕ 20ρι νικρομ.
Καπου εκει βγαινουν οι σπείρες, με το ματι το παω ετσι κι αλλιως. Δηλαδη κανω οσες περισσοτερες μπορώ για να ειναι παντου το σύρμα.
Το οράιον εχει τρύπα για το μές στα 2mm. Οποτε ειναι σχετικά λεπτό! Για αυτο παει σε τόσες σπειρες. ο DID που ειναι σχεδόν διπλασια η τρυπα δεν θα μπορουσε.


οσο για τα σύρματα, αν θυμαμαι καλά, 20ρι κάνθαλ είναι κατι σαν 17ρι νικρομ.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #147 στις: Ιουλίου 18, 2012, 09:19 »
καλημερα μαστερ οφ δε μες!!!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #148 στις: Ιουλίου 18, 2012, 09:38 »
 :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
καλημέρα!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Εχει δοκιμασει κανεις κανα 23ρι κανθαλ η κατι τετοιο? Δεν εχει πεσει στα χέρια μου.
Ισως ξελιγώνει καπω παραπανω τη μπαταρία αλλα απο γεύση πρεπει να λεει χοντρά!

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #149 στις: Ιουλίου 18, 2012, 10:15 »
0.22 ένα κομμάτι έπεσε στα χέρια μου.
Γεύση +∞

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499246 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy