vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 2 χρήστες
mfk, manoslykos

Twitter

Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 08, 2012, 22:15 »
σε ολα τα καλα ελληνες πρωτοι :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος voltaire

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 08, 2012, 22:16 »
Δηλαδή αν δεν μπορεί το η.τ. Με ασφάλεια να μας κάνει να διακόψουμε το κ.τ. Τότε «λογικά» πρέπει να απαγορεύει... Ναι, δε τα παίρνω από τις καπνοβιομηχανίες...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 08, 2012, 22:19 »
από το 'συνιστά' μέχρι να απαγορευθεί υπάρχει μέλλον :)

Αποσυνδεδεμένος ktm

  • **
  • 135
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 08, 2012, 22:22 »
Έλεος ρε παιδιά δηλαδή ποιος είναι ο ασφαλής δρόμος για κάποιον που δεν μπορεί να κόψει έτσι απλά το κάπνισμα? >:( >:( >:( >:( >:(  Τα χάπια που έδιναν κάποτε?????????????? τα αυτοκόλητα που δεν κάνουν για καμία εργασία......κ.τ.λ. Γιατί δεν μας λένε απλά, ότι δεν έχει κέρδος για το κράτος τις καπνοβιομηχανίες και το σόι τους μέσα δεν είναι καλό????????!!!!!!!!!!!!! ΑΜΑΝ πια :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 09, 2012, 00:07 »
Πριν απο ενα μηνα περιπου στην TV100 ηταν καλεσμενη σε εκπομπη η καθηγητρια πνευμονολογος κ.Αργυροπουλου.Η γιατρος σε ερωτηση σχετικα με το ητ δεν φανηκε  ναναι αρνητικη ως προς τις  συνεπειες απο την χρηση του ητ.Ηταν δε τοσο ηπια στις απαντησεις της  ωστε οι δυο παρουσιαστες δημοσιογραφοι που αντι να περιοριστουν σε  ερωτησεις εξεφραζαν την αρνητικη τους διαθεση απο την αρχη καποια στιγμη σχολιασαν¨¨ ετσι που τα λετε το κανετε να φαινεται πολυ αθωﴨ     Υπαρχουν και εντιμοι ανθρωποι που δεν εκφραζουν κανενος ειδους συμφεροντα                           

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 09, 2012, 00:29 »
Ναι, το ΗΤ δεν μπορεί να προταθεί από γιατρούς...
διότι δεν σε κάνει ανεξάρτητο (από μόνο του) από τη νικοτίνη...
διότι δεν υπάρχει κάποια μελέτη για το ποιες είναι οι επιπτώσεις πάνω μας (μακροπρόθεσμα, πια)...

Αλλά, και τέτοια μελέτη να υπάρχει...
θα έχει πολλές παραμέτρους...
τα mg νικοτίνης, την παρασκευή και ροή ατμού, τη θερμοκρασία, τα συστατικά των υγρών, την αντίσταση, την τάση, το ρεύμα, το... τον... την...

Οι παράμετροι είναι πάρα πολλές!  :yes:

Τι μπορούμε να κρατήσουμε;
Ότι οι έρευνες για το ΚΤ ήταν απείρως απλούστερες, διότι όλα τα καπνά στο ίδιο καζάνι είναι... (τα βάζουν)
Άρα δεν παίζουν ρόλο οι μάρκες, τα ονόματα...

Αυτό και μόνο...
ο καπνός σαν προϊόν ανεξάρτητα από εταιρεία,
προκαλεί τα ίδια αποτελέσματα...
αυτό και μόνο...
εκφυλίζει το ΚΤ...
το ισοπεδώνει.

κι αυτό μας συμφέρει...  ;D

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 09, 2012, 00:47 »
δεν ειναι ακριβως ετσι φιλε, η νικοτινη απαγορευεται και σε καρδιοπαθεις...οσο για τη δημιουργια αγγειων θα ηθελα πολυ να μαθω που το βρηκες. Η νικοτινη ειναι γενικα ενα πολυ ισχυρο δηλητηριο γιαυτο και θα συμφωνησω με τα παιδια που υποστηριζουν να ελεγχθουν τα υγρα ωστε να ξερουμε... παρολα αυτα ο καθενας μας μπορει να παει στο γενικο χημειο του κρατους,θελετε να φτιαξουμε μια ομαδα περι αυτου? 
είναι καρκινογόνος; αυτή είναι η ερώτηση τα υπόλοιπα είναι σχόλια που διάβασα σερφάτοντας. νομίζω κάτι εχει ποσταρει ν nobacco. Η νικοτίνη είναι ισχυρό δηλητήριο και μάλιστα δεν πρεπει να ερθει σε επαφή ουτε καν με το δερμα σου σε υψηλες συγκεντρώσεις. όπως δηλητήριο ειναι και το CO2 αλλά υπάρχει στον αέρα, όπως και η ακτινοβολία από τους σταθμούς γυρω από την αττικη κ.α.
εμένα με ενδιαφέρει αν προκαλεί καρκίνο η κάτι άλλο βλαβερό.

Ναι, το ΗΤ δεν μπορεί να προταθεί από γιατρούς...
διότι δεν σε κάνει ανεξάρτητο (από μόνο του) από τη νικοτίνη...
διότι δεν υπάρχει κάποια μελέτη για το ποιες είναι οι επιπτώσεις πάνω μας (μακροπρόθεσμα, πια)...


γιατί να μην προτείνετε απο γιατρους, χορηγουν μεθαδόνη που έχει διπλάσια ισχύ σε συγκριση με την ηρωινη 1mg=2mg.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2012, 00:52 από boson »

Αποσυνδεδεμένος Nyxteridas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 09, 2012, 03:08 »
«Σβήνει» τα ηλεκτρονικά τσιγάρα η Ευρωπαϊκή Πνευμονολογική Εταιρεία (ERS), καθώς δεν τα ταξινομεί ως ασφαλή εναλλακτική λύση και συνιστά την απαγόρευση τους στους δημόσιους χώρους. «Η επιστημονική τεκμηρίωση της ασφάλειας του ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν υπάρχει και δεν μπορεί η μέθοδος αυτή να υποστηριχθεί ως επιστημονική θεραπευτική προσέγγιση της διακοπής του καπνίσματος», τονίζει η Χριστίνα Γκράτζιου, πρόεδρος της Επιτροπής Ελέγχου του Καπνίσματος της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρείας.
http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4700736
Ναι αλλά δεν είναι άλλο το να απαγορευθεί ως εναλλακτική μέθοδος διακοπής του καπνίσματος και άλλο το να αποδείξουν πως πρέπει να απαγορευθεί;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 09, 2012, 11:13 »
γιατί να μην προτείνετε απο γιατρους, χορηγουν μεθαδόνη που έχει διπλάσια ισχύ σε συγκριση με την ηρωινη 1mg=2mg.

Σωστό κι αυτό...

Αποσυνδεδεμένος oldhabits

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 09, 2012, 11:36 »
Δέν ξέρω τι λένε οι επιστήμονες η μή
ενα ξέρω....
35 χρόνια βαρύς καπνιστής... εδώ και
2 μήνες ατμιστής και σχεδόν σε φλωρέξ
ατμισμα ....τσιγάρο μαχαίρι μόλις ξεκίνησα
το ατμισμα...
Στη δική μου περίπτωση ποιόν ειδικό να
ακούσω? ελα μου ντέ? δλδ κατ'αυτούς
να ξαναγυρίσω σε τσιγάρο ωστε να
ειμαι δυνητικός "πελάτης τους"

No thank you

τελεία και παύλα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 09, 2012, 12:20 »
Κακά τα ψέμματα παίδες, πριν 50 χρόνια το τσιγάρο ήταν must. Πως έχουμε σήμερα τις εκπομπές με τοποθέτηση προϊόντος? Ε, τότε δεν νοούνταν αμερικάνικη εκπομπή χωρίς ο παρουσιαστής να έχει το πακέτο με τα KENT ή τα Lucky strike σε σημείο να φαίνονται. Μετά έγιναν οι μελέτες, οι κλινικές δοκιμές και όλα. Το κάπνισμα είναι γνωστό στον "πολιτισμένο" Δυτικό κόσμο από το 1492 και τα ταμπελάκια "Το τσιγάρο βλάπτει" κλπ μπήκαν στα πακέτα το 1960 στην Αμερική και το 1980 στην Ελλάδα.
Κανείς όμως δεν σκέφτηκε τότε "δεν ξέρω τι έχει μέσα το τσιγάρο, δεν υπάρχουν μελέτες" κλπ, απλά κάπνιζαν αβέρτα!!!

Ξαφνικά όλοι φαγώθηκαν με το ητ.

Δεν θέλουμε να "συνιστάται" η χρήση του.
Δεν θέλουμε έγκριση από ΕΟΦ και λοιπά πολυεθνικά τσιράκια.
Δεν θέλουμε να πωλείται ως προϊόν διακοπής καπνίσματος.

Όσο δεν δημοσιεύεται μελέτη για βλαβερές επιπτώσεις, όλα καλά. Γιατί αν υπήρχαν βλαβερές επιπτώσεις, το τραστ των καπνοβιομηχάνων δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να χαλάσει κάνα δύο δις ευρώ για να τις κάνει γνωστές σε κάθε γωνιά του πλανήτη.

Σας αφήνουμε να καταστρέφετε συνειδητά το σώμα σας και να πληρώνετε αδρά γι αυτό.
Αφήστε μας να απολαμβάνουμε τον ατμό μας χωρίς να μας πρήζετε το κεφάλι.

Άντε μην πάρω το Μ1 και πάω να βρώ τον Διευθυντή του ΕΟΦ!!!

Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 09, 2012, 13:11 »
Πριν μερικά χρόνια επισκέφτηκα με τον πατέρα μου παθολόγο για κάποιο πρόβλημα του.
Μπαίνοντας στο ιατρείο του είδα  τασάκι μεγέθους «γαβάθας» γεμάτο από αποτσίγαρα και τον ιατρό ντουμάνι με το τσιγάρο στο χέρι !!
Βλέποντας τις εξετάσεις του πατέρα μου του λέει : θα σε παρακαλέσω να κόψεις αμέσως το τσιγάρο γιατί και το οξυγόνο στο αίμα  είναι χαμηλό αλλά και τα πνευμόνια σου θα είναι χάλια από τη πίσσα, θα πεθάνεις !!
Φτάνουμε στο σήμερα, εε! τι περιμένουμε να πουν οι ιατροί, να καπνίζουμε ή να ατμίζουμε ? Είναι ποτέ δυνατόν ??
 Ήμαρτον … δηλαδή , δεν γίνετε να πουν πως το κάπνισμα ή το αλάτι ή η ζάχαρη ή τα λύπη ή ο καφές κάνουν καλό ή τα εναλλακτικά τους  άτμισμα – φρουκτόζη, φυτικά λύπη, καφές ντεκαφεινέ  κ.α. δεν βλάπτουν!
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας των Ελλήνων ειδικών, τα μικροσωματίδια που υπάρχουν στον αέρα που αναπνέουμε όχι μόνο προέρχονται από επικίνδυνα βαρέα μέταλλα αλλά από το πιο τοξικό χημικό στοιχείο που υπάρχει, το αρσενικό, όπως αναφέρουν.
Το στοιχείο ενοχοποιείται όταν γίνει κατάποσή του μέσω της τροφής ή του νερού για καρκίνο του δέρματος, του ήπατος, ίσως και των νεφρών, και κυρίως για καρκίνο της ουροδόχου κύστεως. Κατηγορείται ακόμη για ηπατοπάθειες, προβλήματα στο πεπτικό σύστημα και πάχυνση του δέρματος.
Δηλαδή τι θα πουν ΜΗΝ ΑΝΑΠΝΈΕΤΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ?  :fight_shot_auto:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 09, 2012, 14:34 »
Δεν θα πω πολλά γιατί έχω οικονομικό συμφέρον από το ηλεκτρονικό τσιγάρο:
Κάθε φορά που βγαίνει κάποιος έμπορος-εισαγωγέας η.τ. από τη μία και ένας "γιατρός" από την άλλη, θα πρέπει να καταδεικνύεται με σαφήνεια και κατηγορηματικότητα η οικονομική εξάρτηση του δεύτερου από ιατρεία διακοπής καπνίσματος, φάρμακα διακοπής, ηλεκτροβελονισμούς κ.α.
Και ο "γιατρός" να κατακτά τη θέση του έχοντος οικονομικά συμφέροντα από τον πόλεμο ενάντια στο η.τ.

Υ.Γ. Εγώ θα ρώταγα πάντως τον γιατρό αν η ρόμπα του είναι πιστοποιημένη για μη ραδιενεργό βαμβάκι που ενδεχομένως να ακτινοβολεί τον καμεραμάν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης. Και όχι τίποτα άλλο, κάθε λογής ΕΤΑΙΡΕΙΑ (Society ή Corporation δεν είμαι σίγουρος -μάλλον το δεύτερο), θα πρέπει να αποκαλύψει κάποια στιγμή στον κόσμο ότι η έγκριση του ΕΟΦ δεν αφορά δοκιμές του φαρμάκου για παρενέργειες. Και κάποιος επιτέλους ας πει δημόσια ότι κάτι Champix έχουν παρενέργειες αυτοκτονικές τάσεις και ενέργειες. Τελεία+παύλα

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 09, 2012, 14:42 »
Εντελως ασχετο αυτο που θα γραψω αλλα σχετικο για τις ερευνες (εντος και εκτος εισαγωγικων) που γινονται για το η.τ
Με τα τοσο γρηγορα αποτελεσματα που τα θεωρουν μαλιστα και εγγυημενα 100%...

Coca-Cola,Pepsi: Νέα συνταγή για τον κίνδυνο καρκίνου

Τελος off topic

Αποσυνδεδεμένος Aκαπνος

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλη μιση καρδια μου στη κινα βρισκεται
Απ: Ευρωπαική πνευμονολογική εταιρεία για το η.τ.
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 09, 2012, 14:49 »
δεν ειμαι ειδικος ουτε γιατρος αλλα εχω διαβασει οτι και τα niccorete μπορει να προκαλεσουν τασεις αυτοκτονιας η καταθλιψεις γιατι επιδρουν στους νευροδιαβιβαστες του εγκεφαλου (λογω νικοτινης) δηλαδη δουλευουν καπως σαν τα αντικαταθλιπτικα ,προσοχη δε λεω οτι οποιος παρει νικορετ θα αυτοκτονησει η θα παθει καταθλιψη αλλα ενα ποσοστο μπορει να το παθει ,γκουγκλαρετε λιγο και θα βρειτε  πληροφοριες για το θεμα παρολα αυτα ομως ο εοφ εγκρινει τα νικορετ ,οποτε  :confused1: :confused1: :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499093 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy