vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa, manoslykos

Twitter

Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:06 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"










Με συγχωρείτε που σας ζαλίζω και ξανά βάζω άλλη μια φορα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αλλα δεν εχω παρει απαντηση ακομα  :dontknow:.
αν γνωρίζει κανεις ας απαντήσει μπας και βγάλω καμια άκρη .

μετά από 4 μήνες ατμισμα με ego-t , elips και το νέο μοντέλο τις nobacco i-want ..
και με διαφορων ειδών υγρά κύριος τις Decadence αλλα και άλλων εταιριών ... Natura , Ovale , Intellicig ..
όλα με νικοτίνη από 15-20 . και  PG  και  VG .
και με συνολική χρήση 2 ml την ημερα ...  συμβαίνει το εξής πρόβλημα :

έντονο τσούξιμο στα χίλια και στα ούλα ,  στα δάχτυλα μια αίσθηση που δυσκολεύομαι να περιγράψω ..
κάτι μεταξύ ελαφριού καψίματος και μουδιάσματος.


έχω την εντύπωση πως χωρίς να υπάρχουν εμφανής διαρροές υγρών στα τσιγάρα ..
μετά από λίγη χρήση είναι σαν να εμποτίζονται με υγρό σε όλα τους τα εξωτερικά μέρη (κουμπί-μπαταρία-στόμιο κτλ).
τους 2 τελευταίους μήνες κρατάω τα τσιγάρα σχεδόν πάντα με χαρτοπετσέτες
και με αυτόν τον τρόπο προσπαθώ να αποφύγω την τοξικότητα στα χερια μου ... αλλα μάταια  :(

εννοείτε ότι τηρώ αυστηρά όλους τους κανόνες καθαρισμού καθημερινά
(σαπούνισμα και πλύσιμο με ζεστό νερό όσο περισσότερα μέρη του e-τσιγάρου μπορώ .. ιδιαιτερα τα στόμια)
και επιπλέον το ίδιο πρόβλημα σε μικρότερο βαθμό αντιμετωπίζει φίλος μου που ξεκίνησε το ατμισμα την ίδια περίοδο με εμενα.

ειναι δηλητιρίαση από νικοτήνη ? κανω κατι λαθος στο τροπο χρησης ?

έχω ψάξει όλο το forum και δεν μπορώ να βρω απάντηση  :wall:.
οποιος μπορεί ας βοηθήσει .

ευχάριστω .
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:04 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:13 »
Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις ένα Γιατρό , νομίζω  δερματολόγο,  όσων αφορά την επαφή της νικοτίνης με το δέρμα , γιατί λογικά ήσουν καπνιστής οπότε νικοτίνη έπαιρνες και τότε.

Σε αυτά τα θέματα σε συμβουλεύω να ρωτάς ανθρώπους αρμόδιους και όχι όποιον νάνε.

Φιλικά Πάνος.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:15 »
έχεις δηλαδή προβλήματα συνεχών διαρροών? Αν και τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν νομίζω ότι έχουν σχέση ακόμα και με τις ενδεχόμενες διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:21 »
Διαρροή με το want?
Δεν υπάρχει αυτό.
Παράθεση
έχω την εντύπωση πως χωρίς να υπάρχουν εμφανής διαρροές υγρών στα τσιγάρα ..
μετά από λίγη χρήση είναι σαν να εμποτίζονται με υγρό σε όλα τους τα εξωτερικά μέρη (κουμπί-μπαταρία-στόμιο κτλ).
τους 2 τελευταίους μήνες κρατάω τα τσιγάρα σχεδόν πάντα με χαρτοπετσέτες
και με αυτόν τον τρόπο προσπαθώ να αποφύγω την τοξικότητα στα χερια μου ... αλλα μάταια

Νομίζω πως το πρόβλημά σου, είναι ψυχολογικό. Θα σε προέτρεπα να επισκεφθείς γιατρό.


Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:23 »
Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις ένα Γιατρό  υπάρχει περίπτωση να έχεις αλλεργία σε κάποιο συστατικό που βρίσκεται μέσα στα υγρά  . Μην το αφήσεις 

Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:25 »
φιλε  καλυτερα ρωτα γιατρο μπορει να εχεις καμμια αλλεργια σε γλυκερινη η προγλυκερινη και ναμη φταιει η νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:27 »
 :hmmm: Οι οδηγίες στα υγρά αναφέρουν χειρισμό με γάντια ... μπορείς να το δοκιμάσεις.
Για τα χείλια και τα ούλα είχα παρόμοια εμπειρία και σύμφωνα με οδοντίατρο του forum οφείλονται στην διακοπή του καπνίσματος. Τα επιστόμια τα πλένεις με οινόπνευμα ? Δοκίμασες VG μόνο ?
Βέβαια μια επίσκεψη σε γιατρό θα βοηθούσε περισσότερο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:30 »
παρόλο που δεν υπάρχουν διαρροές έχω την εντύπωση ότι το τσιγάρο είναι εμποτισμένο με υγρό σε όλα του τα μέρη .. στο κουμπί που πατάμε για να τραβήξουμε τζούρα , στην μπαταρία , στο στόμιο ... παντού .

το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο .. αλλα αυτό συνβαίνει ... και όχι σε ένα συγκεκριμένο .. αλλα σε όλα .
έχω 4 ελίπς , 2 ego-t και 2 i-want

τα στομια τα πλενω 2-3 φορες τιν ημερα με ζεστο νερο και σαπουνι για τα πιατα .. τα εχω καθαρισει και με οινοπνευμα .

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:33 »
Φιλε εχε στο μυαλο σου οτι η νικοτινη αποροφαται απο τον οργανισμο και μεσω της επαφης του υγρου με το δερμα... Οπως και να εχει ομως μιλα και πηγαινε να σε δει ο γιατρος σου. Μπορεις επισης να δοκιμασεις υγρα χωρις νικοτινη και να τσεκαρεις τις επιδρασεις αφού επισκεφτεις τον γιατρο σου.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:35 »
Μια επισκεψη σε γιατρο θα ηταν πολυ χρησιμη,τωρα οτι και να σου πω ψεμματα θα ειναι, αλλα κατα την γνωμη μου αυτος ο τιτλος ειναι καπως...
Αμεσως σκεφτηκα νοσοκομεια,ορους...  :))
Καλυτερο ειναι το "αλλεργια"   ;)

Αποσυνδεδεμένος r1der46

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:40 »
Γιατι δε δοκιμαζεις κανα cartomizer στο μεταξυ?
Αν σου φαινονται κι αυτα εμποτισμενα μαλλον ειναι ιδεα σου ....

Αν επιμενουν τα συμπτωματα δες κανα γιατρο οπωσδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:42 »

έχω την εντύπωση πως χωρίς να υπάρχουν εμφανής διαρροές υγρών στα τσιγάρα ..
μετά από λίγη χρήση είναι σαν να εμποτίζονται με υγρό σε όλα τους τα εξωτερικά μέρη (κουμπί-μπαταρία-στόμιο κτλ).


Δεν ευσταθει καθολου το παραπανω βρε φιλε μου.

Αν το εξαιρεσουμε κ λαβουμε υπ οψιν μονον ολα τα υπολοιπα που γραφεις θα σου ελεγα αβλεπει να παρεις υγρα χαμηλοτερης περιεκτικοτητας σε νικοτινη, οπωσδηποτε κατω απο 12mg/ml ΑΦΟΥ επισκευθεις ενα γιατρο.

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:49 »
το ξερω οτι δεν ευσταθει το να γεμιζει υγρο εξωτερικα ειδικα το i-want ... αλλα δεν ειναι ι ιδεα μου !
ισως κανω κατι λαθος .. για αυτο αλλοστε ρωταω σε αυτο το foroum και θα ρωτησω και γιατρο φυσικα .

προς το παρόν το έχω σταματήσει από προχτες και δεν θα το ακουμπήσω για μερικές μέρες
(πράγμα αρκετά δύσκολο :( .. με τον καφέ και το φαγητό) .
μέχρι να βρω τι φταίει .

χτες μάλιστα το βραδυ άναψα ένα κ.τ.  ύστερα από 4 μήνες !
τράβηξα 2 τζούρες και το πέταξα .. ήταν αηδιαστικό  !! απορώ πως κάπνιζα τόσα χρονια .
έχει καθαρίσει υποθέτω αρκετά ο οργανισμός μου και δεν το δέχεται πλέον .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:54 από djmario »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 23:54 »
Τα συμπτώματα δηλητηρίασης απο νικοτίνη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7)


Σε περιπτώσεις δηλητηρίασης από νικοτίνη (έχει παρατηρηθεί σε υπερκατανάλωση καπνού από άτομα που δεν κάπνιζαν συστηματικά, αλλά και σε χρήστες της ουσίας ως εντομοκτόνου), εμφανίζεται σιελόρροια, καυστική γεύση στο στόμα και στο λαιμό, ναυτία, εντερικοί πόνοι, έμετος και διάρροια. Εμφανίζεται, επίσης, και απώλεια νευρικού συντονισμού. Σε περιπτώσεις λήψης μεγάλων δόσεων εμφανίζεται λιποθυμία ή κώμα, δύσπνοια, κυάνωση και τελικά θάνατος.

Τα δικά σου συμπτώματα μάλλον σε αλλεργία μου φέρνουν. (είσαι αλλεργικός γενικότερα?)
Μήπως είσαι αλλεργικός στις μπογιες των συσκευών ή στο υλικό του επιστομίου?
Επίσης μπορεί να είναι αλλεργία σε PG αλλά και σε VG? Δεν ξερω αν έχουν αναφερθεί αλλεργίες σε VG και πως είναι...



Ρώτα όμως ένα γιατρό, εμείς ειδικοί δεν είμαστε...

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Προβλημα δηλητιριασης με νικοτηνη ??
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 00:07 »
Πρώτα από όλα, να λύσουμε το μυστήριο των υγρών που λες ότι ότι τα βλέπεις παντού στο η.τ, αλλά και να κάνουμε και ένα τεστ για να δούμε αν τα συμπτώματά σου οφείλονται τελικά στην νικο του η.τ. (κάτι που δεν το πιστεύω, εκτός και χρησιμοποιείς υγρά με 24-36 mg/ml περιεκτικότητα σε νικο...)

Βάλε γάντι λάτεξ στο χέρι που χρησιμοποιείς το η.τ, (κατά προτίμηση μία Κυριακή, που δεν θα έχεις να βγεις έξω).
Στη συνέχεια παρατήρησε αν κατά τη διάρκεια της ημέρας νιώθεις τα συμπτώματα που ανέφερες.
Πρόσεξε πάρα πολύ στις αναγομώσεις υγρών, και στη διαχείριση γενικά της νικοτίνης.
Παρουσιάζονται και πάλι υγρά στα μέρη του η.τ.; Αν ναι, που παρουσιάζονται περισσότερο;

Νομίζω ότι με αυτό τον τρόπο θα σου λυθούν μία και καλή οι απορίες σου (αλλά και αυτές που μας δημιούργησες).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix