vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

473 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, paiktaras, Manitou, Buliwyf, goran, Jorge, Geraki

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
LG HG2 αφοβα, απο καταστημα που εμπιστευεσαι... υπαρχουν πολλα! :)

αφοβα και ναι ισχυουν ακομα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manou

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά να κάνω μια γρήγορη ερώτηση γιατί έχω φοβηθεί. Πήγα πήρα τις δύο παρακάτω μπαταρίες και από το κατάστημα μου είπαν είναι χωρίς προστασια. Εγώ ένα vtc mini και ένα istick pico έχω. Οκ δεν είμαι με αυτες? Μπαταρίες με προστασία μόνο στα μηχανικά βάζουμε σωστα???



Πουθενα δε χρειαζεσαι προστασιας μπαταριες .
Και στα μηχανικα , αυτες ή αναλογες μ' αυτες δουλευουμε .
Η συγκεκριμενη ειναι μια απο τις τρεις κορυφαιες αυτη τη στιγμη.....



Καλημέρα και από εμένα,
Με το πρώτο μου μύνημα, θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum για όλες αυτές τις πληροφορίες που έμαθα τους 2 αυτούς μήνες που ατμίζω, και να κάνω μια ερώτηση.
Εχω στο mod (Wismec RX75) μια μπαταρία Sony VTC4 και θέλω να πάρω και μια δεύτερη αλλά μεγαλύτερης χωρητικότητας. Ο κατασκευαστης του mod προτείνει μπαταρίες με ρεύμα συνεχούς εκφόρτισης 25Α. Εγώ με αντίσταση στα 0.2 Ω και 30 W δεν χρησιμοποιώ πάνω απο 12 Α (κατα τα λεγόμενα του mod). Μπορώ να πάρω LG HG2 ή θα έχω κάποιο θέμα.
Επίσης τα καταστήματα που έχουν κατα καιρούς αναφερθεί στο forum, ως προς το θέμα γνησιότητας των LG ισχύουν ακόμη ?

Ευχαριστώ πολύ

Αυτο που γραφουν για 25 - 30 - 50 ........ 200 Amps οι κατασκευαστες , δεν αφορα τις μπαταριες .
Το 25Α σημαινει οτι μπορει να δεχτει μπαταριες με τετοια Amperes....
Στην ουσια οτι μπαταρια και να βαλεις μεσα , το μοντακι θα δουλεψει.

Οσο περισσοτερα ειναι τα Amperes των μπαταριων , τοσο περισσοτερα Watts θα μπορεσεις να ανεβασεις , χωρις να διαβασει η πλακετα αδυναμια .

Αυτη τη στιγμη οι δυνατοτερες μπαταριες και με τη μεγαλυτερη διαρκεια , ειναι οι Samsung 30Q , LG Chem HG2 , Sony VTC6.
Ειναι μπαταριες των 3000mAh με ικανοτητα αποδοσης εντασης ρευματος 20Amps.

Υπαρχουν και μπαταριες των 25 - 30 Amps .
Αυτες ομως ειναι απο 1300 - 2000mAh.
Αυτο σημαινει οτι η διαρκεια τους σε πολλα Watts , θα ειναι μικρη και στην ουσια αποτελουν μια ταξη μπαταριων για ειδικες περιπτωσεις , που δεν δεν ειναι οτι δεν κανουν για εμας , αλλα ειναι μικρη η διαρκεια και θα χρειαστει να φοραμε τελαμονα στη μεση.....

Οποτε οι μπαταριες των 3000mA - 20A , σαν συνδιασμο mAh - Αmps , ειναι οι καλυτερες για εμας .

Ακομα και σε αποφορτισεις των 30Α , θα δεις οτι οι μπαταριες των 3000mAh 20A , αν και θα εχουν μεγαλυτερη πτωση τασης στην αρχη , στη συνεχεια ''τραβανε'' καλυτερα , απλα γιατι μπορουν να διατηρήσουν αυτη την ενεργεια για περισσοτερη ωρα λογο mAh.

Αποσυνδεδεμένος manou

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Εξαιρετικά λεπτομερής απάντηση. Ευχαριστώ πολύ

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2016, 03:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Για όποιον ενδιαφέρει η άποψη του Mooch, έκανε ένα συγκριτικό τεστ μεταξύ των 2 πιο γνωστών 3000αρων 18650 που συναντάμε στο άτμισμα συν της νέας Sony.



"I have been seeing a slight drop in performance in the LG HG2's I've tested these past few months. The last time I compared the HG2 and 30Q they performed essentially the same. There were differences between them at different discharge current levels, but the differences were small. 

With the Sony VTC6 becoming more available I decided to see if the HG2's really are performing worse and compare them to the Samsung 30Q and Sony VTC6. I tested four of each, using continuous and pulsed current discharges.

Bottom Line
They are all close in performance to each other but the VTC6 is the winner, running at a slightly higher voltage and for slightly longer. The 30Q is a very close second place and the HG2 is third. There has definitely been a drop in performance for the HG2's since last year. They are running a few degrees-C hotter and at a slightly lower voltage. Perhaps the only cells available to vendors now are slightly lower grades? This is just conjecture though.

Because of these test results I am changing the continuous discharge rating (CDR) of the LG HG2 from 20A to 18A. The Sony VTC6 will stay at 19A and the Samsung 30Q will stay at 20A. Why is the 30Q rated higher than the VTC6 even though the VTC6 ran at a higher voltage? Because the 30Q ran a bit cooler.

The voltage the battery runs at, i.e., how hard it hits, doesn't determine its current rating. The rating is determined by how hard you can run the battery but still stay at a low enough temperature to allow a decent cycle life (number of charges/discharges) before the capacity drops too far and the internal resistance rises too high. The higher the temperature, the faster the battery ages and becomes damaged. Therefore, a battery that runs cooler can have a higher current rating than one that runs hotter."


Αποσυνδεδεμένος Alien1980

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω το ατμισμα...
Ωραια παρουσιαση και ωραια αποτελεσματα. Βεβαια δεν περιμενα να πεσουν στη τριτη θεση οι LG αλλα τα τεστ αλλα δειχνουν. Βεβαια παραμενουν δυνατες και αξιοπιστες. Οσο για τις 30Q δεν τις εχω δοκιμασει και ισως ηρθε η ωρα να γινει. Αλλα ρε συ  Samsung ροζ wrap δεν το χωνευω με τιποτα. Θα μας κοροϊδεύουν.  ;D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Kαι οι τρεις μπαταριες ειναι ισαξιες .
Εδω η LG αποφορτιστηκε στα 18Α , η Sony στα 19 και η Samsung στα 20Α.
H διαφορα στα Amps ειναι ασημαντα γελια για να μιλησει καποιος για διαφορες.
Τεσπα , σημασια εχει οτι οι μπαταριες εχουν διαφορες εντελως ασημαντες .

Η μοναδικη διαφορα που υπαρχει υπερ της Sony και ειναι η αιτια να δειχνει μεγαλυτερη σαν διαρκεια , ειναι τα mAh.
Η Sony εχει 3120mAh και υπερτερει στο σημειο που η LG κανει ''κοιλια''
Το ιδιο ακριβως κανει και η Samsung στο ιδιο σημειο ακριβως σε σχεση με την LG.
Στην ουσια ομως , οι μπαταριες ειναι ιδιες σαν αποδοση.
Διαφορες θα δουμε μονο σε μηχανικο μοντακι , εχοντας συνδεσει το πολυμετρο στους πολους , για να δουμε μια διασφορα 0.05 V ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ  και πολλα λεω ....... και μαλιστα στο σημειο απο τα 3.6 - 3.4 V.
Μηπως ειναι καπως υπερβολη........;;;;;;;;;;;;;
Ο Mooch εδω , το τεστ το εκανε για να δειξει τις διαφορες , αλλα εκανε παρα πολυ λεπτομερη αναλυση , πραγμα που ποτε δεν θα το δει ο οποιοσδηποτε πουθενα σαν αποδοση αναμεσα στις μπαταριες αυτες .
Βεβαια καλα εκανε το παιδι .  Πολυ καλα μαλιστα.............
Απλα οσο αφορα τις αποφορτισεις , ο Mooch εβγαλε αυτο το αποτελεσμα , ο HJK το ταδε και ο Kristian το αλλο...
Αναλογα παντα με το μηχανημα το οποιο εγινε η αποφορτιση , θα ειναι και τα αποτελεσματα διαφορετικα .
Μικρες οι διαφορες , αλλα θα υπαρχουν.
ΑΡΑ , απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι δειχνουν αυτες τις μηδαμινες διαφορες  που δεν ειναι αντιληπτές στο ατμισμα  , δεν αξιζει να γινεται λογος για τις διαφορες αυτες .

Η πιο εγκυρη πηγη ειναι το Dampfakkus μετα τους κατασκευαστες και οι διαφορες ειναι σα να μην υπαρχουν στα δικα τους τεστς.
Οποτε προσωπικα οποια βρω πιο φτινη ή μονο και μονο γιατι θελω να τις εχω και τις τρεις , θα κατσω και θα διαλεξω αναμεσα τους .

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ο Shado με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Οι διαφορές είναι πραγματικά μηδαμινές και για να γίνουν εμφανείς πρέπει να παίξουμε μηχανικό σε αντιστάσεις πολύ μικρές. Και πάλι, για να τις καταλάβουμε πρέπει να έχουμε γράψει πολλές ώρες πτήσης με το συγκεκριμένο μηχανικό.

Στην εποχή που οι ηλεκτρονικές πλακέτες κυριαρχούν, με ένα μεγάλο μέρος τους να είναι πολύ καλής ποιότητας, ορθώς και οι τρεις μπαταρίες θεωρούνται ισάξιες. Ιδιαίτερα σε περιπτώσεις σαν τη δική μου, όπου παίζω με 2+ μπαταρίες σε κάθε μοντ. Εκεί, η διαφορά είναι πραγματικά ανύπαρκτη.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Είχα δει πριν μέρες τις νέες μετρήσεις του Mooch και μου έκανε εντύπωση γιατί πράγματι οι HG2 είχαν λίγο περισσότερη δύναμη από τις 30Q.

Έτσι από περιέργεια πήρα προχθές 2 νέες μπαταρίες και τις μέτρησα.



Πράγματι φαίνεται να έχει δίκιο ο Mooch. Η Samsung 30Q δίνει περίπου 150mAh περισσότερα στα 10Α και βαράει πιο δυνατά.
Όμως δεν είδα κάποια υποδεέστερη απόδοση στις τωρινές HG2 από αυτές που κυκλοφορούσαν ένα χρόνο πριν. Το αντίθετο μάλλον. Η Samsung δίνει λίγο καλύτερα αποτελέσματα από τις περσινές.
Παρακάτω οι επίσημες μετρήσεις της LG για την HG2 συμφωνούν σχεδόν απόλυτα μ' αυτές που πήρα.



H Samsung όμως μου έδωσε ελαφρά καλύτερα αποτελέσματα από τον κατασκευαστή. Ή έπεσα σε μπαταρία διαμάντι ή έχει βελτιωθεί κάπως η απόδοσή της.

Όπως και να έχει όμως μόνο στα χαρτιά δείχνει δυνατότερη η 30Q:. Στην πράξη ισχύει αυτό που λέει ο Shado.
Έβαλα και τις 2 μπαταρίες στο VTC mini και άτμισα με ίδιο ατμοποιητή και ρυθμίσεις. Μου έδωσαν σχεδόν ίδια αποτελέσματα: 6.5ml, 400 τζούρες και 1400 sec, ίσως 1-2 τζούρες παραπάνω η 30Q.

Αποσυνδεδεμένος michalis1269

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Παιδιά μια ερώτηση. Σε mod  με τρεις μπαταρίες (i stick 200w), που θα παίζει 50-100watts max, ποιές μπαταρίες είναι ασφαλέστερες ανάμεσα σε  LG HG2 3000mah 20A και LG HD2 2000mah 25A? Θεωρητικά οι δεύτερες αλλά υπάρχει και η διαφορά στην αυτονομία. Τι λέτε?

αν δεν εχεις μπαταριες,το λεω γιατι το συζητας,γιατι δεν κοιτας τις sony vtc6 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος michalis1269

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Γιατί τις hd2 τις βρήκα σε πολύ καλή τιμή και γιατί για τις sony διάβασα αυτό https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/4t8t0h/sony_vtc6_15a_3000mah_18650_bench_test_resultsa/.

κοιταζα το λινκ που εστειλες.........................ας το αναλυσουν καλυτερα οι μπαταριολογοι του φορουμ αν ισχυει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά μια ερώτηση. Σε mod  με τρεις μπαταρίες (i stick 200w), που θα παίζει 50-100watts max, ποιές μπαταρίες είναι ασφαλέστερες ανάμεσα σε  LG HG2 3000mah 20A και LG HD2 2000mah 25A? Θεωρητικά οι δεύτερες αλλά υπάρχει και η διαφορά στην αυτονομία. Τι λέτε?

Για να υπολογίσεις πόσα Amperes δίνουν οι μπαταρίες σου σε ένα ηλεκτρονικό mod διαιρείς τα Watt που ατμίζεις με το εκάστοτε φορτίο που έχουν οι μπαταρίες σου.
Δηλαδή Watt/Volt=Ampere
Πλήρως φορτισμένες: ~8Α
Πλήρως αποφορτισμένς: ~11Α στην περίπτωση των 100 Watt στο συγκεκριμένο mod με τις 3 μπαταρίες σε σειρά. 

κοιταζα το λινκ που εστειλες.........................ας το αναλυσουν καλυτερα οι μπαταριολογοι του φορουμ αν ισχυει :thumpup:

Πόσο καλύτερα να το αναλύσουν δηλαδή οι προλλαλήσαντες???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176702 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem