vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, Sergios, e-akapnos, th3ofilos, camber, white varadero, lagoudakis

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #135 στις: Ιουνίου 30, 2015, 09:34 »
Πριν από χρόνια, τότε που κάπνιζα όμως, ματώναμε και εμένα τα ούλα. Είχα ουλίτιδα και πέρα από ένα καθαρισμό ο οδοντίατρος μου συνέστησε μπουκώματα με αλατόνερο 2 φορές την ημέρα. Μια χαρά μετά από λίγο καιρό.

Την προηγούμενη εβδομάδα, τότε που ευτυχώς είχαμε κάποια μετρητά, ξεμπέρδεψα ξανά με τον οδοντίατρο (καθαρισμό και αλλαγή σφραγισμάτων).  Μου είπε ότι το η.τ δεν κάνει καθόλου κακό στα δόντια / ούλα, και ότι έχει πολλά παραδείγματα από φίλους του και λοιπούς πελάτες, οι οποίοι έκοψαν το κ.τ. και ατμίζουν.

Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #136 στις: Ιουνίου 30, 2015, 10:26 »
ΧΤΕΣ ΠΗΓΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΗΛ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΛΑΒΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ!!!!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ? ???

Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2015, 11:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #137 στις: Ιουνίου 30, 2015, 10:33 »
Με την απλη λογικη οχι δεν ειναι...
.  Απο που εβγαλε ενα τετοιο πόρισμα? ....  το κ.τ. εχει χιλια μιρια σκατ... που επικαθονται στα ουλα και δοντια...  το η.τ δεν τα εχει αυτα... και μονο αυτο καταριπτει το πόρισμα. .. και η ζαχαρη κανει κακο στα δοντια ...

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #138 στις: Ιουνίου 30, 2015, 11:11 »
Εχετε υπόψη σας ότι ο καπνός λειτουργεί αιμοστατικά και μειώνει πιθανές αιμοραγίες λόγω ουλίτιδας, μολις διακοπεί το κάπνισμα είναι πιθανό να αυξηθούν τα φαινόμενα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει η αιτία που τα "κρύβει".

Αυτό ακριβώς!!

..όταν είχα κόψει τελείως το τσιγάρο (..και μετά από περίπου τέσσερις μήνες μόνο ατμίσματος), είχα και εγώ παρόμοια αποτελέσματα
{..τα ούλα μου είχαν πρηστεί και μάτωναν στο παραμικρό}.

Πήγα σε οδοντίατρο και μου είπε ότι έχω ουλίτιδα ..σε τέτοιο βαθμό, που υπήρχε μεγάλο πρόβλημα {..μέχρι και να χάσω τα δόντια μου!! (..τόσο "δραματική" ήταν η κατάστασή τους)!!}.

Μου έκανε άμεσα έναν καθαρισμό (όπου το αίμα "έρεε", σε σημείο απελπισίας) ..και κανονίσαμε και πάλι ρανετβού την επόμενη βδομάδα (..δίνοντάς μου ταυτόχρονα και μία θεραπεία με ειδική οδοντόκρεμα και υγρό κατά της πλάκας και της ουλίτιδας).

Την αμέσως επόμενη βδομάδα (..και μετά την θεραπεία που μου είχε δώσει και που εφάρμοσα επιμελώς ), τα συμπτώματα είχαν υποχωρήσει τόσο πολύ (!!) ..που δεν χρειάστηκε κάν το τρίτο (..και όχι μόνο) ραντεβού που είχαμε κανονίσει.

{..πάντα είχα λίγη ουλίτιδα ..αλλά αυτό που είδα όταν έκοψα το τσιγάρο ...ήταν πρωτόγνωρο!! (έφταιγα και εγώ βέβαια, καθώς δεν χρησιμοποιούσα οδοντόνημα και δεν ήμουν και τόσο "επιμελής" με τον καθαρισμό των δοντιών μου)}.

Εκτοτε, με δύο καλά καθημερινά πλυσίματα - καθαρίσματα με οδοντόνημα και με μιά καλή οδοντόκρεμα {..που παρέχει προστασία σε όλα (πλάκα - ουλίτιδα κλπ)}, δεν ξαναείχα το παραμικρό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #139 στις: Ιουνίου 30, 2015, 11:55 »
Όντως οπώς λένε και οι προλαλήσαντες το κάπνισμα λειτουργεί αιμοστατικά και κρύβει την όποια πάθηση υπάρχει στα ούλα με αποτέλεσμα να εμφανίζονται τα οποία προβλήμτα υπάρχουν με τη διακοπή του.
Το ίδιο συνέβη και σε εμένα....με τη διαφορά οτι μου έχει κάνει φλεγμονή σε ένα σημείο και με πονάει τώρα....ο γιατρός μου έδωσε τα αντισηπτικά διαλύματα τα οποία και χρησιμοποιώ από χτες αλλά δε βλέπω βελτίωση ως προς τον πόνο....μόνο ως προς το μάτωμα....με βλέπω πάντως να χρειάζομαι αντιβίωση...
Πάντως ο γιατρός (ο οποίος με παρακολουθεί χρόνια και ξέρει την κατάσταση των δοντιών μου) δεν είδε κάτι ανησυχιτικό...
Υπαρχει περίπτωση να έπαθα καμια μόλυνση από κάποιο drip tip  :hmmm: ??? το σκέφτομαι και αυτό πάντως

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #140 στις: Ιουλίου 23, 2015, 12:23 »
Last call για τη βίδα του εμφυτεύματος. Μετά από αποτυχημένα ράμματα και μη επούλωση ο οδοντίατρος μου έβαλε χέρι. Απο σήμερα το μεσημέρι και μετά, για μια βδομάδα και παραπάνω άτμισμα γιοκ. Μακάρι να πάει καλά αυτή τη φορά.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #141 στις: Ιουλίου 23, 2015, 12:37 »
Επειδη το κυριως αντικειμενο της δουλειας μου ειναι να βαζω εμφυτευματα και χωρις να ξερω ακριβως τη περιπτωση σου, σου λεω πως και να μην κλεισει καλα το τραυμα δεν ειναι και σοβαρος λογος ανησυχιας, μη τρελαινεσαι...
Τωρα για το αν εφταιγε το ατμισμα... :nope: :nope: :nope: .
Ελπιζω παντως τη δευτερη φορα να εραψε καλυτερα... ;)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #142 στις: Ιουλίου 23, 2015, 12:49 »
Το πρόβλημα μου είναι ότι στο σήμειο του εμφυτεύματος η άνω γνάθος δεν έχει αρκετό οστό εξωτερικά. Κατά την εξαγωγή της ρίζας του σπασμένου 2ου άνω προγόμφιου, 1 χρόνο πριν τοποθετήθηκε οστικό μόσχευμα το οποίο τελικά δεν είχε δημιουργήσει πολύ οστό και το υπόλοιπο ήταν εκεί χωρίς να αφομοιωθεί. Μιά βδομάδα πρίν, 3 μέρες μετά την επέμβαση τοποθέτησης της βίδας, μερικά ράμματα έσπασαν (σχίστηκε το ούλο ψηλά στο σιελογόνο) και χάθηκε το νέο μόσχευμα που μπήκε. Αυτή τη στιγμή φαίνεται η κεφαλή της βίδας καθώς και μερικά σπειρώματα στο πλάι και το ούλο έχει υποχωρήσει μέχρι τον σιεολογόνο σχεδόν. Σήμερα στις 3 που έχω ραντεβού θα είναι και ένας δεύτερος γιατρός ειδικός στα εμφυτεύματα (απ' όσο μου είπε ο οδοντίατρος) και θα ακολουθήσει μια "διαφορετική τεχνική που θα στο κλείσει όλο". Ίδωμεν. Ευτυχώς η βίδα δεν κουνιέται καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #143 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:03 »
Για τη περιπετεια σου το τελευταιο που φταιει ειναι το ατμισμα... :yes:

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #144 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:06 »
Υπάρχει μεγάλο information asymmetry μεταξύ ενός ασθενή και ενός ιατρού. Τεσπά

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #145 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:08 »
Δηλ.ισχυριζεται ο οδοντιατρος οτι φταιει το ατμισμα;

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #146 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:11 »
Απλώς μου είπε ότι η νικοτίνη είναι αγγειοσυσταλτική και δυσχεραίνει την επούλωση των ούλων μετά από επέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #147 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:14 »
Αν ειναι ετσι τοτε κανεις υπομονη μεχρι την πληρη επουλωση,κουραγιο και δυναμη φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #148 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:18 »
Φιλε υπομονη και περαστικα
Παντοσ εγω πιο πολλυ πλυνο των ατμο παρα τα δοντια μου  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #149 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:33 »
Η επουλωση των τραυματων ειναι μια διαδικασια που επηρεαζεται απο παααρα πολλους παραγοντες ειτε θετικα ειτε αρνητικα. Η νικοτινη δρα αρνητικα γιατι συσπα τα αγγεια. Η ζεστη απο τον ατμο απο την αλλη προκαλει αγγειοδιαστολη που ειναι θετικο κλπ.
 Αρα αυτο που παιζει ρολο τελικα (αν δεν υπαρχει ανασταλτικος λογος επουλωσης, πχ ακτινοβολιες, η' ορισμενα φαρμακα), ειναι η ιδιοσυγκρασια του συγκεκριμενου οργανισμου , η διατηρηση της καθαριοτητας του τραυματος και η δεξιοτεχνια / σχεδιο θεραπειας του επεμβαινοντος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2015, 13:38 από DIMTH »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291371 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 784 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566025 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760519 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501860 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 391 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241314 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12814 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid