vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, Foyle, Blackwolf, stamatisgr, camber

Twitter

Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?

Αποσυνδεδεμένος christoforos

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #330 στις: Ιουλίου 26, 2014, 23:22 »
800+
μόλης ξεκινήσεις, ως άγνοστος στο χόρο και εθησμένος στο κ.τ θες να τα δοκημάσεις όλα για να βρείς το <κλύτερο> Μεγάλη παγήδα αυτό

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #331 στις: Αυγούστου 03, 2014, 13:21 »
Από την Πρωταπριλιά που ξεκίνησα το η.τ., πρέπει να έχω δώσει γύρω στα 550 ευρώ συνολικά, άρα λίγο λιγότερα από τα 600 ευρώ που θα είχα δώσει για καπνό, φιλτράκια και τσιγαρόχαρτα, μια και ήθελα ακριβώς 150 ευρώ το μήνα για δαύτα.

Η μεγάλη διαφορά όμως με το η.τ., είναι ότι μάλλον έχω αγοράσει πλέον από hardware ότι επιθυμούσα, οπότε για πολύ καιρό θα αγοράζω μόνο αντιστάσεις και υγρά, με αστείο κόστος κάπου στα 30-40 ευρώ το μήνα. Από mods έχω ήδη εδώ και τρεις μήνες το Vamo V5, πήρα και το e-Huge από fasttech, αλλά μου βγήκε ελαττωματικό και περιμένω αντικατάσταση, ενώ από το ebay έχω παραγγείλει περιμένω τον μεγάλο μου έρωτα, το Seven-22!  :_love_heart:

Από ατμοποιητές (σοβαρούς, κάτι CE4 κτλ. δεν τους λογαριάζω καν) έχω πάρει τον Gemini mini, που τον έχω πλέον σαν τελευταία επιλογή σε μια 1300άρα μπαταρία, τον Aspire BDC mini και τον Ναυτίλο, ενώ περιμένω έναν κλώνο του Kayfun καθώς και έναν RG500 από τo fasttech.

Οπότε θα έχω τέσσερα ετοιμοπόλεμα setup.
1. Το Seven-22 με τον Kayfun.
2. Tο e-Huge με τον Ναυτίλο και τον σωλήνα επέκτασης, με τις δύο κτηνώδεις Enerpower των 4500 mAh, που μπορούν να δώσουν πάνω από 280 λεπτά αυτονομία στα 2Α ρεύμα!  :thumpup:
3. Το Vamo V5 με τον Aspire BDC mini ή τον RG500.
4. Τον Gemini mini στην 1300άρα eGo.

Θέλω λοιπόν να πιστεύω ότι είμαι εξοπλισμένος πλέον σαν αστακός...  :))

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #332 στις: Αυγούστου 09, 2014, 18:02 »
Περιπου 500 στα 2 χρονια που ατμιζω.
Τωρα ομως που ανακαλυψα και ανακαλυπτω καινουρια πραγματα εδω στο φορουμ, μαλλον θα ανεβει κι αλλο το κοστος.
Σε καθε περιπτωση ομως, πολυ χαμηλοτερα απο οταν καπνιζα. :)

Στάλθηκε απο το Lg D320N

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #333 στις: Αυγούστου 21, 2014, 11:13 »
Ελπιζω για την ημερα που ολοι οι καπνιστες θα ατμιζουν και παραλληλα φοβαμαι για την ημερα που το μαρκετινγκ των η.τ. θα εχει νικησει στη μαχη του "τρεντυ" και του "του ποιος την εχει μακρυτερη"
Βλεπω ποσα και ποσοτητες που με τρομαζουν λιγο.
Πολλα ντουμανια, αντιστασεις πανω κατω δεξια αριστερα, 8 μοντ τσεπη, 99 ρυθμισεις, 46 γευσεις ( ολα αυτα για να παμε για ενα καφε ), διπλοι εκκεντροφοροι και χταποδι στην εξατμιση... εεε... σορρυ παρασυρθηκα...
Μηπως τελικα ολα αυτα οδηγουν σε υπερκαταναλωση και υγρων και χρηματων ?
Δε ξερω πραγματικα και ως νεος στο η.τ. με "φοβιζει και λιγο....


Υ.Γ. Συγνωμη για το offtopic.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #334 στις: Αυγούστου 21, 2014, 11:18 »
300 € και πάλι τα μισά από εκείνα που θα ξόδευα για κ.τ. και συμπεριλαμβάνονται οι συσκευές άτμισης... :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #335 στις: Αυγούστου 21, 2014, 11:37 »
Ελπιζω για την ημερα που ολοι οι καπνιστες θα ατμιζουν και παραλληλα φοβαμαι για την ημερα που το μαρκετινγκ των η.τ. θα εχει νικησει στη μαχη του "τρεντυ" και του "του ποιος την εχει μακρυτερη"
Βλεπω ποσα και ποσοτητες που με τρομαζουν λιγο.
Πολλα ντουμανια, αντιστασεις πανω κατω δεξια αριστερα, 8 μοντ τσεπη, 99 ρυθμισεις, 46 γευσεις ( ολα αυτα για να παμε για ενα καφε ), διπλοι εκκεντροφοροι και χταποδι στην εξατμιση... εεε... σορρυ παρασυρθηκα...
Μηπως τελικα ολα αυτα οδηγουν σε υπερκαταναλωση και υγρων και χρηματων ?
Δε ξερω πραγματικα και ως νεος στο η.τ. με "φοβιζει και λιγο....


Υ.Γ. Συγνωμη για το offtopic.

Off δεν είσαι, όχι εντελώς τουλάχιστον. Αλλά ως νέος στο ητ, πρέπει να σκεφτείς το εξής: ακόμα, δεν έχεις παρατηρήσει το κέρδος στην τσέπη σου (εκτός από το θέμα υγείας) οπότε δεν έχεις μπει στο τριπάκι να πεις "€200 χαλούσα το μήνα για τσιγάρα, αν χαλάω €150 στο ητ εντάξει είμαι". Οκ, ακραίο παράδειγμα, αλλά παίζει και μάλιστα πολύ. Ιδιαίτερα όταν ψάχνουμε συνεχώς κάτι καλύτερο και βλέπουμε ότι αυτό είναι στο budget μας, δεν είναι παράλογο να πούμε ότι αφού και πάλι κέρδος έχουμε, ας τα χαλάσουμε. Βέβαια ως γνωστόν, ο καθένας έχει την τσέπη του και τα γούστα του.

Για την ιστορία, σε δύο χρόνια και σχεδόν οκτώ μήνες, έχω χαλάσει €1221,62 στο ητ ενώ με την τελευταία γνωστή σε μένα τιμή των τσιγάρων που κάπνιζα (Άσσος σκέτο, €3,10) θα είχα χαλάσει €2932,60 με την παραδοχή του ενός πακέτου την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #336 στις: Αυγούστου 21, 2014, 11:51 »
Kαταλαβαινω τι λες αλλα δε το εστιασα αποκλειστικα και μονο στο οικονομικο θεμα. Δε νομιζω οτι αρχιζοντας το η.τ. αυτοσκοπος ειναι η εξοικονομιση χρηματων... πλεον πουλανε καπνο με 15 ευρω το κιλο εναντι των 350 ευρω ανα κιλο που εχει ο τυποποιημενος.
Αλλο ηταν το νοημα αυτων που εγραψα




Διαγραφη αμεσης παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2014, 12:10 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #337 στις: Αυγούστου 21, 2014, 13:31 »
Στους 16 μήνες ατμού, έχω ξεπεράσει το 1000ρικο, αλλά τον τελευταίο καιρό είμαι πολύ οικονομικότερος από ότι μέχρι πριν λίγο, όπως ακριβώς το εξηγεί και ο GiannisPap παραπάνω. Φυσικά, όπως και αυτό αναφερθηκε, έχω πουλήσει πράγματα και πάρει αρκετά χρήματα πίσω.


Συνεχίζω να αγοράζω νέα ενδιαφέροντα πράγματα, με σωστότερο κριτήριο, έχοντας συγκριτικά, μια σταθερά πτωτική οικονομικά πορεία που γίνεται όλο και πιο επικερδής.


Δεν το συγκρινω όμως με το κάπνισμα, το οποίο δεν είχε τη μορφή του χόμπι και της χαράς/ικανοποίησης, όπως ο ατμός. Διότι, εκτός των άλλων τα τελευταία μου 10 χρόνια ως καπνιστής, είχα υιοθετήσει τον χύμα/χωρίς χημικά/εξαιρετικά φτηνό συγκριτικά/ντόπιο καπνό.


Συν, τελευταία ατμίζω όλο και λιγότερα αρώματα, όλο και πιο πολύ σκέτη βάση, σε όλο και λιγότερα Watts.

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #338 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 21:02 »
285 ευρώ εδώ και 5 μήνες μαζί με τα υγρά που έχω ατμίσει, και έχω αυτή τη στιγμή 2 spinner, 1 ρυθμιζόμενη κινέζικη απο fasttech, ένα μ16 μηχανικό mod, 1 SVD iTaste (που χάλασε) + 2 EFEST μπαταριούλες. Επίσης έχω υγρά για 1 μήνα ακόμα και 5-6 ατμο . Νομίζω καλά είμαι... :P

Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #339 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 23:11 »
Ειμαι προς το παρων εδω και 1 μηνα περιπου στα 200. Ατμοποιητες, Mods, φορτιστες, μπαταριες και μπιχλιμπιδια χωρις υγρα ατμισης. Απο δω και περα για καιρο μονο υγρα εχω να περνω. ;)

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #340 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 03:42 »
Η απάντηση μου αφορά κυρίως νέους ατμιστές (όπως κι εγώ ο ίδιος) που έχουν την ίδια απορία όπως όλοι μας οι καινούριοι. Θέλω να το ξεκινήσω. Θέλω να έχω τα βασικά και να μη μου λείπει τίποτα. Τι θα μου κοστίσει;


Παραθέτω τις τιμές του δικού μου set:

1) Starter Kit (eGo-C Battery, T2 ατμοποιητής, φορτιστής, λουράκι λαιμού, θήκη eGo, 1 υγρό δώρο) = 31€

2) Καπνικό υγρό (ως εναλλακτική γεύση) = 6€

3) Ατμοποιητής Aspire CE5 BDC (για να έχω χωριστά τη δεύτερη γεύση μου) = 6€



Το σύνολο μου έχει κοστίσει μέχρι στιγμής 43€ με τα οποία έκανα την αρχή μου στον κόσμο του η.τ έχοντας καλυμμένες τις απαιτήσεις μου και για καπνικό υγρό και για απαλή γεύση, δοκιμάζω δύο διαφορετικούς ατμοποιητές ώστε να αρχίσω να έχω άποψη πάνω στο τι μου αρέσει και τι όχι (από άποψη απόδοσης), ενώ εν καιρώ διαθέτω τα τρέχοντα έξοδα για τα αναλώσιμα. Οικονομικότερα; Δεν γίνεται...  ;)

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #341 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 10:18 »
Εως σημερα , 7 μηνες περιπου ατμιστης ξοδεψα 570ε, (σαφως πολυ λιγοτερα απο αν καπνιζα...) το εχω δει και λιγο σαν χομπυ και μ' αρεσει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #342 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 11:48 »

Η απάντηση μου αφορά κυρίως νέους ατμιστές (όπως κι εγώ ο ίδιος) που έχουν την ίδια απορία όπως όλοι μας οι καινούριοι. Θέλω να το ξεκινήσω. Θέλω να έχω τα βασικά και να μη μου λείπει τίποτα. Τι θα μου κοστίσει;


Παραθέτω τις τιμές του δικού μου set:

1) Starter Kit (eGo-C Battery, T2 ατμοποιητής, φορτιστής, λουράκι λαιμού, θήκη eGo, 1 υγρό δώρο) = 31€

2) Καπνικό υγρό (ως εναλλακτική γεύση) = 6€

3) Ατμοποιητής Aspire CE5 BDC (για να έχω χωριστά τη δεύτερη γεύση μου) = 6€



Το σύνολο μου έχει κοστίσει μέχρι στιγμής 43€ με τα οποία έκανα την αρχή μου στον κόσμο του η.τ έχοντας καλυμμένες τις απαιτήσεις μου και για καπνικό υγρό και για απαλή γεύση, δοκιμάζω δύο διαφορετικούς ατμοποιητές ώστε να αρχίσω να έχω άποψη πάνω στο τι μου αρέσει και τι όχι (από άποψη απόδοσης), ενώ εν καιρώ διαθέτω τα τρέχοντα έξοδα για τα αναλώσιμα. Οικονομικότερα; Δεν γίνεται...  ;)

Και πως την παλεύεις χωρις δεύτερη μπαταρια?

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #343 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 12:16 »
Είμαι συνήθως κοντά σε PC επομένως το φορτίζω. Αυτές τις μέρες όμως που το έχω μου βγάζει άνετα απ' το πρωί μέχρι το βράδυ (με αρκετούτσικη χρήση) όποτε πριν ξαπλώσω το βάζω και το πρωί είμαι έτοιμος  ;)

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #344 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 10:21 »
(lily by innokin + μια μπαταρία)/2=30€ (το πήρα με μια συνάδελφο)
μια επιπλέον μπαταρία=10 €
30 ml bebeca 18mg= 9.9 €
30 ml bebeca 6mg = 12 €
30 ml bubble gum της natura= 10 €
20 ml cinnamon cookies =8 €
20 ml 1+1 της nobacco = 9 €
10 ml burry mix της liqua = 4.45 €

Συνολο: 93,35 € και είμαι μόλις στης 6η μέρα ατμίσματος  :-[ :-[

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824613 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507613 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154888 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244010 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem