vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1005 στις: Ιουνίου 03, 2014, 03:13 »

Από τη σελίδα της atmos lab


Παράθεση
Όλες οι νικοτινούχες ατμιστικές μας βάσεις παράγονται με την προσθήκη ευρωπαϊκής νικοτίνης εξαιρετικά υψηλής καθαρότητας (μακράν μεγαλύτερης της φαρμακευτικής) ακριβώς για να εξασφαλίζεται η μη ύπαρξη επιβλαβών προσμίξεων και παραπροϊόντων.


[size=78%]http://atmoslab.gr/el/content/atmistikes-baseis[/size]







Συγνώμη παιδιά δε θέλω ούτε παραπληροφορήσω ή να ρίξω λάσπη σε μία κορυφαία εταιρία και μάλιστα ελληνική.


Το ποστ που διάβασα ήταν το εξής:
Οπως ισως οι πιο πολλοι γνωριζουμε,οι περισσοτερες νικοτινουχες βασεις που κυκλοφορουν στην αγορα περιεχουν νικοτινη κινεζικης προελευσης. Και απο τη στιγμη που το συγκεκριμενο συστατικο ειναι αυτο που κανει την διαφορα στα διαφορα υγρα/βασεις, ειναι μεγιστης σημασιας η χωρα και οι συνθηκες/πρωτοκολα παρασκευης,φυλαξης,διαθεσης του. Νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι σ'αυτο.Κινεζικα προιοντα ολοι εχουμε αγορασει κυριως λογω χαμηλου κοστολογιου και οχι σκεπτομενοι την αξιοπιστια ποιοτητας τους. Με τη νικοτινη ομως εγω προσωπικα δεν θελω να ρισκαρω με πιθανη ''αστοχια υλικου''........2 εταιριες στην ΕΕ γνωριζω οτι δεν χρησιμοποιουν κινεζικη νικοτινη.....η El Toro,  και η Totally. Η μεν πρωτη ειναι η μοναδικη εταιρια eliquid παγκοσμιως που προμηθευεται τη νικοτινη της απο βρεττανικη φαρμακευτικη εταιρια κολοσσο στο χωρο των νικοτινουχων προιοντων,η δε δευτερη,εχει πλεον σταματησει προμηθεια απο Κινα και αγοραζει απο εταιρια Ιρλανδεζικη αν δεν κανω λαθος.Μονο το Titan σαν προιον παρασκευαζεται ακομα απο την Joyetech προφανως λογω συμβασης. Η ποιοτητα λοιπον  αυτων βασεων ειναι λογικο να απεχει ετη φωτος του ανταγωνισμου. Τις εχω δοκιμασει και τις 2 οπως και αλλες του εμποριου.Θεωρω πως οι βασεις El Toro ειναι με διαφορα οτι ποιοτικοτερο μπορει να ατμισει καποιος σημερα,ακολουθουμενες απο αυτες της Totally. Στο ιδιο ακριβως συμπερασμα ειχα καταληξει οταν τις δοκιμαζα χωρις να ξερω λεπτομερεις για τη νικοτινη που χρησιμοποιουν. Απλα οταν εμαθα,καταλαβα που παιζεται το ολο παιχνιδι με την ποιοτητα.....




Στη σελίδα που έκανα την παραγγελία η βάση της el toro ήταν η μόνη που έγραφε νικοτίνη ευρωπαϊκής προέλευσης.Επιπλέον, η διαφορά στη τιμή με έκανε να υποθέσω ότιο φείλεται στην καλύτερη ποιότητα νικοτίνης.

Πάντως δε πιστεύω οποιαδήποτε εταιρία να έλεγε ότι έχει συστατικά από την Κίνα ειδικά στην περίπτωση του ηλεκτρονικού τσιγάρου που η Κίνα έχει συσχετιστεί με προϊόντα κατώτερης ποιότητας.







« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2014, 03:23 από globalzero »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1006 στις: Ιουνίου 03, 2014, 05:12 »
Ξέρω πως δεν είχες κάποια περίεργη πρόθεση δυσφήμισης globalzero.
Είχα απαντήσει και τότε στον συμφορουμίτη που... ήξερε ακριβώς όλους τους προμηθευτές νικοτίνης όλων των παρασκευαστών της ΕΕ. Αυτός και ο Θεός! Τελικά αρκεί ένα μήνυμα για να δυσφημούνται όλες οι "αντίπαλες" εταιρίες για χρόνια;  :eyesplash:

[Και αυτό το μήνυμα δεν αφαιρέθηκε ποτέ, αγαπητοί διαχειριστές (γκουχ, γκουχ!)]

Αλλά θα ήθελα να ήξερα αν η "βρεττανικη φαρμακευτικη εταιρια κολοσσος" προμηθεύει μόνο μια εταιρία τι κολοσσός είναι; Και την νικοτίνη την βγάζει από τα απέραντα καπνοχώραφα της... Βρετανίας; Και το γνωρίζει ένας άγνωστος στο φόρουμ διότι βλέπει που μαζεύουν τα καπνά;
Δεν θα πω παραπάνω, είναι ντροπή.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1007 στις: Ιουνίου 03, 2014, 15:20 »
Στο συγκεκριμένο μήνυμα μπήκε μια συντονιστική σημείωση για να μην υπάρξουν παρανοήσεις:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13756.msg528867.html#msg528867

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1008 στις: Ιουνίου 03, 2014, 15:33 »

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω από που παράγονται  η νικοτίνη η Vg και η Pg στις "Ελληνικές Βάσεις " που ατμίζω!
Το ότι κάποιος τις προμηθεύετε από την ΕΕ δεν μου λέει κάτι
γιατί η χώρα παραγωγής μπορεί να είναι η Αυστραλία και απλώς κάποια Ευρωπαϊκή εταιρία να κάνει τον μεσάζοντα!


Άρα δεν είναι Ελληνικό προϊόν ούτε καν Ευρωπαϊκό αλλά Αυστραλιανό!


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1009 στις: Ιουνίου 03, 2014, 15:36 »
Ας γυρίσουμε στις συνταγές τώρα, γιατί με την προέλευση της νικοτίνης δεν βγαίνει άκρη έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Akyla

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1010 στις: Ιουνίου 09, 2014, 03:08 »
After Eight σοκολατάκι


9 ml 50/50 βάση
16 drops atmos premium chockolate
4 drops Atmos Pepermint
(προαιρετικά menthol αν το θέλετε ποιο δροσερό)




4ή μέρα ωρίμανσης σήμερα και είναι ακριβώς ίδιο με το σοκολατάκι !!!!! ότι πρέπει για μετά το φαγητό

http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/104023393/AFTER_EIGHT_12_X_150GR_XI_CHOCOLATE.jpg

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1011 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:03 »

Καλησπέρα κι από μένα στο πρώτο μου post! Είμαι νέος στο χώρο του ΕΤ ,περίπου ένα μήνα και ενθουσιασμένος! Δοκίμασα τα πρώτα μου DIY με βάσεις απο nobacco balance 50-50. Διάφορα αρώματα από atmos lab. Έβαλα πρώτα άρωμα περίπου 10 σταγόνες, μετά 6 ml 20αρα βάση και 4 ml μηδενική για να βγάλω 12mg νικοτίνη. Μετά από μια μέρα τα βρίσκω μέτρια. Μου κάνει εντύπωση ότι βγαίνει λιγότερος ατμός σε σχέση με τα έτοιμα που άτμιζα πάλι με ίδιες αναλογίες. Περιμένω συμβουλές από τους παλιούς..! (Έφτιαξα 1.Σοκολάτα-φουντούκι,2.Καιμάκι-βανίλια, 3.cinamon cookies και 4.agrinio-πράσινο Μήλο και μέλι).

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1012 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:13 »
Καλώς τον !!!  :bye:
Πέρνα κι από εδώ, να σε γνωρίσουν περισσότεροι και καλύτερα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.msg745459.html#msg745459

Αν και νέο μέλος, δεν φαίνεται πόσο καιρό ατμίζεις, μιας και ψάχνεσαι και σε μονοπάτια φρουτώδη και γλυκά, εκτός καπνικών.
Το πρόβλημά σου μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες (ίσως χρειάζεται περισσότερη vg, ίσως ο ατμοποιητής σου να θέλει αλλαγή σε κάτι).
Έτσι κι αλλιώς, πάντα τα χειροποίητα διαφέρουν από τα έτοιμα, πολλές  :yes: φορές και προς το καλύτερο.

Μια περιήγηση στο φόρουμ θα σε διαφωτίσει και θα σου γνωρίσει τα "στέκια" που σε ενδιαφέρουν  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1013 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:37 »
Σ ευχαριστώ! Συστήθηκα και επίσημα λοιπόν! Όσον αφορά στο θέμα των υγρών μου κάνει εντύπωση ότι και τα έτοιμα που μου αρέσουν 50-50 είναι σε pg,vg. Το forum το έχω ξετυνάξει, είδα και τα βίντεο και νομίζω ότι τα ακολούθησα όλα πιστά. Μήπως θέλουν περισσότερη ωρίμανση; Όσον αφορά στη συσκευή (nobacco epsilon 1100) με αυτήν ατμίζω και τα υπόλοιπα και μου αρέσουν. Κυρίως το golden margi από nobacco με κρατάει.

Βέβαια τώρα που έβαλα στον ατμοποιητή τα καϊμάκι μου και λίγο έτοιμο sweet prudence δεν είναι κι άσχημο.. Παγωτάκι!

Θέλω στη βάση μου να έχω λίγο περισσότερο vg. Αν για 10ml υγρού βάλω 6ml 20άρα balance atmos,2ml balance 0mg και 2ml mist με 0mg θα είμαι καλά για 12 mg νικοτίνη; Ή μήπως mist θα πρέπει να βάλω στο κομμάτι της νικοτινούχας; Με καταλάβατε;

Sent from my iPad using Tapatalk HD


συγχώνευση συνεχόμενων
Παρακαλούμε: Δεν υπάρχει λόγος να δημοσιεύετε συνεχόμενα μηνύματα. Αν ξεχάσατε κάτι ή θέλετε να πείτε κάτι επιπλέον, κάντε "τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα.
Ευχαριστούμε.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2014, 14:28 από petra »

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1014 στις: Ιουνίου 29, 2014, 16:35 »
Σωστα το κανεις αν  θες και αρωμα να προσθεσης θα πρεπει να συνηπολογηστη και αυτο ως τελικο αθρισμα 10 μλ οποτε αφαιρεις ποσοτητα απο τις μηδενικες βασεις και το αναπληρωνεις με αρωμα και ετσι θα εχεις 10 μλ με 12 mg νικοτινη με αρωμα της αρεσκιας σου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2014, 17:46 από vouvouria »

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1015 στις: Ιουνίου 29, 2014, 16:39 »
Ναι λόγω αρώματος θα βάλω λίγο περισσότερο από 6ml νικοτινούχα; Αυτό εννοείς; Πάντως mist να πάρω 20αρα ή μηδενική;

Είναι σωστό να βάλω 6ml mist 20αρα και 4ml thunder μηδενική; Πάλι 12mg νικοτίνης δεν θα έχω; Και 60%vg-40%pg? Αυτές είναι ήδη αραιωμένος να νερό οπότε κομπλέ;


συγχώνευση συνεχόμενων
Παρακαλούμε: Δεν υπάρχει λόγος να δημοσιεύετε συνεχόμενα μηνύματα. Αν ξεχάσατε κάτι ή θέλετε να πείτε κάτι επιπλέον, κάντε "τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα.
Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2014, 18:45 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1016 στις: Ιουνίου 29, 2014, 18:06 »
Όλα σωστά τα λες  :thumpup:


Θα σε βοηθήσει πολύ αυτό e-kapnisma.gr/hygromix2.html
 

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1017 στις: Ιουνίου 29, 2014, 18:12 »
Οκ αυτό θα κάνω. Thanks! Άντε να πετύχω τη βάση που θέλω να αρχίσουν οι συνταγές!! Θα πάρω και μια έτοιμη 50/50 στα 12mg της el toro να δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Vertigo73

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1018 στις: Ιουλίου 06, 2014, 14:16 »
Γεια χαρά.
Αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου DIY, οπότε σας παρουσιάζω τη σκέψη μου και όπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Η συσκευή μου είναι Mini & More και μ'αρέσει περισσότερο το cartomizer απ'το clearomizer. Θα χρησιμοποιήσω τις βάσεις που φτιάχνει η Atmos Lab για τη Νobacco. Έχουμε και λέμε λοιπόν:
 90 ml ΒΑΣΗ VG με νικοτίνη 12mg
10 ml ενέσιμο νερό
100 ml ΒΑΣΗ PG με νικοτίνη 12mg
 Έτσι έχουμε 200 ml βάσης περίπου balance ως προς τα PG/VG (υπερέχει ελαφρώς η PG) και νικοτίνη περίπου 11,5. Πόσο πρέπει να την αφήσω αυτή για να γίνει;
Ας υποθέσουμε τώρα ότι θέλουμε να φτιάξουμε 10 ml έτοιμο υγρό RY69, ας πούμε με 4%. Οπότε, μόλις γίνει η βάση, στο άδειο μπουκαλάκι των 10 ml ρίχνω 0,4 ml RY69 (περίπου 12-15 σταγόνες) και συμπληρώνω με την βάση μέχρι τα 10 ml. Το έτοιμο υγρό μου θα είναι ως προς τη νικοτίνη περίπου 11. Πόσο πρέπει να το αφήσω αυτό για να γίνει;
 Ως προς την επιλογή της γεύσης ξεκινάω απ'το πιο best seller καπνικό αλλά αν έχετε να μου συστήσετε κάτι άλλο η πρότασή σας είναι ευπρόσδεκτη. Αρκεί να είναι σίγουρα καπνικό, αλλά όχι σκέτος καπνός, θέλω να έχει και μια γλυκάδα κυρίως καραμέλας και ξηρών καρπών αλλά όχι και πολύ γλυκό μην το κάνουμε και μπακλαβά!
 Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1019 στις: Ιουλίου 06, 2014, 14:36 »
Όλα πολύ καλά υπολογισμένα  :thumpup:
Η νικοτίνη γύρω στο 11 (10,944 για την ακρίβεια)

Το πότε θα είναι έτοιμη η βάση είναι υποκειμενικό - μάξιμουμ 2 εβδομάδες.
Όμως, αφού έχεις σκοπό να τη χωρίσεις σε 20 κομμάτια, μπορείς να ξεκινήσεις τις δοκιμές από τώρα - η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη.
Αν στην έτοιμη βάση βάλεις απλά το άρωμα, ο χρόνος θα είναι πολύ-πολύ μικρότερος (1 μέρα), διότι το υγρό έχει "δρομολογηθεί".

Μπορείς να προσθέσεις στο μπεστ σέλερ σου αυτά ακριβώς που είπες, καραμέλα και ξηρούς καρπούς, ήτοι καραμέλα και nutacco (που πολλοί, όπως κι εγώ, το θεωρούν καπνικό).
Μια προτεινόμενη δοσολογία είναι:
RY69............0,25 ml
καραμέλα .... 0,15 ml
nutacco....... 0,10 ml
Μπορείς να αυξομειώσεις τα ποσά αυτά στην επόμενη δοκιμή.

Η βανίλια επίσης, δένει με τα περισσότερα καπνικά, όπως και η σοκολάτα ή το πορτοκάλι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121599 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326694 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827584 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios