vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 5 χρήστες
Doubt, bloodlessz, pngtszs1976, Giannis.B, manoslykos

Twitter

Το πετάς το..μπουκαλάκι;

Αποσυνδεδεμένος ChloeQueen

  • *
  • 19
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 14:12 »
ολα δουλευον ρολοι σε αφτη την χωρα..ανεργια..ανεχια..ι οικολογηκη ευασθησια μας μαρανε στα πλαστικα μπουκαλακια..
αυτα ας τα σκεφτει ο μεσος σουηδος η ελβετος..που περνει 1,5 χιλιαρικο μισθο και ειναι ολα του τα προβληματα λημενα..και το μονο που τον απασχολει εινε αν θα παει διακοπες στο μπαλι η στην ταιλανδη..
εγω που χρωσταο 2 νικια και με απληρωτη δεη θα κατσω τωρα να προβληματιστω για το μπουκαλακη..
και λεω εγω γιατι συγουρα ειναι πολλοι στην δικια μου φαση η και χειροτερη

Αποσυνδεδεμένος Drosos

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • suck my mod
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 14:38 »
Κρατάω κάβα τα γυάλινα της halo για ωρίμανση, και τέσσερα πλαστικά του ατμός για τα υγρά που χρησιμοποιώ, τα υπόλοιπα πλαστικά γεμίζουν με DIY υγρά μου κ τα δίνω στους ατμιστες που έχω δημιουργήσει , τέσσερις ενεργοί τώρα. Όσο για την οικολογία πήγα να πετάξω τα μπουκαλάκια στο μπλε κάδο και μου πετάχτηκε οικολο-γάτα!  :laugh1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 18:08 »
Η φάση είναι οτι οσο καιρό ατμιζω έχω πετάξει 7 μπουκαλάκια μόνο ολα τα αλλα κάθονται σπίτι μου :P
Τα κρατάω για να τα δώσω στα εγγόνια μου ως υλικά A κατηγόριας μη ανακυκλώσιμα  :tongue_smilie:


Κάπου το βρίσκω κάπου το χάνω  :idiot1: sorry για το offtopic.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 18:54 »
ολα δουλευον ρολοι σε αφτη την χωρα..ανεργια..ανεχια..ι οικολογηκη ευασθησια μας μαρανε στα πλαστικα μπουκαλακια..
αυτα ας τα σκεφτει ο μεσος σουηδος η ελβετος..που περνει 1,5 χιλιαρικο μισθο και ειναι ολα του τα προβληματα λημενα..και το μονο που τον απασχολει εινε αν θα παει διακοπες στο μπαλι η στην ταιλανδη..
εγω που χρωσταο 2 νικια και με απληρωτη δεη θα κατσω τωρα να προβληματιστω για το μπουκαλακη..
και λεω εγω γιατι συγουρα ειναι πολλοι στην δικια μου φαση η και χειροτερη
Ο Σουηδός και ο Ελβετός το έχουν σκεφτεί. Τα παιδιά του θα ζήσουν σε μια πεντακάθαρη χώρα.
Νομίζω πως κι αυτός που αντιμετωπίζει προβλήματα -δηλαδή εμείς- δεν θέλει τα παιδιά του να μεγαλώσουν σε χωματερή.
Γι αυτό σφουγγαρίζουμε το σπίτι κι εμείς οι φτωχοί: η βρωμιά δεν θα μας λυπηθεί επειδή έχουμε κι άλλα προβλήματα.
Ούτε τα λύνουμε αν μείνουμε βρώμικοι.

Αποσυνδεδεμένος ChloeQueen

  • *
  • 19
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 19:01 »
Μόνο που το παράδειγμα συσχετισμός σφουγκαρισματος με πλαστικά μπουκαλάκια 10 μλ είναι άκυρο...

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 19:37 »
Δεν νομίζω πως κάποιος που ανακυκλώνει μεγαλύτερα πράγματα αρνείται να ανακυκλώσει τα μικρότερα.
Αν δεν το κάνεις... δεν το κάνεις για τίποτα. Οπότε το μέγεθος είναι άσχετο.
Δεν είναι άκυρη η σύγκριση ενός σπιτιού που βρωμίζει και μια χώρας που μολύνεται.
Κι επειδή εδώ θα ζω κι όχι με τους Ελβετούς...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 21:59 »
Εγώ τα κρατάω όλα για τον απλό λόγο ότι δεν ξέρω που πρέπει να τα πετάξω. Τα μπουκαλάκια εμπίπτουν στην κατηγορία των τοξικών αποβλήτων. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως ΠΡΕΠΕΙ να τα διαχειριζόμαστε; Δεν ρωτάω τι κάνουμε. Ρωτάω τι πρέπει να κάνουμε. Χωμετερή, ανακύκλωση ή κάτι άλλο (επιστροφή στους κατασκευαστές πχ);

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 22:19 »
Ο τίτλος του θέματος είναι πολύ trendy και μας έχει στοιχειώσει εδώ στο ατμόσπιτο, και όλη τη μέρα κάνουμε πλάκα ο ένας στον άλλο "το πετάς το μπουκαλάκι;", "το κανελώνεις το ρυζόγαλο;" ….


E ναί! Το ανακυκλώνω το ρημάδι μαζί με τα υπόλοιπα !!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 23:51 »
Ε, οχι και τοξικα αποβλητα τα γυαλινα, PVC, η PET μπουκαλακια ρε παιδια. Απο που βγαζετε τετοια συμπερασματα; Απολυτως ανακυκλωσιμα υλικα ειναι. Θα ειχαμε πεθανει απο 10 φορες ολοι αν ατμιζαμε υγρα που αποθηκευονται σε δοχεια φτιαγμενα απο τοξικα υλικα.

Οσον αφορα τα κακα της μοιρας μας σε αυτην την χωρα σε σχεση με το να κανουμε το σωστο, θες να πεις οτι πριν που ησουν σε καλυτερη κατασταση ανακυκλωνες και τωρα παραιτηθηκες λογω της γενικοτερης εξαθλιωσης που βιωνεις; Δεν νομιζω φιλη chloe queen, σωστα;
Και για να καταλαβαινομαστε και να μην ψαχνουμε δικαιολογιες, αν οι Ελληνες πραταμε το ορθο και στο μπουκαλακι αλλα και στην πολιτικη και κοινωνικη μας ζωη, δεν θα βιωναμε ολο αυτο το χαος σημερα. Για να στο κανω πιο φραγκοδιφραγκα, ειμαστε απαραδεκτοι και με τεραστιο ελλειμα παιδειας σε πολλα πραματα. Η σημερινη κατασταση που ανεφερες ειναι ενα απο τα -δυσαρεστα - αποτελεσματα αυτου του ελλειματος και τα βιωνεις εσυ σημερα, ενω το οτι δεν ανακυκλώνεις το μπουκαλακι ειναι απλα ενδεικτικο αυτου του ελλειματος και τα αποτελεσματα θα τα βιωσει το παιδι σου και το εγγονι σου, με θεαματικη υποβαθμιση του περιβαλλοντος του στο μελλον. Και ολα αυτα σου τα λεει καποιος που εχει ερθει σε ρηξη με τους οικολογους και τις υστεριες τους, αλλα που τυχανει και σαν πολιτικος μηχανικος να εχει μετρησει ο ιδιος την υποβαθμιση υδατων και υπεδαφους απο τις χωματερες.
Γενικα μαλλον οι Ελληνες ειμαστε κοντοφθαλμοι.... Οσον καιρο αγοραζαμε BMW και πετουσαμε γαρδενιες στην Βανδη κανεις δεν εδινε σημασια και δεν πιστευε οτι θα ερθει η ωρα του ταμειου. Ετσι και με το περιβαλλον σημερα: Σου λεει ο αλλος "εδω το μ...νι μας καιγεται, τι καθεσαι και μου λες εσυ τωρα.... ". Και ενω η χωρα αργα η γρηγορα θα ανακαμψει οικονομικα, η περιβαλλοντικη καταστροφη ειναι "ασυμμαζευτη", θανατηφορα και θελει κυριολεκτικα 100αδες χρονια για να επελθει (αυτο-) ιαση....
Ξερω, ειμαι οφ τοπιτς που λεει και μια ψυχη...

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 00:43 »
Το πετάω.....Το πετάω.........Το πετάω...........Το πετάω...........Το πετάω. Πετά πετά η μέλισσα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 12:18 »
Ε, οχι και τοξικα αποβλητα τα γυαλινα, PVC, η PET μπουκαλακια ρε παιδια. Απο που βγαζετε τετοια συμπερασματα; Απολυτως ανακυκλωσιμα υλικα ειναι. Θα ειχαμε πεθανει απο 10 φορες ολοι αν ατμιζαμε υγρα που αποθηκευονται σε δοχεια φτιαγμενα απο τοξικα υλικα.




Leon72 δεν είπα ότι είναι τοξικά απόβλητα τα μπουκαλάκια. Τοξικά απόβλητα είναι τα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ τους. Εκτός του νομίζω όλοι ξέρουμε ότι η νικοτίνη είναι ιδιαίτερα τοξική, ακόμα και το μπουκαλάκι έχει σήμανση ότι είναι τοξικά απόβλητα και δεν πρέπει να το πετάς όπου βρεις

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 16:11 »
Να με συγχωρείς, δεν κατάλαβα καλά. Σχετικά πάντως με τις νικοτινούχες ουσίες, έγινε λόγος κανα 2 σελίδες πιο πίσω. Για να μην ψάχνεις, σου λέω απλά να αδειάζεις το περιεχόμενο στην αποχέτευση και να ρίχνεις και κανα ξεπλυματάκι στο -αδειο πια- μπουκαλάκι, πριν την ανακύκλωση. Αν σε ανυσηχεί η τοξικότητα της νικοτίνης στην αποχέτευση, να σε διαβεβαιώσω ότι τα απόνερα απο ένα σφουγγάρισμα πρέπει να είναι καμια 10αρι φορές πιο τοξικά και επιβαρυντικα. Επιπλέον δε, η νικοτίνη είναι φυσική ουσία που χρησιμοποιεί το φυτό για την άμυνα του και δεν μπορείς να πεις ότι επιβαρύνει το περιβάλλον. Γίνεται επικίνδυνο για τον άνθρωπο (και για άλλα έμβια όντα φαντάζομαι) σε μεγάλες συγκεντρώσεις.
Εκτός βέβαια και αν σκοπεύεις να πετάς στην τουαλέτα κανα λιτρο 36άρα βάση μέρα παρά μέρα....  :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 00:39 »
Πλέον έχω τόσα πολλά που τα στέλνω στην ανακύκλωση.

Κάποιος ανέφερε να αδειάζουμε πρώτα τα νικοτινούχα υγρά για να μη δηλητηριαστεί κάποιος ρακοσυλλέκτης. Πολύ σωστό αυτό αν και το κάνω ούτως ή άλλως σε όλα τα μπουκάλια ώστε να μη κουβαλάω βάρος  :tongue_smilie:

Διαβάζω όμως κάποια πράγματα για την ανακύκλωση που δεν ισχύουν. Ούτε τα μπουκάλια θέλουν πλύσιμο, ούτε χρειάζεται να στέλνουμε τα κουτιά από πίτσες σε κανονικούς κάδους. Τα μπουκάλια πλένονται πολύ σχολαστικά από τις εταιρίες ανακύκλωσης. Πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε εμείς. Αυτό για να φύγουν οι ετικέτες και ότι άλλο. Τα πλαστικά μπουκάλια στη συνέχεια κόβονται σε μικροσκοπικά κομματάκια πριν επαναχρησιμοποιηθούν. Το χαρτί επίσης πλένεται ώστε να χωριστεί σε μικροϊνες πριν την επεξεργασία.



Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 00:44 »
Εδώ δεν πετάμε αλλά πράγματα... το μπουκαλάκι θα πετάξουμε που χρειάζεται!!  :))

Αποσυνδεδεμένος John-mojito

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
  • keep calm and vape on
Απ: Το πετάς το..μπουκαλάκι;
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 08, 2014, 14:04 »
Τα κραταω γιατι πλεον φτιαχνω δικες μου γευσεις αρα ειναι χρησιμα σιγουρα.βεβαια δεν ξερω ανα ποσο καιρο ειναι καλο να τα πεταω για να μην χρησιμοποιω συνεχεια τ ιδια .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499082 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy