vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, stsoulos, Sergios

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #345 στις: Απριλίου 30, 2013, 18:12 »
Τη τράβηξα επίτηδες...
Ουτε εγώ σε 16 μήνες αγόρασα 35!!! αρώματα και φυσικά ούτε 2,5 λίτρα βάσεων...
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι χάλασα κάτι παραπάνω σε εξοπλισμό, αλλά μη ξεχνάμε ότι πρίν 1-1,5 χρόνο, δεν υπήρχαν ούτε φθηνοί επισκευάσιμοι (έπρεπε να είσαι στημένος στο site του Τούρκου και να σκάσεις και ένα 100αρικο), ούτε οι εργοστασιακοί είχαν ανταλλάξιμες κεφαλές και τοσο καλή απόδοση...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2013, 18:41 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #346 στις: Απριλίου 30, 2013, 19:33 »
Πιστεύω ότι οι τιμές είναι καλές για κάποιον που θέλει να αρχίσει τα ατμίζει με ένα αρχικό πακέτο και θα έλεγα ακόμη και να πάρει κάποιος κάτι ποιο εξεζητημένο,(τιμή/χρόνος).

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #347 στις: Απριλίου 30, 2013, 19:37 »
Τωρα πιά.... πέρνεις 2 evod, και με 1.5 ευρώ την εβδομάδα είσαι άρχοντας... βάλε και έναν Α7 ή εναν Eternity για να παίζεις με σύρματα (άν θέλεις να ασχοληθείς με το σπόρ) + δύο μπαταρίες delirium69 που έχουν passthrough και ένα απλό μοντάκι για το σπίτι και ξανα-είσαι άρχοντας....

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #348 στις: Απριλίου 30, 2013, 20:09 »
Εγώ νομίζω οτι πολύ χοντρά υπάρχουν 3 κατηγορίες

1. Υπάρχουν άνθρωποι που ατμίζουν με αρχικά πακέτα εδώ και δύο χρόνια (3 ατομα στον περιγυρό μου) και το μόνο τους έξοδο είναι τα υγρά και οι ατμοποιητές τους, και καμία διάθεση δεν έχουν να δοκιμάσουν κάτι άλλο (όλως περιέργως και οι τρείς ατμίζουν virginia, και δεν έχουν σχέση μεταξύ τους). Αυτοί είναι οικονομικοί εξαρχής.

2. Υπάρχουν άνθρωποι που το ψάχνουν για να βρούν ένα καλό setup, και θα ξοδέψουν τόσο σε υγρά όσο και σε μερικές συσκευές, ατμοποιητές κλπ... μέχρι να βρουν κάτι που τους ικανοποιεί, αν και θα είναι διατεθειμένοι να κάνουν κανένα ψιλοέξοδο που και που για κανένα καινούριο clearο, ή ένα νέο υγρό ας πουμε... αυτοί κάνουν κάποια έξοδα τον πρώτο καιρό αλλά είναι σχετικά οικονομικοί σε βάθος χρόνου.

3. Υπάρχουν άνθρωποι που το ψάξιμο και οι πειραματισμοί είναι στο αίμα τους και (όσο μπορούν) θα ξοδεύουν για να δοκιμάζουν ένα μεγάλο μέρος των νέων κυκλοφοριών σε συσκευές, μοντς, ατμοποιητές, υγρά κλπ. Εκεί το άτμισμα γίνεται και αντικείμενο χόμπυ και έρευνας οπότε το οικονομικό έρχεται σε δεύτερη μοιρα

ΥΓ. Οι δύο τελευταίες κατηγορίες έχουν και τα DIY υγρά σύμμαχο στην οικονομία

Αποσυνδεδεμένος μιχαληςVape

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #349 στις: Απριλίου 30, 2013, 21:20 »
Κατα τη γνωμη μου (ειδικα με σημερινες τιμες κ.τ και η.τ.) το ηλεκτρονικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση πιο ακριβο . Μεχρι και στην περιπτωση που καποιος αγοραζει τα πιο ακριβα mods και επισκευασιμους μεσα σε 2-3 μηνες εχει κανει  αποσβεση. Η οικονομια μεγιστοποιηται με τα diy τα οποια μαλιστα δεν απαιτουν και μεγαλη γνωση και ενασχοληση.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #350 στις: Απριλίου 30, 2013, 22:11 »
Τη τράβηξα επίτηδες...
Ουτε εγώ σε 16 μήνες αγόρασα 35!!! αρώματα και φυσικά ούτε 2,5 λίτρα βάσεων...
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι χάλασα κάτι παραπάνω σε εξοπλισμό, αλλά μη ξεχνάμε ότι πρίν 1-1,5 χρόνο, δεν υπήρχαν ούτε φθηνοί επισκευάσιμοι (έπρεπε να είσαι στημένος στο site του Τούρκου και να σκάσεις και ένα 100αρικο), ούτε οι εργοστασιακοί είχαν ανταλλάξιμες κεφαλές και τοσο καλή απόδοση...
το παρατράβηξες :-) ειδικά με το 10% αρώματα :-) .αλλά χοντρικά 5-6 κατοστάρικα το χρόνο αν δίνεις, και καλά είναι συγκριτικά, αλλά και κάποια εργαλειάκια παίρνεις. και έχεις γλυτώσει και άλλα 1500€ απο τσιγάρα. μιλάμε μόνο για οικονομικό κόστος. το άλλο που το βαζεις;

Αποσυνδεδεμένος Goulliver

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπηκα στην πρωτη δεκαετια μου
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #351 στις: Απριλίου 30, 2013, 22:19 »
Εγώ νομίζω οτι πολύ χοντρά υπάρχουν 3 κατηγορίες

1. Υπάρχουν άνθρωποι που ατμίζουν με αρχικά πακέτα εδώ και δύο χρόνια (3 ατομα στον περιγυρό μου) και το μόνο τους έξοδο είναι τα υγρά και οι ατμοποιητές τους, και καμία διάθεση δεν έχουν να δοκιμάσουν κάτι άλλο (όλως περιέργως και οι τρείς ατμίζουν virginia, και δεν έχουν σχέση μεταξύ τους). Αυτοί είναι οικονομικοί εξαρχής.

2. Υπάρχουν άνθρωποι που το ψάχνουν για να βρούν ένα καλό setup, και θα ξοδέψουν τόσο σε υγρά όσο και σε μερικές συσκευές, ατμοποιητές κλπ... μέχρι να βρουν κάτι που τους ικανοποιεί, αν και θα είναι διατεθειμένοι να κάνουν κανένα ψιλοέξοδο που και που για κανένα καινούριο clearο, ή ένα νέο υγρό ας πουμε... αυτοί κάνουν κάποια έξοδα τον πρώτο καιρό αλλά είναι σχετικά οικονομικοί σε βάθος χρόνου.

3. Υπάρχουν άνθρωποι που το ψάξιμο και οι πειραματισμοί είναι στο αίμα τους και (όσο μπορούν) θα ξοδεύουν για να δοκιμάζουν ένα μεγάλο μέρος των νέων κυκλοφοριών σε συσκευές, μοντς, ατμοποιητές, υγρά κλπ. Εκεί το άτμισμα γίνεται και αντικείμενο χόμπυ και έρευνας οπότε το οικονομικό έρχεται σε δεύτερη μοιρα

ΥΓ. Οι δύο τελευταίες κατηγορίες έχουν και τα DIY υγρά σύμμαχο στην οικονομία


Συμφωνω αλλα θα ηθελα να καταγραψεις και τα ποσοστα αυτων των κατηγοριων για να κατανοησουμε τι γινεται τελικα

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #352 στις: Απριλίου 30, 2013, 22:32 »
Πιστεύω οτι όσοι είμαστε στο φορουμ βρισκόμαστε στις δυο τελευταίες κατηγορίες :hmmm:
και μόνο από τις τόσες πληροφορίες που δεχόμαστε κάθε μερα δεν μπορούμε να απόφύγουμε τους πειρασμούς 8)

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #353 στις: Απριλίου 30, 2013, 22:34 »
τα ποσοστά δε μπορείς να τα ξέρεις (ειδικότερα στην 1η κατηγορία) μια και τις περισσότερες φορές δεν ασχολούνται ούτε με forum, ούτε με κάτι που να τους προδίδει.
όσο για την κατηγορία 2,  ένα μεγάλο μέρος της ειναι κυλιόμενο προς την κατηγορία 3 :)
(λέμε και τπτ να περάσει η ώρα)

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #354 στις: Απριλίου 30, 2013, 23:13 »
Εγώ έχω βολευτεί εδώ και ένα εξάμηνο με ένα Α7  και δεν ψάχνω (προς το παρών) για κάτι καλύτερο .
DIY υγρά , αρώματα καφές με βανίλια σχεδόν μόνιμα ( με διαφορετική περιεκτικότητα κατά τη διάρκεια της μέρας ) , 5άρα νικοτίνη , 3ml κατανάλωση ........ ψίλουλα σε σχέση με το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #355 στις: Μαΐου 01, 2013, 00:17 »
το παρατράβηξες :-) ειδικά με το 10% αρώματα :-)
Αν σου αρέσουν τα TPA ή τα After8 το δεκαράκι (%) το έχεις για πλάκα....


@Diver...
Ταυτιζόμαστε ατμιστικά απολύτως.... Α7 (και ενα evod τελευταία όταν οι περιστάσεις δεν είναι για σταξίματα), 5αρα νικοτίνη, και περίπου 3ml ημερησίως... μονο στη γεύση τα χαλάμε λίγο αλλά τέλος πάντων  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απολογισμός μου μέχρι σήμερα (16-17 μήνες) με αναγωγή στο έτος:

- Βάσεις: 1700 ml περίπου 90 ευρώ
- Αρώματα: περίπου 90 ευρώ
- Εξοπλισμός: 550 ευρώ (περιλαμβάνονται όμως και ένας Α2Τ και κάποιο άλλοι όταν ακόμα ήταν ακριβοί, M&M με αρκετές μπαταρίες, κλπ)

Κόστος 2 ευρώ/ημέρα σίγουρα αυτό το νούμερο πέφτει δραματικά μέρα με τη μέρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2013, 00:26 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #356 στις: Μαΐου 01, 2013, 00:26 »
τα ποσοστά δε μπορείς να τα ξέρεις (ειδικότερα στην 1η κατηγορία) μια και τις περισσότερες φορές δεν ασχολούνται ούτε με forum, ούτε με κάτι που να τους προδίδει.
όσο για την κατηγορία 2,  ένα μεγάλο μέρος της ειναι κυλιόμενο προς την κατηγορία 3 :)
(λέμε και τπτ να περάσει η ώρα)

Συμφωνώ απόλυτα για τα ποσοστά, πολύ δυσκολο να εκτιμίσεις...

επίσης συμφωνώ οτι η πιο θολή κατηγορία είναι η δεύτερη. Δηλαδή με setup που μου κάνει όχι μόνο πόσο διατεθειμένος είμαι να ψαχνομαι εντατικά αλλά και με ποιά συχνότητα μπορώ να ψάχνομαι περεταίρω.

τεσπα μη βγούμε και εκτός θέματος.... όπως είπα τα κατηγοριοποιώ πολύ χοντρικα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #357 στις: Μαΐου 01, 2013, 13:21 »
Θα σας δώσω μια πιο λογιστική αντιμετώπιση του κόστους, όχι των υγρών αλλά του Hardware. Λογιστική απόσβεση.

Δεν θα χρησιμοποιήσω τη διάταξη που επιτρέπει την εφ' άπαξ απόσβεση ποσών €1500,00 προ ΦΠΑ μια που δεν είμαστε ΑΕ και δεν ψάχνουμε δαπάνες να εκπέσουμε.

Μπορούμε όμως εμπειρικά να συντάξουμε συντελεστές απόσβεσης ανάλογα με το πόσο φθείρεται το κάθε εργαλείο.
Έτσι, δεν υπολογίζουμε το κόστος αγοράς, αλλά το κόστος φθοράς.
Για παράδειγμα, αν θεωρήσουμε ότι μια noname ego 650mAh έχει προσδόκιμο ζωής τους 6 μήνες, τότε το κόστος της δεν είναι πχ €15 με την αγορά, αλλά επιβαρύνει τον μηνιαίο προϋπολογισμό μας με 16,67% κάθε μήνα, ήτοι €2,5/μήνα.
Ένα Provari, το οποίο έχει και αντοχή στο χρόνο αλλά και υψηλή μεταπωλητική αξία, θα είχε ας πούμε ένα συντελεστή της τάξεως του 20%/έτος. Με αγορά στα πχ €180,00, θα επιβάρυνε τον μηνιαίο προϋπολογισμό μας κατά (€180*20%)/12=€3 το μήνα.
Ταμειακά, ξέρουμε όλοι ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά σαν κόστος με την αυστηρή έννοια της λέξης, είναι εξαιρετικός τρόπος υπολογισμού.

Σας έστειλα, αλλά του λογιστή πρώτα του βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι!!!

Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #358 στις: Μαΐου 03, 2013, 14:01 »
καλησπέρα παιδία και καλές γιορτές να έχουμε
ατμιστής εδώ και 10 μέρες και με τα λίγα που έχω βιώση ώς τώρα δεν μπορώ να πώ ότι είναι και φθηνή λύση το Η/Τ τουλάχιστον στην αρχή.
Δυστυχώς αλλά για κάποιον άνεργο που δεν έχει ουτε ταμείο το δυσκολότερο είναι το ξεκίνημα και τα 30 ευρό πχ που κόστισε σε εμένα το delirium μαζί με υγρό κλπ..
και δυστυχός δεν φτάνει μόνο ένα υγρό λόγο του ότι προσωπικά για εμένα που κάπνιζα καπνό, golden virginia το κίτρινο,το 18άρι που μου έδωσαν μαζί με το πακέτο ήταν πολύ βαρύ.. οπότε +8 ευρώ και την επόμενη μέρα για ένα 9αρι υγρό.. μια μπαταρία ; δεν φτάνει ούτε για πλάκα οπότε άλλα 15 ευρώ κτλ κτλ..
Θέλω να πώ απλά πως ίσως είναι λίγο μαζεμένα τα έξοδα και λίγο μεγάλα  :-\
Σαφώς και είναι ποιο φθηνό απο το τσιγάρο μακροχρόνια αλλά στην αρχή το κόστος είναι δυσβάσταχτο..



Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #359 στις: Μαΐου 03, 2013, 14:20 »
Η αρχική αγορά είναι που είναι μαζεμένα..αφού πήρες μπαταρίες,υγρό κτλ δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο πέρα από το υγρό όταν σου τελειώνει.

Και μην αρχίσεις να αναζητάς το τέλειο υγρό που θα σου αρέσει...θα χαλάσεις πολλά χρήματα...ότι ποιο κοντινό σε τσιγάρο για εμενα όπως και πολλών άλλων φίλων εδώ είναι σκέτη βάση..είτε σκέτη VG όπως κάνω εγώ..είτε 50-50 για άλλους...όπως και να έχει σκέτη βάση όμως χωρίς άρωμα κτλ.
Ένα μεγάλο + είναι ότι παίρνεις ποσότητα και σε βγάζει αρκετό καιρό πχ τα μπουκαλάκια είναι 100ml.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2013, 14:26 από Knomax »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 152674 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 566527 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291825 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502482 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13028 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis