vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

297 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, ZoeM

Υγρά vinirette

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #480 στις: Απριλίου 10, 2010, 17:01 »
Αυτή είναι  μια συζήτηση που έχει ξαναγίνει και θα ξαναγίνεται γιατί όλοι μας ήρθαμε στο η.τ. για την υγεία μας.
Προς το παρόν τα 2 μόνα πράγματα που με ενδιαφέρουν απο τα υγρά για η.τ. είναι

1. Να μην έχουν μέσα στα υγρά κανένα γνωστό καρκινογόνο αλλά μόνο ουσίες οι οποίες πάνε κάτω απο το
"γενικά θεωρείται αβλαβής" τμήμα των διαφόρων Οργανισμών Φαρμάκων και Τροφίμων και αυτό πάντα είναι σχετικό με την ποσότητα κατανάλωσης.
Ει δυνατόν καλό είναι να υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος οργανισμός ο οποίος να έλεγξε το υγρό και να τον επιβεβαίωσε,
(ακόμη καλύτερα να το ελέγχει περιοδικά και αιφνιδιαστικά, αλλά αυτό ακόμη δεν γνωρίζω αν συμβαίνει).

Εξαίρεση στον κανόνα βάζω τα ιχνοστοιχεία νιτροσαμινών που έχουν βρεθεί σε ορισμένα υγρά από έρευνα που έγινε στις ΗΠΑ
τα οποία ήταν σε πολύ μικρή συγκέντρωση για να είναι βλαβερά

Το 1 βέβαια δεν σημαίνει ότι είσαι εξασφαλισμένος.
Μια ουσία που θεωρείται γενικά αβλαβής, μπορεί σε μακροχρόνια εισπνοή να είναι βλαβερή.

2. Να μου αρέσει η γεύση τους το κτυπημα τους η ποσότητα ατμού τους και γενικότερα η εμπειρία ατμίσματος που μου δίνουν

Αυτά τα 2 είναι οι μόνοι οδηγοί μου.


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #481 στις: Απριλίου 10, 2010, 17:11 »
Τα κινέζικα που εισάγει η nobacco είναι τα μόνα στα οποία έχουμε στη διάθεσή μας έκθεση συστατικών απο Δημόκριτο  και δεν βρέθηκε τίποτα το επιλήψιμο.
Αυτό πιστεύω ότι ισχύει για όλα τα κινέζικα που διατίθενται απ ευθείας απο την Shenshen . Εχω λοιπόν κάθε λόγο να εμπιστεύομαι τα βασικά συστατικά των κινέζων. Λέγοντας "βασικά" εννοώ τα συστατικά χωρίς τις αρωματικές ουσίες.

Από κει και πέρα είναι γνωστό ότι ο κάθε προμηθευτής ευρωπαίος , Αμερικάνος ή Κινέζος βάζει το "κατι τις " του μέσα στα "βασικά" προκειμένου να τα κάνει ελκυστικότερα και να τα διαφοροποιήσει απο των άλλων.
Επίσης υπάρχουν προμηθευτές που πιθανώς να χρησιμοποιούν δικές τους πρώτες ύλες...είδομεν...Αλλά μέχρι στιγμής  ο κινέζος είναι στο στόχαστρο και μόνο απο αυτόν έχουμε δει αναλύσεις.
Ο νοών  νοείτω !

Παράθεση
Αυτή είναι  μια συζήτηση που έχει ξαναγίνει και θα ξαναγίνεται γιατί όλοι μας ήρθαμε στο η.τ. για την υγεία μας.
Και καλώς γίνεται κατά την άποψη μου
EDIT
Υπάρχουν και οι αναλύσεις του FDA και άλλων βέβαια , τις οποίες θεωρώ θετικές ( παρά τον θόρυβο που προκάλεσαν) γιατί τα ίχνη που βρέθηκαν προσωπικά δεν μου λένε τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2010, 17:16 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #482 στις: Απριλίου 10, 2010, 19:14 »
Τα κινέζικα που εισάγει η nobacco είναι τα μόνα στα οποία έχουμε στη διάθεσή μας έκθεση συστατικών απο Δημόκριτο  και δεν βρέθηκε τίποτα το επιλήψιμο.

η ερευνα εγινε στο υγρο ή στον ατμο που παραγεται?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #483 στις: Απριλίου 11, 2010, 01:05 »
στα υγρά έγινε, δεν μιλάμε για ιατρικού περιεχομένου έρευνα
απλή ανάλυση συστατικών με φασματογράφο

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #484 στις: Απριλίου 11, 2010, 18:41 »
χτυπάει ανελέητα αυτό το Virginia. Φαντάζομαι τι θα γίνεται με 7βολτους ατμοποιητές. Βέβαια το κόστος θα είναι πιθανότατα ασύμφορο γιατί με εντατικό άτμισμα δεν θα επαρκεί ένα μπουκαλάκι την ημέρα. Με το AFS βέβαια τα πράγματα θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #485 στις: Απριλίου 12, 2010, 01:22 »
Απορω βρε παιδια που το βρισκετε το χτυπημα σε αυτα τα υγρα :)
Εχω ατμισει για 1-2 ωρες τα coffee και chokolate στα 10 mg και δεν εχω καταλαβει τπτ! Ουτε και απο γευση με ενθουσιασαν. Μονο ωραιο αρωμα εχουν. Το american blend στα 15mg καπως ατμιζεται, μου θυμιζει ...φραουλα! Οχι ομως οτι αξιζει την τιμη του. Την βανιλια την εχω ατμισει μιση ωρα μονο, αλλα δεν μου αρεσε καθολου, θα την δοκιμασω ξανα ομως. Το virginia ακομα δεν εχω κουραγιο να το δοκιμασω...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #486 στις: Απριλίου 12, 2010, 01:53 »
Το χτύπημα στα 15mg δεν είναι σπουδαίο, είναι όμως σε επίπεδα medium, εξάλλου στα περισσότερα υγρά το medium είναι στα 15mg άσχετα αν η vininette τα ονομάζει high. Σίγουρα πάντως, το παλιό τους virginia 15mg είχε καλύτερο χτύπημα, όπως και γεύση.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #487 στις: Απριλίου 12, 2010, 03:04 »
Απλα μου χε κανει εντυπωση οταν διαβαζα εδω οτι ...κλωτσανε ακομα και στα 10mg...Αλλα οκ, αυτο ειναι στην προσωπικη εκτιμηση του καθενος. Προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου και ευτυχως απο μια πλευρα γιατι θα ειχα φοβερο διλλημα σε σχεση με το κοστος που εχουν. Ειναι πολυ σπαστικο παντως να ψαχνεις να βρεις καποιο/α υγρα που να σου αρεσουν, να δοκιμαζεις ενα σωρο απο δαυτα και οταν επιτελους καταληγεις ποια σου αρεσουν, η γευση τους να εχει αλλαξει πια! Και απο οτι λετε και εσεις, αυτο τελικα δεν συμβαινει μονο στα 'κινεζικα' υγρα. Το ιδιο πανω-κατω συμβαινει και με τους ατμο.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #488 στις: Απριλίου 12, 2010, 03:33 »
Απλα μου χε κανει εντυπωση οταν διαβαζα εδω οτι ...κλωτσανε ακομα και στα 10mg...Αλλα οκ, αυτο ειναι στην προσωπικη εκτιμηση του καθενος..

 :nope: δεν ειναι προσωπικη αποψη του καθενος,αλλα θεμα ατμοποιητη και επισης οφειλεται στο γεγονος οτι οσοι ανεφεραν χτυπημα γαιδουρινο,αναφερονταν στα παλια υγρα,προ 3μηνιας και βαλε,που δεν ειχαν και γευση καλαμποκιλας..  :-\

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #489 στις: Απριλίου 12, 2010, 04:54 »
Τα δοκιμασα κυριως σε 901 αλλα και λιγο σε 510, αλλα δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα. Διαφορες εχουν αναφερθει για τα virginia και american. Τα αλλα που...υποτιθεται οτι ειναι ιδια, δεν ειδα καποιο ιδιαιτερο 'χτυπημα'. Τεσπα, ατμιζω αλλα υγρα που και φθηνοτερα ειναι αλλα και εχω...συμβιβαστει μαζι τους :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #490 στις: Απριλίου 12, 2010, 06:20 »
για να είμαι ειλικρινής το χτύπημα το έχω δεί με 510 ατμοποιητές. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλοι οι 510 δίνουν το ίδιο χτύπημα. Σε κάποιους 510 θα ήθελα τουλάχιστον 30 mg των συγκεκριμένων υγρών για να αισθανθώ κάποιο χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #491 στις: Απριλίου 12, 2010, 07:30 »
εγω ειχα τα παλια σε medium και με ικανοποιουσαν τωρα να παρω high δηλαδη;;;

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #492 στις: Απριλίου 12, 2010, 07:53 »
εγω ειχα τα παλια σε medium και με ικανοποιουσαν τωρα να παρω high δηλαδη;;;

Χμμ,δοκιμασα την vanilla με τον 510 του EGo,κλασικα με adm φυσικα και ατμιζεται μπορω να πω. Χτυπημα δεν εχει παντως σε low,αλλα φερνει περισσοτερη γλυκα και η καλαμποκιλα δε δειχνει τοσο εντονη οπως στον 901. Η γευση φερνει καπως σε πτι-μπερ παπαδοπουλου τωρα  ::) Το ντουμανι ικανοποιητικο και η ροη αψογη αν πετυχετε τη σωστη αναλογια στο σφουγγαρακι.. 8) Βεβαια ο 510 τρωει πολυ υγρο και εχει την κακη συνηθεια οταν ξεμενει λιγο,να φερνει γευση  καμμενου,αλλα δε βαριεσαι,αφου ατμιζεται, τουλαχιστον δε θα παει χαμενο το υγρο :)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #493 στις: Απριλίου 12, 2010, 08:07 »
ΞΑΔΕΡΦΕ η βανιλια ατμιζετε και εχει αρωμα σαν φρεσκοψημενο γαλακτομπουρεκο

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #494 στις: Απριλίου 12, 2010, 08:10 »
ΞΑΔΕΡΦΕ η βανιλια ατμιζετε και εχει αρωμα σαν φρεσκοψημενο γαλακτομπουρεκο

Μπα,για μπισκοτακι μου κανει εμενα :tongue_smilie:
Ναι ευτυχως με τον 510 δε θα παει χαμενη. Να εχουν τοση διαφορα και τα αλλα υγρα αραγε με 510?  :hmmm:
Παντως καθε τζουρα και σταγονα ειναι ο ατιμος..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541665 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592086 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios