vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

454 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, camber, Buliwyf, goran, Jorge

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1275 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 18:48 »
Δεν πιστευω οτι θα χαρμανιασεις.
Ατμιζε χαμηλοτερα mg και αν δεν σε
καλυπτει καποιες στιγμες, με τον καφε
μετα το φαγητο, εχε εναν ατμοποιητη
με 18mg και τραβα 2-3 τζουρες.
Σε λιγο δεν θα μπορεις να τραβηξεις
απο την υψηλη περιεκτικοτητα.
 :)

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1276 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 19:11 »
Ριξε mg οπως λενε οι παραπανω .Το επαθα οταν απηχα για 3 εβδομαδες και ατμισα 12αρα .Τα ειδα ολα αναποδα!
εισαι πολυ καιρο στα 18 .Ανα 6 εβδομαδες πεφτεις (αναλογα ποσο θες ) και αν κανεις οτι σου λεει ο Κ.Νικος μπορει και να πας στη μηδενικη μεσω ευκολης οδου...!


Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1277 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 19:23 »
72mg την ημέρα δεν τα λες και λιγα...

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1278 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 19:44 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια σας. Μόλις γύρισα απ' έξω, πήγα πήρα 2 μπουκαλάκια 12άρι cuban να ξεκινήσω από τώρα κιόλας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1279 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 19:55 »
Φίλε μου, καλησπέρα.
Το να ρίξεις τα mg μόνο καλό θα σου κάνει, μπορεί η νικοτίνη να είναι ο μοναδικός σύνδεσμος μεταξύ κτ και ητ, και σίγουρα το πιο "αθώο" συστατικό του κτ, αλλά δεν είναι και αγγελούδι.

Παρ' όλα αυτά, κάνε και μία ανασκόπηση μήπως φταίει και κάτι άλλο.
Μπορεί να είναι θέμα διατροφής, κούρασης, άγχους και ένα κάρο άλλα πράματα.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1280 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 20:16 »
Σίγουρα η νικοτίνη παίζει μεγάλο ρόλο. Καλό θα ήταν να την ρίξεις αισθητά.
Όπως λέει και ο cruizer μπορεί να είναι το πιο αθώο συστατικό του κ.τ. αλλά δεν είναι ακίνδυνη.
Πολλοί την έχουμε συνδυάσει μόνο με την εξάρτηση που φέρνει. Η εξάρτηση που επφέρει στον οργανισμό είναι μεν το κυριότερο γνώρισμα της νικοτίνης αλλά η κατανάλωσή της σε μεγάλες ποσότητες ημερησίως μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.
Και επειδή το η.τ. είναι πολύ πιο απολαυστικό από το κ.τ. λόγω των γεύσεων, λόγω του ότι δεν σου προκαλεί αυτό το "μπούχτισμα" του τσιγάρου κλπ λαμβάνουμε μεγαλύτερες δόσεις νικοτίνης σε σχέση με το κ.τ. αν δεν έχουμε ένα σχετικό μέτρο στην χρήση.
Ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει σοβαρά προβλήματα υγείας δεν θα πρέπει να λαμβάνει περισσότερο από 60-70 mg την ημέρα (για να μην πω και λιγότερα). Τουλάχιστον αυτό μου είχε πει ένας γιατρός. Με τα 18 mg που ατμίζεις και με 4 ml την ημέρα είσαι πάνω από το όριο. Γι αυτό πρόσεξέ το λίγο.
Για μένα μια καλή λύση είναι να έχεις το υγρό που σου αρέσει με την μεγάλη περιεκτικότητα και να κάνεις καμιά τζούρα όταν νιώθεις να έχεις ανάγκη την νικοτίνη και να έχεις κι έναν δεύτερο ατμοποιητή με πολύ χαμηλή νικοτίνη ή ακόμα καλύτερα με μηδενική νικοτίνη για να απολαμβάνεις απλά τις γεύσεις που σου αρέσουν.
Πολλές φορές μπερδεύουμε νομίζω την εξάρτηση της νικοτίνης με την συνήθεια της κίνησης (εισπνοή τζούρας). Καλό είναι λοιπόν όταν θέλουμε να καλύψουμε την συνήθεια της κίνησης να το κάνουμε χωρίς νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1281 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 21:28 »
metmat, σε ένα σημείο θα σταθώ:

Παράθεση
Ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει σοβαρά προβλήματα υγείας δεν θα πρέπει να λαμβάνει περισσότερο από 60-70 mg την ημέρα (για να μην πω και λιγότερα). Τουλάχιστον αυτό μου είχε πει ένας γιατρός. Με τα 18 mg που ατμίζεις και με 4 ml την ημέρα είσαι πάνω από το όριο.

Ακόμα δεν υπάρχει κάποια τελική μελέτη για το ρυθμό απορρόφησης της Νικοτίνης μέσω ητ. Τα 18mg/ml είναι η ονομαστική περιεκτικότητα σε όγκο υγρού. Με την ατμοποίηση, δεν ξέρουμε αν δεν χάνεται κάτι, μπορεί και αρκετό. Με την εισπνοή επίσης. Μπορεί να το παίρνουμε όλο, μπορεί να φτάνει σ' εμάς το μισό. Και γω είχα φρικάρει λίγο στην αρχή όταν έκανα 4-6 ml 24ρα και έβαλα κάτω τους αριθμούς. Αλλά δεν θα σταθώ εκεί. Προτείνω εμπιστοσύνη στον οργανισμό: όταν νιώσει καλυμένος θα μας το πει, και θα σταματήσουμε!


Αποσυνδεδεμένος bill1960

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1282 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 21:30 »
με το συγκεκριμένο  υγρό και εγώ ζαλιζόμουν  ειναι πολυ δυνατό άλλα επειδη μου αρεσε το αραιωνω με βάση
 

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1283 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 21:39 »
Για μία ακόμα φορά θα αναφερθώ στην "επιστημονική" μέθοδο. Στη θεωρία λοιπόν, για να δεις τι επηρρέαζει τι και με ποιον τρόπο, αλλάζεις έναν παράγοντα μόνο, και βλέπεις τι διαφορετικό παίρνεις σας αποτέλεσμα. Εσύ φίλε μου αν κατάλαβα καλά το ποστ σου, δεν έχεις αλλάξει τίποτα στις ατμιστικές σου συνήθειες το τελευταίο εξάμηνο οχτάμηνο αλλά την τελυταία βδομάδα έχεις τα συμπτώματα. Άρα η υπόθεσή μου..
Γιάννη, αν δεν έχεις ανέβει σε νικοτήνη ή δεν έχεις αλλάξει υγρό άτμισης, τότε................είσαι ψιλοκρυωμένος  :)
κι αν όχι αυτό μπορεί να έχεις άγχος, ή κάποια αλλεργία, ή να ξεκίνησε ο γείτονας σου πριν μια βδομάδα να μαθαίνει κλασσική μουσική με το κλαρίνο του, κάτι πάντως που έγινε πιο πρόσφατα.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1284 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 21:46 »
η HDL  χοληστηρολη σου ποσο ειναι απο τις εξετασεις σου?
πανω απο 40 η κατω ?

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1285 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 23:59 »
Αν θυμάμαι καλά είναι λίγο πιο πάνω. Δεν θυμάμαι πόσο και δεν έχω και τις εξετάσεις μαζί μου τώρα.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1286 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 02:32 »
Χαίρομαι που όλοι οι ατμιστές έχουμε μπει στην πρίζα για την υγεία μας, ενώ όταν καπνίζαμε τα είχαμε γράψει όλα... στον κόκκορα.


Υπνηλία: Και όταν κάπνιζα είχα και τώρα, δεν έχει αλλάξει τίποτα.
Αϋπνία: Πάντα είχα άστατο ωράριο ύπνου αλλά έχω παρατηρήσει λίγο πιο πολύ από τότε που ατμίζω.
Κούραση: Αντιθέτως όταν κάπνιζα αισθανόμουν πολύ πιο κουρασμένος.
Κιλά: Προσέχω και έχω χάσει 10 κιλά από τότε που άρχισα το άτμισμα.
Αναπνοή: Μια χαρά με το άτμισμα, χάλια με το κάπνισμα (άσε που τότε δε μπορούσα να την μυρίσω).
Γεύση υγρού στο στόμα: Όχι ιδιαίτερα και μόνο σε υγρά που έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε VG.
Πιπίλα: Από τότε που ξεκίνησα να ατμίζω με τον dripper κάνω πολύ λιγότερο υγρό, σχεδόν το μισό.
Εξανθήματα: Δεν έχω βγάλει ποτέ αλλά καθαρίζω σαν μανιακός όλα τα μέρη του ΗΤ.
Ταχυκαρδία: Στην αρχή, λόγω προσαρμογής, μετά από μια εβδομάδα όλα μια χαρά.
Ζαλάδες: Καμία ζαλάδα, αλλά ξεκίνησα με 12mg νικοτίνη και συνεχίζω 9-12.


Όντως το ΗΤ με έχει κάνει να προσέχω τυχόν αλλαγές αλλά οι περισσότερες είναι προς το καλύτερο.
Σίγουρα θα παρακολουθώ τέτοιου είδους νήματα γιατί με ενδιαφέρει να ξέρω αν προκύψει κάποιος αρνητικός παράγοντας από το άτμισμα ώστε να τον αντιμετωπίσω.
Έχω στο πλάνο μου να κάνω γενικές εξετάσεις, αλλά περιμένω να περάσει λίγος καιρός γιατί ατμίζω μόνο 5 μήνες.
Μέχρι στιγμής όλα καλά. :thumpup:


Γενικά θα ήθελα να επισημάνω να μην περιμένουμε όλα να τα λύσει το ΗΤ.
Γυμναστική, διατροφή, αντιμετώπιση άγχους, παρέα με φιλαράκια που μοιραζόμαστε τον πόνο μας και μας κάνουν να γελάμε.
Αυτά θέλει η ζωή.  :)


Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1287 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 19:18 »
Καλησπέρα και πάλι σε όλους, και σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την βοήθεια σας. Είπα να σας πώ τις εντυπώσεις μου από την αλλαγή της νικοτίνης. Από την πρώτη κιόλας μέρα (από εχθές το απόγευμα ξεκίνησα) είδα διαφορά. Οι ζαλάδες που είχα σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1288 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 20:11 »
Αν βλεπεις και πιο πολυ βελτιωση με πιο χαμηλα mg,μην το φοβηθεις.......κατεβα κιαλλο.
 
Μπορει να εισαι και 'συ ευγενικος και ευαισθητος,οπως εγω........ ;D ;D ;D :)) :)) :))
 
Καλυτερα ετσι...... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος makisk

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1289 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 16:41 »
Εγώ πάλι σε μερικούς μήνες κοντεύω 2 χρόνια στον ατμό και πάντα μόλις φάω κάτι οτιδήποτε μετά στις πρώτες τζούρες με πιάνει πάντα λόξυγγας...τελικά τι να φταίει??


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem