vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Sergios, vasim, tasos1976, Milarepa, lagoudakis, camber

Twitter

Esmoke Evolution II

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 01, 2009, 14:43 »
Να και 1 φωτο του evo2 πουράκι
απο αριστερα η μεγάλη μπαταρία (μόνη της) το evo2 με μικρή και με μεσαία μπαταρία, δεξιά το BL με κανονική μπαταρία για συγκριση

Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 01, 2009, 14:50 »
Ωραίος Abet  :thumpup:
Κι είχα απορία πως είναι το "πουράκι" στυλ.
Νομίζω η παρουσίαση ολοκληρώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 01, 2009, 14:53 »
οκ το χρωμα της φωτο ειναι λιγο αλλοιωμενο προς το κοκκινο σε σχεση με το πραγματικό του χρώμα
φανταστείτε το λιγο προς το καφέ

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 04:26 »
Μετα απο 1 μηνα χρησης του evo II εχω να παρατηρήσω τα εξης
ατομαιζερ
- κανενα απο τα ατομιζερ που χρησιμοποιω δεν παρουσιασε το παραμικρο προβλημα
( αγορασα 2 εκτος απο τα 2 που ειχε το starter kit, τα 3 τα χρησιμοποιω εναλλαξ και το 4ο ειναι στο συρταρι, αχρειαστο ναναι) λειτουργουν και τα 3 οπως την 1η μερα
Η συντηρηση που ακολου8ω ειναι η εξης
   - κα8αρισμα 2-3 φορες με οινοπνευμα
   - καθημερινα ακουμπισμα το βραδυ σε χαρτοπετσετα με τη γεφυρα προς τα κατω
   - φυσηγμα απο μπαταρια ποτε ποτε
Το τραβηγμα ειναι μαλακο και γινεται σκληρό οταν ανεβαινει η 8ερμοκρασια με δυνατες ρουφιξιες η υπαρχει ανεκμεταλεφτο υγρο μεσα. Οπως και ναχει μετα το βραδυνο "ανασκελα" το πρωι ειναι στρωμενο.
μπαταριες
Οι 3 μπαταριες ειναι σταθερες αλλα δεν κρατουν πανω απο ωρα σε συνεχη χρηση ( 1/2 ωρα η μικρη , 1 ωρα η μεγαλη)
Φορτώνουν ομως σφαιρα
Το "cut off" ειναι αγνωστη λεξη για το evo II, σε αυτο ισως οφειλεται η στα8εροτητα του ατμοποιητη ( οχι καταλοιπα, τα καταλοιπα πανε στα πνευμονια μας ? )
Γενικα 8α προτιμουσα 3 μεγαλες μπαταριες αντι για τις 3 που παρεχονται
φιλτρα
Τα φιλτρα ειναι με μικρο φυσιγγιο ( απ οτι καταλαβα οπως του νεου evo)
Τα φιλτρα της μαμας του (αδεια ευτυχως , αλλα πολυ ακριβα για αδεια)  γεμιζουν με ανεση και κταναλωνουν το 80% του υλικου ανετα και ευχαριστα. Οταν τα γεμισα με πολυεστερα ενυδρειου δεν δουλεβαν σωστα ( ενω του BL δουλεβαν καλυτερα)
ΓΕΝΙΚΑ
Απο οσα ΗΤ εχω διαβασει στο παρον φορουμ , ειναι ισως μια απο τις καλυτερες επιλογες για εναν αρχαριο. Δεν 8α του δημιουργησει προβληματα , δεν 8α του καιει το λαιμο , θα εξαντλει το φιλτρο και θα κανει πιστα οτι υποσχεται ενα ΗΤ.
Επι πλεον ( πολυ σημαντικο κατα τη γνωμη μου) δεν ειναι υγρορουφηχτρα, πραγμα που σημαινει οτι αν καποιος 8ελει να μειωσει τη νικοτινη εχει βρει τον καταλληλο συμμαχο , που 8α τον ικανοποιει χωρις να εχει τυψεις οτι ατμισε 1 μπουκαλακι 10ml στην κα8ησια του !
Η παραγωγη ατμου ειναι σιγουρα ικανοποιητικη ( ιδιαιτερα με VG )  και το κτηπημα στο λαιμο με high  εξαιρετικο.
Το pass threw ειναι καλο αρκει να κα8αριζεται η επαφη απο τα υγρα.
Μειον ειναι ...
προβληματικη αυτονομια (μπαταριες)......ειλικρινα ψαχνω και δεν βρισκω αλλο μειον ...

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2009, 04:33 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 14:10 »
Ενα μήνα μετά, έχοντας περάσει από διάφορα "στάδια" και με την εξαιρετική υποστήριξη που είχα από την Geta, μπορώ να πω οτι είμαι περισσότερο ικανοποιημένος από οποιοδήποτε άλλο προϊόν.

Μπαταρίες χωρίς cutoff, atomizer που είναι άμεσα συγκρίσιμος με αυτόν του Intellicig (θα τολμήσω να πω οτι μου αρέσει και λίγο περισσότερο του Esmoke), είναι τα γνωρίσματα για τα οποία αγνοώ τελείως το ελάττωμα της μικρότερης σχετικά αυτονομίας.

Η αλήθεια είναι οτι μου "μπλόκαραν" μπαταρίες και atomizer μερικές φορές, αλλά με τις συμβουλές της geta και καθαρισματάκια το ξεπέρασα γρήγορα. Συχνότερο καθάρισμα θέλει αν χρησιμοποιεί κανείς χωρίς αραίωση τα υγρά του esmoke, γιατί μερικές φορές αφήνουν πάνω στη μπαταρία και το atomizer ένα "στρώμα" που εμποδίζει την αγωγιμότητα. Λύση; Συχνό καθάρισμα επαφών.

Εχω ατμίσει πάνω από 30ml Janty low πάντως!
 

Αποσυνδεδεμένος wiispik

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χαιρετισμοί νέων μελών.
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 15:36 »
ενα γεια σας και απο εμενα   ατμιζω απο σημερα ecosmoke1 για δοκιμη και σκεφτομαι να παραγγειλω το evolution 2 με marlboro liquid το εχει δοκιμασει κανεις? πλησιαζει στην γευση? ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Χαιρετισμοί νέων μελών.
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 15:47 »
ενα γεια σας και απο εμενα   ατμιζω απο σημερα ecosmoke1 για δοκιμη και σκεφτομαι να παραγγειλω το evolution 2 με marlboro liquid το εχει δοκιμασει κανεις? πλησιαζει στην γευση? ευχαριστω προκαταβολικα.

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Χαιρετισμοί νέων μελών.
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 17:32 »
Καλώς ήρθες και από μένα. Για το evolution 2 διάβασε εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,595.0.html

Αν θες να μάθεις κι άλλα, μπορείς ελεύθερα να "πρήξεις" τον Abet (ειδικός στο evolution 2).  ;) Για τα υγρά πια δεν λέω τίποτα. Είναι προσωπικό θέμα και μόνο με αρκτές δοκιμές θα καταλήξεις κάπου.  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Απ: Χαιρετισμοί νέων μελών.
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 22:56 »
Το evolution II είναι ένα αξιοπρεπέστατο τσιγαράκι με ατμοποιητή τύπου Μ401.
Τα βασικά του προβλήματα είναι ότι
- ο αντιπρόσωπος δεν πουλάει σκέτους ατμοποιητές ή μπαταρίες, βέβαια μπορείς να βρεις απο αλλού συμβατές.
- Δεν έχει manual μπαταρία ( με κουμπάκι)
- Στο set 3 μπαταριών διαφορετικού μηκους και χωρητικότητας που προσφέρεται με το starter kit, η μικρή μπαταρία είναι κουκλί μεν , αλλά όταν ατμίζεις και σου τελειώνει στα 20' αρχίζεις να την αντιπαθείς.
Στα + είναι οτι οι μπαταρίες δεν έχουν κόφτη.

Για το marlboro , υπάρχουν τόσα marlboro που χωρίς άλλα στοιχεία δεν είναι δυνατόν να πάρεις μια απάντηση. Αν εννοείς του esmoke (τα ολλανδικά)  δεν εχω δοκιμάσει. Πάντως είναι χωρίς νικοτίνη. Εξαιρετικό μη νικοτινούχο esmoke είναι η καραμέλα !

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 15, 2010, 18:37 »
Abet και Cap τα φώτα σας, ΕΠΕΙΓΟΝ !!!
Παρέλαβα και εγώ σήμερα το μεσημέρι το EVO II, μαζί με 2 μπουκαλάκια e-liquid (1 VG Tobacco και 1 PG Marlboro).
Φόρτισα τη μικρή μπαταρία και το απόγευμα εφτιαξα καφέ και είπα να δοκιμάσω το πρώτο μου Η.Τ. 
Μετά απο κανένα 10λεπτο καπνίσματος.................... πήγα και άναψα κανονικό τσιγάρο  :angry_orange:
Ουτε πολύς καπνός, υγρό στο στόμα κ.λ.π.
Επειδή είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνω καλά, όταν λέει στις οδηγίες "ρίξτε μερικές σταγόνες στον υαλοβαμβακα του φίλτρου", πόσες σταγόνες εννοεί? τρεις, πέντε, δέκα..?
Πρέπει κάθε τρεις και λίγο να βάζω υγρό?
Οποιοδήποτε άλλο tip είναι ευπρόσδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 15, 2010, 19:49 »
nipapa
Το evo II δουλεύει σε γενικές γραμμές όπως το evo και όπως τα περισσότερα ΗΤ
Οτι λοιπόν διαβάσεις στο φόρουμ για evo 90% ταιριάζει και στο evo II
Προφανώς κατι δεν κάνεις καλά. Η σωστή σειρά είναι...
-βγάζεις ΕΞΩ το μικρό πλαστικό φυσίγγιο του φίλτρου ( με ένα συνδετήρα σπρώχνωντας απο το επιστόμιο) και στάζεις στον πολυεστέρα να γεμίσει ως επάνω (7-8 σταγόνες νομίζω είναι αρκετές)
- το επανατοποθετείς μέσα στο φίλτρο στο βάθος
- ατμίζεις με αργόσυρτες τζούρες
μερικές φορές ο ατμοποιητής δεν έχει υγρό και χρειάζεται να στάξεις 1-2 σταγόνες ΕΠΑΝΩ στη γέφυρα ( στο συρμάτινο πλέγμα), θα δεις οτι οι 2 σταγόνες απορροφώνται απο το πλέγμα.
Μη περιμένεις θαυματα απο τα υγρά που πήρες , αφού είναι χωρίς νικοτίνη και σίγουρα δεν ικανοποιούν έναν  καπνιστή. βρες υγρά με νικοτίνη , εκτός κι αν θες να το κόψεις με non.
Oτι άλλη απορία , μη διστάσεις να μας γράψεις.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 15, 2010, 19:52 »
Abet και Cap τα φώτα σας, ΕΠΕΙΓΟΝ !!!
Παρέλαβα και εγώ σήμερα το μεσημέρι το EVO II, μαζί με 2 μπουκαλάκια e-liquid (1 VG Tobacco και 1 PG Marlboro).
Φόρτισα τη μικρή μπαταρία και το απόγευμα εφτιαξα καφέ και είπα να δοκιμάσω το πρώτο μου Η.Τ. 
Μετά απο κανένα 10λεπτο καπνίσματος.................... πήγα και άναψα κανονικό τσιγάρο  :angry_orange:
Ουτε πολύς καπνός, υγρό στο στόμα κ.λ.π.
Επειδή είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνω καλά, όταν λέει στις οδηγίες "ρίξτε μερικές σταγόνες στον υαλοβαμβακα του φίλτρου", πόσες σταγόνες εννοεί? τρεις, πέντε, δέκα..?
Πρέπει κάθε τρεις και λίγο να βάζω υγρό?
Οποιοδήποτε άλλο tip είναι ευπρόσδεκτο.
θα πρέπει να βάλεις πέντε με έξι σταγόνες , να τραβήξει ο πολυεστέρας στο φιλτράκι καλά. Σιγά σιγά θα μάθεις την τεχνική. Προσωπικά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τον πρώτο καιρό υγρό με νικοτίνη και όχι αυτά που έχεις και τα οποια δεν περιέχουν νικοτίνη. Χρειάζεται να έχεις υπομονή και επιμονή . Καλή συνέχεια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 15, 2010, 22:06 »
Μπα, χλωμό το βλέπω να το κόψω με non. Απο την εμπειρία σας, τι θα προτείνατε σε κάποιον που καπνίζει πάνω απο 25 χρόνια, ενάμιση πακέτο Camel καθημερινα ?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 15, 2010, 22:24 »
Μπα, χλωμό το βλέπω να το κόψω με non. Απο την εμπειρία σας, τι θα προτείνατε σε κάποιον που καπνίζει πάνω απο 25 χρόνια, ενάμιση πακέτο Camel καθημερινα ?
Φίλε μου, εγώ με μικρή εμπειρία στο η.τ. αλλά έχοντας δοκιμάσει πάρα πολλά υγρά αναζητώντας κάτι που να με ικανοποιούσε, μόλις σήμερα το ανακάλυψα. Σαν πρώην καπνιστής camel, θα σου πρότεινα να παραγγείλεις κάποιο tobacco flavor όπως Desert ship blend, Latakia, Perique black, Burley από http://www.flavourart.it/expresseng/contents/en-uk/d16.html και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν όχι όλα, πάντως κάποιο από αυτά θα σε ικανοποιήσει. Ξεκίνα από αυτά κι αν δεν... τότε συνέχισε το ψάξιμο. Πιστεύω πως θα σε γλυτώσει από πολλά έξοδα. ;)

EDIT> Δες εδώ σχετικά-->http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.0.html

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Esmoke Evolution II
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 15, 2010, 22:47 »
Το συγκεκριμένο τσιγάρο χρησιμοποιεί τα μικρά στρογγυλά φίλτρα.
Αυτά δεν συγκρατούν αρκετή ποσότητα υγρού και σύντομα στεγνώνουν ελαττώνοντας έτσι την ποσότητα του παραγόμενου ατμού.
Αγόρασε κάποια φίλτρα από το μοντέλο intellicig evolution.είναι πλήρως συμβατά και θα λύσουν το πρόβλημά σου. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8824 1114823 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:22
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8839 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568358 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243446 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293763 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1631 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1031 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3935 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem