vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 4 χρήστες
papoys, camber, billaras, grag

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1530 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:32 »
Εμενα με καλυψες, αν και ημουν σιγουρος οτι αυτες ηταν οι εταιριες.

Δεν ηξερα ομως οτι τα υγρα Nobacco εχουν πιστοποιηση Δημοκριτου. Το ειδους πιστοποιηση ειναι αυτη ομως που επιτρεπει τα νικοτινουχα?

(δυστυχως, απο οσο ξερω, ολα τα υγρα Nobacco ειναι PG, αλλά αυτο ειναι δικο μου προβλημα)

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1531 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:33 »
Αν ισχυει που δεν εχω κανενα λογο να μην σε πιστεψω τοτε μπραβο στη NOBACCO και στην καθε NOBACCO που εχουν τα πιστοποιητικα και ειναι καθολα νομιμοι

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1532 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:35 »
ημουν σιγουρος....σχεδον :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1533 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:36 »
Δε θα πω πως ήμουν σίγουρος,αλλά ήμουν :)) 8)
Σε κάποιο post,χαμένο τριγύρω εδώ(στις +100 σελίδες),το είχα γράψει και γω αλλά δε το είχα επιβεβαιώσει με τηλέφωνα.
Και κάποια "μέλη" έλεγαν πως όλα ισχύουν για όλους ή πως δεν έγιναν κατασχέσεις αλλά  "κλοπές".
Να σαι καλά,boom.Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.(είσαι η 7η που το επιβεβαιώνει...μετράω εγώ  ;D 8) )
 :) :thumpup:

 

Αποσυνδεδεμένος Pink Floyd

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1534 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:37 »
χθες εγω παντως πηρα απο καταστημα της οβαλε στη θεσ-νικη κανονικοτατα

Αποσυνδεδεμένος exsoulis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1535 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:38 »

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1536 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:40 »
ενδιαφερον. ανοιγει ο δρομος λοιπον ωστε η "απαγορευση" να ειναι προς οφελος μας. θα αναγκαστουν ολοι να παιρνουν εγκριση εοφ και εμεις θα ειμαστε σιγουροι οτι ατμιζουμε με ασφαλεια.

Αποσυνδεδεμένος boom

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1537 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:40 »
αν μπεις στο www.nobacco.gr θα δεις το πιστοποιητικο.
(στο τελος θα νομιζουν πως κανω διαφημιση..) κοιταξτε εμενα με ενδιαφερει να αποκτησω μια συνηθεια με ενα συγκεκριμενο υγρο..κ οχι εκει που συνηθισω ενα, να μην κυκλοφορει μετα..γι αυτο θελω να ειμαι βεβαιη πλεον μετα απο αυτα που εγιναν,τι να αγορασω, ωστε μετα να μην χριεαστει να αλλαζω παλι..ας πουμε..συνηθισα να κανω ovale 16mg κ πριν λιγο εμαθα οτι αποσυρθηκε..ξενερωσα κ εχω σπαστει πολυ.τωρα παλι θα πρεπει να περιμενω να τελειωσει το υγρο ovale που εχω(γιατι κ φραγκα δεν εχουμε για να δινουμε συνεχεια) ωστε να παω απο την nobacco να δοκιμασω κ να βρω μια γευση που γουσταρω τελος παντων κ να τελειωνει το θεμα..δεν ξερω..κουραστηκα..αντε να τελειωνει αυτη η ιστορια κ να καταληξουμε ολοι επιτελους σε κατι που θα ειναι "νομιμο"!εφοσον λοιπον η Nobacco μου ειπε ετσι..τοτε κ εγω θα την εμπιστευθω προς το παρον(δεν εχω κ αλλη επιλογη)  κ θα κανω κ μια προσευχη μην αποσυρθουν κ τα δικα της τα υγρα με νικοτινη στο μελλον..ολε! 

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 15, 2011, 03:04
χθες εγω παντως πηρα απο καταστημα της οβαλε στη θεσ-νικη κανονικοτατα
στην ovale  κουκακι,συνταγμα, καισαριανη δεν υπαρχουν υγρα με νικοτινη(αυτα τα μαγαζια πηρα τηλ) .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2011, 03:04 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος exsoulis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1538 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:45 »
Εκτός του Δημόκριτου .. η Nobacco εμφανίζει και κάποιες άλλες πιστοποιήσεις ..
γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτές?

http://www.nobacco.gr/content/200/certificates

Αποσυνδεδεμένος Adreas

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1539 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:45 »
Thanx ... :)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1540 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:47 »
Να θυμίσω ένα περιστατικό που είχε γίνει κάποτε,λίγους μήνες πίσω.
Έχει σχέση με τη περιεκτικότητα σε νικοτίνη.
Όταν καταστήματα της Ovale έλεγαν πως απαγορεύτηκαν τα υγρά με 24mg νικ έγινε πανικός.Και μάλιστα είπαν πως αποσύρθηκαν απ την αγορά γενικά,ως τοξικά.
Η nobacco,όμως,καθώς και συνεργάτες αλλά και άλλα μαγαζιά(που δεν ήταν) μια χαρά πωλούσαν από 0-24mg και δεν έγινε ποτέ αναφορά ούτε για τοξικότητες,ούτε για τίποτε αλλο.

Σημ. έχω να αγοράσω από nobacco αρκετούς μήνες,όπως και από όλα τα ελληνικά μαγαζιά υγρά η/τ,για να μη λέτε. 8)

Αποσυνδεδεμένος hotcarver1

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1541 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:48 »
Σκεφτομαι τωρα εγω σαν καταναλωτης..
Κατ αρχην μπραβο στην nobacco που περασε καποιο δειγμα απο τον Δημοκριτο..οκ..
Αλλα μηπως αυτοι οι ελεγχοι πρεπει να γινονται σε καθε εμπορο που εμπορευεται υγρα που εισπνεουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα?Γιατι οκ εβγαλα ενα δειγμα απο μια παρτιδα,το περασα,ολα καλα..
Μετα απο 2-3 πατριδες αν ο συσκευαζων το υγρο ειχε γριπη,φτρενιστηκε πανω απο το μπουκαλακι μου και κολλησω την γριππη των χοιρων???
Με την λογικη που υπαρχει τωρα στην αγορα οποιωσδηποτε φτιαχνει μια εταιρια,ανακατευει μια κατσαρολα σε μια υπογα και μετα πουλαει e-υγρα.
Εμας ποιος μας διασφαλιζει για το τι εισπνεουμε????

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1542 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 18:02 »
Επειδή υπάρχει αρκετή σύγχυση...
Ο υπεύθυνος για να περάσει ένα προϊόν από τον ΕΟΦ είναι η κατασκευάστρια εταιρία (όπως είπε και ένας φίλος πιο πριν και πέρασε στο ντούκου) και όχι ο πωλητής.
Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι ο εισαγωγέας, ή αν ισχύει όπως στα φυτοφάρμακα, ο κάτοχος του φακέλου.

Στα φυτοφάρμακα (και υποθέτω και σε τέτοια σκευάσματα όπως τα υγρά) πληρώνεις χοντρά για να κατοχυρώσεις την δραστική ουσία (σε αυτή την περίπτωση την νικοτινούχα βάση) και σου δίνει το δικαίωμα να την χρησιμοποιείς μέχρι κάποιο ποσοστό.
Έτσι, αν πάρεις άδεια για 18mg/ml, μπορείς να δημιουργήσεις οποιοδήποτε υγρό, μέχρι τα 18mg/ml σε πρόσμιξη με οποιαδήποτε άλλο αδρανές στοιχείο έχεις δηλώσει στο φάκελο.
Έτσι, αν δηλώσεις σαν αδρανή στοιχεία την VG, την PG, το νερό και τα αρώματα που χρησιμοποιείς έχεις όλες τις εναλλακτικές για να φτιάξεις οποιαδήποτε συνταγή από τη στιγμή που δεν βάζεις άλλο υλικό μέσα ή δεν ξεπερνάς κάποιες ποσοστιαίες μονάδες στο δραστικό.

Το πρόβλημα βρίσκεται βέβαια αλλού...
Στο κατά πόσο η flavourarts, η inawera η halo κλπ θα κάτσουν να ασχοληθούν και να βγάλουν άδειες για να πουλάνε μόνο στην Ελλάδα!
Και φυσικά, αν και εφόσον βγάλουν άδειες, να περιμένετε από τη μία να ανέβουν οι τιμές των υγρών στην Ελλάδα και από την άλλη τα sites του εξωτερικού να πάρουν εντολή από την εταιρία να μην πουλάνε στην Ελλάδα, ώστε κάποια στιγμή να πάρει πίσω τα λεφτά που επένδυσε για την άδεια!

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1543 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 18:07 »
Παιδιά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Την πιστοποίηση η Nobacco την έκανε γι αυτήν και τους πελάτες της, όχι για τον νόμο. Ο νόμος δεν ορίζει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα υγρά, ορίζει πως δεν πρέπει να περιέχουν νικοτίνη. Νικοτίνη=παράνομο ασχέτως των όλων υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1544 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 18:08 »
Επειδή υπάρχει αρκετή σύγχυση...
Ο υπεύθυνος για να περάσει ένα προϊόν από τον ΕΟΦ είναι η κατασκευάστρια εταιρία (όπως είπε και ένας φίλος πιο πριν και πέρασε στο ντούκου) και όχι ο πωλητής.
Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι ο εισαγωγέας, ή αν ισχύει όπως στα φυτοφάρμακα, ο κάτοχος του φακέλου.

Το πρόβλημα βρίσκεται βέβαια αλλού...
Στο κατά πόσο η flavourarts, η inawera η halo κλπ θα κάτσουν να ασχοληθούν και να βγάλουν άδειες για να πουλάνε μόνο στην Ελλάδα!
Και φυσικά, αν και εφόσον βγάλουν άδειες, να περιμένετε από τη μία να ανέβουν οι τιμές των υγρών στην Ελλάδα και από την άλλη τα sites του εξωτερικού να πάρουν εντολή από την εταιρία να μην πουλάνε στην Ελλάδα, ώστε κάποια στιγμή να πάρει πίσω τα λεφτά που επένδυσε για την άδεια!

Αν έχουν,όμως,άδεια οι εταιρείες που προανέφερες εκτός συνόρων π.χ. E.E. τότε δεν ισχύει αυτό που λες.(δηλαδή,ουδέν πρόβλημα)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2011, 18:22 από Steamboy »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342831 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206749 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542038 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31229 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50396 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597716 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358280 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11812 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193269 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1428 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593250 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios