vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

395 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #990 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:30 »
Γεια σου ρε Στάθη Γίγαντα !

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #991 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:37 »
Σωστά....     

οικονομικά κριτήρια

τα μαμημένα τα οικονομικά κριτήρια.....

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #992 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:38 »
Θα σας πω μια ιστορία και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Η ιστορία δεν είναι για το η.τ. αλλά για ένα προϊόν που ονομάζεται "swedish snus" και είναι προϊόν καπνου χωρίς καυση.

Μια σουηδική εταιρία πήρε καπνο του αφαίρεσε νιτροσαμίνες, πολώνιο και όλα τα γνωστα καρκινογόνα που υπάρχουν στον άκαυστο καπνό και τον έβαλε σε ειδικά φακελάκια
που τα βάζεις στο στόμα και παίρνεις απο εκεί νικοτίνη και κάποια γεύση.

Η εταιρία απευθυνθηκε στο Σουηδικό κράτος για να ελέγξει το προϊόν της και μετά απο εξοντωτικούς ελέγχους το Σουηδικό κράτος δέχθηκε ότι το προϊόν ΔΕΝ είναι καρκινογόνο
και δεν υποχρέωσε την εταιρία να βάλει σχετικές προειδοποιήσεις.

 Το snus έκανε θραύση στη Σουηδία: οι παραδοσιακοί καπνιστές στράφηκαν σε αυτό και μειώθηκαν πάρα πολύ.
Το προϊόν ήταν πολύ ικανοποιητικό, καμία σχεση με τσιχλες νικοτίνης κτλ (και καμμία σχεση με παρόμοια Αμερικάνικα προϊόντα όπως πχ το SKOAL
που είναι καρκινογόνα γιατί δεν έχουν αφαιρεθεί οι καρκινογόνες ουσίες)

Η ΕΕ όμως το πήρε χαμπάρι και σε μια νύχτα απαγόρευσε την πώληση του σε όλη την ΕΕ χωρίς όμως να αμφισβητήσει τις σουηδικές έρευνες!
 Το ανεπίσημο σκεπτικό προφανώς θα ήταν "Σιγά μην αφήσουμε τους Σουηδους να μας πάρουν τα ευρώ μας". 
Αμφιβάλλω αν έχει παρθεί τόσο γρήγορη απόφαση για οποιοδήποτε θεμα στην ΕΕ.


Η ίδια η Σουηδία φυσικά αγνόησε επιδεικτικά την απαγόρευση (κατι ξέρουν και δεν μπαίνουν στο Ευρώ), και δεν απαγορεύεται να το αγοράσεις μεσω Internet απο τη Σουηδία για προσωπική χρήση,
απαγορέυεται να το πουλάς όμως.


Και όλα αυτά στη σουηδία, μια χώρα τοσο "σπαστική" με τα δικαιώματα που όπως λενε ειρωνικά στο Internet "σε λίγο καιρό για να κάνουν έρωτα 2 ανθρωποι θα υπογράφουν πρωτα ειδικό συμφωνητικό
όπου θα περιγράφουν τι ακριβως θα κανουν τι διάρκεια θα έχει κτλ" (βλ. περίπτωση Ασανζ)


Το ότι η ΕΕ το απαγόρευσε με επιτυχία (πόσοι απο εσάς έχετε ακούσει για το swedish snus?) οφέιλεται στο ότι δεν προφτασε να δημιουργηθεί κρίσιμη μαζα πελατών, γιατί αν δεις το καλύτερο ο κόσμος να χαλάσει πίσω δεν γυρνας.


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #993 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:39 »
Παράθεση
Πάντως εξακολουθώ να συμφωνώ με το σκεπτικό σου για τους εμπόρους.
Αυτοί θα έπρεπε να μπουν μπροστά και θα ήθελα να μάθω αν έστω ένας απο τους 2-3 πιο μεγάλους  της Ελληνικής αγοράς (τρομάρα μας) αποπειράθηκαν κάποια συνεννόηση με τον ΕΟΦ για να μου ξεκαθαριστεί κι εμενα η απορία αν δηλ. ο ΕΟΦ απλά αρνείται να δωσει άδεια χωρις καν να το συζητά  ή αν οι προυποθέσεις που θετει χρειάζονται πολύ μεγαλύτερο πάικτη (πχ φαρμακοβιομηχανία), γιατί αν ήταν κάτι απλό θα είχαν πάρει λογικά.
Εχει κανείς καμμια προσβαση σε ΕΟΦ για να ρωτήσει τι χρειάζεται για μια τετοια αδειοδότηση?
Πάνο ,
Οι έμποροι έχουν μπει μπροστά, θα μάθεις νέα τους σύντομα
Εμεις οι ατμιστές είμαστε που κοιμόμαστε ολόρθοι  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: όλο κο-κο-κο κι αυγό...τίποτα !
Προσωπικά. ε'ιπα σε έμπορο " αν πατε στα δικαστήρια έρχομαι μάρτυρας, είμαι 2 1/2 χρόνια ατμιστής"

Το snus το έχω "μασήσει" δεν είναι κακό , απλά άλλο 1 αναποτελεσματικό μέσο. Σίγουρα η λοιπή ευρώπη που το απαγόρευσε είναι άουτ , αλλά μη νομίζεις ότι είναι κάτι φοβερό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:49 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #994 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:44 »
Η εταιρία απευθυνθηκε στο Σουηδικό κράτος για να ελέγξει το προϊόν της και μετά απο εξοντωτικούς ελέγχους το Σουηδικό κράτος δέχθηκε ότι το προϊόν ΔΕΝ είναι καρκινογόνο
Το snus έκανε θραύση στη Σουηδία: οι παραδοσιακοί καπνιστές στράφηκαν σε αυτό και μειώθηκαν πάρα πολύ.

Η ΕΕ όμως το πήρε χαμπάρι και σε μια νύχτα απαγόρευσε την πώληση του σε όλη την ΕΕ χωρίς όμως να αμφισβητήσει τις σουηδικές έρευνες!
 Το ανεπίσημο σκεπτικό προφανώς θα ήταν "Σιγά μην αφήσουμε τους Σουηδους να μας πάρουν τα ευρώ μας". 
Αμφιβάλλω αν έχει παρθεί τόσο γρήγορη απόφαση για οποιοδήποτε θεμα στην ΕΕ.

Η ίδια η Σουηδία φυσικά αγνόησε επιδεικτικά την απαγόρευση (κατι ξέρουν και δεν μπαίνουν στο Ευρώ), και δεν απαγορεύεται να το αγοράσεις μεσω Internet απο τη Σουηδία για προσωπική χρήση,
απαγορέυεται να το πουλάς όμως.

Το ότι η ΕΕ το απαγόρευσε με επιτυχία (πόσοι απο εσάς έχετε ακούσει για το swedish snus?) οφέιλεται στο ότι δεν προφτασε να δημιουργηθεί κρίσιμη μαζα πελατών, γιατί αν δεις το καλύτερο ο κόσμος να χαλάσει πίσω δεν γυρνας.

Το επίσημο σκεπτικό της απαγόρευσης ξέρουμε ποιο ήταν;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #995 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:45 »
Τι ψάχνεις ρε τσαμπίκο Μιχάλη ?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #996 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:47 »
Το πιθανό αυριανό σκεπτικό για εμάς, μπας και το αντικρούσουμε  :bye:

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #997 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:47 »
Πάνο ,
Οι έμποροι έχουν μπει μπροστά, θα μάθεις νέα τους σύντομα
Εμεις οι ατμιστές είμαστε που κοιμόμαστε ολόρθοι  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:
Προσωπικά. ε'ιπα σε έμπορο " αν πατε στα δικαστήρια έρχομαι μάρτυρας, είμαι 2 1/2 χρόνια ατμιστής"

Το snus το έχω "μασήσει" δεν είναι κακό , απλά άλλο 1 αναποτελεσματικό μέσο. Σίγουρα η λοιπή ευρώπη που το απαγόρευσε είναι άουτ , αλλά μη νομίζεις ότι είναι κάτι φοβερό.

Όταν λες  ''Οι έμποροι έχουν μπει μπροστά, θα μάθεις νέα τους σύντομα''
Ξέρεις κάτι , γίνετε κάτι ?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #998 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:54 »
Το επίσημο σκεπτικό της απαγόρευσης ξέρουμε ποιο ήταν;

To πιο πρόχειρο που βρηκα (δεν θυμαμαι την αρχική πηγή) είανι εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/Snus
και λεέι ότι το απαγόευσαν το 1992 βάσει μιας μελέτης του 1985 απο τον Π.Ο.Υ.  που έλεγε ότι γενικά τα προιόντα αυτά είναι καρκινογόνα (που για τα αμερικάνικα ισχύει)
π.χ. το snus έχει 2.8 μερη νιτροσαμίνες όταν τα αμερικάνικα έχουν 128...
Μια τυπικη προειδοποίση σε snus είναι ""This tobacco product may damage your health and is addictive"
καμμία σχεση με αντίστοιχες προειδοποιήσεις σε κ.τ.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:57

Πάνο ,
Οι έμποροι έχουν μπει μπροστά, θα μάθεις νέα τους σύντομα
Εμεις οι ατμιστές είμαστε που κοιμόμαστε ολόρθοι  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: όλο κο-κο-κο κι αυγό...τίποτα !
Προσωπικά. ε'ιπα σε έμπορο " αν πατε στα δικαστήρια έρχομαι μάρτυρας, είμαι 2 1/2 χρόνια ατμιστής"

Το snus το έχω "μασήσει" δεν είναι κακό , απλά άλλο 1 αναποτελεσματικό μέσο. Σίγουρα η λοιπή ευρώπη που το απαγόρευσε είναι άουτ , αλλά μη νομίζεις ότι είναι κάτι φοβερό.
(καλώς ηλθες πάλι Σταύρο!)
Ευτυχώς, καιρός ήταν.
Και εμείς κάτι κάνουμε: Χρηματοδοτουμε τους εμπόρους με τις αγορές μας και διαδίδουμε το προϊόν τους!
Το swedish snus πάντως έκανε θραυση στη Σουηδία..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 01:00 από panos »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #999 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:58 »
Ευχαριστώ για τον κόπο, Πάνο  :thumpup:

Άρα ούτε τα επίσημα σκεπτικά του 20ου - 21ου αιώνα έχουν κάποια (πώς το λένε τώρα αυτό...) ηθική ελαστικότητα...
Ωραία...  :(

Πάντως, νομίζω πως το θυμάμαι το snus... τσαμπίκος γαρ...  ;D
Ήταν σε μικρά μεταλλικά κουτάκια (σαν αυτά της nivea, αλλά κάπως μικρότερα) και είχαν φανατικούς Σουηδούς οπαδούς.
Μου άρεσαν σαν εικόνα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 01:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1000 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 00:59 »
Παράθεση
Όταν λες  ''Οι έμποροι έχουν μπει μπροστά, θα μάθεις νέα τους σύντομα''
Ξέρεις κάτι , γίνετε κάτι ?
Ξέρω ότι συνεννοήθηκαν, όρισαν δικηγόρο και μεθαύριο έχουν συνάντηση με τα όργανα, θα δείξει, είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος !!!

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1001 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 01:22 »
Άντε να δούμε τι θα βγει από αυτή την επαφή Abet :hmmm:

-----------
Φαντάζομαι τον εαυτό μου να είμαι στο δρόμο και θα περπατώ.....
και στο ένα χέρι θα κρατώ η.τ.
και στο άλλο (μετά από πολλά χρόνια) ένα κανονικό...........
και να πέσω επάνω σε κανένα κλιμάκιο από το Υπουργείο Υγείας....
και να με επιπλήξουν-παρατηρήσουν-να με μαλώσουν......
επειδή στο ένα χέρι κρατώ και κάνω απαγορευμένη χρήση του η.τ.
καθώς το άλλο που κρατώ στο άλλο χέρι να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ επειδή είναι νόμιμο :eyesplash:

Καλό βράδυ σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1002 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 01:34 »
Kalo βράδυ Φώτη, να βρεθούμε ρε...μου λείψατε !

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1003 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 01:45 »
Kalo βράδυ Φώτη, να βρεθούμε ρε...μου λείψατε !

Είμαι μέσα να βρεθούμε... :yes: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1004 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 01:50 »
Συγνώμη που διακόπτω αυτή την συγκινητικό ξανασμίξιμο... μισό λεπτό να πω κάτι που βρήκα:

Εξαιτίας των πολλών χρηστών snus, η Σουηδία έχει το χαμηλότερο ποσοστό θανάτων σχετιζόμενων με κάπνισμα στον κόσμο.
Ο χρήστης του snus έχει αντίστοιχα ποσοστά κινδύνου για παθήσεις με τον μη-καπνιστή.
http://www.eccauk.org/index.php/ecca-library/21-why-is-snus-important.html

Οκ, συνεχίστε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios