vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 3 χρήστες
antiklitos140, Tem, jim356

ερεθισμος στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
ερεθισμος στο λαιμο
« στις: Δεκεμβρίου 10, 2009, 08:21 »
θα ηθελα να μαθω αν κανενας απο εμας νοιωθειω μερικες φορες ερεθισμο στο λαιμο μετα το ατμισμα

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 10, 2009, 08:42 »

Καλημέρα. Όχι. Στις αρχές, αν θυμάμαι πια καλά, είχα λίγο γδάρσιμο στο λαιμό. Το θεωρώ φυσιολογικό γιατί σίγουρα παιρνεις μεγάλες τζούρες προκειμένου να ικανοποιήσεις την αίσθηση που έχεις χάσει απο το κτ. Μήπως θα ήταν καλό να χαμηλώσεις και τα ποσοστά νικοτίνης;

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 10, 2009, 08:48 »
Ερεθισμός στο λαιμό μπορεί να προκληθεί όταν αλλάζεις συχνά υγρό όπως και τις πρώτες μέρες ατμίσματος.
Είναι το ίδιο όπως και όταν αλλάζεις συχνά τη μάρκα των τσιγάρων που καπνίζεις.

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 10, 2009, 09:49 »
Εγώ ένιωθα τις 2 πρώτες μέρες που άτμιζα συνέχεια με low-non νικοτίνη (δεν ένιωθα τίποτα και ρούφαγα μανιωδώς). Αύξησα λίγο τη νικοτίνη, συνήθισε μάλλον κι ο λαιμός μου κι έκτοτε κανένας ερεθισμός.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 10, 2009, 10:38 »
εχετε δικιο
ισως ειναι οτι ατμιζω παρα πολυ,βλεπετε μια διαφορα με το κανονικο τσιγαρο ειναι οτι με το κανονικο πρεπει να ανοιξεις το πακετο να βγαλεις αναπτηρα να αναψεις  κτλ κτλ ενω με το ηλεκτρονικο το εχεις συνεχεια στο χερι και το βαζεις πιο ευκολα στο στομα πολες φορες και ασυναισθητα.
Παντως θα ημουν βλακας αν πω οτι δεν ειδα βελτιωση στις αντοχες μου γενικα,Τωρα μαλλον πρεπει να βαλω και το στοιχημα με τον εαυτο μου να ελατωσω και το ητ
καλημερα σας

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 00:19 »
εχετε δικιο
ισως ειναι οτι ατμιζω παρα πολυ,βλεπετε μια διαφορα με το κανονικο τσιγαρο ειναι οτι με το κανονικο πρεπει να ανοιξεις το πακετο να βγαλεις αναπτηρα να αναψεις  κτλ κτλ ενω με το ηλεκτρονικο το εχεις συνεχεια στο χερι και το βαζεις πιο ευκολα στο στομα πολες φορες και ασυναισθητα.

Δεν είναι μόνο η ευκολία,
με τον καπνό κάποια στιγμή μπουχτίζεις, μπουκώνουν τα πνευμόνια σου και δεν μπορείς να καπνίσεις άλλο 
με τον ατμό αυτό δεν συμβαίνει.
Πάντως ο ερθισμός μάλλον δεν οφείλεται στην ...αλόγιστη χρήση.
Πολλοί από εδώ ατμίζουμε πολλά ml το μήνα και δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα, ή το είχαμε μόνον στις αρχές.
Αν συνεχιστεί θα σου πρότεινα να αλλάξεις υγρό για δεις αν θα υπάρξει διαφορά

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 01:09 »
Υγρά PG (της Heaven και παρ'όλο που μου αρέσουν οι τσιγαρίσιες γεύσεις της) μου γδέρνουν το λαιμό από την πρώτη σχεδόν τζούρα.
Δε συμβαίνει το ίδιο με τα VG (ecopure και flavourart). Αυτά δε μου γδέρνουν το λαιμό αλλά (ίσως επειδή είναι "πηκτός" ο ατμός του VG, ίσως επειδή τα "ξεσκίζω", ίσως ο συνδυασμός και των δύο) αισθάνομαι μια συσσώρευση φλεγμάτων στο λαιμό   :hmmm:  :( 

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 01:14 »
Συμφωνώ marbass. Η VG μου φαίνεται πιο "φιλική" με τον λαιμό.  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 01:34 »
Συμφωνω και γω

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 11, 2009, 18:22 »
+1.

(με κάποια pg από heaven κάθε πρωί ξύπναγα με λαιμό ... αποξηραμένο. γδάρσιμο σκέτο).

Αποσυνδεδεμένος nitse4

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 12, 2009, 17:03 »
Mε επιασε ο λαιμος  αλλα δεν ειναι σιγουρο εαν οφειλεται στην PG(θα το ξαναδω).Εγω το εχω ελατωσει και το ΗΤ αφου κανω μονο NON.
Ετσι κανω μονο οταν γουσταρω να κανω ,και δεν μου το επιβαλει καμια νικοτινη το ποτε θα κανω.
Το υγρο που εκανα τελευταια ειναι mix,εγω πριν εκανα μονο VG και δεν ειχα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος alex---

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 14, 2010, 18:08 »
Είχα ακούσει ότι ο λαιμός ενός βαρύ καπνιστή είναι μόνιμα μουδιασμένος επί όσο συνεχίζει να καπνίζει με αποτέλεσμα να μην τον ενοχλεί ιδιαίτερα παρά μόνο όταν δοκιμάσει να κόψει το κάπνισμα (φεύγει το μούδιασμα).

Τις πρώτες λοιπόν μέρες αποχής από κ.τ. είναι πιθανό να υπάρξει ενόχληση που οφείλεται στη διακοπή του καπνίσματος και όχι στην έναρξη του ατμίσματος.

Αν οι ενοχλήσεις επιμένουν τότε τα αίτια βρίσκονται αλλού και ενδεχομένως έχουν να κάνουν με τη σύσταση των υγρών, το υπερβολικό άτμισμα κ.λπ.


Αποσυνδεδεμένος gorillas

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Ελάτε στο πλευρό της Ελλάδας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 21, 2011, 14:26 »
Καλησπέρα. Εγώ ατμίζω εδώ και 10 μέρες και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω έναν συνεχόμενο πονόλαιμο, όπως όταν κάπνιζα υπερβολικά πάνω από το συνηθισμένο.

Τί μπορεί να φταίει. Ο συνδισμός που χρησιμοποιώ είναι ego-t + ecopure 20mg. H ποσότητα που ατμίζω καθημερινά είναι πολύ μικρή. Σκεφτείτε ότι η δεξαμενή μου φτάνει για 2 ημέρες.

Τί λέτε να φταίει;




Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 21, 2011, 14:40 »
Τι τσιγάρα κάπνιζες πριν; Και πόσο; Το 20άρι που ατμίζεις έιναι δυνατό για έναν πρώην καπνιστή που έκανε λιγότερο από πακέτο (για τόσο σε "κόβω") Προτείνω να δοκιμάσεις περιεκτικότητες 10 έως 12mg και θα βελτιωθεί πολύ η αίσθηση στο λαιμό.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 21, 2011, 14:49 »
Καλησπέρα. Εγώ ατμίζω εδώ και 10 μέρες και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω έναν συνεχόμενο πονόλαιμο, όπως όταν κάπνιζα υπερβολικά πάνω από το συνηθισμένο.

Τί μπορεί να φταίει. Ο συνδισμός που χρησιμοποιώ είναι ego-t + ecopure 20mg. H ποσότητα που ατμίζω καθημερινά είναι πολύ μικρή. Σκεφτείτε ότι η δεξαμενή μου φτάνει για 2 ημέρες.

Τί λέτε να φταίει;

μήπως ατμίζεις με καμένο ατμοποιητή ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343296 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207091 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542340 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31486 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50668 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358674 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11927 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193602 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1489 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1498 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios