vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 8 χρήστες
Metzas, billythekid, zamploutos, george kotsopoulos, Tem, Aoratix, camber, john67

Twitter

ερεθισμος στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος achilleas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • Honesty is the best policy.
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #195 στις: Ιουνίου 20, 2012, 21:16 »
fox
κοιτα εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6945.msg234747.html#msg234747
μηπως το παρακανες με τα αρωματα? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Fox

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #196 στις: Ιουνίου 20, 2012, 21:29 »
Ναι ψυχολογε μου, ενταξει κανω πλακα οτι μιλαω σα νταλικιερης, εννοω οτι εχει βαρυνει η φωνη μου οπως οταν το παρακανα με το τσιγαρο και το ξενυχτι. Λετε να το παρακανα με τα αρωματα Αλέξη και Αχιλλεα? Ρε γμτ προσεχα τις σταγονες που εριχνα παντως θα το δοκιμασω να δω τι γινεται!!! Ευχαριστω πολυ καθε βοηθεια πολυτιμη  ;)



χμμμμμμμμμμμ μαλλον εβαλα κατιτις παραπανω. Για πρασινο μηλο δινει μεχρι 7 στα 10ml και για τη μαστιχα δινει μεχρι 10 στην αντιστοιχη ποσοτητα, εγω πρεπει να εριξα γυρω στις 15-17 και απο τις δυο μαζι. Μαλλον αυτο θα φταιει  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2012, 21:44 από Andreass »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9601
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #197 στις: Ιουνίου 20, 2012, 22:27 »
Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι και θέμα ατμοποιητή. Εχεις δοκιμάσει κάποιον άλλον ατμοποιητή ?

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #198 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:04 »
Εγω βλεπω βελτιωση μονο οταν εχω απο 70-80% VG και πανω στα υγρα μου. Φιλος μου παλι δεν εχει προβλημα με PG.
Μηπως παιζουν κανενα ρολο οι αμυγδαλες? Εγω τις εχω βγαλμενες. Παντως επειδη εχω αποθεμα σε 50-50 το ατμιζω για να τελειωσει αλλα τα πρωϊνα ή απογευματα μετα τον υπνο ξυπναω μενα λαιμο αστα... θελει να παραγγειλω ιδιας περιεκτηκοτητας νικοτινη vg να αλλαξω τα ποσοστα.
Σιγουρα και καποια εντονα όξυνα αρωματα θα με πειραζουν επισης. Και επισης και η νικοτινη νομιζω ερεθιζει τον λαιμο.

Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #199 στις: Ιουνίου 21, 2012, 07:59 »
Ο ερεθισμένος λαιμός, κοινώς φαρυγγίτιδα, προέρχεται από μόλυνση στην περιοχή που ξεκινά πίσω από τη μύτη και καταλήγει στην τραχεία.
Μπορεί να είναι προάγγελος διαφόρων καταστάσεων, όπως αμυγδαλίτιδα αλλά μπορεί και να οφείλεται σε κατάχρηση η. τσιγάρου και ποτού, έλλειψη βιταμινών ή κάποια τροφική αλλεργία.
Όπως και να χει αν το φαινόμενο δεν υποχωρεί μείωσε την χρήση του ατμίσματος και θα δεις αν
τελικά αυτό βοηθάει ή πρόκειται για κάτι άλλο και θα πρέπει να επισκεφτείς έναν ιατρό :)

Αποσυνδεδεμένος floraart2

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • http://www.freewebs.com/flora-diamanti
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #200 στις: Ιουνίου 23, 2012, 20:26 »
είχα κι εγώ ένα πρόβλημα με τo λαιμό μου την 1η εβδομάδα ατμίσματος
αλλά πέρασε.Ατμιζα 6 mg tabacco echo.

Αποσυνδεδεμένος mpoygatsa kollias

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #201 στις: Ιουνίου 23, 2012, 20:30 »
σκετη vg και μου εστρωσε κι ο λαιμος και καλητερο ντουμανι εχω.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #202 στις: Ιουνίου 24, 2012, 11:54 »
Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω, όσοι αναφέρετε πρόβλημα με ερεθισμένο λαιμό, παρατήρησε κάνεις και δυσάρεστη αναπνοή?
Ατμίζω περίπου 3 μήνες και πριν περίπου 1 μήνα, μπήκε στον κόπο η αδελφή μου να μου πει για την αναπνοή μου μιας και όπως ξέρετε είναι λεπτό θέμα και δεν είναι εύκολο να στο πει κάποιο κοντινό σου άτομο.
Θα μου πείτε με το κ.τ δεν είχες πρόβλημα και έχεις με το η.τ?
Κι όμως έτσι είναι.
Τον τελευταίο μήνα έτρεχα στον οδοντίατρο λόγω του ότι μάτωναν τα ούλα τα οποία όμως τελικά και έφτιαξα δίχως πρόβλημα πλεον και εν ολίγοις το πρόβλημα της αναπνοής δεν είναι από τα δόντια αλλά νομίζω από τον λαιμό.
Κάνω υγρά 50-50 pg-vg με 11-12 νικοτίνη και έχω μόνιμα ένα μικρό ερεθισμό στο λαιμό και μια ξηρότητα αλλά δεν έδινα και ιδιαίτερη βάση μιας και δεν με πολυ ενοχλούσε.
Το θέμα της αναπνοής όμως είναι σημαντικό και δεν ξέρω τι να κάνω.
Η αλήθεια είναι ότι είχα 2 σταθερά υγρά και πειραματιζόμουν και με άλλα από άποψη γεύσης.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς τι να κάνω?
Να πάω σε Ω.Ρ.Λ? θα μου πει σίγουρα να το κόψω πιστεύω...
Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο?

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #203 στις: Ιουνίου 24, 2012, 12:01 »
Θα σου πώ κάτι πολύ σημαντικό που οι περισσότεροι το αγνοούν ναι? Να κοιτάξεις το στομάχι σου!   :yes: :yes:
Αυτό ευθύνεται για την κακή αναπνοή πολλές -πολλές φορές!!!! Δεν είμαι γιατρός μα σε συμβουλεύω να το κοιτάξεις.  :) :)
Αυτό το λέω από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με τα δόντια σου ναι? Κ στο λέω γιατί γνωρίζω πολλούς που είχαν το ίδιο πρόβλημα με σένα
κ ήταν απλά από το στομάχι τους κ με κατάλληλη θεραπεία είναι μια χαρά!! Να σου πώ πώς δεν ήταν ατμιστές.  :) :)

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #204 στις: Ιουνίου 24, 2012, 12:20 »
dark, ευχαριστώ για την συμβουλή. Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά επειδή το στομάχι είναι αρκετά πιο σύνθετη κατάσταση από τις αμυγδαλές ήθελα να το αφήσω τελευταίο. Εκτός αυτού, πάντα στο παρελθόν όταν είχα φαρυγγίτιδα (και με έπιανε συχνά όταν κάπνιζα πάρα πολύ) είχα και πρόβλημα αναπνοής που έφευγε μετά από 3-4 ημέρες αντιβίωσης. Μάλλον θα πάω ΩΡΛ πρώτα και αν τα δει όλα οκ θα πάω και για το στομάχι. Αλλά ήθελα να δω αν κάποιος είχε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο από το λαιμό του....

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #205 στις: Ιουνίου 24, 2012, 12:27 »
:yes:  :yes: :yes: :yes: να κοιτάξεις κ τις αμυγδαλές σου. Δεν θυμάμαι κάποιο από τα παιδιά να έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, πάντως πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση με τον γιατρό  κ θα είσαι κ πάλι μια χαρά!!!!!!  :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #206 στις: Ιουνίου 24, 2012, 12:29 »
ευχαριστώ να είσαι καλά. Απλά να πω βέβαια ότι μπορεί κάποιος να έχει ένα μικρό θεματάκι με την αναπνοή λόγω του λαιμού αλλά όπως προανέφερα δεν είναι και εύκολα αντιληπτό εκτός αν στο αναφέρει κάποιος που έχει το θάρρος και ξέρει ότι δεν θα τον παρεξηγήσεις...Τέσπα...dark και πάλι ευχαριστώ.!

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #207 στις: Ιουλίου 04, 2012, 10:57 »
Μαλλον θα συμφωνησω οτι τις γυναικες τις πειραζει η VG? Ειμαι καθαρη απο κ.τ. 4 μηνες, ξεκινησα με 12αρια υγρα, στο μηνα πηγα στα 6αρια, τον τελευταιο μηνα στο 0. Παντα υγρα απο Nobacco με βαση PG. Πριν μερικες μερες ξεκινησα DIY Nobacco σε συνεργασια με ATMOS Lab, πηρα Balanced που εχει 50-50 PG με VG και γευσεις μαστιχα και πρασινο μηλο. Εβαλα οπως με συμβουλευσαν τα παιδια εδω γυρω στις 15 σταγονες απο τα αρωματα και το υπολοιπο βαση σε μπουκαλακι των 10 ML. Δεν εχω καπνισει πολυ τις τελευταιες μερες ισα ισα αλλα εχω μια φωνη και μια αισθηση στο λαιμο σαν αυτη που ειχα οταν το ξεφτιλιζα με το τσιγαρο. Λετε να φταιει η VG που στην ουσια κανω για πρωτη φορα ή επειδη αλλαξα απο τα υγρα της Nobacco και πηγα στη συνεργασια με Atmos? Παντως θελω να μιλαω ξανα κανονικα οχι σαν νταλικερης κι επισης θελω να συνεχισω τα DYI γιατι συμφερουν οικονομικα. Συμβουλες? Μηπως να αλλαξω τη βαση σε pg ή να συνεχισω αυτη μηπως συνηθισω?

Δεν νομιζω οτι φταιει κατι που εριξες πολυ. Η αλλαγη που αναφερεις σε υγρα απο μονη της ειναι ικανη να σου προκαλεσει αυτα τα συμπτωματα.
Οπως οταν αλλαζες μαρκα σε τσιγαρα τον πρωτο καιρο παθαινες μια ψιλο-χοντρο φαρυγγιτιδα ετσι και εδω. Το παθαινω και εγω οταν αλλαζω βαση η περιεκτικοτητες σε νικοτινη. 

Συμβουλη:  επελεξε την βαση που σου αρεσει μεινε με αυτη , δωσε χρονο στο λαιμο σου να προσαρμοστει και τα υπολοιπα θα φυγουν μονα τους.

Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #208 στις: Ιουλίου 04, 2012, 11:01 »
Δεν έχω ποτέ ως τώρα παρατηρήσει κάτι τέτοιο και δεν με ενοχλεί καθόλου όταν και
μέσα στην ημέρα αλλάζω 2,3 γεύσεις  :nope:
Η αλλαγή ενοχλεί όταν κάνεις και παρασπονδίες με κ.τ. μόνο τότε.
Μήπως όμως έχεις βάλει πολλές σταγόνες στα αρώματα DIY οπότε μπορεί να σε
"γρατσουνάει" λίγο στο λαιμό που είναι πιο φυσιολογικό?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #209 στις: Ιουλίου 04, 2012, 11:11 »
Ο ερεθισμος στον λαιμο ειναι συνηθισμενη παρενεργεια στο ατμισμα
και οφειλεται σε διαφορετικους λογους κατα περιπτωση ατμιστη οπως υψηλη νικοτινη,προσαρμογη στο ατμισμα ( συνηθες ) ,αρωματα που ενοχλουν,δυσανεξια σε PG,ατμοποιητης που δεν δουλευει σωστα......κ.α.


Ο καθε ατμιστης αντιδρα διαφορετικα - ειδικα τους πρωτους 3 μηνες,
αλλα ο χρονος συνηθως λειτουργει υπερ μας και τα συμπτωματα υποχωρουν ή μαθαινουμε να μην τα δημιουργουμε.


Επειδή υπάρχει παρόμοιο θέμα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1724.0.html
Το παρόν κλειδώνεται. :locked:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2016, 00:43 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506474 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8813 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243375 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293643 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762314 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3911 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem