vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, lagoudakis, Pip, redvw74

Twitter

Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab

Αποσυνδεδεμένος Vertigo73

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1020 στις: Ιουλίου 06, 2014, 17:23 »
Ευχαριστώ. Όντως θέλω να την σπάσω σε μπουκαλάκια των 10 ml για πειραματισμό. Επειδή δεν είμαι από Αθήνα και θα κατέβω σύντομα ξέρει κανείς αν κάποια μαγαζιά δίνουν δωρεάν δείγματα γεύσεων για DIY σε μικροποσότητες;

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1021 στις: Ιουλίου 07, 2014, 02:22 »
Μια περίπτωση που γνωρίζω είναι http://www.replacesmoke.com/atmos-lab-samples-detail.html
Σε μια παραγγελία που θα κάνεις, μπορείς να πάρεις μερικά δείγματα από έτοιμα υγρά και αν κάποιο σου αρέσει, αγοράζεις στη συνέχεια το αντίστοιχο άρωμα για να το φτιάξεις.

Αλλά αν πας στην Αθήνα, γιατί δεν πας από εκεί να δοκιμάσεις και να αγοράσεις κατευθείαν οτι σου αρέσει? Σε πολλά καταστήματα μπορείς να δοκιμάσεις υγρά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1022 στις: Ιουλίου 07, 2014, 08:54 »
Γεια χαρά.
Αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου DIY, οπότε σας παρουσιάζω τη σκέψη μου και όπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Η συσκευή μου είναι Mini & More και μ'αρέσει περισσότερο το cartomizer απ'το clearomizer. Θα χρησιμοποιήσω τις βάσεις που φτιάχνει η Atmos Lab για τη Νobacco. Έχουμε και λέμε λοιπόν:
 90 ml ΒΑΣΗ VG με νικοτίνη 12mg
10 ml ενέσιμο νερό
100 ml ΒΑΣΗ PG με νικοτίνη 12mg
 Έτσι έχουμε 200 ml βάσης περίπου balance ως προς τα PG/VG (υπερέχει ελαφρώς η PG) και νικοτίνη περίπου 11,5. Πόσο πρέπει να την αφήσω αυτή για να γίνει;
Ας υποθέσουμε τώρα ότι θέλουμε να φτιάξουμε 10 ml έτοιμο υγρό RY69, ας πούμε με 4%. Οπότε, μόλις γίνει η βάση, στο άδειο μπουκαλάκι των 10 ml ρίχνω 0,4 ml RY69 (περίπου 12-15 σταγόνες) και συμπληρώνω με την βάση μέχρι τα 10 ml. Το έτοιμο υγρό μου θα είναι ως προς τη νικοτίνη περίπου 11. Πόσο πρέπει να το αφήσω αυτό για να γίνει;
 Ως προς την επιλογή της γεύσης ξεκινάω απ'το πιο best seller καπνικό αλλά αν έχετε να μου συστήσετε κάτι άλλο η πρότασή σας είναι ευπρόσδεκτη. Αρκεί να είναι σίγουρα καπνικό, αλλά όχι σκέτος καπνός, θέλω να έχει και μια γλυκάδα κυρίως καραμέλας και ξηρών καρπών αλλά όχι και πολύ γλυκό μην το κάνουμε και μπακλαβά!
 Ευχαριστώ


Για να είσαι πιο ακριβής στο άρωμα, μπορείς να αγοράσεις από το φαρμακείο σύριγγες του 1ml. Εχουν διαβάθμιση ανα 0.1ml.
Εκτός του RY69 (το 4% που λες ειναι το μισό από το προτεινόμενο) και αφού σου αρέσει και η γλυκάδα στη γεύση, μπορείς να πρσθέσεις και λίγο έτοιμο υγρό bebeca ή να αραιώσεις το bebeca με βάση της αρεσκείας σου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1023 στις: Ιουλίου 07, 2014, 09:33 »
Φίλε Vertigo73 καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όπως σου είπε και ο Spectrum, όλα πολύ καλά υπολογισμένα.
Δύο επισημάνσεις μόνο:
α) Το DIY δεν είναι και ακριβής επιστήμη, ενίοτε μία παρασπονδία στις αναλογίες μπορεί να έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα, οπότε μην αγχωθείς και ιδιαίτερα αν δεν πετύχεις τη δοσολογία με ακρίβεια ml-12.
β) Τα καπνικά της Atmos προσωπικά τα βρίσκω ήδη γλυκά οπότε με ρέγουλο τις βανίλιες και τις καραμέλες.

Καλή συνέχεια και καλά μαγειρέματα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1024 στις: Ιουλίου 08, 2014, 17:18 »
Καλησπέρα,
Αγόρασα τη βάση fresh με menthol πολύ ωραία για καλοκαίρι έβαλα και καρπούζι 5% και (το ατμιςα αμέσως χωρίς επώαση και δε βγήκε η γεύση)


Καμία συνταγή έχετε να μου προτείνετε που ταιριάζει με τη μενθολη που εχει η βάση ;
Σκέφτομαι να βάλω μπανάνα καρπούζι πεπόνι :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1025 στις: Ιουλίου 08, 2014, 17:29 »
Γουστα ειναι αυτα βεβαια αλλα θα προτεινω μονο Λεμονι, το εχω ακουσει και απο αρκετους φυσικα αλλα ειπαμε. Γουστα, οποτε μια δοκιμη δεν ειναι κακη  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1026 στις: Ιουλίου 08, 2014, 18:51 »
Οι βάσεις με μενθόλη νομίζω ότι προσφέρονται γενικά για πειραματισμούς με αρώματα φρούτων, κυρίως όξινα. Αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο καλό φρουτένιο άρωμα το οποίο δεν θα ταίριαζε με τη μενθόλη, οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι κάνε όσα πειράματα μπορείς και γράψε μας τα αποτελέσματα!!! Το λεμόνι που αναφέρει ο Vrs το έχω δοκιμάσει σε έτοιμο υγρό με μενθόλη και είναι όντως κορυφαίο.

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1027 στις: Ιουλίου 08, 2014, 19:44 »
Εγώ σε μενθόλη βάζω στα 10ml 6 σταγόνες λεμονάδα και 5 φράουλα και έχω αρκετά καλό αποτέλεσμα. 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gxristop1

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1028 στις: Ιουλίου 16, 2014, 18:55 »
Σε βαση Atmos mist 0% σε μπουκαλι 100 ml εριξα 15 σταγόνες μέντας atmos, μου βγήκε παρα πολύ εντονο και δεν το αντέχω. Υπάρχει τρόπος να το σώσω?

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1029 στις: Ιουλίου 16, 2014, 19:11 »
Μπορείς να την αραιώσεις με επιπλέον βάση μέχρι να βρεις ένα σημείο που θα σε καλύπτει.


Καλό είναι όταν ετοιμάζεις νέα DIY υγρά να ξεκινάς με μικρές ποσότητες (πχ μπουκαλάκια 10ml)  έτσι ώστε αν κάτι δεν πάει καλά με τη συνταγή να μη κλαις όλο το μπουκάλι της βάσης.


Όταν βρεις τη συνταγή που σε καλύπτει τότε μπορείς να φτιάξεις μεγαλύτερη ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος takis.kan

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ελπιζω να φανω ανταξιος....ατμιστης
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1030 στις: Ιουλίου 23, 2014, 21:48 »
Kαλησπερα.εχει καποιος να μου προτεινει καμμια συνταγη με καφε ειτε μαζι με φουντουκι ειτε μαζι με καποιο αλλο αρωμα αν ειναι δυνατον απο atmos lab;Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1031 στις: Ιουλίου 23, 2014, 22:09 »
Μπορείς να δοκιμάσεις τον καφέ με cinnamon cookies. Αυτό κάνω προσωπικά σαν κύριο υγρό. Περισσότερο cinnamon cookies και λιγότερο καφε. Το αποτέλεσμα πολύ ωραίο...

Στάλθηκε από το HTC One X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος td

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1032 στις: Ιουλίου 23, 2014, 22:12 »
Ενδιαφέρον ακούγεται καφές με cinamon cookies, μήπως μπορείς να αναφέρεις συγκεκριμένη αναλογία αρωμάτων; :bow:

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1033 στις: Ιουλίου 23, 2014, 22:34 »
Στα 18ml βάσης, προσθέτω 17 σταγόνες cinamon cookies και 7 καφέ. Βγαίνει πολύ ωραίο...το συγκεκριμένο και με μια παραλλαγή του το έχω ως βασικό υγρό περίπου 1.5 χρόνο. Αν κάποιος θέλει φυσικά μπορεί να βάλει λιγότερες η περισσότερες σταγόνες από ένα από τα δύο ώστε να το φέρει σε πιο κανελομπισκοτο η πιο εντο ο καφε.

Στάλθηκε από το HTC One X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος takis.kan

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ελπιζω να φανω ανταξιος....ατμιστης
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1034 στις: Ιουλίου 23, 2014, 22:47 »
Σε ευχαριστω Αρηκαι οτι αλλη συνταγη ευπροσδεκτη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116172 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824539 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507540 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8964 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294307 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762845 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1149 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem