vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, JohnDag, lampros1980, billaras, xsad

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1635 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 20:57 »
Τελικά όμως αυτό που δεν κατάλαβα από το άρθρο για τα έσοδα από φόρους και τους τζίρους των εταιριών είναι το εξής:
Τι τελικά θέλει το κράτος;
Να συνεχίσει να έχει έσοδα από φόρους ή να κόψουμε όλοι το τσιγάρο;
Από τη μια μας λένε κόψτε το όλοι για να μην πεθάνετε και στοιχίσετε άντερα στα ταμεία σας μέχρι τελικά να ψοφήσετε κι από την άλλη τους πιάνει υστερία όταν το κόβουμε και μειώνονται τα έσοδα. Ο δε φόρος καπνού υποτίθεται ότι είναι αντισταθμιστικός και χρησιμοποιείται για να συμψηφιστούν οι οικονομικές ζημιές από τη δωρεάν περίθαλψη πνευμονοπαθών και καρκινοπαθών, οπότε θα έπρεπε λογικά να είναι για το κράτος μια η άλλη καπνίζεις δεν καπνίζεις. Πώς ξαφνικά προκύπτει η ανησυχία για την απώλεια εσόδων όταν ταυτόχρονα μειώνονται οι υποψήφιοι ασθενείς;

Θα μας τρελάνουν όλους!

Ειναι απλο φιλε μου...
Το κρατος θελει να εισπραξει τωρα...! οχι μετα απο 20 χρονια...!
Το κρατος παντα θελει να εισπραξει τωρα γιατι η κυβερνηση εχει κανει προυπολογισμο και θελει ολα να της βγουν οπως τα ειχε προγραμματισει, δηλαδη με τα εσοδα της και απο το τσιγαρο. Τι την νοιαζει τωρα αυτην ή τις τωρινες κυβερνησεις αν μετα απο 10-20 χρονια οι τωρινοι ατμιστες δεν θα νοσηλευτουν και τοτε το κρατος/ταμεια δεν θα δινουν επιπλεον χρηματα για την περιθαλψη τους...?

Απλα το κρατος μας ΔΕΝ επενδυει στους πολιτες του! Αυτο ειναι ενα απο τα μεγαλα Γ@ΜΩΤΟ!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1636 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 21:16 »
Αφου λοιπόν θέλουν μόνον προσωρινές εισπράξεις να μην κανοναρχούν με το δάχτυλο ψηλά περί αντικαπνιστικής εκστρατείας. Ηλίου φαεινότερο. Βάζεις φόρους εξτρά στο τσιγάρο, το απαγορεύεις σχεδόν παντού, τι περιμένεις λοιπόν; θα πέσει βέβαια η κατανάλωση. Με ενοχλεί όχι μόνον η υποκρισία, αλλά κυρίως ότι μας θεωρούν τόσο ζώα ώστε ούτε τα προσχήματα τηρούν. Θυμάστε άλλα δυο περιστατικά;
Ο Βενιζέλος είχε πει ότι έβαλε φόρους στα ακίνητα για να σωθεί η περιουσία μας και να μη τα κατασχέσουν όλα οι ξένοι, επιλέγοντας αυτό το μέτρο από την αύξηση των αντικειμενικών αξιών. 2 μέρες μετά ανακοινώθηκε ΚΑΙ αύξηση στις αντικειμενικές.
Η άλλη η απίθανη η  Μπιρμπίλη μας φλόμωσε ότι τα "τέλη" ημιυπαιθρίων και αλλαγών χρήσης είναι για το πράσινο ταμείο που θα τα χρησιμοποιήσει για έργα πρασίνου και λοιπά  Λίγες μέρες μετά τα στελέχια του υπουργείου οικονομικών έκαναν δημόσια παράπονα ότι οι πολίτες δεν έτρεξαν να πληρώσουν και τι θα πούμε τώρα στο ΔΝΤ (για χρήματα που δεν θα πήγαιναν στα χρέη του ΔΝΤ, αλλά σε ξεχωριστό ταμείο τάχα μου για πράσινα άλογα... συγνώμη, πράσινα έργα)

Αποσυνδεδεμένος Dragon77

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • τελος το καπνισμα, ανασα με ατμισμα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1637 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 21:19 »
Πολλοί φίλοι το γύρισαν στο κ.τ. Άλλοι απο παραπληροφόρηση και άλλοι λόγο έλλειψης υγρών με νικοτινη. Σε λόγο καιρό δεν θα υπάρχουν υγρα στην Ελλάδα και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε :'(

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1638 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 21:21 »

Αποσυνδεδεμένος invivo

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1639 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 21:42 »

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1640 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 22:16 »
Πολύ την ψάχνετε παίδες και στο τέλος θα τα κάνετε χειρότερα.Πήρα εδώ τηλέφωνο ο ένας,να επαληθεύσω ο άλλος κλπ.Κάντε την παλαβή και μην ανακατώνεστε και μαθαίνει κόσμος που δεν πρέπει πράγματα και θάματα,δεν είμαστε ολομόναχοι εδώ μέσα...

Σοφή και λιτή άποψη...

Το θέμα έχει εκτροχιασθεί, και πλέον βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας...πήρα την νομπάκο, και γιατί πουλάει και δεν την κλείσανε, και τα παίρνει ο ΕΟΦ, και αν τα παίρνει γιατί δεν τα παίρνει από όλους, και αν πουλάνε πως θα στείλουν και γιατί δεν έκαναν κατάσχεση, και πως στην ιστοσελίδα τους γράφει ότι έχει νικοτινούχα, άρα μας δούλευαν τόσο καιρό, και όπα μεγάλε...έχουμε δικαίωμα στην πληροφόρηση άρα το ΘΑΜΑΤΑ το γράφω με κεφαλαία (θαρρείς και πάσχει από πληροφόρηση το φόρουμ  ) και νά σου και το κερασάκι της παντελούς ξεπέτας :

Αναφορά προς τον ΕΟΦ :

Με λένε Πόπη σαν την γιαγιά μου την Καλλιόπη, μένω στην τάδε οδό, Β-2 διαμέρισμα (όχι στοΒ-1, μην χτυπήσετε κουδούνι εκεί, αφορά συνονόματο ξάδελφό μου μην μπερδευθείτε), εγώ έχω μούσι και εργάζομαι ως χειριστής μηχανημάτων κοπής χυλόπιττας ενώ εκείνος ως εκπαιδευτής καναρινιών δολοφόνων, και γιατί απαγορεύετε την νικοτίνη, ξέρετε ότι μπορώ να βρω από Κίνα και Ευρώπη στο τάδε μαγαζάκι που μου τα στέλνει η ΆνωΤραχανοπλαγιάCourier κάθε Δευτέρα 1-2 μ.μ. και σας έχω γραμμένους έχω μαζέψει ρεφενέ 200 λίτρα νικοτίνη και αν μπορείτε να με βρείτε πιάστε με αν σας κοττάει αν δεν με βρείτε θα είμαι στην ντουλάπα...και άντε γ@μ..ου και συ και ο γρύλλος σου..

Μπράβο Ζαφείρη...συνέχισε να κατεβάζεις τα αγαπημένα σου καρφώματα..


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1641 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 22:22 »
Δέ με λένε ΕΟΦ.  Με λένε Τυχάρπαστο Λαθραναγνώστη που βρήκα την ευκαιρία να κατα(σ)χέσω 835 μετρικούς τόνους υγρώνε Εί-Λύκουΐνδ και θα σας τους πουλήσω προς €85 τα 11,5 ml, όταν σας βαρέσει στο κρανίο η έλλειψις νικοτίνης.

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1642 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 01:18 »
Τουλάχιστον ο ΕΟΦ έχει μειώσει τα μεταφορικά στο ελάχιστο. Μπαίνει στο φόρουμ και σε 10 λεπτά ξέρει αναλυτικά ποιός έχει νικοτινούχα ποιός τα κατέβασε από τα ράφια, διευθύνσεις, ποσότητες και δεν κάνει άσκοπες διαδρομές. 50 πράκτορες να μισθωνε για αυτή τη δουλειά ούτε τα μισα δε θα είχαν βρει....
Πλέον πηγαίνει στοχευμένα.... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος rdperformance

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ggts-odysseus-pilla-penellope
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1643 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 01:48 »
γεια σας παιδια ειμαι σχετικα καινουργιος ατμιστης περιπου εναμιση μηνα το ειδα απο αλλους και αρχισα και εγω. αλλος ανθρωπος ξεμπουκωσα δεν λαχανιαζω μειωθηκε το ροχαλιτο και μενουν και περισοτερα λευτα στην τσεπη. εμενα δεν με τρομαζουν αφου ειδα βελτιωση στν εαυτο μου και για αυτο αγορασα και προσφατα το ggts και εχουμε και συνεχεια συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ηθελα να ακουστει και η γνωμη μου περι απαγορευσης κακο στην τσεπη τους γινεται γι αυτο εγινε και ολο αυτο το ταβαντουρι

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1644 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 09:09 »
Εδώ στα Χανιά πάντως παιδιά έχει ξεφύγει η κατάσταση...Όπου σταθώ κι όπου βρεθώ με κοιτάνε πλέον σαν ναρκομανή...Όλοι έχουν να πουν κάτι..
Πλέον οι περισσότεροι πιστεύουν (πραγματικά το πιστεύουν...) ότι το παραδοσιακό τσιγάρο είναι καλύτερο από το η.τ.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήμαστε τόσο ηλίθιοι ως λαός..ειλικρινά...
Τις τελευταίες μέρες πραγματικά έχω απογοητευτεί από την νοημοσύνη του Έλληνα...

Και ο πόλεμος των τοπικών media καλά κρατεί...

http://www.haniotika-nea.gr/85223 (Δημοσιεύτηκε και στο φύλλο της εφημερίδας χθες..)

 

Αποσυνδεδεμένος Ramone

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
  • la vida es chula
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1645 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 09:19 »
....φιλε μου αυτο θα συμβει μονο Ελλαδα...και αν συμβει....σιγουρα θα υπαρξουν χωρες που το Η.Τ δεν θα εχει καμια απαγορευση...πχ (απο οτι φενετε μεχρι τωρα) Αγγλια...Η καθε χωρα εχει τους δικους της νομους και αρχες....δυστηχως η Ελλαδα εχει αποδηξει οτι στα Χειροτερα περνει την πρωτια  :dontknow:   ........απλα ημαστε αξιοι της μοιρας μας!!!

Αποσυνδεδεμένος dimX

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1646 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 09:55 »
Εδώ στα Χανιά ...

Και ο πόλεμος των τοπικών media καλά κρατεί...

http://www.haniotika-nea.gr/85223 (Δημοσιεύτηκε και στο φύλλο της εφημερίδας χθες..)
Θέλει καταγγελία ο τύπος εαν δεν μπορέσει να αποδείξει όσα γράφει, και ειδικά για την τελευταία παράγραφο.
Λέω να πλακώσουμε τα email για να μας στείλει τα αποδεικτικά του στοιχεία, διαφορετικά να υποβάλουμε μήνυση για ψυχική οδύνη.

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1647 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 09:57 »
Παράθεση από τα Χανιώτικα νέα...

Πρόσφατα αποδείχτηκε πως κατά το κάπνισμα με ηλεκτρονικό τσιγάρο σχηματίζονται και άλλες επικίνδυνες καρκινογόνες ή τοξικές ουσίες. Βρέθηκε πως σχηματίζονται οι ειδικές του καπνού νιτροζαμίνες στις οποίες εμπεριέχονται οι Ν-νιτροζονικοτίνη, η Ν-νιτροζοαναβασίνη, η Ν-νιτροζοαναταβίνη και η 4-(μεθυλνιτροζαμινο)-1-3-(πυρριδυλ)-1-βουτανόνη. Ακόμα διαπιστώθηκε η παραγωγή της αιθυλενγλυκόλης, της διεθυλγλυκόλης και της β-νικοτυρίνης. Αναφέρεται επίσης ο σχηματισμός της κοτίνης, του οξειδίου της Ν-νικοτίνης, της αναταβίνης, της αναβασίνης, της ψευδοοξυνικοτίνης, της μυοσμίνης και της 1-μεθυλ-3-νικοτινολπυρρολιδίνης. Μια από τα ίδια λοιπόν και το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Συγνώμη ρε παιδιά, δημοσιεύθηκε καμια έρευνα που να λέει ότι σχηματίζονται ολες αυτές οι τοξικές ουσίες στο Η.Τ., μήπως έχω χάσει επεισόδια?

Αποσυνδεδεμένος dimX

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1648 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 10:02 »
Και ξανά λέω.

Θέλει καταγγελία ο τύπος εαν δεν μπορέσει να αποδείξει όσα γράφει, και ειδικά για την τελευταία παράγραφο. Αυτήν που αναφέρεις πιό πάνω.

Λέω να πλακώσουμε τα email για να μας στείλει τα αποδεικτικά του στοιχεία, διαφορετικά να υποβάλουμε μήνυση για ψυχική οδύνη.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1649 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 10:04 »
Προς αυτόν τον Δρ. Μπούρμπο, γεωπόνο - ερευνητή - οικοτοξικολόγο - ξερολαατμιστοκαπνιστικαρωτηστεαυτόν:

"Αγαπητέ κύριε,

θα ήθελα να σας μιλήσω σχετικά με το άρθρο σας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο στα Χανιώτικα Νέα, στις 15-12-2011.
Όχι για να σας πείσω ότι έχετε άδικο να λέτε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο και το κανονικό είναι 'μία από τα ίδια'.
Ούτε για να σας ρωτήσω πώς ξέρετε ότι είναι λάθος το ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διακοπή του καπνίσματος, όταν ακόμα και οι πολέμιοί του έχουν υποστηρίξει δημόσια το αντίθετο.
Ούτε, τέλος, για να προσπαθήσω να σας βάλω στη θέση ενός καπνιστή. Πιθανόν να ξέρετε καλύτερα από αυτόν τι θέλει.

Έχω βέβαια αντιρρήσεις για την σύνταξη της εφημερίδας, η οποία προτιμάει να αγνοεί κάποιες απόψεις δημοσιεύοντας μόνο την μία πλευρά. Τέλος πάντων! Αυτό είναι θέμα της εφημερίδας και όχι δικό σας. Έχει κάθε δικαίωμα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο να θεωρεί περισσότερο 'σχετικό' το άρθρο ενός Γεωπόνου, παρά ενός Πολιτικού Μηχανικού - κι' ας είναι και η άποψή του από πρώτο χέρι.

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω, είναι να μου δώσετε τα στοιχεία της έρευνας που αναφέρετε στο τέλος του άρθρου - που δημοσιεύτηκε, πότε, και από ποια ερευνητική ομάδα - γιατί δεν την έχω συναντήσει πουθενά. Είναι απίστευτο, πόσοι "μεροληπτικοί" ερευνητές καταφέρνουν να δημοσιεύσουν ευνοϊκές για το ηλεκτρονικό τσιγάρο έρευνες, ενώ οι καταδικαστικές εξαφανίζονται ή δεν έχουν δημοσιευτεί ακόμα!

Περιμένω λοιπόν, αυτήν την έρευνα που αποδεικνύει ότι 'Μια από τα ίδια λοιπόν και το ηλεκτρονικό τσιγάρο'.

Με τιμή,

(υπογραφή)"

Ελπίζω να είναι σωστό το mail που βρήκα.
[edit] δεν είναι. Είναι από την εποχή που ήτανε πρόεδρος σε ένα ινστιτούτο, τώρα που δεν είναι φαίνεται δεν χρειάστηκε να το δώσει σε κανέναν.
Θα το στείλω στην εφημερίδα.


[edit2] το έστειλα στην εφημερίδα, αναφέροντας κι' όλας πως 'ξεχάσαν' να δημοσιεύσουν το άρθρο μου με την αντίθετη άποψη, προτιμώντας να δημοσιεύσουν δεύτερο με την ίδια ακριβώς. "Ποιος ξέρει, ίσως το Champix να διαφημίζεται στις σελίδες σας..."
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 10:47 από Λιάκουρας »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343245 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542265 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50601 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597951 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358575 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11908 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193493 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios