vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

160 επισκέπτες, 7 χρήστες
maprix, ZoeM, lagoudakis, Milarepa, Xameno_Skli, mathimatikos1966, Harris

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου PanosIron , σου εγραψα για το internet , γιατι μερικοι ''μαγκες'' και ''ξερολες'' ανεβασαν εδω και καποια χρονακια πριν κατι αρθρα για τις ανωτερες μπαταριες και βαση των Amperes αποφορτισης , εγραψαν οτι μπορουμε να τις χρησημοποιησουμε σε μηχανικα μοντακια με αντ/σεις κατω του 0.5Ωμ.
Εδωσαν μαλιστα στοιχεια οτι βαση των Amps της Sony , οι μπαταριες ειναι ικανες να δουλεψουν αντ/σεις ακομα και 0.1Ωμ.
Στο τελος ομως της σελιδας , αναφερεται οτι τα στοιχεια και τα τεστ / δοκιμες που εκαναν , ειναι απο ιδιοτες και δεν φερουν καμια ευθυνη για οτι ατυχημα συμβει στον οποιοδηποτε που θα προσπαθησει να κανει αυτο που εκαναν και εκεινοι.
Η ιδια η Sony ομως δεν αναφερει πουθενα   οτι οι μπαταριες τους ειναι για τετοιες αποφορτισεις και δηλωνει οτι  δεν φερει καμια ευθυνη για καποιο ατυχημα που θα προκληθει απο τετοιες ενεργειες.
Ακομα και οι δοκιμες απο τις ιδιες τις εταιριες , γινονται με 10 Amps και οχι με 20 ή 30.


Ολος ο πλανητης ελεγε VTC εδω και δυο χρονια.  Απο το 2013 και μετα η κορυφη δεν ανηκει αποκλειστικά στη Sony.
Οχι οτι δεν ειναι κορυφαια , αλλα πλεον δεν ειναι μονη της στην κορυφη.


Οι INR/IMR  δεν ειναι απλα Ιοντων Λιθιου - Μαγγανιου οπως οι IMR , αλλα εχουν μεσα και Κοβαλτιο.
Το οτι ειναι INR/IMR και οχι σκετο IMR , δεν σημαινει οτι θα ειναι πιο μικρη η εκρηξη , αλλα οτι δεν θα κανουν εκρηξη.
Το Κοβαλτιο που εχει προστεθει , βοηθαει να ανεβουν πανω απο τα 2000mAh oι μπαταριες αυτες και παρα το οτι ειναι υλικο που δεν παρεχει επαρκή ασφαλεια , λογο της μικρης περιεκτικοτητας που καταλαμβανει μεσα στο στοιχειο , θεωρουνται κι αυτες ασφαλης.
Δεν ειναι τοσο ασφαλης οπως οι IMR , αλλα ουτε αυτες θα κανουν εκρηξη.


Αν θεωρεις αστειο το οτι δεν ειναι κατασκευασμενες για τετοιες αποφορτισεις , θα σου πρότεινα να δεις καποια βιντεο στο youtube με σκασμενα μοντακια και χερια με ωραιοτατες τρυπες.
Αυτο ειναι αποτελεσμα καποιας ενεργειας που εχει σαν βαση αυτο που εγραψες και 'συ.......δηλαδη αυτο:
[size=0px]τώρα όσο για το ότι δεν έχουν "καταστευαστει" για mods αλλα για κάμερες, το θεωρώ αστείο επιχείρημα. μπαταρία είναι ...[/size][/size][size=0px]


Για το GR που γραφεις , δεν σου ειπαμε μονο οτι θα ειναι ''μαϊμου'' , αλλα και το οτι αν ειναι στο ραφι αρκετο καιρο , τοτε μπορει και να μην ειναι σωστη λογο αδρανειας.


Τωρα αν πιστευεις οτι σου απαντησαμε οπως σου απαντησαμε για να σου κανουμε τον ''μαγκα'' , συγνωμη αλλα εισαι λαθος.
Προσπαθουμε να βοηθησουμε και κοιταμε παντα το συμφερον ολων.  Δεν υπαρχουν μαγκες αναμεσα μας , ουτε προσπαθουμε να οδηγησουμε καποιον σε καποια κατευθυνση.
Απο το 2009 μεχρι τωρα , το φορουμ εχει σκοπο την σωστη ενημερωση με στοιχεια επισημα και οχι απο κουβεντες ή μετρησεις / αποψεις / γνωμες  που μπορει να εχει ο καθενας μας.
Γνωμες , αποψεις , εμπειρίες αναφερονται μονο και μονο για να υπαρχει η εικονα που εχει ο καθενας απο εμας με ολη την καλη θεληση που μας επιτρεπει να ειμαστε μια ομαδα φιλων που προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.
Δεν κανει κανεις επιθεση,ουτε υπαρχουν συμφεροντα.  Οτι βιωνει ο καθενας απο εμας το μοιραζομαστε , αλλα πρεπει να αναφερουμε και το οτι ειναι προσωπικη αποψη/γνωμη/εμπειρια και οχι οτι αυτο ειναι το σωστο ή το καλυτερο.


Υπαρχουν πολλα ''καλυτερα'' που  δεν τα ξερουμε ολοι μας και με τον καιρο  μεσα απο τις συζητησεις και τις ανταλαγες αποψεων , αποκτουμε αυτη τη γνωση και οι υπόλοιποι της παρεας.


Αυτο προσπαθησαμε να σου περασουμε και 'σενα , αλλα μαλλον το πηρες λιγο στραβα.......  Δεν πειραζει....  Παμε παρακατω....... :innocent: :sign0001: [/size]

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Όχι όχι δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να το μετατρέψω σε αρένα απλώς είναι γραπτό και καμιά τώρα παρεξήγεις γίνονται. 
Να δηλώσω ότι είμαι άσχετος.  Και είμαι εδώ απλά για να μάθω.
Τελεφταιως είδα το θέμα των μηχανικών.και των μπαταριών. Και αυτό που είδα μου φάνηκε απλό.  Δλδ νόμο ώμ. Υλικό κατασκευής και δυνατότητα από φόρτισης.
Σαυτα εβγενε πρώτη η σονυ. Και έδειξα κ τη φώτο. Δεν το πα όμως σε στιλ. Έλα παιδιά λέτε μααακιες πάρτε αυτή κ τέλος.  Δεν ήξερα καν ότι δεν παράγοντε.


Ίσως γιαυτο κ δεν μπορώ να τις βρω.

Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα και το προτείνω σε όλους.  Είναι το έξεις. ΌΧΙ κάτω από 0.3 σε μηχανικό μόντ. Ακόμα και μπαταρία της νασα να χετε.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Επεστρεψα.
Ο d2 την εδειξε 3.76 ειναι εγκυρος ή να ψαξω να βρω πολυμετρο;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Όχι όχι δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να το μετατρέψω σε αρένα απλώς είναι γραπτό και καμιά τώρα παρεξήγεις γίνονται. 
Να δηλώσω ότι είμαι άσχετος.  Και είμαι εδώ απλά για να μάθω.
Τελεφταιως είδα το θέμα των μηχανικών.και των μπαταριών. Και αυτό που είδα μου φάνηκε απλό.  Δλδ νόμο ώμ. Υλικό κατασκευής και δυνατότητα από φόρτισης.
Σαυτα εβγενε πρώτη η σονυ. Και έδειξα κ τη φώτο. Δεν το πα όμως σε στιλ. Έλα παιδιά λέτε μααακιες πάρτε αυτή κ τέλος.  Δεν ήξερα καν ότι δεν παράγοντε.


Ίσως γιαυτο κ δεν μπορώ να τις βρω.

Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα και το προτείνω σε όλους.  Είναι το έξεις. ΌΧΙ κάτω από 0.3 σε μηχανικό μόντ. Ακόμα και μπαταρία της νασα να χετε.


PanosIron ...
Δεν εγινε τιποτε φιλε μου.  Χαρα μας που εισαι μαζι μας και χαρα μας αν μπορουμε να βοηθησουμε σε κατι.
Απλα θα ηθελα προσωπικα και οχι σαν καποιος που εχει ευθύνη μεσα στο φορουμ (συντονιστης που δεν ειμαι δηλαδη), απλα σαν ατμιστης που ειμαι, προτασεις του τυπου καντε 0.2-0.5-0.8 Ωμ , να ειναι λιγο πιο ''κρυφες'' , γιατι μπορει να διαβασει και καποιος που δεν εχει ιδεα τι ειναι αντ/ση και κανοντας μια αντ/ση τετοια και εχοντας καποια μπαταρια χωρις καμια προστασια , π.χ. καποια ICR ή ακομα και καποια NCR/NCA , να παθει και καποιο κακο οπως αυτα που βλεπουμε συχνα στο youtube .
Δεν το λεω για 'σενα προσωπικα , ειναι γνωστες οι αποψεις μου σχετικα με τις χαμηλες αντ/σεις....και ξερω πολυ καλα τι ειναι οι χαμηλες αντ/σεις , οπως και σχεδον ολοι μας εδω μεσα.
Με τετοια αντ/ση , το αποτελεσμα θα ειναι απλα να ρουφας ενα καυτο ατμο χωρις γευση και το μονο που θα εχεις θα ειναι το ντουμανι.  Υπαρχουν απειροι πιο ασφαλης και αποδοτικοι τροποι για ντουμανι.
Οι μπαταριες που εχουμε στα χερια μας και μαλιστα αυτες για τις οποιες μιλαμε πιο πολυ μεσα στις σελιδες του φορουμ , ειναι οι Sony VTC5 - Samsung 25R και LG Chem HE2/HE4.
Ειναι σχεδον ιδιας αποδοσης και δεν μπορει καποιος απολυτα να πει οτι η μια ειναι καλυτερη απο την αλλη.  Καμια ομως απο αυτες δεν ειναι κατασκευασμενη να αποφορτιζεται με τον τροπο αυτο.
Στα 0.3 Ωμ απο την μπαταρια θα τραβηξεις ρευμα απο την μπαταρια με ενταση καπου στα 10-11 Amperes .  Σε Watts θα εισαι κοντα στα 35-40 και θα ζητας ποσοτητα ιση με το μισο της ενεργειας της . Σε καθε πατημα δηλαδη , θα ζητας το μισο ηλεκτρικο φορτιο που θα εχει η μπαταρια.
Οσο και αν φαινεται απλο ή μικρο το μεγεθος , πιστεψε με , ειναι παρα πολυ μεγαλο για το σκοπο που εχει η μαπταρια μεσα σε ενα σωληνα μεταλλικο... :-[
Αυτα με γεματη μπαταρια που ειναι ικανη να δωσει τοσο ρευμα . 
Αν συνεχισεις ομως ετσι , λογο της πτωσης τασης που θα εχεις , οταν η μπαταρια θα ειναι στα 3.7 Volts θα εισαι οριακα στα κατωτερα επιτρεπτα ορια αποφορτισης της μπαταριας.
Αν συνεχισεις λογο του οτι δεν θα καταλαβαινεις και σημαντικη πτωση αποδοσης , τοτε θα πεσει πολυ χαμηλα το επιπεδο φορτισης και θα υπαρχει κινδυνος να χαλασεις εκ πρωτης αποψεως την μπαταρια σου.  Εκει ομως γεννάται και το θεμα της βιαιης κινησης του ρευματος , πραγμα που σημαινει ανοδος της θερμοκρασιας μεσα στο στοιχειο της μπαταριας.
Εδω λοιπον εχουμε και την επικινδυνοτητα της καθε μπαταριας , ακομα και των IMR ή των INR/IMR.
Δεν μιλαω για εκρηξη , αλλα για το οτι η ανοδος της θερμοκρασιας , ειναι η κυρια αιτια καταστροφης των μπαταριων μας καθως και ο λογος παραγωγης καποιων ''ατμων'' που δεν θελουμε να εισπνευσουμε.
Υπαρχει περιπτωση απο τη μεγαλη θερμοκρασια , το υγρο μας να μην ειναι πλεον και τοσο αθωο. 
Το ξαναγραφω......
Απο τη μεγαλη θερμοκρασια και οχι απο καποιο αλλο λογο.......
Οποτε καλυτερα να ειμαστε σε σωστα μονοπατια .  Αν θελεις να ατμισεις με τετοιο στυλ , το καλυτερο ειναι να παρεις ενα μοντακι με θερμ/σια , που δεν επιτρεπει να εχουμε στις αντ/σεις μας ανεπιτρεπτα μεγεθη θερμοκρασιων , αλλα ουτε στην μπαταρια μας ''ελευθερη'' και ανεξέλεγκτη λειτουργια με οτι κακο μπορει να συνεπάγεται αυτο.


Συγνωμη κι απο 'μενα αν καπου αθελα μου φανικα επικριτικος.
Δεν ειχα τετοια προθεση και δεν ειναι ουτε στο χαρακτηρα μου κατι τετοιο.   


kongeo
Βαλτη να φορτισει . Αστην στην ακρη και αυριο μετρα ποσα Volts θα εχει.  Αν δεν εχει χασει πανω απο 0.03-0.05 Volts δεν επαθε τιποτα.Αν και νομιζω αδικα ασχολουμαστε με το θεμα και η μπαταρια σου ειναι μια χαρα , αλλα ας το δουμε κι αυτο φιλε .

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
και εμενα μια χαρα μου φαινεται θα ειναι! αλλωστε την ειχα δουλεψει κανα μισαωρο μονο μετα απο φουλ φορτιση!
Την εβαλα στον φορτιστη ! και βλεπουμε αυριο!

Ευχαριστω φιλε shadockan!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
...........τη Samsung.......... ;D :))

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Θα την ευχαριστησω αφου δεν εκανε τον φοβο μου πραγματικοτητα εκεινη την στιγμη! Δηλαδη να κανει μπουμ στο χερι μου  :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Aυτο Κωστα μου εγραψα και στα πιο πανω ποστ.


Αυτη ειναι και η κυρια βελτιωση που εχουν αυτες οι μπαταριες.  Ειναι ασφαλης σ' αυτο ακριβως το θεμα.
Στο χερι μας ομως ειναι να εχουμε σωστη και ασφαλη λειτουργια.


Τωρα η στραβη μπορει να γινει καθε στιγμη . Εδω λοιπον θα πρεπει να εχουμε και 'μεις οσο γινεται πιο σωστα ζητουμενα απο τις μπαταριες μας , ωστε να μη τις ζοριζουμε χωρις να υπαρχει λογος.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
ΦΙλε βασιλη απο οτι ειδα αυτες οι μπαταριες δεν κανουν "μπαμ" μηπως ειναι ευκολο να μου πεις τι παθαινουν;; απλα χανουν επικινδυνα αερια;;
(γιατι δεν θυμαμαι να εχω διαβασει κατι σχετικο)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Οταν θα φτασουν στο ανωτερο επικινδυνο σημειο τους απο μεγαλο και πολυ βιαιο βραχυ/μα , θα βγαλουν κατι σα ζελε , αερια που θα μυριζουν κατι όξινο μαζι με καμμενο και θα υπαρχει τεραστια θερμοκρασια.
Αυτη η εκτόνωση ομως , ειναι και η αιτια που δεν εχουμε εκρηξη.


Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Να φανταστω βεβαια η αφαιρεση τους πρεπει να ειναι οσο το δυνατον ανέπαφη με αυτα τα υγρα ε;

Δηλαδη αν τυχει να προσεχουμε να μην τα ακουμπαμε - αναπνέουμε;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχει σχεση με τα υγρα.
Αυτα τα παραξενα αερια θα τα δεις σε εξτριμ κατασταση απο την μπαταρια .
Μιλαμε για μεγαλο βραχυκυκλωμα .
Οι μπαταριες INR/IMR και οι IMR , εχουν προστασιες παρα το οτι λεγονται χωρις προστασια.


Το πιο συχνο ειναι να χαλασουν αυτες οι προστασιες και ετσι να αποκοπει ο θετικος με τον αρνητικο πολο. Ετσι δεν θα υπαρχει συνεχεια στη ροη του ρευματος και θα τελειωσει εκει η ιστορια.  Το εχω παθει αρκετες φορες απο τις ''εξυπναδες'' που εκανα.... ;D

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Αρα να κοιμάμαι ησυχος με ξεκλειδωτο μηχανικο και όρθιο; ή οχι τοσο εξτριμ;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Αναλογα το μοντακι.
Γιατι ομως να ειναι ορθιο , γιατι να εχει μεσα μπαταρια και γιατι να εχει επανω ατμ/τη  ;;;;
Εχεις φαντασματα ατμιστες ;;;   :))   (πλακιτσα)

Αποσυνδεδεμένος PanosIron

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας

χάθηκα λίγο


(πήρα την "efest" 2800mah 35a 18650 τελικά)


είμαι στα 0.35ohm με 4 coils μέσα (ντουμάνι όχι μ@#&κίες)


αν πέσει η μπαταρία μου κάτω από 3.7v


να κοιτάω μήπως ζεσταίνεται?
θα χω θέμα να πάθω αυτό που περιγράφεις?


είναι κάτι σαν εσωτερικό βραχυκύκλωμα?


τώρα είμαι στα 3.6v άρα μέσα δίνει κάπου 3.4- 3.5
δεν ζεσταίνεται κάτι απλώς έχει λίγο πιο αδύναμο "ατμισμα" από όταν ήταν full


οι τζούρες μου είναι κάπου 3-4 δευτερόλεπτα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios