vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 0 χρήστες

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #195 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2012, 23:44 »
Αυτό που λες το παθαίνω με τις παλιές μου hybrid. Φορτίζουν, αναβεί κανονικά το λαμπάκι όταν ρουφάω (είναι αυτόματες) αλλά η μια δε δίνει ρεύμα στον άτμο, ή άλλη δίνει ελάχιστο. Ισα λίγος ατμός.
Δεν ξέρω τεχνικά τι συμβαίνει, μπακάλικα είπα ότι γέρασαν και τις έβαλα στην άκρη.

Απλά έχω αποφασίσει να μην το ψάχνω πολύ. Εβαλα στο πρόγραμμα να αγοράζω 2-3 μπαταρίες το χρόνο κι αυτό είναι όλο.
Πρόσφατα αγόρασα μια επώνυμη καλής ποιότητας παςθρου, που με βγάζει όλη μέρα όταν είμαι σε υπολογιστή, η επόμενη που θα πάρω θα είναι μια φτηνή νοναμε με αρκετά βολτ για ρεζέρβα όταν είμαι έξω και μετά βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος larkostas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρεμπετης
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #196 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 10:53 »
να ρωτησω ρε παιδια οταν φτειαχνουμε μια φυτιλοαντισταση σε εν επισκευασιμο παιζουν ρολο οι σπειρες
που κανουμε και πως ?????

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #197 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 11:00 »
Στο οτι, όσο περισσότερες σπείρες, σημαίνει οτι χρησιμοποιείται περισσότερο σύρμα=υψηλότερη αντίσταση.
Πέραν αυτού, όσο περισσότερες σπείρες, τόσο μεγαλύτερη επιφάνεια φυτιλιού θερμαίνεται, με σχεδόν πάντα άμεσα αποτελέσματα στην ατμοποίηση, στην παραγόμενη ποσότητα ατμού, και στη γεύση.
Για να βγαλεις ας πούμε 2Ωμ με 17ρι σύρμα ίσως θές 4 σπείρες ενω 2Ωμ με 20ρι είναι 6. Οπότε εχεις μεγαλύτερη επιφάνεια αντίστασης.
Ανάλογα τον ατμοποιητή σου ίσως είναι το καλύτερο. θελει πειραματισμό!

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #198 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 11:04 »
Περισσότερες σπειρες => μεγαλύτερο μήκος συρματος=>μεγαλύτερη αντίσταση(Ω)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #199 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 11:05 »
Δεν είναι απαραίτητα θέμα ποιότητας μπαταρίας.
Πάντως προβληματικός άτμο μπορεί να όντως να "σκοτώσει''' μπαταρίες.
Πριν λίγες μέρες θρήνησα 2 στη σειρά από χαλασμένο άτμο.
Αν υπάρχουν αμφιβολίες για την ποιότητά του, τότε καλύτερα πέταμα. Από τη φωτό βλέπω ότι η μαυρίλα είναι πολλή για μια μέρα χρήσης. ούτε μου φαίνεται νοικοκυρεμένη η διάταξη φιτιλιού και αντίστασης.


Συμφωνώ απόλυτα  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
Εδώ κ λίγες μέρες  ατμίζω με ένα νέο cartomizer που μου έχει πραγματικά  προκαλέσει τρομερή εντύπωση!!!  :yes: :yes: :yes: :yes:
Ενώ ατμίζω τόσο καιρό (μήνες) με δυο μόνο μπαταρίες eGo εναλλάξ, είχα προσέξει ότι οι συγκεκριμένοι Cartomizer (Giant) μου "άδειαζαν" σε πολύ σύντομο
χρονικό διάστημα της μπαταρίες μου!!!!!

Το είχα πάρει απόφαση κ απλά τις φόρτιζα αμέτρητες φορές όταν άδειαζαν.
Εδώ κ δέκα μέρες ατμίζω με έναν νέο Giant της ίδιας εταιρείας με τους προηγούμενους κ πρόσεξα με απίστευτη έκπληξη ότι οι μπαταρίες μου
(οι δυο που προανάφερα) δεν αδειάζουν καθόλου μα κρατάνε ώρες δίχως να χρειάζεται να τις φορτίζω κάθε μια ώρα!!!! Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πώ μα το αποδίδω στο cartomizer!!!!

Έχω τον ίδιο πάντα φορτιστή κ δεν έχω καμία άλλη λογική εξήγηση παρά να καταλήξω σε αυτό που είπε η Petra για τους ατμοποιητές!
  :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος larkostas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρεμπετης
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #200 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 11:07 »
ευχαριστω alex !!!!!!!!δεν μπορουμε να φτειαξουμε ενα πινακα που τα λεει ολα αυτα ??? ?
δηλαδη διαμετρο συρματος με σπειρες και ωμ που δινουν? ??? ποια η διαφορα απλου συρματος και συρματος
με αντισταση???

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #201 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 11:37 »
Ορεξη να'χεις να διαβαζεις κι απο υλικο μπολικο:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11042.0.html
Και ακομα περισσοτερο στα επι μερους θεματα του κσθε επισκευασιμου.
Το απλο συρμα δεν παρουσιαζει (υπολογισιμη) αντισταση σε σχεση με το συρμα με αντισταση.
Υπαρχουν ατμοποιητες που ενωνεις κατευθειαν στους πολους τους την αντισταση και αλλοι
που χρησιμοποιεις και συρμα χωρις.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #202 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 11:52 »
Ειδες? Οι συμφορουμίτες εχουν κάνει ήδη τη δουλειά. Αν και εδώ που τα λέμε, καλύτερη είναι η αγορά ενος φτηνού πολυμέτρου με κανα δεκάευρο, και αυτό μέχρι να παρεις το κολλάει.
μετά ψιλοσταματάς να μετράς όπως οι περισσότεροι μας και το κανεις εμπειρικά.
Οπως και νάχει το θέμα σύρμα και αντίσταση είναι ανεξάντλητο, γιατι οι συμπεριφορές των συρμάτων είναι διαφορετικές σε δεδομένες αντιστάσεις.
Δηλαδή με 2 Ωμ αντίσταση αλλιως συμπεριφέρεται το 16ρι με τις λιγότερες σπείρες και αλλιώς το 20ρι με τις περισσότερες, και ολα μαζί εχουν αλλη συμπεριφορά σε κάθε ατμοποιητή. Οποτε είμαστε συνέχεια σε πειραματισμούς. :tongue_smilie: :thumpup:
Αλλα μας αρέσει κιόλας!!!  :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος larkostas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρεμπετης
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #203 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:23 »
μια ερωτησουλα ρε παιδια βλεπω και κυκλοφορουν lavatube διαφορα ποιασ εταιριας ειναι τα
καλυτερα  Young June.,l-rider η καποιο αλλο???επειδη λεω να γινω και γω μοντακιας και ειπα να ξενινησω με ενα
lava!!!!! 
                                  ευχαριστω!!!!
:cigar: :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #204 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:32 »
Δεν ξεκινας με ενα vmax ? λεω εγω τωρα !

Αποσυνδεδεμένος larkostas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρεμπετης
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #205 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:36 »
ποσο εχει το ενα ποσο το αλλο ??? ?νομιζω εχουν καποια διαφορα!!!!
35 το ενα 60 το αλλο??

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #206 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:43 »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #207 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:44 »
Το λινκ οδηγει καπου;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #208 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:46 »
Τωρα ναι  :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #209 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 01:53 »
ποιος κερδίζει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541548 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31095 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50207 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357829 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11550 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193101 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios