vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Οταν λες με προστασια, εννοεις τις protected, ή απλα τις ασφαλους χημειας(ΙΜR)?


Εχω την εντυπωση οτι οι keepower ειναι αρκετα καλες μπαταριες (σαν μαρκα) χωρις να ξερω
ποιες εννοεις & χωρις να εχω δοκιμασει καποια..



Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Και οι δυο προστασίες που προανεφερες με καλύπτουν. Περισσότερο όμως οι imr  λογο του οτι τις κουβαλάω παντα χύμα.

στάλθηκε μέσω tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Το οτι εχεις IMR δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να τις βαζεις σε θηκες. Εκρηξη δεν θα παθουν αλλα καπνους η τσεπη σου θα βγαλει... Ασε που θα αχρηστευθουν κιολας
Το εχω παθει σε αεροδρομιο, να βγαινουν καπνοι απο μια τσαντα πλατης, να μην εχω παρει χαμπαρι και ολοι οι αλλοι να με βλεπουν σαν  το πρωτοξαδελφο του Bin Laden...

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Τοτε πρεπει να είμαι πολύ τυχερός που 3 χρόνια τώρα τις πετάω χύμα στην τσέπη και δεν ανατιναχτηκα. Με πεισατε λοιπον θα πάρω και ενα κουτάκι γιατι ποτέ δεν ξέρεις.
Κάποια πρόταση για αγορά;;

στάλθηκε μέσω tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ

Το εχω παθει σε αεροδρομιο, να βγαινουν καπνοι απο μια τσαντα πλατης, να μην εχω παρει χαμπαρι και ολοι οι αλλοι να με βλεπουν σαν  το πρωτοξαδελφο του Bin Laden...



καπνοί καλό είναι να βγαίνουν μόνο από το στόμα μας, μετά από τζούρα στον ατμοποιητή :)
Πολλή προσοχή στις μπαταρίες παιδιά, να τις χειρίζεστε με σεβασμό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Σαν Keeppower υπαρχουν πολυ γνωστες , καλες και αξιοπιστες μπαταριες μεγαλων εταιριων.
Το κακο με την εταιρια αυτη ειναι οτι εχει εξτρα χρεωση σαν ονομα.  Στην ουσια ομως ειναι κοινες γνωστες σε ολους μας μπαταριες απο την Panasonic-Sanyo , Samsung , Sony , LG , MNKE.

Eχει ομως μια μπαταρια που ακομα δεν εχει βγει σαν Panasonic στην αγορα. 
Την NCR 18650 G (αν θυμαμαι καλα τον τυπο ) η οποια ειναι 3600 mAh.
Δεν υπαρχει ακομα στην αγορα με τα χρωματα της Panasonic. 
Yπαρχει σαν Keeppower και Obtronic
Η μπαταρια αυτη μπορει να δωσει με προστασια 7-8 Amperes.  Xωρις προστασια ειναι η πιο δυνατη ''μεγαλη'' μπαταρια , ικανη για ρευμα 11-12 Amperes.
Eχει προστασια υπερφορτισης στα 4.35 Volts και προστασια αποφορτισης στα 2.50 Volts.
Ο αρνητικος πολος ειναι ορυχαλκινος για πιο καλη αγωγιμοτητα.

Αλλες μπαταριες που ειναι Keeppower με προστασια , ειναι οι πολυ γνωστες σε ολους μας Panasonic NCR 18650 PD και οι καινουριες NCR 18650 PF .
Aυτες οι δυο μπαταριες υπαρχουν και σαν Panasonic στην αγορα.
Και οι δυο εχουν προστασια και μπορουν να αποδωσουν 7 Amperes.  Xωρις προστασια ειναι ικανες να δωσουν 10 Amperes ρευμα.

Απο 'κει και περα υπαρχουν οι
Samsung SDI INR 18650 25R 2500 mAh 20 Amps
LG ICR 18650 HE2 2500 mAh 20 Amps
Sony Konion US 18650 VTC5 2600 mAh 30 Amps (σαν KEEPPOWER ειναι στα 40 Amps)

Υπαρχουν φυσικα και αλλες μπαταριες απο τις μεγαλες εταιριες κατασκευης μπαταριων , αλλα αυτες οι τρεις INR-IMR ειναι γενικα οι πιο καλες απ' ολες. 
Ιδιαιτερα στην Keeppower 2500 20 mAh ειναι τρελη η αποδωση που εχει.
Ειναι βελτιωμενη και μπροστα της δεν μετραει καμια μπαταρια.....

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
2 αποριες για αυτες τις μπαταριες
http://www.banggood.com/KeepPower-18650-3000mAh-3_7v-Protected-Rechargeable-Li-Ion-Battery-p-918314.html

χωρανε σε κλωνονεμεση?
λεει οτι πρεπει να τις φορτιζουμε στα 4.3v
αν τις βαλουμε σε φορτιστη 4.2ν τι θα γινει?μονο δεν θα φορτιζουν πληρως ή γινεται και τπτ αλλο?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δεν το ξερω σιγουρα αν χωρανε ή οχι , αλλα αν δεν χωρανε θα ειναι λογο της μεμβρανης που εχουν.
Αρα αν την αφαιρεσεις , θα ειναι μια χαρα.

Δεν ειναι φυσικα καποια μπαταρια με τρομερη δυναμη. 6.2 Αmperes εχει.  Ειναι ομως αρκετα μεγαλη και χωρις να εχει μεγαλη πτωση τασης. Ειναι σχεδον σαν την NCR B σε δυναμη και ειναι απο 'μεσα η Samsung SDI ICR 18650 B
Για νορμαλ αντ/σεις και για ηλ/κο μοντακι , μια χαρα ειναι....


Οσο για το...4.35V φορτισης , ξεχασε το και φορτιζε τις μπαταριες με οτι φορτιστη εχεις.  Οταν τις φορτιζεις μεχρι τα 4.20 V ειναι και σαν διαρκεια ζωης μεγαλυτερη , αφου δεν κανει πληρη κυκλο.
Αρα αν κανει , για παραδειγμα , 10 τετοιους ''κυκλους'' στην πραγματικοτιτα θα εχει κανει λιγοτερους...

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Ο κλώνος nemesis o brass που έχω, έχει εσωτερική διάμετρο 18,5μμ ενώ οι μπαταρίες έχουν 18,9μμ...

Επίσης οι μπαταρίες του λινκ λένε cell made in korea, ενώ άλλες made in japan...

οι Korea έχουν μέσα samsung ενώ οι Japan, Panasonic.

Τώρα γιατί να μην πάρεις απ' ευθείας τις κανονικές, λόγω προστασίας; Ναι!

Η προστασία είναι καλή για τα μηχανικά ,ιδιαίτερα αν δεν ξέρεις πότε έχεις φτάσει στο ιδανικό νόμιμο βολταζ για να αλλάξεις μπαταρία... Οι περισσότερες βέβαια δεν χωράνε στα μηχανικά γιατί έχουν φτιαχτεί για φακούς...  :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
οι Korea έχουν μέσα samsung ενώ οι Japan, Panasonic.


Δεν ειναι απολυτο αυτο.  Υπαρχει και η LG σαν '' Κορεα ''    ,  υπαρχουν και οι SONY,Toshiba,Hitachi,Sanyo κλπ.  απο Ιαπωνια και ποτε δεν μπορεις να πεις για καμια με σιγουρια οτι ειναι η Α μπαταρια ή οτι ειναι η Β κατω απο τις ετικετες της καθε εταιριας μεταπωλησης.

Πολλες ειναι αυτες που λενε τι εχουν απο κατω ή εχει γενικα βρεθει ποια μπαταρια ειναι κατω απο τα πιο πολλα κουστουμακια , αλλα ποτε δεν εισαι σιγουρος για το τι μπορει να υπαρχει απο κατω.

Στο θεμα γιατι να παρει Keeppower και οχι τις κανονικες , συμφωνω και 'γω οτι ειναι καλυτερα να παρει τις κανονικες , αφου και σαν τιμη θα ειναι καλυτερες , εκτως απο μια και μονο μπαταρια:

Keeppower 2500 20 Amps.

Για ολες τις αλλες δεν υπαρχει λογος να πληρωσει καποιος μεχρι και διπλη τιμη......

Αποσυνδεδεμένος johnt7112

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικα χρεισιμοποιω και protected και unprotected μπαταριες σε μηχανικο mod απλα τισ αντικαθιστω λιγο νωριτερα για  να εχω το κεφαλι μου ησυχο για το θεμα της αποφορτισης

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Για να μη μπορεσει καποιος να καταλαβει ποτε εχει αποφορτιστει η μπαταρια , θα πρεπει να εχει κατω των 0.5 Ωμ και παλι ομως δεν θα εχει ατμο κοντα στα 2.8 Volts.
Kαλο ειναι να υπαρχει η ασφαλεια στην μπαταρια , αλλα οχι για χαρη αποφορτισης .
Ειναι λιγο δυσκολο να μην καταλαβει καποιος ποτε πηγε στα 3.0 -3.3  Volts η μπαταρια με αντ/σεις πανω του 1.3 Ωμ.
Και αναφερω τα 1.3 Ωμ , γιατι απο 'κει και πανω οι μπαταριες με προστασια δινουν ρευμα.

Καλη ειναι η προστασια για βραχυκ/μα , για προστασια της μπαταριας απο υπερφορτιση , αν δεν ειναι ο φορτιστης καλης ποιοτητας ή αν φορτιζονται σε φορτιστες των 4,35 Volts , για πιο ομαλη μεταδωση και αποδωχη ηλεκ/κου φορτιου .
Ενα ακομα καλο της προστασιας ειναι οτι μπορει καποιος να ξεχασει/να μη προσεξει/κατα λαθος......να αφησει το μοντ ορθιο και να πατηθει το κουμπι και ετσι να δουλευει μεχρι να αποφορτιστει.
Εκει ναι ειναι κατι που η προστασια ειναι απαραιτιτη αλλα για το λογο της θερμοκρασιας πιο πολυ και του κυνδινου απο αυτη και οχι της αποφορτισης.

Δεν λεω να μη χρησημοποιειτε μπαταριες με προστασια , αλλα κοβουν πολυ την αποδωση.
Μια μπαταρια ''μεγαλη'' με προστασια και μια απλα IMR μπαταρια , που εχει προστασια βαση των υλικων απο τα οποια ειναι κατασκευασμενη , θα εχουν τρομερες διαφορες στην αποδωση , χωρις να υπαρχει κανενας μα κανενας λογος.
Ακομα και η ιδια μπαταρια οταν ειναι με προστασια , εχει τρελες διαφορες.

Π.χ.
Αυτες οι δυο μπαταριες ειναι ιδιες.  Panasonic NCR 18650 PD 2900 mAh 10 Amps.
H μια ειναι με προστασια  και η αλλη ειναι χωρις προστασια

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=226&akku2=501&akku3=0&akku4=0&akku5=0&akku6=0

H πτωση τασης και το οτι εχει ελαφρως λιγοτερα mAh ειναι αποτελεσμα της προστασιας.

Αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που καποιος αποφασιζει να ασχοληθει με μηχανικα μοντακια, καθεται και μαθαινει πρωτα πως να φερεται στις μπαταριες. Αρα μπαταριες με προστασια το μο νο που δινουν ειναι μειωμενη αποδοση. Και δεν ειναι το θεμα η αποδοση απο μονη της. ΤΟ θεμα ειναι οτι το μηχανικο μοντ, το μονο που προσφερει εκτος απο την ομορφια του και το μικρο του μεγεθος, ειναι η καλη αποδοση σε χαμηλες αντιστασεις. Γιατι λοιπον να παρει καποιος μπαταρια με προστασια και να χασει ενα απο τα ατου του μηχανικου; Σε vv/vw μοντακια παλι δεν χρειαζεται γιατι μας δινει προστασια η πλακετα, αρα το συμπερασμα μου ειναι οτι απλα οι μπαταριες με προστασια δεν εχουν λογο υπαρξης οσο αφορα την δικη μας χρηση.

Αποσυνδεδεμένος chdimis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Από China σας έρχονται μπαταρίες;Γιατί το Fastech μου τις έδωσε άκυρο και στο Ebay μου λέει ο "ψηλός" πως οι μπαταρίες έχουν θέμα με το τελωνείο (προσωρινά λέει) και δεν μπορεί να στείλει.

Εκτός κι αν λέει την Κινεζιά γιατί ξέμεινε από στοκ και θέλει να καθυστερήσει.

H fasttech δεν στελνει μπαταριες Ελλαδα. Δοκιμασε απο banggood ή κανε οτι κανω, παρε απο Ελλαδα, στο κατω κατω δεν χρειαζεσαι και πολλες μπαταριες, με 2-3 εισαι κομπλε (αρα και το εξτρα κοστος παραμενει χαμηλο).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos