vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 4 χρήστες
maprix, sakissalonika, PsykieG, Sergios

Twitter

Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 19:47 »
Ναι,μπορεί τα φρουτάκια να μην μπόρεσαν αλλά τους Η/Υ και τις παιχνιδομηχανές μια χαρά τα κατάφεραν....ΤΑ ΖΩΑ!!!
:)) :))

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 12, 2011, 19:49
Ή μήπως να μιλήσουμε για τις τηλετσοντοφωνικές διαφημίσεις σε 3-4 γνωστά κανάλια και όχι πειρατικά,όπως παλιά....
Αυτές δεν είναι παράνομες βάση νόμου?!


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 12, 2011, 19:50
Εύρηκααααααααααααααααααααα..................
Να βάλουμε τη Τζούλια και τις άλλες να ατμίσουν!!!
8) :))

Αποσυνδεδεμένος kostasrho

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:04 »
http://www.nobacco.gr/datafiles/files/FAMELabeCigStudy.pdf



Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:24

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η NOBACCO ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ FAME Lab. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ???





Παρακαλείσθε, μην γράφετε ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία, δείτε τους κανονισμούς του φόρουμ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40652.html#msg40652
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2011, 00:31 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:25 »
Δέν υπάρχει περίπτωση βρε παιδιά να απαγορευτεί μακροπρόθεσμα (ή έστω μεσοπρόθεσμα  :laugh1:) κάτι που παράγεται στην ΕΕ, όπως τα υγρά της Ovale ή της INAWERA. Ούτε τα "φρουτάκια" δέν κατάφεραν να απαγορέψουν οι δικοί μας Μπρανκαλεόνε. Και δέν μεσολαβούν τελωνεία σε προμήθειες μέσα στην ΕΕ. Καλή η ανησυχία, αλλά πάντα κακή η υπερβολή
 :sign_psyxraimia:

Ας προσθέσω και το διαδικτυακό στοίχημα και τα καζίνο. Ευτυχώς, μας σώζει η Ευρώπη!

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:34 »
"στο site του Ισπανού..." δεν μου εξηγείς τι εννοείς? είμαι νιάτο εδώ μέσα και δεν τόπιασα...

αυτό εδώ είναι μάλλον φίλε μου, http://2smok.com/liquidos-halo/liquido-halo-tribeca.html

Αποσυνδεδεμένος evm

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:40 »
Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του καπνίσματος και περιέχουν νικοτίνη, όπως είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο με χρήση νικοτίνης, υπάγονται στα «φαρμακευτικά προϊόντα» και συνεπώς δεν επιτρέπεται να τεθούν στην αγορά χωρίς άδεια κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ. Ουδεμία τέτοια άδεια έχει μέχρι σήμερα χορηγηθεί από τον ΕΟΦ και ούτε έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα με την προβλεπόμενη από το νόμο τεκμηρίωση για την ποιότητα, ασφάλεια και αποτελεσματικότητα των εν λόγω προϊόντων, ώστε να αξιολογηθούν.

Ως εκ τούτου, κυκλοφορούν χωρίς άδεια και είναι παράνομα όσα νικοτινούχα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου βρίσκονται στην αγορά.

Ο ΕΟΦ, ήδη από τις 25/7/2008, στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του, εξέδωσε απόφαση απαγόρευσης της διακίνησης όλων των προϊόντων που περιέχουν νικοτίνη και πωλούνται μαζί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Επιπλέον, ο ΕΟΦ προέβη σε κατάσχεση και καταστροφή ποσοτήτων προϊόντων ηλεκτρονικού τσιγάρου με χρήση νικοτίνης που βρέθηκαν στην αγορά και επέβαλε τα προβλεπόμενα πρόστιμα. Οι έλεγχοι της αγοράς συνεχίζονται.

Ο ΕΟΦ εφιστά την προσοχή του καταναλωτικού κοινού στο γεγονός ότι τα προϊόντα  ηλεκτρονικού τσιγάρου με χρήση νικοτίνης δεν είναι εγκεκριμένα και επομένως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται, καθότι δεν έχει αξιολογηθεί η ασφάλειά τους.
 
http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_Cu81&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=10&_62_INSTANCE_Cu81_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_Cu81_groupId=12225&_62_INSTANCE_Cu81_articleId=63179&_62_INSTANCE_Cu81_version=1.



Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:41 »
http://www.nobacco.gr/datafiles/files/FAMELabeCigStudy.pdf



Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 12, 2011, 20:24
ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η NOBACCO ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ FAME Lab. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ???
Ένα μπράβο και από εμένα στην NOBACCO  :thumpup: Θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε και άλλες εξελίξεις γύρω από το θέμα,
ευχάριστες πιστεύω, γιατί όλα δείχνουν πολλά + στο η.τ (όχι ότι δεν το καταλαβαίνουμε, κρίνοντας από την υγεία μας,
κάθε βδομάδα είχα σίγουρα 2-3 μέρες πονοκέφαλο, από όταν άρχισα το άτμισμα δεν έχώ καθόλου ΤΥΧΑΙΟ?)
ΔΩΣΤΕ ΑΤΜΟ ΣΤΟΝ ΛΑΟ Ρεεεεεεεεεε  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Spiros.TH

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 22:04 »
Φίλοι συνατμιστές βρίσκω την κίνηση του Λιάκουρα πολύ σωστή! Αν δεν απαιτήσουμε σαν καταναλωτές τα δικαιώματά μας δεν θα πετύχουμε ποτέ τίποτα προς όφελός μας! Η νοοτροπία του κάθομαι και παρακολουθώ και ας βγάλει άλλος το φίδι από την τρύπα δεν ωφελεί εμάς αλλά το φίδι!
Έτσι λοιπόν προτείνω να στείλουμε μαζικά επιστολές διαμαρτυρίας προς τον ΕΟΦ για να κάνουμε γνωστή την άποψή μας!
Εγώ έστειλα την παρακάτω:


 Παρακαλώ να μου γνωρίσετε βάση ποίας απόφασης - νομοθεσίας τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του καπνίσματος και περιέχουν νικοτίνη, όπως είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο με χρήση νικοτίνης, υπάγονται στα «φαρμακευτικά προϊόντα» και συνεπώς δεν επιτρέπεται να τεθούν στην αγορά χωρίς άδεια κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ.
Επίσης παρακαλώ να μου γνωρίσετε εάν έχετε αδειοδοτήσει την κυκλοφορία των  τσιγάρων καπνού καθώς και αυτά περιέχουν νικοτίνη όπως και άλλες φαρμακευτικές και μη ουσίες που επηρεάζουν την ανθρώπινη υγεία.
Φρονώ πως η πράξη απαγόρευσης των εν λόγο προϊόντων αποτελεί κοινωνικό ρατσισμό, η πράξη αυτή είναι ουσιαστικά ένα χτύπημα εναντίον όσων προσπαθούν να αποδεσμευτούν (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου) από το επιβλαβές και θανατηφόρο κάπνισμα.
Αναμένω την απάντησή σας και επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου

Μετά τιμής
Σπύρος Θεοδώρου     

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 23:13 »
εν λόγω είναι το σωστό - είναι δοτική

Αποσυνδεδεμένος dimnikou1971

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 11:51 »
Στο safesmoking.gr στο Σύνταγμα πριν 30 λεπτά που πήγα ήταν ο ΕΟΦ. Τα παιδιά δεν είχαν υγρό με νικοτίνη και τους λέγανε οι ελεγκτες ότι πουλάγανε παλιά! Ας κάνανε πριν τον έλεγχο, τι ζητάνε τώρα? Να τους γράψουνε με το ζόρι! Τι νταβαντιλίκια είναι αυτά? Έλεος, μάλλον δεν πιάνουν τους στόχους τους οι ελεγκτες και θέλουν να γράψουν με το ζόρι. Δεν καταλαβαίνουν ότι άμα τους πάει κανείς στα δικαστήρια για τα πρόστιμα που κόβουν θα βγουν όλα άκυρα? Ελλαδιστάν!

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:03 »
σε κανενα περιπτερο πηγαν? σε κανενα ψιλικατζιδικο?

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #115 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:15 »
Ελα ντε, δε ξερω τι γινεται σε αλλους Δημους-Συνοικιες, αλλα σε Περιστερι κ Ιλιον 1 στα τρια ψιλικατζηδικα-περιπτερα ειναι τιγκα στα 24αρια.....Το ολο θεμα ειναι ακρως γελοιο κ τυπικο της Ελληνικης πολιτικης πραγματικοτητας..."παμε να παρουμε κανα φραγκο απο παραβατες" ενος αυθαιρετου κ αναιτιου νομου..... :o

Αποσυνδεδεμένος PETROPOYLOS KOSTAS

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #116 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:24 »
Προσοχή στους καταστηματάρχες που έχουν υγρά αναπλήρωσης με νικοτινική. πράκτορες της ΕΟΦ ξεκίνησαν με ελέγχους και κατασχέσεις σε ότι περιέχει νικοτίνη. Παρακαλώ ενημερώστε όποιον  έχει σχέση με αυτό.
ελεγχους ναι ξεκινησαν αλλα στη nobacco.gr που πηγαν χθες κατασχεση δεν καναν,απλα σημειωσαν τι πουλαγαν.
Μηπως..... λεω εγω τωρα...... δεν ειχαν καν αδεια?
Αν οχι τοτε καλα τους καναν.
Αν ειχαν για σε αυτους και οχι σε ολους?
καπως περιεργα ακουγονται ολα αυτα
 :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #117 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:31 »
Απλα στην nobacco  θα ηξεραν τα δικαωματα τους.

 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #118 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:35 »
Όχι μόνο στη nobacco,αλλά και vapormania,vapeshop,αλλά και σε πάρα πολλές εταιρείες δεν έγινε ούτε κατάσχεση αλλά ούτε κάτι ανάλογο(πρόστημα,κλπ.).
Άρα,όπως είπα και χθες,κάτι άλλο παίζει.
Και μου φάνηκε πολύ λογικό σε καταστήματα-εταρείες όπως της nobacco να μη μπορούν να τους κάνουν τίποτα.
Επίσης,το θέμα με τα υγρά που θα δημιουργηθεί ντόρος είναι τα DIY.Γιατί πωλούνται χωρίς να ξέρεις εταιρεία παραγωγής συστατικών αλλά και προέλευση(χωρίς να φαίνεται όμως αυτό σε φυαλίδιο ή σε κάποιο έγγραφο).
Το μόνο θετικό απ όλη αυτή την ιστορία είναι πως μπορεί να καθαρίσει ο τόπος απ τις παρανομίες των "δήθεν" αξιόπιστων εμπόρων η/τ.
Όπως επίσης είπα,εμένα σα καταναλωτή δε με αγγίζει.Αφού παράνομος δε μπορώ να θεωρηθώ.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:37
Απλα στην nobacco  θα ηξεραν τα δικαωματα τους.

 :) :) :)

Όλοι τα ξέρουν,φίλε Νίκο. ;)
Οι έμποροι που την έπαθαν,δεν την έπαθαν και δε θα τη πάθουν γιατί δε γνωρίζουν τα δικαιώματά τους.
Αντίθετα,γιατί θα διαπιστωθεί ο κανιβαλισμός στο όνομα του κέρδους τι μπορεί να μας έχουν λανσάρει σε υγρό,κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Amarte

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #119 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:42 »
Πηγαίνοντας σε κατάστημα εμπορίας η/τ και παρελκομένων στην Κατερίνη για να ρίξω μια ματιά μιας και ακόμα δεν έχω προμηθεύτεί κάποιο πακέτο, τους ρώτησα για την "νομιμότητα" εμπορίας των υγρών και μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποιο θέμα ανησυχίας.

Εδώ που τα λέμα και εγώ προσωπικά πιστεύω πως όλος ο ντόρος που έχει γίνει τις τελευταίες μέρες έχει καθαρά εκφοβιστικό χαρακτήρα. Η αγορά στο η/τ είναι νέα ακόμα και σίγουρα δίνει πρόσφορο έδαφος για την αναπτυξη της. Γιαυτό και οι έμποροι-εισαγωγείς η/τ πιστεύω πως δεν θα αφήσουν το θέμα και θα ψάξουν τρόπους για πλήρη νομιμοποίηση. Τους συμφέρει άλλωστε σε αντίθεση με καπνοβιομηχανίες και εφορία!

Ας έβγαινε υγρό Marlboro ή Old Holborn κλπ και είμαι περίεργος αν ο ΕΟΦ ή οποιαδήποτε άλλη ελεγκτική υπηρεσία θα έκανε την παραμικρή κίνηση απογόρευσης κυκλοφορίας του.

Edit: Λάθος μου για το κατάστημα, δεν ήταν αντιπροσωπία της Ovale αλλά ανεξάρτητος πωλητής που εμπορεύεται και προιόντα της συγκεκριμένης εταιρίας!

Το μόνο που φοβάμαι είναι μην αρχήσουν να πλακώνουν συσκευές-υγρά και λοιπά σε φόρους και τα δούμε να κοστολογούντε διπλα και τριπλά!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2011, 14:48 από Amarte »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116090 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507511 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294271 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1148 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem