vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

356 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Milarepa, gfilip, mathimatikos1966, george kotsopoulos

Twitter

Απογοήτευση

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #390 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 15:55 »
Αγαπητή Rizzla σίγουρα παρερμήνευσες αυτό που είπα. Αμφιβάλεις ότι το μυαλό μπορεί να φτιάξει δικαιολογίες για να συνεχίσει το κάπνισμα; Διότι εγώ αυτό είπα. Σίγουρα υπάρχουν και αλεργίες ή κάποια άλλα θέματα που δικαιολογούν το να μην επιλέξεις το άτμισμα. Άλλωστε κανείς δεν είπε ότι το Η.Τ. είναι πανάκεια. Η αντίρησή μου έγκειται σε όλες τις δικαιολογίες που έχουν να κάνουν με το κόστος, ιδίως για εκείνους που καπνίζουν από ένα πακέτο και πάνω.
Πολύ καλή η ιδέα σου με τις δωρεές.  Βασικά έχω καμιά δεκαριά έτοιμα υγρά που είναι ανοιγμένα ίσα για να τα δοκιμάσω και να πω ότι δε μου κάνουν. Είμαι σίγουρος ότι μπορώ να διαθέσω και 1-2 ατμοποιητές που δεν χρησιμοποιώ. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω νέους και άνεργους ατμιστές.


καλησπερα οπως ξερετε κι εγω νεος ατμιστης σχετικα (περιπου 2 μηνες) οταν εψαχνα για ηλεκτρονικο τσιγαρο τι να κανω πιο να παρω πιο θα με καλυπτη κλπ πηγα σε ενα δυο μαγαζια εψαξα ειδα, αλλα νομιζω οτι της καλυτερες εντυπωσεις και εξυπηρετιση (χωρις να θελω να κανω διαφιμηση και συγνωμη αν παρεμβαλωμαι στους κανονες του φορουμ ) μου την εδωσαν στην nexxt-on στης 12οροφες.
πολυ καλη εξυπηρετιση και πανω απο ολα ζεστοι ανθρωποι να αγγαλιασουν εναν νεο στο η.τ. ΑΥΤΑ!!!!!!!


οσο για της δωρεες που λετε νομιζω οτι αυτο το νημα μας κανει : [size=78%]http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19421.0/topicseen.html[/size]
συγνωμη αν σας κουρασα

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #391 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 17:46 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Εγώ ήμουν πταισματάκι.Τσάμπα το όνομα μου βγήκε. ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ReaperX

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #392 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 23:10 »
Μη νομίζεις ότι αν δε σου έκατσε ένας ατμοποιητής, είναι όλοι για πέταμα.
Μετά από πολλές συμμετοχές σε συναντήσεις ατμιστών, μπορώ να πω ότι ίσως 2-3 μόνο χρησιμοποιούν αποκλειστικά επισκευάσιμο. Οι περισσότεροι έχουν και έναν εργοστασιακό και ατμίζουν εναλλάξ (κι ας μην το παραδέχονται επίσημα  ;D )
Οπότε, έναν εργοστασιακό που να σου αρέσει, πρέπει να βρεις.
Για ego μπαταρία δοκίμασε evod & iclear 16,
για οτιδήποτε σε μπαταρία/μοντ που δίνει άνω των 4 βολτ, gemini mini & gemini thor.
(προσωπικές οι επιλογές των άτμο, σίγουρα υπάρχουν πολλοί ακόμη εξαιρετικοί)

Παρεξήγηση...

Οι ατμοποιητές μια χαρά μου κάθονται απλά χαλάει η γεύση πολύ γρήγορα απ' τα κατάλοιπα  και έτσι όπως είναι η κατασκευή του δε μπορώ εύκολα να βγάλω την αντίσταση να την καθαρίσω με αποτέλεσμα να θέλω καινούριο...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #393 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 23:34 »
Μα... η κατασκευή του ΔΕΝ είναι για να βγάζεις και να καθαρίζεις... αλλά για να αλλάζεις...


Αν θες καθαρισμούς και επισκευές πας για άλλα...

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #394 στις: Δεκεμβρίου 12, 2013, 23:38 »
εγω παντως που ειμαι νεος ατμιστης(κανα μηνα περιπου) την εχω καταβρει με το η.τ κι ουτε που το σκεφτομαι να ξαναδοκιμασω κ.τ. αυτο που εχω καταλαβει ομως ειναι οτι για να μπορεσεις να συνεχισεις με το η.τ πρεπει καταρχην να εχεις παρει αποφαση οτι δε θες να ξανακαπνισεις κ.τ, να εχεις υπομονη και να ''πιανει'' και το χερι σου ωστε να μπορεις να αντιμετωπισεις μερικα προβληματα που μπορει να προκυψουν. π.χ στις 2-3 πρωτες μερες μου χαλασε η μπαταρια και δεν τροφοδοτουσε τον ατμο.σαν ηλεκτρονικος που ειμαι πηρα το πολυμετρο μετρησα,ειδα οτι δεν εβγαζε ταση,ανοιξα την μπαταρια και βρηκα κομενο το καλωδιακι που παει στον κονεκτορα.υποψην το πακετο που ειχα παρει δεν ειχε δευτερη μπαταρια και καποιος αλλος στη θεση μου πολυ απλα θα το ειχε πεταξει και θα το χε γυρισει στο κ.τ.μετα απο λιγες μερες αγορασα και μια δευτερη μπαταρια να εχω καβατζα η οποια και αυτη παρουσιασε το ιδιο προβλημα μεσα σε 3-4 μερες.(κομμενο καλωδιακι κι αυτη).τεσπα την εφτιαξα κι αυτη.μετα αρχισε να μην παταει καλα η αντισταση του ατμοποιητη μια να τραβαει μια οχι.αυτο βεβαια ειναι πταισμα για καποιον ομως που ξερει τι να κοιταξει μιας κι εγω ειχα διαβασει αρκετα πραγματα εδω στο φορουμ για διαφορα θεματα που μπορουν να προκυψουν.φανταστειτε καποιον απλο χρηστη ομως που εχει την εντυπωση οτι το η.τ δε θελει κατι το ιδιαιτερο για να μπορει να τον καλυψει.θα τα ειχε μουτζωσει και θα ξανακαπνιζε κανονικα.γιαυτο απο δω και περα οποιος με ρωταει μολις με βλεπει με το ηλεκτρονικο τσιγαρο του λεω οτι αν αποφασισει να στραφει σε αυτο θα πρεπει να εχει κανει μια καποιου ειδους καβατζα οσον αφορα μπαταριες,τουλαχιστον 2 για αρχη,αντιστασεις, και φορτιστες και φυσικα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #395 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 00:39 »
ΜΕγάλη υπόθεση που δεν τα παράτησες. Κρίμα για το μαγαζί που σου έδωσες αυτές τις μπαταρίες. Πάντα για να πουλήσουν!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #396 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 03:15 »
φανταστειτε καποιον απλο χρηστη ομως που εχει την εντυπωση οτι το η.τ δε θελει κατι το ιδιαιτερο για να μπορει να τον καλυψει.θα τα ειχε μουτζωσει και θα ξανακαπνιζε κανονικα.


Καπως ετσι συμπεριφερονται οι περισσοτεροι αρχαριοι. Δυστυχως ξερω 2 παρομοιες περιπτωσεις φιλων.
Το κακο στην ολη υποθεση ειναι οτι δεν υπαρχει σωστη ενημερωση επι του θεματος πριν κανεις την αγορα. Ημουν τυχερος που ειχα φιλο συνατμιστη,
ο οποιος καθησε κ μου εξηγησε παρα πολλα, μου ελυσε αποριες, με παροτρυνε να μπω & να διαβασω το παρον forum κτλ,κτλ πριν αγορασω το 1ο μου ΗΤ. Μετεπειτα πηγα σε 3-4 μαγαζια να ρωτησω κ κει, μηπως κ μου πουν τπτ παραπανω ή διαφορετικο, αλλα δυστυχως, ακουγα το μακρυ κ το κοντο του καθε πωλητη, ο οποιος απλα ηθελε να πουλησει.(ευτυχως υπαρχουν κ αυτοι που γνωριζουν, ενημερωνουν & βοηθανε τους πιθανους ή/και ηδη ατμιστες μεσα στο forum αυτο)


Αλλα η αληθεια να λεγεται. Εαν δεν το χεις παρει αποφαση να σταματησεις το ΚΤ, η παραμικρη αναποδια του ΗΤ, σε οδηγει πισω σ'αυτο.






Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #397 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 07:12 »
Η άποψή μου είναι, ότι την μεγαλύτερη κρυάδα, ο υποψήφιος ατμιστής την τρώει όταν διαπιστώνει ότι αυτό που δοκιμάζει δεν έχει τσιγαρίσια γεύση. Και το βρίσκω εντελώς άκυρο το αντεπιχείρημα, «μα εδώ λέμε να ξεφύγεις τελείως από το τσιγάρο και ό,τι στο θυμίζει» (προσωπικά, ουδέποτε υποστήριξα ότι θέλησα να εγκαταλείψω τη γεύση, παρά μόνο τις βλαβερές ουσίες -και φυσικά και το κόστος). Η κρυάδα μπορεί να γίνει παγετώνας, αν απουσιάζει η νικοτίνη, ή είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα από αυτά που έχει συνηθίσει ο καπνιστής.

Το μεγαλύτερο λάθος, κατά τη γνώμη μου, που κάνει κάποιος «προσηλυτιστής», είναι να προσπαθήσει να πείσει τον καπνιστή για τους νέους και καλύτερους γευστικούς ορίζοντες που ανοίγονται μπροστά του, αν εγκαταλείψει το τσιγάρο, παρακάμπτοντας το δεδομένο, ότι ο καπνιστής είναι εθισμένος σε άλλη γευστική επιλογή. Καθ' υπερβολήν, είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις έναν πότη για το πόσο πιο γευστική είναι η λεμονάδα από το τσίπουρο. Με λίγα λόγια, δεν λαμβάνει υπ' όψιν τις τρέχουσες ανάγκες του καπνιστή, αλλά προσπαθεί να τις προσαρμόσει σύμφωνα με τις δικές του ατμιστικές συνήθειες.

Είναι πιο «έντιμο» να λες εξ αρχής σ' έναν καπνιστή, «ξέρεις, προς το παρόν δεν υπάρχει τσιγαρίσια γεύση· το πιο κοντινό σ' αυτή είναι η μυρωδιά της τσιγαρίλας του σταχτοδοχείου», παρά να του λες «έλα μωρέ, κάνε γεύση πεπόνι· να δεις για πότε θα ξεχάσεις τη γεύση του τσιγάρου». Πρόκειται για μια «βίαιη» μετακίνηση από έναν κόσμο σε έναν άλλον· από τον κόσμο του καπνού στον κόσμο του ατμού. Τον μη αποφασιστικό δεν πρέπει να τον πιέζουμε, ούτε και να πάμε να τον βγάλουμε «λίγο». Πρέπει να τον ενημερώνουμε για όλα, και για τα συν και για τα πλην του η.τ. Έτσι, η μετάβαση νομίζω ότι γίνεται πιο ομαλά και σχετικά πιο σίγουρα.

Ένα άλλο λάθος κατ' εμέ, είναι να απαξιώνονται οι καπνιστές, επειδή για τον έναν ή τον άλλον λόγο, εγκατέλειψαν το η.τ. και ξαναγύρισαν στο κ.τ. Στο δικό μου το μυαλό, οι αυστηροί ατμιστές-επικριτές των καπνιστών δεν διαφέρουν και πολύ από τους υστερικούς αντικαπνιστές. Θεωρώ, ότι σε μια σχέση καπνιστή-η.τ., δεν θα πρέπει να θεωρούμε ως δεδομένο ότι φταίει ντε και καλά ο αδύναμος χαρακτήρας του καπνιστή που εγκατέλειψε το η.τ., αλλά ότι ενδεχομένως το δεύτερο κρίθηκε ανεπαρκές από τον πρώτο για την κάλυψη των αναγκών του.

Κλείνω το σχόλιό μου, αναφερόμενος στη σημασία των καταστημάτων η.τ. σε σχέση με αυτό που συζητάμε. Είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι αποτελούν το Α και το Ω, στην πρώτη επαφή του αρχάριου ατμιστή με τον κόσμο του η.τ. (με δεδομένο ότι η πρώτη επαφή γίνεται σε κάποιο κατάστημα). Ο έμπορος-πωλητής, δεν θα πρέπει μόνο να λειτουργεί με αυτή του την ιδιότητα και να φορτώνει με το κιλό τον κάθε άσχετο για να ξεπουλήσει, αλλά να είναι δάσκαλος και καθοδηγητής και να του πουλάει μόνο ό,τι πραγματικά χρειάζεται. Να έχει γαϊδουρινή υπομονή κι ευγένεια και να εξηγεί με το νι και με το σίγμα τα του η.τ. Το να κάνεις μια «αρπαχτή», είναι το πιο εύκολο πράγμα. Μόνο που το κέρδος είναι βραχυπρόθεσμο. Δεν είσαι επαγγελματίας, αλλά ένας αρπακόλλας «επαγγελματίας». Αυτόν όμως που θα καταφέρεις να τον κάνεις ατμιστή, θα τον έχεις μόνιμο πελάτη και το κέρδος θα είναι μακροπρόθεσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2013, 11:32 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #398 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 11:52 »
Είμαι της άποψης ότι τσιγαρίσια γεύση, ναι έχεις δίκιο, δεν υπάρχει στο 100% ενός υγρού. Αλήθεια τι γεύση έχει το τσιγάρο; Αυτός είναι και ο λόγος που δεν την ψάχνω πλέον σε τσιγαρίες γεύσεις αλλά προτιμώ γλυκές και φρουτένιες γεύσεις.

Επίσης είναι καλή η τοποθέτηση ότι κάποιο μαγαζί θα προσπαθήσει να πουλήσει αυτά που διαθέτει. Άλλωστε γι' αυτόν τον λόγο έχω φάει αμέτρητες ώρες διαβάζοντας το forum για να μην με πιάνουν κορόιδο. Επίσης όμως υπάρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες και δεν μπορούμε να βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Δε νομίζω να απαξιώνεται κάποιος καπνιστής γιατί όλοι εδώ μέσα ήμασταν καπνιστές. Κανείς δεν ξεκίνησε με ένα η.τ. στο χέρι. Οπωσδήποτε το καλύτερο πράγμα είναι ούτε να καπνίζουμε ούτε να ατμίζουμε. Αλλά όταν έχεις μακροχρόνια εξάρτηση από το τσιγάρο ...

Επίσης μια σημαντική παράμετρος που δεν έλαβες υπόψη είναι να θέλεις να ξεφύγεις από την παλιά σου συνήθεια. Θα ξαναπώ κάτι που είχα πει παλιότερα και δεν θεωρώ υπερβολή. Αφού ξέφυγα από τον εθισμό του καπνίσματος ΕΓΩ τότε μπορεί ο οποιοσδήποτε. Ότι υπάρχουν προβλήματα, ναι υπάρχουν. Μπαίνεις σε έναν καινούργιο κόσμο, στον κόσμο του ατμίσματος. Θέλει ψάξιμο και υπομονή. Το η.τ. θέλει υπομονή και μεράκι. Δεν είναι τσιγάρο, το βάζεις στο στόμα και τελείωσες. Και σίγουρα θέλει πειραματισμό να δεις τι σου πάει. Ναι σίγουρα θα πετάξεις κάποια χρήματα από το μπαλκόνι αλλά είναι αμελητέα ή τουλάχιστον λιγότερα από τα τσιγάρα ενός μήνα.

Καλό κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #399 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 12:44 »
Είμαι της άποψης ότι τσιγαρίσια γεύση, ναι έχεις δίκιο, δεν υπάρχει στο 100% ενός υγρού. Αλήθεια τι γεύση έχει το τσιγάρο; Αυτός είναι και ο λόγος που δεν την ψάχνω πλέον σε τσιγαρίες γεύσεις αλλά προτιμώ γλυκές και φρουτένιες γεύσεις.
Δεν έχει νόημα αυτό το ερώτημα. Είναι το ίδιο, σαν να ρωτάς «τί γεύση έχει το πεπόνι;». Μπορείς να περιγράψεις τη γεύση του πεπονιού, πέραν από το να πεις ότι γλυκίζει; Το πεπόνι έχει γεύση...πεπονιού. Τόσο απλά. Το ίδιο λοιπόν και το τσιγάρο.

Επίσης είναι καλή η τοποθέτηση ότι κάποιο μαγαζί θα προσπαθήσει να πουλήσει αυτά που διαθέτει. Άλλωστε γι' αυτόν τον λόγο έχω φάει αμέτρητες ώρες διαβάζοντας το forum για να μην με πιάνουν κορόιδο. Επίσης όμως υπάρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες και δεν μπορούμε να βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.
Βεβαίως και υπάρχουν, αλλά δεν είναι και πολλοί δυστυχώς. Και δεν πρόκειται μόνο για θέμα προσωπικής εξυπηρέτησης. Προσωπικά δίνω σημασία και στις ιστοσελίδες των εμπόρων. Από το πόσο προσεγμένη είναι, παίρνεις μια πρώτη γεύση και για τα υπόλοιπα. Σε πόσους δεν έχει τύχει π.χ. να μην βρίσκουν καμμία περιγραφή για τα προϊόντα που ενδιαφέρονται; (Κάποιοι «επαγγελματίες» δεν αναφέρουν π.χ. ούτε τα mg της νικοτίνης στα υγρά που πουλάνε).

Αφού ξέφυγα από τον εθισμό του καπνίσματος ΕΓΩ τότε μπορεί ο οποιοσδήποτε.
Φίλε μου, νομίζω ότι είναι πιο σωστό να μιλάμε για απόδραση από εθισμό, μόνο εάν έχουμε ξεφύγει κι από τον εθισμό της νικοτίνης. Το ότι τη νικοτίνη την τραβάμε μέσω μιας συσκευής κι όχι ενός τσιγάρου, δεν αλλάζει την ουσία του εθισμού που προκαλεί αυτή. Πάντως, εάν  το έχεις καταφέρει, ειλικρινά μπράβο σου.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #400 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 13:00 »
Από τις όποιες μεθόδους υπαρχουν για να μη ξαναβάλει κάποιος κτ στο στομα του, το ατμισμα είναι η ευκολότερη και πιο ανώδυνη.
Γνωστό αυτό: διατηρείς την προσληψη νικοτινης και την κίνηση.
Οπότε ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Μια υποχώρηση στο θέμα της γεύσης και της διαδιακασίας/φασαριας/συντήρησης θα την κάνεις.
Αν θέλεις πραγματικά να απαλλαγείς απο το κ.τ. δεν θα γίνει χωρίς να στερηθείς έστω ένα μικρό κατι.
Είναι σαν να λέμε ότι θέλουμε να χασουμε κιλά χωρις να πεινάσουμε και χωρις να στερηθουμε.
σαν να θέλουμε να πάρουμε πτυχίο χωρίς να χάσουμε λίγες εξόδους και ελεύθερο χρόνο.


Εχεις δίκιο, δεν πρέπει να εξωραίζουμε καταστάσεις. Η ωμή αλήθεια είναι η εξής : αυτές είναι οι γεύσεις, διάλεξε όποια σου ταιριάζει περισσότερο και συνέχισε.
Αλλιώς, πάλεψέ το με τσίχλες (αυτές κι αν έχουν γεύση τσιγαρίλας) βελόνες, υπνωτισμο, ψυχοφαρμακα, στέρηση. Ή μην το παλεύεις καθολου, μια και το η.τ. είναι εναλλακτική μέθοδος, όχι μέθοδος διακοπής.
Οπότε, με το η.τ. έχεις τη μη στέρηση της νικοτίνης και της κίνησης, αλλά τη γεύση old holborn δεν την έχεις. Ούτε βέβαια τις ασθένειες, την οικονομική αιμορραγία, τη βρώμα. Κάτι δίνεις, κάτι παίρνεις.

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #401 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 14:01 »
Διαβασα σχεδόν ολόκληρο το "νήμα" και έχω κάποιες ενστάσεις....
Απ'ότι φαίνεται σχεδόν όλοι έχουμε "ρουφήξει" τα όσα γράφονται στο φόρουμ ή απο δω και απο κει για το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά  ελάχιστοι έχουν διαβάσει τα του κανονικού τσιγάρου. Διαβάζω για γεύση.... διαβάζω για εξάρτηση στη νικοτίνη.... διαβάζω για το κατά πόσο το μυαλό μπορεί να δίνει στους καπνιστές ΑΙΤΙΕΣ για να ξαναγυρίσουν στο κανονικό τσιγάρο.... διαβάζω διάφορα , άλλα σωστά και άλλα λάνθασμένα.
Γεύση: Με το κανονικό τσιγάρο συμβαίνει το εξής: η πίσσα που περιέχει ο καπνός του κανονικού τσιγάρου μπλοκάρει τους υποδοχείς γεύσης μετά το δεύτερο τσιγάρο. Αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δε βαριέσαι τη γεύση του τσιγάρου, ακριβώς γιατί δεν αισθάνεσαι γεύση. Ακόμα κι αν την αισθανόσουν, αυτό που θα αισθανόσουν θα ήταν η γεύση που θα έπαιρνες αν έπεφτες στα τέσσερα και έγλειφες με μανία την απολαυστική ζεστή άσφαλτο. Ακριβώς αυτή είναι η γεύση του τσιγάρου. Η γεύση της πίσσας. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει πράγματι γεύση, με αποτέλεσμα να τη συνηθίζουμε και να ζητάμε κάτι διαφορετικό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα των ανωτέρω είναι το πρώτο τσιγάρο μετά το φαγητό. Λόγω του οτι τρώμε, το στόμα καθαρίζει απο την πίσσα, με αποτέλεσμα το πρώτο τσιγάρο μετά το φαγητό να είναι απο τα "καλά" γιατί το γευόμαστε. Γι'αυτό και είναι πιο δυνατό. Φυσικά αυτό που γευόμαστε είναι η πίσσα και τα υπόλοιπα χημικά πρόσθετα που έχει ο καπνός του τσιγάρου. Φυσικά οι εταιρίες μιλούν για "γεύση" γιατί είναι ένα προϊόν που πρέπει να πουληθεί πάνω σε κάμποσα ψέματα ώστε να ζήσει στην αγορά. Θα δείτε τα επόμενα ψέματα στην πορεία.
Εξάρτηση στη νικοτίνη:
Ίσως το μεγαλύτερο ψέμα που έχει ειπωθεί και φυσικά σκόπιμα.
Ψάξτε, διαβάστε έρευνες, μελέτες σχετικά με τη λειτουργία της νικοτίνης και θα εκπλαγείτε απο το πόσο.... κότσο σας έπιασε το τσιγαράκι και η νικοτίνη του.
Πολλοί επιστήμονες θα σας πουν οτι πρόκειται για το εξυπνότερο ναρκωτικό που κυκλοφορεί στον πλανήτη (νικοτίνη).
Ακούστε λοιπόν πως λειτουργεί για να καταλάβετε το κολπάκι και φυσικά το ψέμα.
Όταν η νικοτίνη ενός ΚΑΠΝΙΣΤΗ εισέρχεται στο σώμα, αυτό που νομίζετε οτι νιώθετε είναι η ικανοποίηση της ανάγκης σας για περισσότερη νικοτίνη. Δεν είναι όμως΄έτσι. Στο σώμα του καπνιστή υπάρχει ήδη νικοτίνη. Η νικοτίνη προκαλεί αυτό που είναι γνωστό ως "καθυστερημένη επίδραση". Υπάρχει στο σώμα μας π.χ. για 5 λεπτά απο την τελευταία μας τζούραχωρίς να νιώθουμε καμία ανάγκη για περισσότερη. Κατόπιν δημιουργεί η ίδια η νικοτίνη την ανάγκη για περισσότερη νικοτίνη. Μόλις πάρουμε την επόμενη δόση νικοτίνης η καθυστερημένη επίδραση "ανάγκη για νικοτίνη ντεμέκ" πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα και κατόπιν συμβαίνει ακριβώς το ίδιο δημιουργώντας ένα γράφημα όπως αυτό της πριονωτής τάσης (για όσους γνωρίζουν). Σωματικά δεν υπάρχει στην πραγματικότητα εξάρτηση στη νικοτίνη. Η ίδια η νικοτίνη έχει την ιδιότητα ΟΣΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ να δημιουργεί την ψευδαίσθηση της ανάγκης για νικοτίνη. Ελπίζω να το έγραψα σωστά και να το καταλάβατε. Η νικοτίνη αποβάλλεται απο τον οργανισμό μέσα σε 48 με 72 ώρες. Αφού αποβληθεί, πλέον το τρικ της καθυστερημένης επίδρασης λήγει και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.
Τι είναι αυτό όμως που ακολουθεί και μας κάνει να θέλουμε να καπνίσουμε ξανα??????
Εδώ έρχεται η στιγμή που αντιλαμβάνεται ο καπνιστής οτι χωρίς να το γνωρίζει έγινε ο πιο αδύναμος όμηρος.
Υποσυνείδητο......
Όταν ξεκινάει η καθυστερημένη επίδραση της νικοτίνης, ο καπνιστής αρχίζει να βιώνει συμπτώματα άγχους. Ταχυπαλμία κλπ.
Αυτό ονομάζεται τεχνητό άγχος.Μόλις πάρει την επόμενη δόση νικοτίνης (τζούρα) το τεχνητό άγχος υποχωρεί.... και ηρεμεί......
Αυτή η διαδικασία πρόκλησης τεχνητού άγχους και αγχόλυσης μέσω νικοτίνης ακόμα και για έναν καπνιστή ενός έτους έχει συμβεί χιλιάδες φορές.
Αποτέλεσμα: Το υποσυνείδητο του καπνιστή πλέον δεν μπορεί να ξεχωρίσει το τεχνητό άγχος απο το πραγματικό άγχος, με αποτέλεσμα πλέον να έχει συνδέσει την αγχόλυση οποιασδήποτε μορφής άγχους (μια μορφή άγχους υπάρχει για το υποσυνείδητό μας, δεν μπορεί να ξεχωρίσει αυτή του τεχνητού απο το πραγματικό) με την παύση της καθυστερημένης επίδρασης. Δηλαδή με την επόμενη τζουρα..... Ένας καπνιστής λοιπόν κουβαλάει πάντα πάνω του δύο φορτία άγχους. Το σύνηθες που έχουμε όλοι συν το τεχνητό άγχος που προκαλεί η ΥΠΑΡΞΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ στον οργανισμό του. Όταν λοιπόν ο καπνιστής αγχώνεται για οποιοδήποτε θέμα (εξετάσεις, προβλήματα οικογενειακά, οικονομικά κλπ) κάνοντας ένα τσιγαράκι αποφορτίζεται απο το τεχνητό άγχος της νικοτίνης, με αποτέλεσμα να νιώθει καλύτερα απο πριν. Εκεί το υποσυνείδητο βαράει διάλυση. Πλεον δεν μπορεί να αντιληφθεί τη διαφορά με την καμία. Το θεωρεί ένα και το αυτό. Δυστυχώς το δυσκολότερο κομμάτι στην υπόθεση διακοπή καπνίσματος είναι η επαναφορά του υποσυνείδητου. Και αυτό θέλει δύναμη και αποφασιστικότητα. Θέλει γνώση του τι συμβαίνει μέσα του ανα πάσα στιγμή λόγω εσφαλμένης καταγραφής στο υποσυνείδητό του. Λόγω αυτού λοιπόν ο πρώην καπνιστής σε καταστάσεις άγχους το πρώτο που σκέφτεται είναι ".... ένα τσιγαράκι....."... το υποσυνείδητό του τον καλεί να μειώσει το άγχος του χρησιμοποιώντας αυτό που του έχει μάθει να χρησιμοποιεί. Νικοτίνη.
Σκεφτείτε το διαφορετικά: Σε ένα σκοτεινό δωμάτιο κάθε φορά που βαράει κάποιος παλαμάκια τα φώτα ανάβουν και μετά απο λίγα δευτερόλεπτα σβήνουν μόνα. Στην πραγματικότητα κάθε φορά που βαράει παλαμάκια κάποιος άλλος απο το διπλανό δωμάτιο τον ακούει και γυρίζει τον διακόπτη των φωτων, οπότε ανάβουν. Αυτό που αντιλαμβάνεται συνειδητά όμως ο πρώτος είναι πως τα φώτα ανάβουν με παλαμάκια. Φυσικά η ίδια πληροφορία καταγράφεται στο υποσυνείδητό του και ανασύρεται κάθε φορά που είναι αναγκαία. Φανταστείται μετά απο 5000 φορές που το έχει κάνει, να μπει στο δωματιο και να μη συμβεί. Πιστέψτε με θα το κάνει άλλες 5000 φορές μέχρι να πεισθεί οτι τα φώτα ή έχουν χαλάσει ή.... κάποιος άλλος τα άναβε και όχι τα παλαμάκια. Φανταστείτε τον εκνευρισμό του.
Η νικοτίνη λοιπόν δεν προκαλεί εθισμό. Οι λανθασμένες καταχωρήσεις στο υποσυνείδητο είναι αυτές που καθιστούν σχεδόν αδύνατη τη διακοπή της νικοτίνης, ειδικά για αδύναμους χαρακτήρες. Δυστυχώς το υποσυνείδητο δίνει εντολές στο συνειδητό οπότε θέλει δύναμη και διάβασμα ώστε να τροποποιηθούν οι σχετικές λανθασμένες καταγραφές. Ναι, οι κανπιστές βρίσκουν δικαιολογίες για να ξανακαπνίσουν. Όχι μόνοι τους. Οι αποφάσεις λαμβάνονται απο το υποσυνείδητο για οτιδήποτε κάνουμε. Και το υποσυνείδητο φροντίζει για το καλό μας. Ε, λογικό είναι το υποσυνείδητο να προσπαθεί να προστατεύσει τον καπνιστή απο το άγχος, το οποίο πλέον δεν έχει καμία σχέση (στον πρώην καπνιστή) με το τεχνητό άγχος του τσιγάρου) αλλά δεν μπορεί να το ξεχωρίσει, με αποτέλεσμα να τον ωθεί στο τελευταίο πράγμα που μείωνε το άγχος του πρώην καπνιστή. Τη νικότίνη.
Αν δε φτάνουν τα ανωτέρω, για τους δύσπιστους, μπορώ να μπω στη διαδικασία των λινκς σε σχετικές έρευνες και αποτελέσματα.
Δίδαγμα: μην πέφτετε στην παγίδα των καπνοβιομηχανιών. Θέλουν να πιστέψετε πως προκαλεί εξάρτηση η νικοτίνη, ώστε να πεισθείτε οτι δεν μπορείτε να κόψετε το τσιγάρο. Θέλουν να πιστεύετε οτι το τσιγάρο έχει πιο ωραία γεύση απο κάποιο άλλο γιατί πρέπει να το αγοράσετε απο αυτούς και όχι απο τους άλλους. Θέλουν να πιστεύουμε πολλά. Αλλά αν διαβάσουμε.... μάλλον δεν θα πιστέψουμε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #402 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 14:31 »
Λογικά τα επιχειρήματα φίλτατε, από όσο μπορώ να κρίνω + ευχαριστούμε για την πρόθεση!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:




Θα μπορούσα να γράφω ώρες για την ψυχολογική φύση του εθισμού, αλλά δεν θα το κάνω, όντας βέβαιος ότι ο καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του.


Θα συνοψίσω όμως, συμπληρώνοντας το φίλτατο Sylvester, λέγοντας ότι ο εθισμός εδράζεται μέσα μας, στην ψυχή. Όχι σε ουσίες, όπως πιστεύεται. Όχι έξω μας.
Έτσι εξηγείται και το ότι άλλος καπνίζει 3 τσιγάρα τη μέρα και άλλος 130.
Έτσι εξηγείται ότι ένας πρεζάκιας θέλει μια σακούλα άσπρη σκόνη τη μέρα για να καταλήξει στον τάφο σε σταθερή πορεία μετά από πχ 10 χρόνια, ενώ άλλος το κόβει μαχαίρι μόλις αντιληφθεί τον ψυχολογικό (άρα και ανάλογα σωματικό) εγκλωβισμό του, όπως άλλωστε συμβαίνει στους πιο πολλούς από αυτούς.


Δεν πρέπει να συγχέουμε την επιροή μιας ουσίας στο σώμα μας με την καθοριστικότητα του αποτελέσματος που προκύπτει από τις επιλογές μας, η οποία καθοριστικότητα προέρχεται καθαρά μέσα από την ατομική αντίληψη.


Για να μην το χαίσο και επιχειρηματολογήσω περί του ότι ΔΕΝ είμαστε όλοι εθισμένοι ντε και καλά λόγω της χρήσης της νικοτίνης. Διότι άλλο η συνειδητή επιλογή και άλλο η αναγκαιότητα.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #403 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 15:26 »
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέτε. Είχα ξανακούσει και στο παρελθόν κάτι παρόμοιο για τη νικοτίνη, αλλά και για τις περισσότερες εθιστικές ουσίες. Sylvester μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λινκ των πηγών για τις συγκεκριμένες πληροφορίες και έρευνες; Και νομίζω ότι καλό θα ήταν να το κάνεις στο νήμα με τα ιατρικά για να είναι πιο εύκολα προσβάσιμες κι αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Απογοήτευση
« Απάντηση #404 στις: Μαρτίου 30, 2014, 16:28 »
Χωρίς εισαγωγή, πραγματικά δεν έχω νοιώσει περισσότερο κορόιδο στη ζωή μου, απ'ότι στο κομμάτι της ζωής μου που λέγεται "άτμισμα". Ο λόγος που μπήκα στο χώρο, δεν ήταν ο μάλλον κλασσικός "το κάπνισμα κάνει κακό στην υγεία". Στα 35 μου δεν είχα κάποιο οφθαλμοφανές πρόβλημα λόγω τσιγάρου ώστε να με σπρώξει να το ξεφορτωθώ. Μου άρεσε κι όλας. Απλά τον Ιούλιο του '13 μάθαμε με τη γυναίκα μου ότι είναι έγκυος κι επειδή αυτή δεν καπνίζει, ήθελα να ξεφορτωθώ το κ.τ. Και πριν δεν κάπνιζα όπου να ναι και μπροστά της, αλλά και όταν κάπνιζα και επέστρεφα κουβαλούσα όλη αυτή την τσιγαρίλα μαζί μου, οπότε έψαξα να βρω κάτι εναλλακτικό. Κι έτσι έφτασα στο κατάστημα της Nobacco στην Κατερίνη. Να μην τα πολυλογώ, κατέληξα με δύο eVod και δύο ElToro μπουκαλάκια και απολάμβανα τον εθισμό μου χωρίς να ενοχλώ. Αυτή είναι μόνο η αρχή. Μπαίνοντας στο μαγικό κόσμο του ατμίσματος, όπως και σε όλα τα πράγματα στη ζωή, ακολουθεί η εξέλιξη, η αναζήτηση του καλύτερου, του επόμενου βήματος. Κι από εδώ και πέρα μόνο fail είδα. Η πλειονότητα των υγρών στη λιανική είναι για πέταμα. Κινέζικες (με την κακή έννοια) μίξεις με γεύση ρώσικης τσίχλας. Οι ανταλλακτικές αντιστάσεις είναι ακριβές και λαχείο (κι αν σου κάτσει;). Άρα λες, πρέπει να πάω σε κάποιον επώνυμο. Κοστίζει λίγο παραπάνω, αλλά κερδίζω σε απόδοση και αξιοπιστία. Αμ δε... Μια βόλτα σε ένα οποιοδήποτε forum για ατμιστές ανά τον κόσμο το επιβεβαιώνει. Κακοτεχνίες, φθαρμένα κομμάτια, υποτροφοδοσία, υπερτροφοδοσία, διαρροές, όλα τα καλά. Και όλα αυτά, από την τσέπη του ατμιστή. Όσο προσεκτικός να είσαι, θα την πατήσεις όπως και να χει. Π.χ. είπα να πάρω κανέναν ατμοποιητή λίγο ανώτερου επιπέδου από τους eVod. Ποια είναι τα hot κομμάτια στην αγορά, λέω; "Protank 2, φοβερός και τρομερός" λένε οι reviewers. Μπαίνω στο φόρουμ να δω, απελπισία. Άλλος πρέπει να το λιμάρει, άλλος το έχει κάνει κούπα για καφέ, άλλος προσπαθεί ακόμη να το κάνει να δουλέψει, χίλια δυο προβλήματα. Το ανέφερα σε σχόλιο κι ένας φίλος εδώ μου πρότεινε να δω τους aspire BDC. Ξανά ψάξιμο, βλέπω και τους γνωστότερους reviewers εγχώριους και παγκοσμίως (Busardo, Αγραφιώτης, gewre) να μιλάνε με τα καλύτερα λόγια. Πάω κι εγώ ο καψερός και παίρνω τον Aspire BDC 3,5 ml. Τον ετοιμάζω, όλα προβλεπόμενα, και στην ώρα του τον δοκιμάζω. Λίγο πιο ζεστός ατμός απ ότι είχα συνηθίσει, αλλά δουλεύει τέλεια! Μετά από περίπου 1,5-2 ml έπιασε η κατάρα του ατμιστή. Υπερτροφοδοσία μέχρι αηδίας. Το έλυσα, το ξανα έδεσα, έλεγξα τις εισροή αέρα, την αντίσταση, άλλαξα αντίσταση, άλλαξα υγρό, πάντα μου το έδινε να το πιω. Και το ρημάδι το 18άρι το RY4 καίει στα χείλια. Τσάμπα λεφτά. Κι έλεγα να πάρω nautilus, έξτρα μπαταρίες (να πάω από τη vision spinner σε mod). Μπα, δεν έχω ούτε καρδιά, ούτε την τσέπη του Μίδα. Και κάτσε εσύ κορόιδο ατμιστή και πλέρωνε ψάχνοντας, όχι το καλύτερο, αλλά αυτό που απλά δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Πάρε provari (μα, 200€ για μια... μπαταριοθήκη;), πάρε modάκια, πάρε εργοστασιακούς, βγάλαμε το καινούριο που σε λίγους μήνες θα είναι παλιό, υλικά, σύρματα, αντιστάσεις, υγρά, πάρε.. πάρε... πάρε....
Τελικά το κανονικό τσιγάρο είναι πιο τίμιο. Πας στο περίπτερο, δίνεις τρία κέρματα, παίρνεις το πακετάκι, καπνίζεις, τέλος. Ούτε υπερτροφοδοσία, ούτε καμμένο, ούτε να το πλανιάρουμε στην άκρη να δουλέψει, ούτε το φίλτρο θέλει άλλαγμα, ούτε τίποτε. το αγοράζεις, το καπνίζεις, πάντα το ίδιο, το σβήνεις, τέλος.
Δεν ξέρω, εγώ απογοητεύτηκα πολύ με το άτμισμα. Θέλω να πάρω δυο ατμιστές, πόσο κάνουν; 10-20-30-50-100; Τόσα-Πάρ'τα. Να βάζω υγρό και αντιστάσεις και τέλος. Να λειτουργεί. Όταν κάνουν τον κύκλο τους να τους αντικαθιστώ και όλα καλά. Υπάρχει; Απ'ότι βλέπω όχι, και ούτε θα υπάρξει. Η ατμιστική κοινότητα είναι μαγεμένη τελευταία με τον nautilus. Ακριβός, αλλά δουλευει και με το παραπάνω. Ήδη όμως άρχισαν τα παράπονα εδώ κι εκεί σιγά σιγά. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που κάνουν κακή χρήση, αλλά ξεχωρίζω και έμπειρους που αφήνουν τον ενθουσιασμό στην άκρη.
Υπάρχει πάτος στο πηγάδι αυτό; Ή απλά είμαστε κορόιδα που απλά μας αρμέγουν λόγω του πάθους μας;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 46 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119631 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296527 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510161 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570565 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245346 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios