vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Πριν απο 20 μερες παρελαβα κανονικα μπαταριες απο Κινα, αγορασμενες απο e-bay, χωρις κανενα προβλημα.
Η ft οντως δεν στελνει μπαταριες (προς το παρον)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Αν θελετε μονο μπαταριες απο FT-ebay ή απο οπου αλλου θελετε να αγορασετε , κατα τη γνωμη μου δεν συμφαιρει.
Θα πρεπει να ειναι μεγαλη παραγγελεια και πανω απο ενα ατομο , ωστε η προμηθεια την paypal που ειναι 7 € , να μη φανει πουθενα.

Στην Ελλαδα υπαρχουν μπαταριες που ειναι κορυφαιες αυτη τη στιγμη και η τιμη τους ειναι +- 10 €.

Αν η τιμη των μπαταριων εξω ειναι 6 - 8 € , με τα 7 € που θελει η paypal , δεν εχουμε και καποια τρομερη διαφορα με τις τιμες εδω.
Αυτο βεβαια ειναι και αναλογο με την ποσοτιτα των μπαταριων και το ποσοι απο εμας θα ειναι στην παραγγελεια.
Το να περιμενει ομως καποιος (ενας) 20 + μερες για δυο μπαταριες και να πληρωσει 7+7+7=21 € , οταν μπορει να παει να τις παρει απο το μαγαζι με 20-25 € , το βλεπω λιγο λαθος......

Δευτερον , θα μπορεσει ο καθενας μας , αν η μπαταρια δεν ειναι καλη ή αν με καποιο τροπο δεν ειναι αυτη που θα επρεπε να ειναι , να μιλησει με το μαγαζι και να βρεθει η όποια λυση .
Με την Kινα , ποιος θα μιλησει με ποιον και δεν ξερω αν συμφαιρει να γινει η όποια κινηση για αντικατασταση.

Δεν εχω καποια προσωπικη εμπειρια , απλα μια υποθεση κανω........

O shadockan εχει απολυτο δικιο. Στο κατω κατω ποσες μπαταριες μπορει να χρειαζεται ενας ανθρωπος; Εγω που το εχω πιπιλα στα 0.6 ωμ με διπλη αντισταση και ειμαι καλυμενος με 2 samsung 25r. ΔΗλαδη ποσα θα γλυτωνα αν τις επαιρνα με 1-2 ευρω φθηνοτερα; ΤΟ μοναδικο μειονεκτημα της αγορας απο ελλαδα ειναι οτι οταν πηγαινεις στο μαγαζι ολο και κατι θα αγορασεις που δεν ειχες στο προγραμμα  ;D

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Στο μαγαζί όλο και κάτι θα αγοράσεις επιπλέον... Ενώ από το ίντερνετ θα αγοράσεις 2-3 κάτι, μιας και είναι τόσο φθηνά...;




Έτσι όπως έχουν τα πράγματα με τους κανονισμούς των ταχυδρομείων είναι σχετικά δύσκολο να αγοράσεις φθηνά μπαταρίες υψηλής χωρητικότητας.


Τουλάχιστον για τα μοντάκια μας με 5Ευρώ επιπλέον αγοράζουμε άνετα μπαταρίες από εγχώριο κατάστημα και έχουμε τη δυνατότητα να ρωτήσουμε ή να τη δούμε από κοντά πριν αγοράσουμε. Και φυσικά αν μία στο τόσο πέσουμε σε "βλαμμένη" μπαταρία, θα τη βρούμε την άκρη με το κατάστημα. Από εξωτερικό και τζάμπα να μας τη στείλουν δεν θα συμφέρει να στείλουμε την προβληματική πίσω.


Σε κάποιες περιπτώσεις πραγματικά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Αν ένα μαγαζί στην Ελλάδα έχει μια μπαταρία 10 ευρώ και να υπήρχε μαγαζί στο εξωτερικό που να την πουλούσε με τα μεταφορικά 7-8 , πάλι θα την έπαιρνα από Ελλάδα για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν αλλά και για έναν ακόμα σημαντικό λόγο. Τα 10 ευρώ που θα δώσω στον Έλληνα θα ξαναγυρίσουν στην ελληνική αγορά. Σιγά τα υπερκέρδη που βγάζουν τα καταστήματα η.τ. με τους φόρους , τα ενοίκια , τα πάγια έξοδα ,την αφραγκία του κόσμου και τον ανταγωνισμό που έχουν. Να τους φτάσουμε δηλαδή τους ανθρώπους να πεινάνε , να κλείσουν τα μαγαζιά τους,  για να κερδίζουμε 1-2 ευρώ σε κάθε αγορά , ενώ μας τα παίρνουν χοντρά από όλες τις άλλες πλευρές και δεν μιλάμε.  Άλλο να βλέπεις αισχροκέρδεια και άλλο μια λογικά εξηγήσιμη διαφορά στην τιμή. Εκεί πρέπει να υποστηρίξεις την ντόπια αγορά , στην τελική σε συμφέρει και σένα αν το βλέπεις έτσι...

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω απολυτως.
Προσωπικα βρηκα τις δικες μου Samsung 18650 κυριολεκτικα στη μιση τιμη, δλδ πηρα 2 στη τιμη της μιας και με δωρεαν μεταφορικα οποτε με συμφερε να τις παρω απ'εξω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δεν διαφωνω φιλε knight77 , αλλα με 5+5 € εχουμε 10 €.
Αν αγορασες με paypal , εχεις αλλα 7 € , αρα 17 €.   
Σε μαγαζι εδω Ελλαδα , θα πληρωσεις 20 € για τις Samsung 25R - Sony VTC5 - Efest 2500 25A (LG HE2).

Η διαφορα λοιπον ειναι τρια ευρω.   Προσωπικα παντα , δεν θα περιμενα να ερθουν μετα απο τοσες μερες και χωρις να ξερω τι αγορασα.  Οχι οτι θα ειναι μαϊμου ή οτι δεν θα ειναι καλες γενικα , απλα οτι στραβο και να γινει , σε μαγαζι εδω Ελλαδα θα υπαρξει συνενοηση , βοηθεια και κατανοηση του προβληματος.

Βεβαια , ολοι μας εχουμε μπαταριες απο FT για παραδειγμα (απο τις παλιες καλες εκεινες μερες... ;D ) ή απο καποια αλλη εταιρια με φτηνα ατμ/κα προϊοντα που ακομα δουλευουν και δουλευουν καλα.
Φιλος ομως που αγορασε απο τετοιο μαγαζι  , ακομα κλαιει τα λεφτα του.

Oι μπαταριες για τι δουλεια που τις θελουμε και με τον τροπο που τις δουλευουμε οι περισσοτεροι , δεν ειναι για μια μερα ή με μικρη περιοδο ζωης.
Δυο μπαταριες σαν αυτες που προαναφερα ,  καποιος που ατμιζει 5 ml την ημερα , θα τις χαρει για πολυ καιρο.
Εγω ατμιζω πανω απο 12 ml την ημερα κι ομως εχω μπαταριες 3 χρονων.  Μπορει να μην εχουν την αποδωση που ειχαν καποτε , αλλα δεν εχουν χαλασει κιολας....
Αρα τα τρια ευρω που θα κερδισει καποιος με αγορα απο το εξωτερικο , δεν εχουν καν αξία λογου.

Φυσικα και δεν ξερω τα οικονομικα του καθενα και εκει δεν μπορω να πω ουτε εγω ουτε κανείς αλλος την παραμικρη κουβεντα , αλλα μιλαμε σαν γενικη εικονα.
Ο καθενας αγοραζει οτι θελει , απο οπου θελει και οπως θελει.

Και οτι λεω , το λεω παντα φιλικα και χωρις να κρινω κανενα για τις αποφασεις του. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2014, 21:10 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό με τα 7€ του paypal που το έχεις δει;

Ψάχτο λίγο περισσότερο γιατί δεν ισχύει.

Και να μην ισχυει αυτο με το paypal στην Ελλαδα παιρεις 2 samsung 25r με 16 ευρω, αρα μιλαμε για 6 ευρω διαφορα. Ε δεν νομιζω οτι ειναι αξια λογου οταν ειναι ενα κοστος που ερχεται καθε 12 μηνες. 50 σεντς το μηνα βγαινει......Βεβαια αν σκοπευει καποιος να αγορασει καμια 10αρια μπαταριες η διαφορα ειναι πραγματι μεγαλη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Το paypal δεν εχει και προμηθεια ;;;    7€ δεν ειναι ;;;
Οσες αγορες εχω κανει με paypal , χρεωνουν και 7 € προμηθεια για την paypal......
Συγνωμη αν κανω λαθος , αλλα εγω τοσο πληρωνω....... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Αγαπητέ Shadockan, έχω κάνει αρκετές παραγγελίες μέσω paypall και με κάρτα ενός φίλου και με κάρτα δική μου πλέον και ποτέ δεν είχα προμήθεια. Μάλιστα η τελευταία μου παραγγελία ήταν προχτές βράδυ και προμήθεια μηδέν...... Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις λίγο; γιατί είναι αμαρτία να πληρώνεις 7€ σε κάθε παραγγελία...
Φιλικά Μανώλης

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Από πρόσφατη συναλλαγή:
FastTech:
 Order Total: $33.07

Paypal:
 Payment To FastTech.com   -$33.07 USD
 Transfer From Credit Card     24.76 EUR

Και στην αναλυτική κατάσταση που μου στέλνει η τράπεζα μια φορά το μήνα, φαίνεται ακριβώς το ίδιο ποσό(24.76€)

Τα fees του paypal, απ'οτι γνωρίζω τα χρεώνεται ο πωλητής και όχι ο αγοραστής.
Για μικρές αγορές της τάξης των 10€ στην χειρότερη των περιπτώσεων θα φτάσουν τα 99 λεπτά: http://paypalfeecalculator.paymentprocessing.cc/

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Άπειρες αγορές μέσω  PayPal  και καμία έξτρα χρέωση.
Το μόνο που γίνεται είναι ότι κρατάει ένα πολύ μικρό ποσοστό της τάξεως 2-3% από τα χρήματα που λαμβάνει ο πωλητής.
Ο αγοραστής δεν έχει καμία επιβάρυνση.

Για την ιστορία τις δυο  Samsung 18650 ICR 26F 2600mah, Ελλάδα τις έβρισκα στα 10.50€ τη κάθε μία,  και τις πήρα 9.5€ με δωρεάν μεταφορικά και τις δύο από Κίνα.
Σε δέκα μέρες ήταν στην πόρτα μου μαζί με δωρεάν θήκη μπαταριών.
Θέλω να στηρίζω τα ελληνικά μαγαζιά, αλλά εδώ και όχι μόνο για το συγκεκριμένο είδος, μιλάμε για μισή τιμή και λιγότερο.
Αν στην εξίσωση μπει και το ότι είμαι άνεργος, νομίζω ότι δεν τίθεται περαιτέρω θέμα :)

Sent from LG G2
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2014, 00:42 από knight77 »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Σωστά.
To paypal για πληρωμές personal account  είναι δωρεάν.
Κάποιοι έμποροι προσαρτούν τις δικές τους χρεώσεις απ'το paypal μέσα στην τιμή του προϊόντος, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση (όπως κι οι χρεώσεις για μεταφορά χρημάτων)...

Καλύτερα όμως να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση στο σχετικό νήμα κι όχι στο παρόν, που έχει θέμα τις μπαταρίες για τα mod μας.


 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό τεστ για (όλες;) τις 18650 που κυκλοφορούν!

http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650Summary%20UK.html

 :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem